Čeljabinsk – Ufa 0:4 (kon.) | Jokerit – Jaroslavl 2:3 (po pr.) | N.Novgorod – Kazaň 0:4 (kon.)
Spartak Moskva – CSKA Moskva 0:3 (kon.)
Torpedo Nižnij Novgorod
0:4 (0:1, 0:2, 0:1) Stav série: 0:3
Ak Bars Kazaň
Neděle 07.03.2021, 15:00 • KRK Nagornyj, Nižnij Novgorod • Play-off KHL • Osmifinále

Statistiky zápasu:

Střely na bránu 30:24 (6:12, 15:8, 9:4), vhazování 27:28, hity 13:10, čas v útoku 12:42 – 11:12, vyloučení 5:8, navíc Wideman (NNO) 10 minut, využití 0:1, oslabení 0:2. (17:25:23)

Hokejisté Kazaně porážejí Nižnij Novgorod pošesté v řadě a ujímají se vedení 3:0 v osmifinálové sérii. Torpedo nevyhrálo v součtu se závěrem základní části již devětkrát po sobě a je jeden zápas od vyřazení.
    Ak Bars dnes zúročil svůj počáteční nápor přesilovkovým gólem ve 13. minutě, od té doby sice předal otěže domácím, ale ti celý zápas naráželi na spolehlivého Biljalova. Naopak dvěma rychlými brejky během 55 vteřin odskočili hosté na 0:3. V poslední třetině se zatáhli do obrany a skóre zpečetili technickým gólem při power-play domácích.

59:30 Arťom LUKOJANOV - 0:4

59:30
    Kazaň vstřelila branku!
    Rozhodčí uznávají hostům málokdy vídaný technický gól. ARŤOM LUKOJANOV dojížděl nastřelený kotouč a po odrazu o zadní mantinel mohl doklepnout do prázdné brány, když ho zezadu povalil obránce Pajgin.

58:41
    Miele našel křížnou přihrávkou nepokrytého Žafjarova, nejproduktivnější hokejista Torpeda však pálí ze tří metrů jen do brankáře.

58:07
    Za stavu 0:3 už není co ztratit. Trenér Nižného Novgorodu odvolává brankáře a domácí to zkusí v šesti proti čtyřem.

58:07
    Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (Stanislav Galijev – 2 min., vysoká hůl).

57:05

56:46
    Stéphane Da Costa střílel ve zkrácené početní převaze zápěstím z pravého kruhu a Andrej Tichomirov si rozklekem zapisuje teprve třetí zákrok ve třetině.

56:18

56:02
    Anton Šenfeld se při hře 4 na 4 uvolnil stahovačkou, ale do střely mu včas padl jeden z kazaňských beků.

55:05
    Vyloučení v týmu Torpedo Nižnij Novgorod (Chris Wideman – 2 min., sekání + 10 min. osobní trest, nesportovní chování).

54:18
    Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (Harri Pesonen – 2 min., podrážení).

52:38
    Michejev nestihl opustit útočné pásmo dříve, než tam s kotoučem najel spoluhráč. Pokračovat se bude po komerční přestávce.

51:00
    Ak Bars ve třetí třetině zabetonoval obranu a soustředí se jen na bránění náskoku. Nyní si hráči z Tatarstánu pohlídali výpad Chrise Terryho.

49:29
    Jeden z rozhodčích zvedl paži a ukazoval vyloučení jednoho z hostujících hráčů za vyhození kotouče mimo. Po poradě celé rozhodcovské čtveřice je však trest zrušen. Rozhodčí ještě vysvětlují změnu verdiktu trenéru Nemirovskému.

49:00
    Dnešní utkání sleduje 3000 diváků, tedy maximální povolený počet podle koronavirových omezení.

46:52
    Kazaňský brankář chytá i nahození Semjona Děr-Argučinceva.

45:09
    Dál se hraje na jednu bránu, svěřenci Davida Nemirovského se ještě nechtějí smířit s porážkou. Také z další akce Arťoma Michejeva však končí puk v lapačce spolehlivého Biljalova.

43:42
    V ofsajdu přebíral přihrávku Děr-Argučincev.

42:57
    Kirill Urakov nabral vysokou rychlost, přebruslil obranu hostů a nájezd zakončil švihem k tyči, ale Biljalov se roztáhl na čáře a lapačkou nepustil puk za svá záda.

42:03
    Domácím hráčům utíká zpětná přihrávka z útočného pásma až k vlastní bráně.

40:42
    Biljalov zasahuje lapačkou proti tvrdé střele obránce Pajgina od modré a zůstává neprůstřelný.

40:01

Vítěz dlouhodobé části Východní konference je na dobré cestě k třetí výhře v osmifinálové sérii. Zpočátku Kazaň přestála nápor domácích, podpořený sérií přesilovek, a během necelé minuty udeřila dvěma góly jako přes kopírák. Po křížné přihrávce zavěsil nejprve Tichonov a pak ve vlastním oslabení Petrov.

Střely na bránu 15:8 (celkem 21:20), vyloučení 4:6, využití 0:1, oslabení 0:1.

40:00

39:26

39:14
    Před koncem přesilovky chytá Tichomirov do lapačky švih Arťoma Lukojanova.

38:50
    V oslabení se pokusil o výpad Kirill Urakov, po rychlé kličce na střed mu ale střelu hostující obrana zblokovala.

37:26
    Vyloučení v týmu Torpedo Nižnij Novgorod (Ivan Čechovič – 2 min., podrážení).

36:58
    Další nebezpečný výpad tatarského celku mířil opačným směrem zprava doleva, dlouhovlasý Tichonov bez přípravy z pokleku přestřelil.

36:01

35:45
    Kazaňští hokejisté ve čtyřech dlouho drží puk na polovině soupeře.
    34:43 Kirill PETROV - 0:3

34:43
    Ve vlastním oslabení okopírovali hosté po necelé minutě druhou gólovou souhru. KIRILL PETROV ze stejného místa a stejným způsobem zavěsil Fisenkovu přihrávku zleva.
    Asistence: Michail Fisenko.

34:01
    Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (Patrice Cormier – 2 min., podrážení).
    33:52 Viktor TICHONOV - 0:2

33:52
    Wikstrand založil akci průnikovkou na Dawese, který předložil přes ležícího obránce doprava a VIKTOR TICHONOV bez přípravy pálí nad beton přesouvajícího se brankáře.
    Asistence: Nigel Dawes, Mikael Wikstrand.

32:41
    V plné rychlosti vypálil po ledě za modrou čarou Ivan Čechovič, zákrok kazaňského brankáře umožnil další várku reklam.

31:55

31:26
    Nigel Dawes místo střely na levém kruhu zbytečně vymýšlel přihrávku na obsazené spoluhráče.

30:07
    V oslabení se vydali do úniku domácí hokejisté, avšak předčasně přejeli útočnou modrou čáru.

29:55
    Vyloučení v týmu Torpedo Nižnij Novgorod (2 min. pro hráčskou lavici – příliš mnoho hráčů).

29:47

29:11
    Pedan se zapojil do souboje na brankovišti a vysekl puk Varnakovovi, takže ani z tohoto závaru hráči Nižného Novgorodu neudeřili.

28:32
    Kazaň je ve čtyřech.

28:08
    Žafjarov našel před bránou Terryho, který po rychlém blafáku nezakončil.

27:47
    Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (2 min. pro hráčskou lavici – příliš mnoho hráčů).
    Hosté špatně střídali a místo v pěti budou hrát 45 vteřin ve třech.

27:26
    Ak Bars vyhazuje přes všechny čáry.

26:41
    Domácí zapomněli na zadní vrátka a z přečíslení 2 na 1 s Voronkovem mířil Patrice Cormier zprava mezi betony. Tichomirov se po zákroku ohlížel za záda, ale kotouč mu nepropadl.

26:32
    Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (Arťom Lukojanov – 2 min., vysoká hůl).

25:06
    Komerční přestávka.

24:35
    Domácí obecenstvo píská, ale souboj za kazaňskou bránou byl čistý. Hosté jsou pod drtivým tlakem a jen odpalují kotouč na další zakázané uvolnění.

22:58
    Nápor Torpeda neutuchá, z nájezdu dvou na jednoho těsně minul křížnou střelou úplně volný Michejev.

22:21

21:19
    V polovině oslabení se Kazaň konečně osvobozuje vyhozením a může vystřídat.

20:40
    Právě Čechovič rozehrál po vyhraném buly na Widemana, po jehož pobídce pálil ze svého pronajatého prostoru z úhlu nebezpečně Terry.

20:21
    Úsměvný okamžik na Nagorném. Domácí Čechovič se domníval, že byl vyloučen sám, a zamířil na trestnou lavici, odkud ho trestoměřiči posílají pryč.

20:21
    Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (Kirill Petrov – 2 min., sekání).

20:01

Úvod zápasu patřil hostům, kteří otevřeli skóre v závěru přesilovky Pesonenem. Právě jeho vyloučením se zakrátko dostali k náporu domácí hokejisté, ale do sirény nedokázali výborného Biljalova překonat a po 20 minutách prohrávají 0:1.

Střely na bránu 6:12, vyloučení 2:2, využití 0:1.

20:00

19:32
    Austinova sražená střela přináší ještě jedno vhazování v pásmu Kazaně.

19:16
    Z trvalého tlaku se domácí konečně dostali do šance. Varnakov pálil po Austinově přihrávce z mezikruží, Biljalov předvedl na čáře skvělý provaz.

17:51
    Nižnij Novgorod získává územní převahu, jenže kazaňský Gluchov vyhrál souboj o kotouč u mantinelu a bekhendem vyhazuje.

16:40
    Přesilovkou nastartovaný nápor Torpeda je přerušen vyhozením, Arťom Michejev nedokázal zavézt kotouč zpět.

15:39
    Hosté už byli v plném počtu a proto je jim pískáno zakázané uvolnění.

14:40
    Další výborný zákrok kazaňského brankáře, který vyhmátl z šibenice lapačkou dobře mířenou střelu Chrise Terryho z úhlu.

13:53
    Žafjarov vyslal z levého kruhu dělovku příklepem do horního růžku, Biljalov skvěle zasáhl vyrážečkou.

13:33
    12:10 Harri PESONEN - 0:1

12:10
    Dvě vteřiny před vypršením Mišarinova trestu využívají hosté přesilovku. Petrov z levého kruhu minul brány, odražený kotouč od zadního mantinelu sklepl Galijev a před bránou se v nepřehledné mele nejlépe zorientoval HARRI PESONEN.
    Asistence: Stanislav Galijev, Kirill Petrov.

11:16
    Ak Bars se po minutě přesilovky dostal k nebezpečné kombinaci na jeden dotek. Da Costovu střelu zblízka po přihrávce zpoza brány vyráží Tichomirov.

10:12
    Vyloučení v týmu Torpedo Nižnij Novgorod (Georgij Mišarin – 2 min., podrážení).

9:51
    Kazaňská brána je prázdná při odložené přesilovce.

8:24
    Obránce Torpeda Zijat Pajgin vyhazuje na zakázané uvolnění.

7:59
    Daniil Žuravljov dostal pěknou zpětnou přihrávku, útočníci mu odclonili beky a hostující obránce pálil k tyči. Tichomirov vyráží rozklekem.

7:13
    Oba celky hrají v plném počtu.

6:58
    Domácí Justin Kloos se protáhl přes půl kluziště s pukem přilepeným na hokejce. Střela zápěstím končí ve výstroji Timura Biljalova.

6:22
    Další krátkou potyčku před nižněgorodskou bránou rozhodčí netrestají.

5:13
    Současné vyloučení:
    Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (Kirill Petrov – 2 min., hrubost).
    Vyloučení v týmu Torpedo Nižnij Novgorod (Mark Marin – 2 min., hrubost).

5:13
    Zpoza brány se snažil zasunout po ledě Kirill Petrov a puk ještě vysekával zpod lapačky Andreje Tichomirova. Gólmana přijel okamžitě pomstít obránce Marin, potyčku na brankovišti roztrhávají čároví rozhodčí.

4:22
    Torpedo se zatím nedostalo do zakončení, naopak domácí brankář musel vyrážet tvrdé střely Gluchova a Petrova.

2:45
    Stéphane Da Costa vypálil švihem za jízdy přes obránce a Tichomirov podržel chycený kotouč v lapačce.

2:04
    Tichomirov zasáhl do hry svou brankářskou holí, když pomohl s rozehrávkou po pokusu Arťoma Lukojanova, který letěl vedle.

0:53
    V úvodní minutě nevyužilo ani jedno z mužstev vhazování v útočném pásmu.

00:01

K poslechu ruské státní hymny nastoupili na modré čáře domácí hokejisté v dresech téže barvy, hosté budou hrát v tradiční bílo-zeleno-červené kombinaci.

Torpedo Nižnij Novgorod: Tichomirov (Kočetkov) – Pajgin, Wideman, Austin, Orlov, Marin, Mišarin, Ručkin – Čechovič, Miele, Žafjarov – Šenfeld, Kloos, Terry – Varnakov, Děr-Argučincev, Gončaruk – Urakov, Michejev, Bělevič.

Ak Bars Kazaň: Biljalov (Golubjov) – Wikstrand, Murphy, Pedan, Chenkel, Ljamkin, Judin, Žuravljov – Dawes, Da Costa, Tichonov – Lukojanov, Gluchov, Fisenko – Pesonen, Cormier, Petrov – Safonov, Galijev, Galimov – Voronkov.

Rozhodčí: Bělov, Naumov – Zacharenkov, Sadovnikov.

Vzájemné zápasy

V základní části ztratila Kazaň jen první vzájemné utkání v Nižném Novgorodě poměrem 2:4, pak se třikrát radovala z výher (7:5 a 2:0 doma a 6:2 venku).
    První duel osmifinálové série byl v Kazani velmi vyrovnaný a rozhodl ho až v 72. minutě gólem na 2:1 po prodloužení domácí Muprhy. V pátek naopak Ak Bars získal už v úvodní třetině tříbrankový náskok a zápas dovedl k pohodlnému vítězství 4:1.

Ak Bars Kazaň utekl až v posledním kole v přímém souboji s CSKA skoro jistý Prezidentský pohár pro vítěze základní části. Kazani v závěru dlouhodobé soutěže odešla forma a v posledních pěti kolech nevyhrála ani jednou v základní době (0-1-2-2).
    V play-off nemá klub z Tatarstánu přesto jiný cíl než získat znovu po třech letech do držení Gagarinův pohár.
    Ze statistických zajímavostí zmíníme, že vítěz Východní konference má v kádru dva ze tří nejtrestanějších hráčů KHL – Cormiera a Pedana, mezi které se vtěsnal už jen čeljabinský Sedlák.

Kanadské bodování:
    Stéphane Da Costa 28+31
    Nigel Dawes 23+20
    Kirill Petrov 15+13

Torpedo Nižnij Novgorod zakončilo základní část ligy šesti zápasy bez vítězství a ve stejném duchu vstoupil osmý celek Východní konference i do play-off.
    V každém z těchto osmi neúspěšných utkání skórovali Nižněgorodci pouze jednou či dvakrát.
    Ve svém středu má Torpedo třetího hráče ligového bodování Žafjarova i nejproduktivnějšího obránce KHL Widemana.

Damir Žafjarov 21+41
    Andy Miele 19+25
    Chris Wideman 10+32

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Karel Jedlička

Branky a nahrávky: 13. Pesonen (Galijev, K. Petrov), 34. V. Tichonov (Dawes, Wikstrand), 35. K. Petrov (Fisenko), 60. Lukojanov

Torpedo Nižnij Novgorod: Tichomirov (Kočetkov) – Pajgin, Ch. Wideman, Austin, Orlov, Marin, Mišarin – Čechovič, Miele, Žafjarov – Šenfeld, Kloos, Terry – Varnakov (C), Der-Argučincev, Gončaruk – Urakov, A. Michejev, Belevič.
    Ak Bars Kazaň: Biljalov (Golubjov) – Wikstrand, T. Murphy, Pedan, Chenkel, Ljamkin, Judin, Žuravljov – Dawes, S. Da Costa, V. Tichonov – Lukojanov (C), M. Gluchov, Fisenko – Pesonen, Cormier, K. Petrov – Galijev, A. Galimov, Voronkov – Safonov.

Rozhodčí: Bělov, Naumov – Zacharenkov, Sadovnikov