N.Novgorod – Jokerit 3:4 (kon.) | Minsk – Dynamo Moskva 3:2 (2:0 po s.n.) | Petrohrad – CSKA Moskva 3:1 (kon.)
Riga – Čerepovec 2:0 (kon.)
Torpedo Nižnij Novgorod
3:4 (0:1, 0:2, 3:1)
Jokerit Helsinky
Úterý 13.01.2015, 17:00 • Konovalenko Sports Palace • KHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.

Hezké úterní odpoledne. Hokejová KHL má dnes na programu další zápasy. My se společně zaměříme na zápas Torpeda Nižnij Novgorod proti Jokeritu Helsinky. Úvodní vhazování je naplánováno na 17:00.

Jediný účastník Finska v KHL si zatím vede velmi dobře. Momentálně je na třetí pozici Západní konference se ziskem 93 bodů a play-off by měl mít Jokerit prakticky jisté. V posledním zápase se Jokerit představil na půdě silného CSKA a prohrál po prodloužení 3:4. Jokerit táhne lajna Moses-Koukal-Omark, která se výrazně stará o produktivitu celého týmu. Sám Steve Moses je nejlepším střelcem (společně s Nigelem Dawesem) celé KHL s 28 zásahy. V kádru Jokeritu pro tuto sezonu figuruje také Petr Koukal, který zatím nasbíral 27 bodů.

Nejproduktivnější hráči

Steve Moses – 45 zápasů, 48 bodů (28+20)
    Linus Omark – 45 zápasů, 40 bodů (15+25)
    Petr Koukal – 44 zápasů, 27 bodů (10+17)

Nižnij Novgorod se pohybuje na hraně postupu do play-off. Momentálně mu patří osmá pozice se ziskem 62 bodů. Na osmý Viťaz má ale náskok pouhých dvou bodů! Torpedo teď ale už tři zápasy v řadě nevyhrálo a potřebovalo by už zabrat. Nejdříve prohrálo v domácím prostředí s Čerepovcem 0:4, poté na půdě silného Petrohradu 2:5. V posledním zápase Novgorod padl v Rize 1:2.

Wojtek Wolski – 37 zápasů, 34 bodů (19+15)
    Sakari Salminen - 44 zápasů, 34 bodů (15+19)
    Jarkko Immonen – 42 zápasů, 27 bodů (11+16)

Který z týmů vstřelí první branku v první třetině?

Torpedo Nižnij Novgorod: Birjukov (Aljapkin) – Hietanen, Bernackij, Grigorjev, Osipov, Blažjevskij, Aljajev, Těrnavskij – Salminen, Immonen, Wolski – Filatov, Stoljarov, Galuzin – Mozer, Dm. Kazjonov, De.Kazjonov – Krasnoslobodcev, Savinainen, Kňazjev, Konkov

Jokerit Helsinky: Karlsson (Helenius) – Väänänen, Gunderson, Jaakola, Peltola, Ohtamaa, Lajunen, Saari – Hagman, Kapanen, Pöysti – Harju, Aaltonen, Sallinen – Moses, Koukal, Omark – Mäki, Ben- Amor, Wirtanen

Rozhodčí: Kulakov, Ščenjov – Sivov, Čubykin.

Hráči obou mužstev už vjeli na ledovou plochu. Za malou chvíli zazní hymna Finska a poté Ruské federace. Po úvodních formalitách pak bude moci dnešní utkání začít.

00:01

00:51
    Grigorjev pálil bekhendem mimo bránu.

01:01
    Na druhé straně se do nebezpečného zakončení hnal Juhamatti Aaltonen, místo střely zblízka si objel bránu, jeho záměr zasunout kotouč k bližší tyči mu nevyšel podle představ.

02:00
    Od modré čáry pálil ostře Grigorjev, přestřelil bránu.

02:15
    Domácí si zahrají první přesilovou hru zápasu, Topi Jaakola dostal dvě minuty za podražení.

02:30
    Výtečný zákrok Karlssona, který se stačil přesunout proti střele Wolského z pravého kruhu.

02:30
    Immonen nahodil kotouč do bránu, ten Karlssonovi vypadl, z následné skrumáže se domácí nedokázali prosadit.

03:15
    Domácí nesehráli svou přesilovou hru vůbec špatně. Hietanen pálil na dvakrát od modré čáry, Karlsson vyrazil před sebe. Následně však ukryl dorážku Immonena.

03:39
    Domácí pokračují v přesilové hře, Sallinenovi se málem povedlo dostat se do brejku po zaváhání soupeřů na modré čáře, obrana Novgorodu nakonec vše vyřešila a útočník Jokeritu nemohl střílet.

04:10
    A další zákrok Karlssona, za malou chvíli se však Jaakola vrátí na led a bude po první přesilové hře Torpeda.

04:15
    Jokerit hraje v plném počtu.

04:30
    Konkov sice zavezl kotouč ambiciózně do útočného pásma, poté ovšem upadl u mantinelu a kotouče se zmocnil soupeř.

05:04
    Salminen vyjel z rohu kluziště až před Karlssona, jehož ovšem nepřekonal.

05:40
    V útočném pásmu po dlouhé době kombinovali i hosté, střelu ovšem nevyprodukovali.

07:00
    Aaltonen se dlouho mazlil s kotoučem u mantinelu v útočném pásmu, následně však nedokázal přihrát spoluhráči a Jokerit lehce pozbyl útočné pásmo.

07:33
    Hietanen vypálil tvrdě od modré čáry, Karlsson vytáhl sebejistý zákrok, když nedovolil dorážku.

07:59
    Immonen polapil kotouč letící ze středního pásma až v útočné třetině – ofsajd.

08:30
    Domácí jsou opět nastěhovaní v útočném pásmu a dávají favoritovi najevo, kdo je tady doma.

08:57
    Ovšem snahu Torpeda útočit už poněkolikáté v zápase zhatil hvizd rozhodčího kvůli ofsajdu. Tentokrát byl "hříšníkem" Hietanen.

09:15
    A další dobrá šance Torpeda. Denis Kazjonov se stahovačkou dostal do mezikruží, odkud zblízka prověřil Karlssona bekhendem, švédský gólman ve službách Jokeritu však chytá sebejistě.

10:18
    Hietanen nahazoval kotouč do útočné třetiny zpoza červené čáry – zakázané uvolnění.

10:24
    Sallinen nedokázal načasovat včas přihrávku na dobře postaveného Aaltonena a Birjukov v bráně Novgorodu ještě nemusel zasahovat!

11:10
    Tvrdou ránu Galuzina vyrazil Karlsson.

11:15
    Domácí si mohou vytvořit první tlak v zápase, dvě minuty za sekání totiž dostal Nikita Filatov a hosté si zahrají početní převahu.

11:36
    Jokerit právě vstřelil branku!
    První střela na branku v podání Jokeritu a první gól. Z této rovnice nyní těží hokejisté z finské metropole, kteří otevírají skóre utkání. LINUS OMARK si vyměnil kotouč s Petrem Koukalem a z pravého kruhu poslal svou střelu zápěstím do šibenice domácí brány. Asistence: Petr Koukal.
    Linus OMARK - 0:1

12:50
    Domácí se nenechali demotivovat inkasovaným gólem a Těrnavskij ostře pálil od modré čáry. Do prostoru mezi třemi tyčemi ovšem nemířil.

14:20
    Ofsajd Jokeritu.

14:29
    Kňjazevův pokus z osy hřiště byl sražen vracejícím se obráncem mimo bránu.

15:00
    Torpedo opět nastěhováno v útočném pásmu.

15:10
    Na druhé straně se v přečíslení dva na jednoho dostal do výhodné střelecké pozice Steve Moses. Nejproduktivnější hráč Jokeritu ovšem Birjukova nepřekonal.

15:58
    Ohtamova střela od modré čáry byla sražena hodně mimo bránu.

17:06
    Dmitrij Kazjonov pálil z levého kruhu do připraveného Karlssona.

17:25
    Nyní se hra přelévá ze strany na stranu, obě mužstva si však dávají pozor na zadní dvířka a tak momentálně nevidíme velké šance.

18:24
    Krasnoslobodcevu dělovku od modré čáry ukryl v lapačce Karlsson.

19:00
    Probíhá poslední minuta první části hry.

19:10
    Tvrdý projektil Pöystiho vyrazil Birjukov mimo bránu.

19:40
    První formace Torpeda se snaží uštědřit svému soupeři ránu v podobě gólu do šatny.

20:00

Který z týmů vstřelí první branku ve druhé třetině?

První formace Nižného Novgorodu už nic nevymyslela a do šatny odejde podobně jako celý tým zřejmě hodně frustrovaná. V úvodní dvacetiminutovce se totiž hrálo na jednu branku, na tu favorizovaného Jokeritu Helsinky. Na ukazateli skóre se však tato skutečnost vůbec nepromítla, ba naopak. Hosté vyslali za celou úvodní část na bránu Novgorodu pouhé dvě střely oproti patnácti projektilům soupeře! První střelecký pokus Jokeritu byl ve dvanácté minutě z hole Linuse Omarka v přesilové hře velmi přesný a znamená nejtěsnější vedení.
    Uvidíme, s čím týmy vstoupí do další části, která začne přibližně v 17:48.

20:01

20:24
    Zakázané uvolnění Jokeritu na úvod druhé části.

20:40
    Hokejisté Torpeda začínají druhou třetinu v podobném duchu, v jakém se nesla ta první a snaží se svého soupeře zatlačit.

21:18
    První zákrok prostřední části si však připisuje Birjukov, který musel být na pozoru proti Sallinenově střele k bližší tyči. Následně se domácí poprvé v zápase dopustili zakázaného uvolnění.

22:23
    Hosté byli v posledních chvílích aktivnějším mužstvem a nyní za to nesou ovoce. STEVE MOSES vyjel zpoza brány, střela mu vůbec nesedla, ale to nejproduktivnějšího hráče Jokeritu mrzet nemuselo, protože obránce Blažjevskij poslal bruslí kotouč nešťastně mezi betony vlastního brankáře. Asistence: Topi Jaakola.
    Steve MOSES - 0:2

22:23
    Trenér Torpeda Nižnij Novgorod se rozhodl pro změnu v brankovišti. Michaila Birjukova nahrazuje v bráně Maxim Aljapkin.

23:02
    Tak tohle je pro domácí mužstvo hodně kruté. Jokerit vede už o tři branky. Přečíslení finského celku zakončoval přesnou střelou mezi Birjukovovu lapačku a beton STEVE MOSES, který se prosadil dvakrát během necelé minuty.
    Steve MOSES - 0:3

23:02
    Domácí střídačka si bere oddechový čas.

24:40
    Druhá formace Torpeda si vytvořila tlak, který v žádnou vážnější šanci nevyústil.

24:58
    Bernackij pálil od modré čáry mimo bránu.

25:05
    Hosté otočili hru a Jaakola pálil od modré čáry, Aljapkin vyrazil před sebe.

25:10
    Domácí si zahrají přesilovou hru. Dvě minuty dostal Niklas Hagman.

26:54
    Výtečný zákrok lapačkou nyní vytáhl Karlsson, který doslova ukradl gól Salminenovi, který se ocitl v blízkosti brány a mohl si vybrat, kam bude mířit. Karlsson však jeho záměr vystihl a tento zákrok nebude chybět v sestřizích ze zápasu.

27:04
    Wolski nezachytil u mantinelu kotouč a hosté se osvobozují.

27:10
    Jokerit přečkal oslabení bez ztráty kytičky a do druhé poloviny tohoto zápasu vstoupí s luxusním tříbrankovým náskokem.

28:45
    Před malou chvílí to na ledě pořádně zajiskřilo. Denis Kazjonov najel nešetrně do Omarka, který se zvedal těžce z ledu. Svého parťáka z útoku se chopil hájit Koukal a přiblížil se ke Kazjonovovi, který však českého útočníka složil k ledu a míří za katr. Od rozhodčího dostal dvě minuty za úder do hlavy a oblasti krku a k tomu desetiminutový "osobák".

29:21
    Mosesovu střelu od modré čáry pokryl bez výraznějších problémů Aljapkin.

29:32
    Střelu z pravého kruhu vyrazil Aljapkin mimo bránu.

29:53
    Torpedu se povedlo vyhodit kotouč přes všechny čáry.

29:56
    Přesilová hra Jokeritu je u konce. Niko Kapanen dostal dvě minuty za podražení a usedl za katr.

30:45
    Domácí hrají v plném počtu a začíná jim zkrácená přesilová hra.

31:19
    Hietanenovu dělovku vyrazil do rohu pozorný Karlsson.

31:40
    Salminen si sjel na osu hřiště a vypálil mimo bránu.

31:55
    Wolského projektil z pravého kruhu zblokoval Väänänen.

31:56
    Torpedo nesehrálo svou přesilovou hru vůbec špatně, gólu se však nedočkalo a nyní se hraje v plném počtu.

32:19
    Salminen pálil tvrdě z osy hřiště, Karlsson si však připsal další jistý zákrok a zatím je velkou oporou svého mužstva.

33:04
    Sallinen dostal přihrávku a pohotově vypálil, Aljapkin byl připraven.

33:29
    Domácí si zahrají početní převahu. 2+2 minuty za nebezpečnou hru vysokou holí dostal Juhamatii Aaltonen.

33:45
    Wolského nebezpečný pokus Karlsson neudržel, z následné skrumáže se Torpedo nedokázalo prosadit.

34:20
    Teď to vypadá jako na střelnici. Domácí svého soupeře dostali pod drtivý tlak, Wolski na pozici falešného obránce pálil mimo bránu.

34:55
    Hostům se povedlo vyhodit a už ubránili téměř polovinu čtyřminutového oslabení.

35:24
    Hokejisté Jokeritu vyhráli buly a vzápětí jeden z nich poslal kotouč na protější stranu kluziště.

35:53
    Wolskému jeho střela od modré nesedla, přesto měl Karlsson co dělat.

36:06
    Stoljarov se nepohodl se svými spoluhráči, Jaakola se zmocnil nepřesné přihrávky a vyhodil kotouč k Aljapkinovi.

37:29
    Hosté se dokázali ubránit i čtyřminutové přesilové hře soupeře, Aaltonenovi vypršel trest a vrací se na ledovou plochu.

37:59
    Koňkov pálil z levého kruhu a vzápětí svou střelu sám dorážel, Karlsson stále ne a ne kapitulovat.

38:13
    A opět Koňkov, který objel bránu, na pravém kruhu se obtočil a nepříliš razantně vypálil, s tímto nemohl mít brankář Jokeritu starosti.

38:45
    Hokejisté Torpeda těží z přesilového tlaku a drží svého soupeře pod zámkem.

39:00
    Probíhá poslední minuta druhé třetiny.

39:05
    Hosté se vymanili z mohutného sevření a kombinují s kotoučem.

39:40
    Pöysti nahrál z druhé vlny najíždějícímu Gundersonovi, který pálil mimo bránu.

40:00

Který z týmů vyhraje třetí třetinu?

Hned na úvod druhé třetiny se v rozmezí necelé minuty dvakrát prosadil Steve Moses a hosté vedli a vedou již o tři branky. Trenér Nižného Novgorodu už zkusil prakticky všechno, vyměnil gólmany, vzal si oddechový čas, jeho družina však stále tratí na slabé produktivitě. I v prostřední části si totiž domácí vytvořili několik velmi solidních šancí, které však vždy dokázal eliminovat skvělý Henrik Karlsson v bráně Jokeritu. Na závěr druhé třetiny nedokázali domácí využit čtyřminutovou přesilovou hru.
    Dílčí skóre neodpovídá dění na ledě, dokážou hokejisté Novgorodu ještě zdramatizovat tohle utkání? Třetí třetina začne zhruba v 18:42.

40:01

40:59
    Úvodní minuta se nesla v překvapivě poklidném duchu a bez střeleckých pokusů.

41:49
    Blažjevskij si najel vlastní nahození do útočného pásma. Poblíž neměl nikoho, s kým by se pustil do kombinace a proto odjel střídat.

42:24
    Koňkov pálil z ostrého úhlu za branku. Karlsson přilepený u své pravé tyče nemusel zasahovat.

43:08
    Tomi Mäki, který si dnes zatím vede udatně v boji s neposednými mantinely, nahodil kotouč do útočné třetiny a odjel střídat.

43:51
    Pöysti hledal před bránou svého parťáka, nikoho však nenašel.

44:38
    Koňkov nahrál do mezikruží Saviainenovi, který pálil pohotově, ale nepřesně.

44:57
    Ofsajd Torpeda.

45:20
    Aktivnější jsou pochopitelně domácí bruslaři, kteří se ovšem přes dobře organizovanou obranu Jokeritu jen těžce dostávají k zakončení.

45:40
    Väänänen napřáhl na modré a ostře vypálil, trefil jen před sebou stojícího hráče Torpeda.

46:31
    Blažjevského tvrdý projektil od modré čáry vyrazil Karlsson s vypětím všech sil.

46:58
    A následně musel Karlsson zasahovat podruhé, opět si poradil. Následuje reklamní pauza.

47:30
    Kapanen se dostal od mantinelu až před Aljapkina, jehož ovšem nepřekonal.

47:50
    Svou vyloženou šanci před malou chvílí neproměnil Pöysti, který zblízka dvakrát nepřekonal mladého gólmana Nižného Novgorodu.

48:44
    Wirtanen nemířil z pravého kruhu přesně. Zdá se, že postupně přejímají iniciativu hokejisté Jokeritu.

49:41
    Moses dlouho kombinoval s Omarkem, ke střele se však úderná dvojice tentokrát nedostala.

50:30
    Hosté pokračují ve výrazné aktivitě, nyní kombinuje v útočné třetině čtvrtá formace.

50:50
    Domácím se povedlo ze sevření vymanit. Nyní je potřeba nabrat směr útočné pásmo, protože moc času dramatizaci zápasu Torpedu nezbývá.

51:05
    Nyní jim hraje do karet zakázané uvolnění Jokeritu, hosté tedy nemohou střídat.

51:15
    Domácí vyhráli buly a odvolali gólmana! To se jen tak nevidí.

51:45
    Nyní tedy Torpedo kombinuje v šesti v útočném pásmu.

52:00
    Kotouče se zmocnili hosté a na třikrát nedokázali trefit odkrytou klec.

52:37
    Torpedo právě vstřelilo branku!
    Domácím risk s odvoláním gólmana devět minut před koncem normální hrací doby vyšel a poprvé překonávají Karlssona v bráně Jokeritu. Hietanenovu střelu od modré čáry tečoval za záda hostujícího gólmana VLADIMIR GALUZIN. Asistence. Juuso Hietanen, Sergej Bernackij.
    Vladimir GALUZIN - 1:3

53:01
    Domácí jsou nyní povzbuzeni čestným úspěchem a nacházejí se v útočném pásmu. Zatím hrají v pěti.

53:30
    Hostujícímu mužstvu se však povedlo nyní stabilizovat hru.

53:49
    Jenomže Wolski pálil od modré čáry, Immonen dorážel nebezpečně mimo bránu.

53:56
    Naděje domácího týmu na vyrovnání se ale rázem rozplynuly jako pára nad hrncem. Brejk Jokeritu zakončoval přesnou bekhendovou střelou mezi vyrážečku a beton Aljapkina NIKO KAPANEN. Asistence: Niklas Hagman.
    Niko KAPANEN - 1:4

53:56
    A pozor. Kvůli nezřetelným problémům opustil Henrik Karlsson po první inkasované brance hostující svatyni a jeho místo zaujme Riku Helenius, tak, že by ještě přece jen zápletka?

54:54
    Domácí si navíc zahrají přesilovou hru. 2+10 minuty za úder do oblasti hlavy a krku dostal Ossi Väänänen.

55:36
    Wolski pálil z pravého kruhu příklepem do připraveného Heleniuse.

56:10
    Domácí zavřeli svého soupeře na mnoho zámků. Chybí tomu střelba.

56:28
    Ta nakonec přišla, domácí využívají svou přesilovou hru a tahle partie ještě může být pořádně dramatická. WOJTEK WOLSKI si najel do pravého kruhu, vyslal takovou nepříliš razantní střelu, která se od brusle jednoho z bránících hráčů Jokeritu odrazila mezi Heleniusovy betony. Asistence: Juuso Hietanen.
    Wojtek WOLSKI - 2:4

57:10
    Domácí hráči i fanoušci cítí velkou šanci a tribuny nyní bouří.

57:30
    Jokeritu se však v této chvíli daří držet kotouč na distanc od nerozchytaného Heleniuse.

58:00
    Probíhají poslední dvě minuty třetí třetiny a možná i celého zápasu.

58:08
    Pokus od modré čáry z hole jednoho z hráčů Novgorodu byl před Heleniusem tečován, mezi tři tyče ovšem nezapadl.

58:30
    Domácí to už podruhé v zápase zkouší v šesti.

58:58
    Hietanenův tvrdý projektil vyrazil Helenius do rohu.

59:15
    Před Heleniem vznikla skrumáž, v níž se nejlépe zorientoval Osipov, gólmana nepřekonal.

59:34
    To jsou věci! Enormní tlak Novgorodu s mohutnou podporou frenetického publika končí kontaktní brankou. O tu se postaral JEVGENIJ MOZER, který byl důrazný před hostující branku a kotouč zasunul mezi Heleniusovy betony. Zásadní otázka je, není už pozdě na srovnání? Asistence: Jarkko Immonen, Sakari Salminen.
    Jevgenij MOZER - 3:4

59:34
    Rozhodčí vyloučil zřejmě za nesportovní chování Steva Mosese, domácí si přesilovou hru ovšem nezahrají. Jedná se o osobní trest.

59:34
    Domácí to zkouší v šesti.

59:50
    Hosté stříleli na prázdnou branku, ale netrefili ji – zakázané uvolnění.

59:50
    Buly se bude opakovat, napětí v hale by se dalo krájet.

60:00

Uf, tak tohle byla parádní a naprosto netradiční třetí třetina, která se musela líbit. Přitom to dlouho vypadalo, že hosté bez problémů zkontrolují tříbrankový náskok, který si vypracovali v úvodních dvou třetinách. V 52. minutě se však odhodlal trenér Nižného Novgorodu, k prakticky bezprecedentnímu rozhodnutí – více než osm minut před koncem odvolal gólmana a domácí ponechanou výhodu využili, když v 53. minutě překonal Karlssona Galuzin.
    Po první inkasované brance opustil z neznámých důvodů branku do té doby velmi jistý Henrik Karlsson, jehož nahradil nerozchytaný Helenius. Hosté si o minutu později vzali tříbrankový náskok zpět, když se prosadil Kapanen. Domácí však neskládali zbraně a utkání ještě výborně zdramatizovali. Nejprve v 57. minutě využil přesilovou hru Wolski a Torpedo si od té doby vytvořilo drtivý tlak. Ten vyvrcholil v čase 59:34 kontaktní brankou Mozera. Na více už domácímu týmu nezbyl čas, za heroický výkon v posledních minutách si však zaslouží hokejisté Nižného Novgorodu velkou pochvalu.

Československá stopa v utkání

Petr Koukal (JOK) – 1b (0+1), 0 střel, TOI: 13:58.

To je ode mě pro dnešek všechno, přeji příjemný zbytek večera. (19:25:17)

Václav Petrů

Branky a nahrávky: 53. Galuzin (Hietanen, Bernackij), 57. Wolski (Hietanen), 60. Mozer (Immonen, Salminen) – 12. Omark (Koukal), 23. Moses (Jaakola), 24. Moses, 54. Kapanen (Hagman)

Torpedo Nižnij Novgorod: Birjukov (23. Aljapkin) – Hietanen, Bernackij, Grigorjev, Osipov, Blažjevskij, Aljajev, Těrnavskij – Salminen, Immonen, Wolski – Filatov, Stoljarov, Galuzin – Mozer, Dm. Kazjonov, De.Kazjonov – Krasnoslobodcev, Savinainen, Kňazjev, Konkov
    Jokerit Helsinky: Karlsson (53. Helenius) – Väänänen, Gunderson, Jaakola, Peltola, Ohtamaa, Lajunen, Saari – Hagman, Kapanen, Pöysti – Harju, Aaltonen, Sallinen – Moses, Koukal, Omark – Mäki, Ben- Amor, Wirtanen

Rozhodčí: Kulakov, Ščenjov – Sivov, Čubykin