Ottawa – Florida 4:2 (kon.) | Arizona – Anaheim 4:5 (kon.) | Colorado – Dallas 4:3 (po pr.)
Detroit – Chicago 6:1 (kon.)
Detroit Red Wings
6:1 (2:0, 3:0, 1:1)
Chicago Blackhawks
Pondělí 02.10.2023, 01:00 • Little Caesars Arena, Detroit • Příprava NHL

Detroit hned v úvodu zasypal Stauberovu branku kulometem střel a jeho aktivní přístup byl už ve 3. minutě po zásluze odměněn. Daniel Sprong vyvezl puk z útočného rohu, nikým neotravován sjel přes levý kruh pro vhazování před branku a tam nasadil Stauberovi elegantní jesle – 1:0. Ve 12. minutě bylo v Little Caesars Areně ještě veseleji, Compher zpětnou nahrávkou nabil spoluhráči a od vnitřní části kruhu pro vhazování zakončující Michael Rassmussen zavěsil puk nechytatelně nad Stauberovo pravé rameno – 2:0. Při vlastním oslabení mohl snížit Dickinson, v samostatném úniku mířil Reimerovi mezi nohy, ale gólman Red Wings se na rozdíl od svého protějšku zesměšnit nenechal.

I druhá třetina patřila Red Wings, v rozmezí 24. a 28. minuty spustili domácí hokejisté gólovou smršť. Postupně se prosadili Elmer Söderblom, Antti Tuomisto a Michael Rasmussen, pro něhož to byl druhý přesný zásah v utkání. Zato Blackhawks hledali recept na gól marně, nepomohl jim ani větší počet střel, ani změna na postu domácího brankáře a dokonce ani dvojnásobná přesilovka. Po dvou třetinách tak platil stav 5:0.

Blackhawks se probrali až ve třetí části, kdy Louis Crevier prostřelil mezi vrcholy obou kruhů vše, co mu stálo v cestě. Poslední slovo však patřilo Detroitu, jeho drtivou výhru 6:1 pečetil ve 47. minutě J.T. Compher. (03:41:52)

59:09
    Svého spoluhráče přijel podpořit Simon Edvinsson a společnými silami puk vydolovali. Následnou ránu od mantinelu pokryl Jaxson Stauber.

58:58
    Nate Danielson úspěšně vyvezl puk daleko od domácí branky a v útočném rohu hřiště se ještě zkusil prosadit v souboji jeden na jednoho.

58:40
    Chicagu se nedaří udržet pásmo.

57:56
    Vyloučení v týmu Detroit Red Wings:
    Olli Määttä – 2 min., vysoká hůl.

57:08
    Blackhawks uspěli na vhazování v útočném pásmu, ale vzápětí se do něj museli probít zpět. Zleva zkusil střelu Wyatt Kaiser, ale chyběla mu přesnost.

55:18
    Teď dal o sobě vědět Connor Bedard! Dach ho poslal do šance, kanadský mladík si ze spousty variant zakončení vybral použití síly a nápřahem provětral Lyonovu lapačku.

54:11
    Sprongovu ránu z pozice levého beka tečoval Christian Fischer do Commessa.

53:19
    Po delší době šli do útoku hosté a v hledáčku kamery byl Nikita Zajcev. Poprvé při střele zápěstím a poté při bodyčeku na autora dvou gólů Rasmussena. Ten dnes hokejistům Blackhawks leží v žaludku.

53:02
    Jonatan Berggren po stahovačce v levém kruhu trefil jen bránícího Ludwinskiho.

52:26
    Detroitské nahození na branku neprošlo.

51:06
    Ani puk vyslaný z Lombardiho hole do sítě neprošel, Detroit je každopádně na koni a od úvodní třetiny směřuje za vítězstvím.

50:56
    Chicago je kompletní.

50:39
    Další střelecké pokusy. Zápěstím to na něj zkoušel třeba Amadeus Lombardi, ale Drew Commesso obstál.

48:07
    Gólman Blackhawks se zapotil při střelách Shaynea Gostisbehera a Davida Perrona.

47:43
    Detroit vytvořil zámek, zleva střílejícího Berggrena přesunující se Drew Commesso vychytal.
    46:17 J.T. COMPHER - 6:1

46:17
    Detroit právě vstřelil branku!
    Po svižné kombinaci má Detroit pětigólový náskok zpět. Přihrávka z úrovně brankové čáry mezi kruhy a tam pozdě pokrytý J.T. COMPHER zakončující nad pravý beton. Asistence: Michael Rasmussen a David Perron.

45:56
    Vyloučení v týmu Chicago Blackhawks:
    Andreas Athanasiou – 2 min., hrubost.

45:56
    Simon Edvinsson – 2 min., hrubost.

45:56
    Alex Vlasic – 2 min., hrubost + 5 min., faul kolenem.
    45:04 Louis CREVIER - 5:1

45:04
    Chicago právě vstřelilo branku!
    Blackhawks se probrali až ve třetí třetině. Dickinson si sjel od pravého mantinelu na střed a zadovkou oslovil LOUISE CREVIERA. Ten z pozice pravého beka udělal pár kroků vpřed, zvedl hlavu a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Dobrou práci odvedl i před brankářem clonící Connor Bedard. Asistence: Jason Dickinson.

43:48
    Ve třetí částí zatím střílí pouze Detroit. Škoda pro něj, že bekhendem zakončující Nate Danielson neměl u levé tyče přesnou mušku.

42:40
    Antti Tuomisto chtěl překvapit střelou z úhlu.

41:12
    První střela v závěrečné části pro Detroit. Shayne Gostisbehere to po diagonálním pasu zkoušel z pravého kruhu, jeho bekhend Drew Commesso vyrazil.

40:01
    Red Wings si na vlastním stadionu otevřeli střelnici

Střely na branku: 22:23 (14:9, 8:14).

40:00

39:05
    Napotřetí bylo s přechodem do útoku vše v pořádku a díky tomu mohl střílet Albert Johansson, jeho rána z pozice levého beka se odrazila o mantinel.

38:35
    Další ofsajd Red Wings.

38:05
    Kdosi z Detroitských překročil modrou čáru dřív než puk. Pravidla zní jasně: ofsajd.

36:56
    Chicago zpátky v pásmu. Gavin Hayes vyjel zpoza branky a počkal na správnou chvíli ke střele. Lyon se přitiskl k přední tyči a nenechal tam ani centimetr místa.

36:13
    Alex Lyon si připsal další úspěšný zákrok, tentokrát proti ráně Jasona Dickinsona.

34:43
    Hosté přispěchali s dalšími dvěma pokusy. Gavin Hayes ani Boris Katchouk však Lyona nepřekonali. Právě gólmani jsou dnes pro Red Wings jistota.

33:45
    Chicago potřebuje střelbu. Filip Roos mířil doprostřed branky, kde se nacházel pozorný Alex Lyon, a Taylor Raddysh v pokračující akci mimo.

33:20
    Dvojnásobná přesilovka je jedinečnou šancí hokejistů Blackhawks na snížení.

33:20
    Simon Edvinsson – 2 min., podrážení.

32:54
    Střídání v týmu Chicago Blackhawks:
    ze hřiště odchází Jaxson Stauber, přichází Drew Commesso.

32:54
    Olli Määttä – 2 min., hrubost.

32:54
    Po ataku Määtty se u střídaček strhla mela několika hráčů, Corey Syvret a Eric Furlatt měli s jejím rozpuštěním plné ruce práce.

31:43
    Detroit přečkal oslabení bez úhony, během posledních dvou minut nemusel řešit nic složitého.

30:53
    Teprve teď na Alexe Lyona, jenž před chvílí střídal Reimera, mířil Andreas Athanasiou.

30:06
    Obrana Red Wings odvádí vskutku dobrou práci, v krátkém čase zblokovala dvě střely.

29:43
    Střídání v týmu Detroit Red Wings:
    ze hřiště odchází James Reimer, přichází Alex Lyon.

29:43
    Simon Edvinsson – 2 min., sevření puku rukou.
    27:44 Michael RASMUSSEN - 5:0

27:44
    Demolice Chicagské defenzivy nebere konce. Parádní svižná kombinace, Compher obdržel přihrávku na krátký mantinel, zpoza branky nabil MICHAELU RASMUSSENOVI a ten se z mezikruží nemýlil – 5:0. Blackhawks jsou zralí na ručník. Asistence: J.T. Compher a David Perron.
    24:52 Antti TUOMISTO - 4:0

24:52
    Klub z Michiganu vede už 4:0 a zápas připomíná exhibici. Valenovu zpětnou přihrávku od mantinelu dostal ANTTI TUOMISTO a jeho nápřah z pozice pravého beka prolétl Stauberovi kolem vyrážečky. Asistence: Joe Valeno a Marco Kasper.
    23:24 Elmer SÖDERBLOM - 3:0

23:24
    Red Wings jdou zničehonic do trháku! Lombardi za bránou obral soupeře o puk, do jeho zpětné přihrávky se na ose opřel ELMER SÖDERBLOM a jeho pumelice prosvištěla kolem Stauberovy lapačky. Asistence: Amadeus Lombardi.

21:12
    Zatímco vstup do první třetiny měl jednoznačně lepší Detroit, na začátku druhé části dominuje Chicago. James Reimer čelil třem střelám, které na něj postupně vyslali Connor Bedard, Lukas Reichel a Colton Dach. Za shlédnutí stála hlavně samostatná akce Bedarda, vycházející kanadská hvězda pronikla za couvajícího beka super stahovačkou, ale z těsné blízkosti už nedokázala prostrčit brankáři puk mezi betony.

20:01
    Detroit si v první třetině vybudoval dvoubrankový náskok

Střely na branku: 14:9.

20:00

19:49
    Stejně jako na druhé straně kluziště Simon Edvinsson a Alex Vlasic, kteří v poslední minutě vylepšili střelecké statistiky Red Wings.

18:35
    Výstřel padl i na druhé straně. Na Reimera to zkoušel Boris Katchouk, ale vyšel naprázdno.

18:24
    Elmer Söderblom uspěl proti dvojnásobné přesile a za pravým kruhem pro vhazování ohrozil Staubera střelou po ledě.

16:48
    Detroit hraje v plném počtu.

16:30
    Na konci přesilovky konečně přišla střela Blackhawks. Na svědomí ji měl Connor Bedard, ale s nepříznivým skóre pro Chicago nepohnul.

15:11
    Při vlastním oslabení se do zakončení probil Shayne Gostisbehere, Jaxson Stauber připraven.

14:48
    David Perron – 2 min., zdržování hry / porušení postupu vhazování.

14:48
    Jason Dickinson při vlastním oslabení obral Gostisbehereho v neutrální zóně o puk a sám upaloval na branku! Reimerovi chtěl v samostatném úniku nasadit jesle, ale detroitský gólman svůj tým podržel.

13:46
    Colton Dach – 2 min., podrážení.

13:46
    Přesilovka Blackhawks vzala za své.

12:58
    V početní převaze se jako první o snížení pokusil Lukas Reichel, domácí gólman se stihl přesunout.

12:13
    Christian Fischer – 2 min., podrážení.
    11:57 Michael RASMUSSEN - 2:0

11:57
    Domácí navyšují náskok! Määttä přenesl hru zleva doprava, Compher zpětnou nahrávkou nabil spoluhráči a od vnitřní části kruhu pro vhazování zakončující MICHAEL RASMUSSEN poslal puk mezi dvěma soupeři nechytatelně nad Stauberovo pravé rameno. Asistence: J.T. Compher a Olli Määttä.

10:44
    Connor Bedard se zmocnil puku v neutrální zóně a podél pravého mantinelu s ním pronikl do pásma. Následnou střelu zablokoval obránce.

09:21
    Nate Danielson vyhrál v útočném levém kruhu vhazování pro Spronga a ten z první trefil Stauberovu hruď.

07:00
    Hra nahoru-dolů se divákům zamlouvá. Colton Dach při ní hitem atakoval Comphera.

05:48
    Zakázané uvolnění Red Wings.

05:15
    James Reimer si přiipsal dva důležité zákroky. Nejprve na něj pálil Joey Anderson, potom Lukas Reichel.

04:48
    Zápěstím to na druhé straně zkusil taky Antti Tuomisto, na Jaysona Staubera si nepřišel.

03:14
    Wyatt Kaiser usiloval o vyrovnání zápěstím, James Reimer byl ovšem na správném místě.
    02:46 Daniel SPRONG - 1:0

02:46
    Skóre brzy otevírá Detroit. DANIEL SPRONG vyvezl puk z útočného rohu, nikým neotravován sjel přes levý kruh pro vhazování před branku a tam nasadil Stauberovi elegantní jesle. Jak jednoduché. Asistence: Nate Danielson a Jonatan Berggren.

01:26
    Detroit vstoupil do zápasu aktivně, když zasypal Stauberovu branku a její okolí kulometem střel, brankář Blackhawks ale horké chvíle hned v úvodu ustál.

00:06
    První přerušení už po šesti vteřinách hry.

00:01

Hymny dohrály, hráči jsou připraveni. Své hlavy nad středovým kruhem sklánějí J.T. Compher a Connor Bedard.

Rozbruslení je za námi, diváci už netrpělivě čekají na oficiální nástup, ten proběhne za několik minut.
    Dobrá zpráva pro Chicago: Samuel Savoie podstoupil úspěšnou operaci pravé stehenní kosti, týmový lékař Michael Terry očekává jeho plné zotavení

Detroit Red Wings: Lyon (Reimer) – Määttä Johansson, Tuomisto, Gostisbehere, Petry, Edvinsson – Hirose, Rasmussen, Danielson, Fischer, Compher, Berggren, Perron, Lombardi, Söderblom, Sprong, Veleno, Kasper.
    Trenér: Derek Lalonde.

Chicago Blackhawks: Commesso (Stauber) – Crevier, Del Mastro, Kaiser, Roos, Vlasic, Zajcev – Anderson, Athanasiou, Bedard, Dach, Dickinson, Entwistle, Hayes, Katchouk, Ludwinski, Raddysh, Reichel, Rolston.
    Trenér: Luke Richardson.

Rozhodčí: Syvret, Furlatt – Flemington, Brisebois.

Brány stadionu se otevřely a do Little Caesars Arena vstoupili první návštěvníci. Co nevidět se na ledovém "jevišti" ukážou při rozbruslení hráči.
    Soupiska Red Wings pro nadcházející zápas

1. zápas:
    Detroit – Pittsburgh 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)
    Branky a nahrávky:
    18. Danielson (Hirose, Berggren), 27. Larkin (DeBrincat, Gostisbehere), 32. Seider (Gostisbehere, DeBrincat), 47. Rasmussen (Edvinsson, Wallander) – 7. Zohorna (Puustinen, Hajek), 31. Puustinen (Zohorna), 34. Poulin (Hinostroza, Pitlick).
    Průběh: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.

Dramatický duel zvládl lépe Detroit, vítězství mu trefou ze 47. minuty zajistil Michael Rasmussen. Výhru Red Wings lze hodnotit jako zaslouženou, domácí přestříleli Pittsburgh 33:22. Penguins doplatili na nedisciplinovanost, v oslabení inkasoval dvakrát.

2. zápas:
    Washington – Detroit 4:3 (0:0, 2:1, 2:2)
    28. Backstrom (Ovečkin, Mirošničenko), 33. Wilson (Kuzněcov), 48. Sandin (Cristall, Wilson), 57. Carlson (Sgarbossa, Mirošničenko) – 24. Sprong (Edvinsson), 57. Fabbri (Sprong, Maatta), 59. Fabbri.
    Průběh: 0:1, 4:1, 4:3.

Po dobrém vstupu do druhé třetiny Detroit neudržel těsný náskok a v dalším průběhu nechal svého soupeře odskočit na tříbrankový rozdíl. Jenže Washington se o svou výhru nakonec musel strachovat. A to pořádně. Robby Fabbri se totiž dvakrát prosadil při hře bez brankáře a nebyl daleko od toho, aby dokonce zkompletoval hattrick a srovnal na 4:4. To se však nestalo a z výhry se tak radovali Capitals.

3. zápas:
    Detroit – Washington 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
    8. Czarnik (Hanas), 14. Seider (Raymond, Fabbri), 23. Larkin (DeBrincat, Raymond), 34. Hanas (Copp, Danielson), 46. Larkin (DeBrincat, Holl) – 29. Strome (Frank, Phillips), 35. Phillips (Milano, Strome).
    Průběh: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2.

Washington dorazil k odvetě do Detroitu bez svých hvězd a na jeho výkonu to bylo znát. Po první části se do šaten lépe odcházelo domácím, kteří si díky trefám Czarnika a Seidera vybudovali dvougólový náskok. Druhá třetina se zvrtla v zajímavou přestřelku, při které padly na každé straně dva góly. V závěrečné tercii Detroit zvýšil náskok a po velmi dobrém výkonu dokázal svému soupeři vrátit dva dny starou porážku.
    Soupiska Blackhawks pro nadcházející zápas

1. zápas:
    Chicago – St. Louis 2:1pp (0:0, 1:0, 0:1 – 1:0)
    31. Kurashev (Bedard, Korchinski), 65. Athanasiou (Bedard, S. Jones) – 49. Thomas (Bučněvič).
    Průběh: 1:0, 1:1, 2:1.

Blackhawks se na první výhru v přípravě nadřeli, Hofera poprvé překonal až v 31. minutě Kurashev. Hostující ofenziva se opírala o dvojici Robert Thomas a Pavel Bučněvič, kteří společně vyrovnali na 1:1. Tento stav vydržel až do konce třetí třetiny, v prodloužení pak ve prospěch Chicaga rozhodl Andreas Athanasiou. U obou domácích gólů asistoval Connor Bedard, jenž v prvním zápase mezi dospělými patřil mezi nejlepší hráče na ledě. Bezchybný Petr Mrázek odchytal první polovinu utkání a připsal sedm zákroků.

2. zápas:
    Minnesota – Chicago 3:2 (2:1, 0:0, 0:1 – 1:0)
    13. O'Rourke (Petan, Lambos), 19. Beckman (Walker, Lettieri), 61. Dewar (Duhaime, Goligoski) – 2. Entwistle (Katchouk, Phillips), 59. Johnson (Raddysh, Katchouk).
    Průběh: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.

Ačkoliv mělo Chicago výborný vstup do úvodní třetiny, Minnesota postupem času převzala iniciativu, získala herní i střeleckou převahu a dokonce otočila vývoj ve svůj prospěch. Druhá třetina změnu ve skóre nepřinesla. Wild sice dali gól, ale ten kvůli Khairyho kopnutí puku do sítě neplatil. Blackhawks se v průběhu druhé třetiny zranil útočník Savoie, který při pádu během souboje narazil v rychlosti nohou do mantinelu a musela pro něj povolána nosítka. 63 sekund před koncem Minnesota ztratila jednobrankový náskok, ale v prodloužení nakonec strhla zápas na svou stranu.
    Pozvánka k utkání

Příprava na nový ročník NHL má na programu další zápas, Detroit Red Wings nastoupí v Little Caesars Areně proti Chicagu Blackhawks.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 01:00.

Lukáš Jasoněk

Branky a nahrávky: 3. Sprong (Danielson, Berggren), 12. Rasmussen (Compher, Määttä), 24. Söderblom (Lombardi), 25. Tuomisto (Veleno, Kasper), 28. Rasmussen (Compher, Perron), 47. Compher (Rasmussen, Perron) – 46. Crevier (Dickinson)

Detroit Red Wings: Reimer (od 30. Lyon) – Määttä Johansson, Tuomisto, Gostisbehere, Petry, Edvinsson – Hirose, Rasmussen, Danielson, Fischer, Compher, Berggren, Perron, Lombardi, Söderblom, Sprong, Veleno, Kasper.

Chicago Blackhawks: Stauber (od 33. Commesso) – Crevier, Del Mastro, Kaiser, Roos, Vlasic, Zajcev – Anderson, Athanasiou, Bedard, Dach, Dickinson, Entwistle, Hayes, Katchouk, Ludwinski, Raddysh, Reichel, Rolston.