Švýcarsko – USA 3:11 (kon.) | Německo – Švédsko 0:5 (kon.)
Německo
0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
Švédsko
Čtvrtek 28.12.2023, 19:30 • Scandinavium, Göteborg • Mistrovství světa do 20 let • Skupina A

Ode mě je to pro dnešek vše, přeji hezké prožití zbytku vánočních svátků a třeba zase někdy na počtenou! (22:17:16)

Střely na branku: 15:41 (6:18, 6:7, 3:16)

Brankáři:
    Matthias Bittner (GER) – 60:00, 36 zákroků, 5 inkasovaných gólů, úspěšnost zákroků 87,8%
    Melker Thelin (SWE) – 60:00, 15 zákroků, 0 obdržených gólů, úspěšnost 100%

V zápase skupiny A mezi domácím Švédskem a Německem vítězí hráči Tre Kronor, kteří nakonec vsítili pět branek a zaslouženě získávají tři body za výhru 5:0.
    První třetina nabídla hru hlavně v německém obranném pásmu, Švédi dost tlačili, ale branku vstřelili až v čase 15:48, kdy se trefil Otto Stenberg.
    Ve druhé třetině se hra vyrovnala, Němci zlepšili svůj výkon a také si připsali pár nebezpečných zakončení, proti kterým ale zasáhl brankář Thelin. Nakonec se ale povedlo domácím hokejistům skórovat, a to když propálil všechno obránce Mattias Hävelid.
    Ve třetí třetině pak Němcům už trochu docházely síly, což bylo vidět také ve hře. Třetí branku v síti jinak dobře chytajícího brankáře Bittnera zapsal Otto Stenberg, který také o necelé tři minuty později dokončil svůj hattrick. Závěrečnou tečku za duelem pak udělal v čase 54:33 Noah Östlund, který se prosadil střelou mezi betony.

Halou Scandinavium teď zní švédská hymna.

Hráči zápasu:
    Roman Kechter – Německo
    Otto Stenberg – Švédsko

Dnešní utkání sledovalo 11 512 diváků.

59:43
    Sedmnáct sekund před koncem zápasu přerušuje jeden z posledních útoků Německa ofsajd.

58:54
    Liam Öhgren si připsal ještě jeden pokus na Bittnera, který ale nebyl překonán.

58:30
    Celý dnešní zápas se hraje ve velmi dobré atmosféře, kterou tvoří hlavně domácí švédští diváci.

57:58
    Östlundovi puk přeskočil hokejku, německá obrana si tak může oddechnout.

57:25
    Německý útok zastavuje ofsajd, vhazovat se bude ve středním pásmu.

56:43
    Born ještě vylepšil pozici pro Oskara Petterssona, který však pouze promáchl.

56:10
    Němci dostali hru alespoň do středního pásma, avšak tam jejich snažení končí.

55:12
    A Tre Kronor jsou stále při chuti, tentokrát to zkoušel z úhlu David Edstrom, brankář Bittner ale dobře zasáhl ramenem.
    54:33 Noah ÖSTLUND - 0:5

54:33
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Je to už 5:0! Lekkerimäki obral o puk obránce Sinna a předložil kotouč na NOAHA ÖSTLUNDA, který propálil brankáře Němců popáté! Asistence: Jonathan Lekkerimäki.

53:32
    Dobrou šanci měl i Zeb Forsfjäll, avšak brankář Německa zasahuje i proti jeho pokusu.

52:51
    Druhý útok Německa se dokázal na chvíli usadit v útočném pásmu, ale gólmana Thelina neohrozil.

52:06
    Po propadnutí německé obrany mířili sami na brankáře Bittnera dva švédští útočníci, pátou branku ale vstřelit nedokázali.

51:53
    Veit Oswald zahrál v útočném pásmu velmi dobře a udržel puk u své hokejky, na jeho práci ale nenavázali jeho spoluhráči.

51:21
    Němci v plném počtu.

51:13
    Felix Unger Sörum našel přesnou přihrávkou Filipa Bystedta, proti kterému ale velmi dobře zasáhl německý gólman Bittner.

50:35
    Na další branku zaútočil znovu Otto Stenberg, ale tentokrát proti německému brankáři neuspěl. Na druhé straně zasahuje i brankář Melker Thelin.

50:00
    Pokus Sandina-Pellikky vyrazil brankář Bittner, Němcům se poté podařilo vyhodit.

49:41
    Jonathan Lekkerimäki vyslal dvě střely od pravého kruhu, brankář Bittner však zatím znovu neinkasoval.

49:21
    Jakob Weber podrazil za brankou jednoho z domácích hokejistů a dostává dvě minuty.
    49:02 Otto STENBERG - 0:4

49:02
    A hattrick je na světě! Střelu Felixe Ungera Söruma vyrazil brankář Bittner pouze k OTTOVI STENBERGOVI, který už měl lehkou práci! Doklepl puk do odkryté sítě a připisuje si svůj třetí gól v zápase. Asistence: Felix Unger Sörum, David Edstrom.

48:20
    Hördlerův pokus o nahození puku na zadní hrazení nevyšel, puk mají zase Tre Kronor.

47:56
    Domácí se kolem levého mantinelu do útočného pásma neprobili, Němci ale se svým útokem také neuspěli.

47:12
    Östlund se snažil efektně zakončit, avšak jeho záměr mu nevyšel.

46:52
    Jakob Weber si vyjel před branku a zakončil bekhendem, gólman Thelin jeho pokus schovává do lapačky.

46:30
    Po reklamní přestávce se bude pokračovat před brankou Thelina, Tre Kronor směřují za vítězstvím.
    46:16 Otto STENBERG - 0:3

46:16
    Domácí se prosazují v přesilovce! Unger Sörum naznačil střelu a přihrál do mezikruží na OTTU STENBERGA, který prostřelil brankáře Bittnera podruhé v zápase! Asistence: Felix Unger Sörum, Mattias Hävelid.

45:58
    Další střelecký pokus Sandina-Pellikky kryje i přes clonu Wahlberga brankář Matthias Bittner.

45:32
    Němcům se ale podařilo hned po buly vyhodit.

45:08
    Vyloučení v týmu Německo:
    Kevin Bicker – 2 min., hákování.

44:52
    Ale Švédové zůstali v útočném pásmu a Lekkerimäki napálil horní tyčku německé branky!

44:24
    Sandin-Pellikka se dostal k volnému puku a hned jej vypálil na branku, avšak brankář Bittner zasáhnul.

43:32
    Julian Lutz při pokusu o otočení bez cizího zavinění podklouzl, švédská defenziva se lehce ubránila.

43:15
    A domácí zůstanou i na další akci v obranném pásmu Německa.

42:51
    Němci se přes útočnou modrou čáru nedostali, měli však šanci na reparát, ale i ten nebyl úspěšný, protože Němci pouze vyhazují na icing.

42:22
    První švédský útok se chtěl usídlit v útočné třetině, avšak obránce Pettersson se s pukem dostal až za motoru čáru. Ofsajd.

41:30
    Edstromův pokus brankář Bittner vyráží, akci na druhou stranu zastavuje ofsajd.

40:45
    Hezký průnik Filipa Bystedta nakonec zastavuje německá obrana, která vytlačila švédského útočníka ze střelecké pozice.

40:25
    Avšak první akci měli Němci, Hübnerovo nahození se snažil tečovat Hörlder, avšak neúspěšně.

40:04
    Úvodní buly třetí třetiny také vyhráli domácí Švédové.

40:01

Střely na branku v druhé třetině: 6:7

Po druhé třetině se nám skóre zase o jednu branku pohnulo. Ten jediný gól vstřelil chvíli před koncem druhé periody švédský obránce, a tak je stav zápasu zatím 0:2 z pohledu Německa.
    Ve druhé části hry jsme viděli výrazně zlepšenou hru Němců, kteří si také vypracovali několik nadějných šancí, avšak v té největší zasáhl proti Oswaldovi švédský brankář Thelin. Na druhé straně kluziště zase mohli skórovat Östlund s Wahlbergem, avšak zde se vyznamenal zase brankář Bittner. A tak se stav duelu měnil až v čase 38:36, kdy domácí fanoušky rozjásal Mattias Hävelid, který svou dělovkou nedal šanci německému brankáři. Chvíli nato pak mohl ještě posunout skóre střelec první branky Stenberg, avšak puk do odkryté branky nezametl.

40:00

39:55
    V posledních sekundách došlo k nezaviněné srážce mezi dvěma hráči, rozhodčí raději hru přerušují.

39:25
    A domácí byli blízko třetí brance, avšak střelec první branky Stenberg nedokázal zamést puk do odkryté sítě!
    38:36 Mattias HÄVELID - 0:2

38:36
    Domácí se dostávají v čase 38:36 do dvoubrankového vedení! Filip Bystedt poslal zadovkou puk na MATTIASE HÄVELIDA, který svou dělovkou od modré čáry propálil vše, co mu stálo v cestě – 2:0! Asistence: Theo Lindstein, Filip Bystedt.

37:58
    Němcům se podařilo vyhodit puk tak šikovně, že se nebude pískat icing.

37:20
    Hned po vhazování vypálil s číslem 23 hrající Linus Brandl, těsně však minul.

36:54
    Sražená Weberova střela se odrazila příhodně pro Oswalda, který však takový odraz příliš nečekal a kvalitně nezakončil. Domácí v plném počtu.

36:20
    Ani tentokrát se nepodařilo Němcům zakombinovat, severská země se znovu ubránila.

35:35
    Luca Hauf si nachystal puk na střelu, gólman Thelin dobře zasáhl ramenem. Domácí poté vyhazují puk.

35:04
    Domácím se ale podařilo po buly vyhodit přes všechny čáry, Němci musí začít z vlastního obranného pásma.

34:56
    Liam Öhgren si pomohl proti německému útočníkovi faulem a domácí půjdou do čtyř.

34:20
    Němečtí hokejisté vyhazují puk přes všechny čáry, píská se zakázané uvolnění.

33:50
    Švédi se přes útočnou modrou nedostali, podobně však dopadli na druhé straně i Němci.
    33:14 Wahlberg nadělal problémy v brankovišti Německa

33:14
    Velké problémy teď nadělal před brankou Bittnera nájezd Wahlberga, po které se snažil zakončit i Östlund, Němci se ale ubránili.

32:39
    Pokus Antona Wahlberga nebyl příliš razantní a nenadělal německému strážci branky příliš problémů.

31:31
    Po skrumáži u červené čáry puk vyplaval k hráčům v žlutomodrém, kteří mohou založit ofenzivní akci.

30:58
    Na druhé straně se bude po zákroku švédského gólmana vhazovat.

30:29
    Domácí se dlouho nemohli dostat z obranného pásma, poté se jim to ale povedlo a na druhé straně měl takovou dvojšanci Unger Sörum, který ale nepřekonal ani jedním pokusem německého gólmana.

30:11
    Obránce Německa Paul Mayer nahazoval kotouč na branku severského celku, jeho pokus však byl sražený do ochranné sítě. Následuje komerční přestávka.

29:50
    V posledních minutách aktivní střelec Johansson vyslal další puk od modré čáry, německý brankáře ale znovu zasahuje.

29:03
    Nahození za branku německa zastavuje gólman Bittner, druhá formace Švédů však zůstává v útočné třetině hřiště.

28:31
    Moritz Elias zavezl puk do útočného pásma, Němci budou pokračovat vhazováním před gólmanem Thelinem.

27:38
    Sandin-Pellikka nabil na střelu Johanssonovi, jehož pokus až k brance přes několik těl neprošel.

26:51
    třetí švédský útok ještě chvíli zůstal v útočném pásmu, avšak branku Bittnera už neohrozil.

26:32
    Po reklamní přestávce vyhráli domácí vhazování, z následného útoku zakončoval střelec zatím jediné branky Stenberg, jeho pokus ale byl sražený.

26:01
    Na druhé straně kluziště zasahuje i brankář Německa Bittner.

25:30
    Osamocený puk vyplaval k německému obránci, který jej hned vypálil na branku Thelina, který zasahuje pravým betonem.

24:32
    Německý obránce Panocha zariskoval za vlastní brankou a puku se zmocnili domácí, ale až k zakončení se neprobojovali.

24:14
    Hra pokračuje vhazováním v obranném pásmu Němců.

23:49
    Naopak domácím se vstup do druhé třetiny tolik nepovedl, avšak teď už měl velkou šanci Noah Östlund, gólman Bittner ale dobře zasáhl betonem!

23:12
    Německo zahájilo druhou třetinu výrazněji aktivně, na srovnání se ale zatím ještě nezmohlo. Další šanci však budou mít za chvíli, neboť uvidíme buly v útočném pásmu.

21:51
    Po dobém napadání a zisku puku za brankou si najel na výbornou přihrávku před branku Veit Oswald, avšak gólman Švédů rychle zasáhl!

20:57
    Poprvé v druhé třetině v útočném pásmu i Němci, brankář Thelin si ale nemusí připsat zákrok.

20:25
    Hned po dalším buly vypálil s číslem 6 obránce Johansson, avšak jeho pokus byl přizvednut do ochranné sítě.

20:20
    A hned po dvaceti sekundách hry má puk pod lapačkou německý brankář Bittner, který raději zakryl kotouč před švédskými útočníky.

20:05
    První vhazování druhé periody dokázali vyhrát Švédové.

20:01

Střely na branku v první třetině: 6:18

Po první třetině je stav mezi Švédskem a Německem příznivější pro domácí hokejisty, kteří vedou v Göteborgu 1:0.
    Vedení skandinávské země je zatím naprosto zasloužené, Švédi plní od první minuty roli favorita. Skvělý výkon ale zatím předvádí v brance Němců Matthias Bittner, který za svá záda pustil pouze jednu z osmnácti střel, a to z hokejky Otta Stenberga. Švédský útočník, který byl minulý rok draftován St. Louis, dostal přihrávku od Edstroma a nekompromisně zakončil. Naopak Němci se hlavně brání a do útoku se dostávají jen sporadicky.

20:00

19:27
    Skrytý pokus Östlunda skončil nad horní tyčí německé branky, první třetina se blíží ke konci.

18:59
    Brankář Bittner se bude blížit k dvaceti zákrokům za první třetinu, tentokrát totiž vykryl i pokus Öhgrena.

18:16
    Hübnerovo ojedinělé nahození na branku Švédů bylo rychle zblokováno.

17:48
    A hra je teď znovu přerušena, protože zůstal po střele Wahlberga brankář Bittner bez masky.

17:02
    Pokus Atona Wahlberga asi byl lehce tečovaný, brankář Němců si ale nepřipsal další zákrok.

16:38
    Na druhé straně skončil v brance místo puku německý útočník, hra je přerušena.

16:17
    Další obrovskou šanci měli domácí, avšak tentokrát brankář Bittner vyrazil jak střelu Willandera, tak následnou dorážku!
    15:48 Otto STENBERG - 0:1

15:48
    Jeden z německých obránců zachyboval na modré čáře, čehož využil Edstrom, který poté předal puk na OTTA STENBERGA, jenž z mezikruží překonává gólmana Německa Bittnera – 1:0! Asistence: David Edstrom.

15:21
    Domácí vybojovali puk u zadního mantinelu, následně si vyjel na osu hřiště Unger Sörum a vystřelil, avšak německý brankář tím chytá velmi dobře.

14:38
    Němci se zatím jen sporadicky dostávají do šancí, naopak na druhé straně zase střílel Lekkerimäki, avšak tentokrát trefil brankáře Bittnera.

14:10
    Ale ani další útok se do útočného pásma nedostal, jeden z domácích totiž byl v útočném pásmu příliš brzo a píská se ofsajd.

13:48
    Druhý útok severské země se neudržel v útočném pásmo, Filip Bystedt a spol odjíždí zklamaně na střídačku.

13:28
    Německý útok vedený útočníkem Schreinerem přerušuje hvizd rozhodčího.

12:32
    Švédsko opravdu začalo tlačit, jejich další snažení však zastavuje nahození Petterssona, které se odráží od německé brusle mimo útočné pásmo.

11:32
    Riskantní kličku na modré čáře předvedl obránce Johansson, německý útočník jej ale nedokázal od puku zbavit.

11:00
    Domácí i nadále tlačí, nebezpečné nahození Lindsteina však nebylo tečováno a končí za německou brankou.

10:43
    Švédsko ale po přesilovce zatlačilo na soupeře, avšak všechen závar před vlastní brankou řeší gólman Matthias Bittner.

10:10
    Další Wahlbergův pokus už vyráží brankář Bittner, Němci kompletní.

09:25
    Švédové už hrají přesilovku, tentokrát zkoušel vypálit Wahlberg, ale jeho pokus až k brankáři Německa neprošel.
    08:46 Östlundova velká šance k otevření skóre

08:46
    Němci udělali další chybu a Östlund měl velkou šanci na otevření skóre, ale německý gólman se dobře přesunul a zasáhnul.

08:15
    Samostatný útok Otta Stenberga zakončil švédský útočník střelou, avšak gólman Bittner zasahuje.

08:09
    2 min. – příliš mnoho hráčů na ledě, odpyká Eric Hördler.

08:02
    Švédsko zatím velmi dobře brání svou obrannou modrou čáru, Němci se zatím nemohou dostat do pásma.

07:30
    Teď zahrozili i domácí, tedy Švédové, avšak až k ohrožení Bittnerovy branky se nedostali.

06:59
    Sražená střela Bickera se odrazila příhodně pro Juliana Lutze, gólman Švédska ale dobře zasáhl.

06:46
    Vyloučení v týmu Švédsko:
    Anton Johansson narazil Hördlera nepříjemně na mantinel a dostává zasloužené dvě minuty.

06:45
    Na ledě se teď strhla po zákroku švédského obránce docela velká potyčka, po které se bude vylučovat. Sudí ale hlavně musí odtrhnout hráče obou národních týmů od sebe.

05:40
    Střílená přihrávka Edstroma ztečována do ochranné sítě.

05:01
    První zakončení na švédského gólmana vyslali i Němci, konkrétně aktivní Bicker, avšak gólman Thelin bez chyby zasáhnul.

04:27
    Do dobré střelecké pozice se dostal obránce Willander, avšak branku Němců minul.

03:53
    Švédi dobře vystihli přihrávku na vlastní modré čáře, jejich akce skončila až střelou Lekkerimäkiho, brankář Bittner však zasáhl lapačkou.

03:30
    Čtvrtý švédský útok neuspěl, do hry půjde zase první formace.

02:49
    Domácí švédsko teď na chvíli zamknulo svého soupeře, který však nakonec dokázal vyhodit. Další útok severské země zastavuje ofsajd.

02:02
    Na druhé straně se před brankáře Thelina probíjel Kevin Bicker, ale neuspěl.

01:28
    První velkou šanci měli Švédové, avšak jeden z útočníkův trefil z mezikruží pouze horní tyč!

00:53
    Centr první německé formace Hauf puk protečkoval jen za sebe, kde jsou pouze domácí Švédi.

00:10
    Úvodní buly vyhráli Švédové, kteří se také pokusili usadit v útočném pásmu, což se jim však moc nepovedlo.

00:01

Oba týmy už jsou na ledové ploše, úvodní vhazování se blíží.

Jasným favoritem dnešního duelu, který začne o chvilku později, je Švédsko, naopak Německo je považováno za outsidera.

Německo: Bittner (Pertuch) – Hübner, Schindler, Sinn (C), J. Weber, Panocha, Reich, Mayer – Oswald (A), Hauf, Hördler – Lutz (A), Kechter, Elias – Bicker, Sumpf, Rollinger – Assavolyuk, Schreiner, Brandl – Nieleck.
    Trenér: Tobias Abstreiter

Švédsko: Thelin (H. Hävelid) – E. Pettersson, M. Hävelid, Lindstein, Willander, Johansson, Sandin-Pellikka (A) – Wahlberg, Östlund, Lekkerimäki – Öhgren (C), Bystedt, F. Wagner – Stenberg, Edstrom, Unger Sörum – Born, Forsfjäll, O. Pettersson (A) – Rudslätt.
    Trenér: Magnus Hävelid

Rozhodčí: Brander, Žák – Faucher, Riecken.

Švédsko
    Tre Kronor bylo na posledním mistrovství v Kanadě blízko medaili. Po dramatické bitvě o třetí místě ale nakonec prohráli po přestřelce se Spojenými státy 7:8 po prodloužení. Nic na tom nezměnily ani tři body Filipa Bystedta, který je součástí švédského kádru i pro letošní rok.
    Švédové zahájili letošní domácí turnaj v Göteborgu proti outsiderovi z Lotyšska. A roli favorita plnilo Švédsko od začátku, první branku vstřelil asi v polovině první třetiny v přesilovce Aton Wahlberg, který skvěle tečoval nahození od modré čáry. A ještě před první sirénou to bylo 2:0, když se trefil i zmiňovaný Filip Bystedt. Domácí i ve druhé periodě diktovali tempo hry a podařilo se jim také navýšit skóre, když nejprve využil další přesilovku Jonathan Lekkerimäki a po něm se podruhé v zápase trefil Filip Bystedt. A Trh Kronor si dva góly nechali i pro třetí třetinu, autorem tentokrát byli útočníci Felix Unger Sörum a Jonathan Lekkerimäki, který tak zapsal také dvě branky. Švédové zaslouženě zvítězili a po výhře 6:0 brali všechny body.

Německo
    Tento národní tým ze středu Evropy se sice na posledním šampionátu probojoval do čtvrtfinále, kde však schytal potupný debakl 1:11 od výběru Spojených států.
    Letošní ročník zahájili Němci na přelomu roku daleko lépe. V prvním zápase totiž narazili na favorizované Finy, kterým se ale vstup do turnaje nepovedl. S Kanaďany prohráli na svátek svatého Štěpána 2:5, a měli tak co odčiňovat. Avšak Německo vstoupilo do utkání lépe, když puk v čase 05:58 nadvakrát do branky dorazil Veit Oswald. Finové pak ale vyrovnali a na začátku druhé periody skóre i otočili, když nenápadná střela Halttunena skončila až za zády německého gólmana Dietla. FInský útočník touto trefou tak trochu odstartoval gólové hody, neboť na rychlé vyrovnání Hübnera navázal Fin Samu Bau. Poté však přišla klíčová pasáž zápasu, když se Němci dvakrát v rozmezí 91 sekund prosadili a do kabin odešli s vedením 4:3. Skandinávský celek už se v poslední třetině neprosadil a zůstal tak bez bodu. Naopak Německo si připisuje v prvním utkání hned body tři.

Příjemný čtvrteční podvečer všem fanouškům mistrovství světa hráčů do 20 let, které se letos koná ve švédském Göteborgu. Základní skupina A, hraná v hale Scandinavium, pokračuje dalšími zápasy, mezi které patří i duel favorizovaného Švédska s Německem, který začíná v 19:30. Příjemnou zábavu!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:30.

Matěj Skula

Branky a nahrávky: 16. Stenberg (Edstrom), 39. M. Hävelid (Bystedt, Lindstein), 47. Stenberg (Unger Sörum, M. Hävelid), 50. Stenberg (Unger Sörum, Edstrom), 55. Östlund (Lekkerimäki)

Rozhodčí: Brander, Žák – Faucher, Riecken

Diváci: 11 512