Angola – Namibie 3:0 (kon.) | Nigérie – Kamerun 2:0 (kon.)
Angola
3:0 (2:0)
Namibie
Sobota 27.01.2024, 18:00 • Stade de la Paix, Bouaké, Pobřeží slonoviny • Africký pohár národů • Osmifinále

Ode mě je to pro dnešek vše, přeji hezký zbytek dne a třeba zase někdy na počtenou! (20:24:21)

Držení míče: 48 % : 52 %.
    Střely na branku: 4:3. Střely mimo: 4:7. Rohy: 6:3. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 14:20.

První osmifinálový zápas mezi Angolou a Namibií končí lépe pro Angolu, která po výhře 3:0 postupuje do další fáze Afrického poháru.
    První poločas nabídl několik zajímavých akcí. Tu první měl v 17. minutě po chybě obrany Muzeu, který chtěl přehodit brankáře Angoly Neblúa, ten však zahrál mimo šestnáctku rukou a po zásluze byl vyloučen. První branku zápasu však stejně vstřelila oslabena Angola, a to když Fredy nabídl míč Gelsonu Dalovi, který zblízka neměl problém s trefením prázdné branky. O minutu později navíc šla i Namibie do deseti, neboť si nechal dát druhou žlutou obránce Haukongo. O další minutu nato navíc Angola zvýšila na 2:0, když se znovu po přihrávce Fredyho prosadil Gelson Dala.
    Druhý poločas také nabídl několik zajímavých akcí. Jednou z nich byla například střela Shalulileho z otočky, která však nemířila mezi tři tyče. Angole se pak v 66. minutě podařilo navýšit svůj náskok, když zakončil rychlý brejk Mabululu. A když v závěru střídající Luvumbo trefil jen břevno, mohla se Namibie s turnajem rozloučit. To naopak Angola po výhře 3:0 míří do čtvrtfinále.

90+5

90+5
    Rozhodčí teď ještě dopísknul faul na střídající Belu, to však už pro dnešek bude všechno.

90+3
    Zápas už se víceméně jen dohrává, o postupujícím je jasno.

90+2
    Zito Luvumbo si skvěle navedl míč na střelu a zpoza šestnáctky vypálil, ke své smůle však trefil jen horní tyč.

90+1
    Přihrávka na střídajícího Kambata byla až příliš prudká, vhazovat tak bude Angola.

90
    Hlavní rozhodčí nastavuje 5 minut.

90
    Ze souboje mezi Zinim a namibijským Shitembim vyšel lépe hostující fotbalista, protože tomu angolskému je pískán nedovolený zákrok.

89
    Další ostrý faul teď předvedl Petrus, který doslova sestřelil Keliana.

88
    Po faulu Ziniho rozehrávala Namibie standardku, avšak Riaan Hanamub tentokrát pálil mimo tři tyče.

88
    Z následného rohu se hosté neprosadili.

87
    Namibie podnikla rychlý přechod do útoku, na jehož konci byl krajní obránce Hanamub, jehož prudkou střelu musí vyrážet gólman Antonio.

85
    Střídající Luvumbo vyslal na branku Kazapuy nepříjemný projektil, ten však končí pouze vedle branky.

85
    Po prostřídání kombinuje s míčem zase Angola.

84
    Střídání v týmu Angola:
    ze hřiště odchází Mabululu, přichází J. Bela,
    ze hřiště odchází Gelson Dala, přichází Luvumbo.

83
    Rozhodčí Beida teď pustil několik hraničních zákroků na obou stranách, díky tomu může kombinovat s balonem domácí celek, který míří za postupem.

82
    Dlouhý nákop Buatua směřoval na střelce třetího gólu Mabululua, avšak obrana hostů teď zafungovala dobře.

81
    Hotto se přes Carneira nedostal, vhazuje tak zase Angola.

80
    Střídající Zini prodloužil balon jen za sebe, kde se nacházejí jen hráči v modrobílém.

78
    Dnešní utkání sleduje 28 663 diváků.

77
    Po pauze na pití jsou oba celky připraveny k pokračování.

76
    Stejně jako v prvním poločase teď následuje přestávka na občerstvení.

74
    Po ošetření Hotta zahrávala Angola rohový kop, se kterým si však defenziva soupeře poradila.

73
    Hra je teď přerušena, neboť si ošetření vyžádal namibijský fotbalista Den Hotto.

71
    A znovu zafungovala spolupráce Mabululua s Gelsonem Dalou, tentokrát však prvně jmenovaný trefil jen blokujícího hráče.

70
    ze hřiště odchází Gilberto, přichází Keliano,
    ze hřiště odchází Fredy, přichází Zini.

70
    Střídání v týmu Namibie:
    ze hřiště odchází Muzeu, přichází Kambato.

69
    V dnešním zápase je vidět spoustu faulů, ten poslední spáchal Bethuel Muzeu.

68
    Na druhé straně se o rychlou odpověď snažil Shalulile, avšak zakončil po pasu Hanamuba jen vedle branky.
    66. MABULULU - 3:0

66
    Angola právě vstřelila branku!
    Je to už 3:0! Rychlý brejk svého týmu zakončil pravačkou po přihrávce Gelsona Daly MABULULU. Tohle už se bude Namibii těžko obracet. Asistence: Gelson Dala.

63
    Rychlý protiútok Angoly zastavuje faulem Limbondi, který také vidí žlutou kartu,

62
    Namibie zahrávala v rychlém sledu standardku i rohový kop, avšak ani z jednoho brankář Antonia neohrozila.

61
    Ofenzivní akci Namibie zastavuje další faul, tentokrát je obětí křídelní Hotto.

60
    ze hřiště odchází Amutenya, přichází Gebhardt,
    ze hřiště odchází Katua, přichází Shitembi.

60
    Hráči Angoly se ze standardky neprosadili.

59
    A bohužel namibijský obránce Amutenya je odnášen na nosítkách.

58
    Oba hráči však musí být před dalším pokračováním hry ošetřeni.

57
    Průnik Carneira zastavuje až jasný faul stopera Amutenyi, který klidně mohl být ohodnocen žlutou kartou.

56
    Domácí obraně teď velmi dobře pomohl s návratem Gilberto, Angola bude pokračovat s balonem i po faulu na Fredyho.

55
    Hanamubův cent vybojoval brankář Antonio. Z následné dorážky pálil Petrus, avšak velmi nepřesně.

54
    A znovu v akci namibijský kapitán Shalulile, který se tentokrát nedostal přes Afonsa, avšak vybojoval aspoň aut.

54
    Záložník hostů Katua se odhodlal ke střele z dálky, avšak zařízení o hodně minul.

53
    Shalulile při pokusu o zaschnutí míče trefil jen obránce Buatua do hlavy, hlavní sudí samozřejmě přerušuje hru.

52
    Limbondi se sice nepohodl se spoluhráči, ale i tak bude jeho celek, tedy Namibie, vhazovat.

51
    Nákop Carneira byl zblokovaný do autu, domácí budou pokračovat autem.

50
    A další faul je pískán Aprociousu Petrusovi, který se provinil v útočné třetině hřiště.

49
    Namibie byla blízko snížení! Shalulile se svým spoluhráčem postupovali dva na dva, namibijský kapitán zvolil zakončení přímo na branku, avšak zařízení přestřelil!

48
    A rozhodčí Beida píská i faul na Gelsona Dalo.

47
    Po sérii několika hlaviček na hraně šestnáctky Angoly je pískán faul na záložníka Showa.

46
    Gilberto se v útoku nepohodl s Fredym, balon tak zadarmo získávají hráči Namibie.

46
    Úvodní výkop druhé půle provedli namibijští fotbalisté.

46

Po první půli je stav prvního osmifinále Afrického poháru národů příznivější pro Angolu, která vede 2:0.
    První poločas nabídl několik zajímavých akcí. Za tu první můžeme považovat chybu domácí defenzivy a samostatný únik Muzea, proti kterému zasáhl brankář Neblú rukou mimo pokutové území a byl vyloučen. Z následné standardky skvěle zasáhl střídající gólman Antonio. Na první branku zápasu jsme čekali do 39. minuty, když se Fredy dostal až před branku Namibie, kde naservíroval přesný balon k noze Gelsona Daly, který otevřel skóre. O minutu později se síly na hřišti vyrovnaly, neboť namibijský stoper Haukongo si nechal udělit druhou žlutou kartu a musel také předčasně do sprch. Angola dokázala hned minutu nato zvýšit, když využil parádního centru ze standardky od Fredyho znovu Gelson Dala.
    Po prvním poločase je tak skóre 2:0 pro Angolu.

45+6

45+6
    Dalekonosný pokus zablokoval stoper domácích Gaspar, pomalu se blíží konec první půle.

45+5
    Hottovu přízemní pobídku odkopává Gaspar, vzápětí odehrává míč z šestnáctky Angoly i záložník Show.

45+5
    Tento zákrok už Gasparovi neprošel, hlavní sudí Dahane Beida z Mauritánie píská angolskému fotbalistovi faul.

45+4
    Namibie se ke střele na branku nedostala, místo toho bude odkopávat gólman Antonio.

45+3
    Avšak tento Fredyho centr odvrací Shalulile, následně je pískán faul na namibijského hráče.

45+2
    Velmi dobrou práci teď předvedl v ofenzivě střelec dvou branek Gelson Dala, který pro Angolu vybojoval další rohový kop.

45+2
    Angolský obránce Tó Carneiro odkopává balon jen do autu, Namibie vhazuje.

45+1
    Dalekonosný nákop schovává brankář Signori Antonio do svých rukavic.

45
    Hlavní rozhodčí nastavuje 6 minut.

45
    Gilbertův pas před branku Namibie odvrací hostující obrana.

44
    Mabululu nechal míč nešikovně za sebou, míč se však šťastně odrazil k Gilbertovi, který se snažil zakončit, ale jeho pokus se mu vůbec nepovedl.

43
    Hlavní rozhodčí Beida teď ponechal hru po hraničním zákroku na Shalulileho, po chvíli už ale píská.
    41. Gelson DALA - 2:0

41
    Tak to jsou teď minuty hrůzy pro Namibii! Přesný centr ze standardky od Fredyho našel hlavu GELSONA DALY, který si skvěle naskočil a ještě lépe zakončil. Pochvalu ale zaslouží i Fredy za parádní centr. Asistence: Fredy.
    40. Červená karta po 2. žluté

40
    No a pozor, síly na hřišti se vyrovnávají! Stoper Namibie Lubeni Haukongo si nechal dát druhou žlutou kartu za faul na Mabululua a dnešní zápas také nedohraje.
    39. Gelson DALA - 1:0

39
    Angola se dostává i v oslabení do vedení! Fredy skvěle provedl balon středem hřiště, míč se poté přes Gilberta vrátil zpátky k Fredymu, jenž naservíroval přesný míč na nabíhajícího GELSONA DALU, kterému už jen stačilo doklepnout balon od prázdné branky! Asistence: Fredy.

38
    Muzeova hlavička sloužila jen k rozchytání brankáře Antonia.

38
    Z rohového kopu se ale neprosadila ani Namibie.

37
    Kapitán Shalulile se přetlačoval se stoperem Gasparem, který byl nakonec donucen zahrát na rohový kop.

36
    Hottův centr do pokutového území byl zablokován, domácí obrana vzápětí balon odkopává.

35
    Haukongo nakopává balon jen na stranu Angoly, která však balon rychle vrací před branku Kazapuy.

34
    Rozehrávka se hostujícímu záložníkovi Katuovi příliš nepovedla, jeho pas přečetl Gilberto a pokračoval do útoku, kde jej namibijský záložník Katua zastavuje nedovoleným zákrokem.

33
    Po pauze na pití pokračuje s balonem Namibie.

31
    I když je v Evropě zima, v Africe se teploty pohybují výrazně výše. I kvůli tomu nařizuje hlavní sudí pauzu na občerstvení.

30
    Na programu byl rohový kop pro Angolu, avšak s centrem Fredyho si poradila hostující defenziva.

29
    Limbondi zasáhl do Gilbertovy přihrávky rukou, hlavní sudí Beida samozřejmě píská proti brance Namibie.

28
    Angola zůstává i přes početní nevýhodu častěji v držení míče, avšak Namibie začíná pomalu také vystrkovat růžky.

27
    A v nejbližší době také ani neprosadí, neboť Gelson Dala se při návratu provinil faulem.

27
    Z následného rohu se domácí neprosadili.

26
    První větší šanci měla i Angola, Gelson Dala hezky obešel na levé straně obránce a přihrál na Mabululua, jehož pokus byl dobře zablokován obráncem na roh.

25
    Přetažený centr Hotta měl najít střídajícího Limbondiho, avšak tato pobídka byla až příliš dlouhá a končí v autu.

24
    Hlavička Shalulileho zamířila nad branku Angoly.

23
    Útočník Tjiueza nemůže kvůli zranění pokračovat, na trávníku se místo něj objevuje Absalom Limbondi.

22
    Bethuel Muzeu to zkusil ze standardky přímo na branku, avšak angolský brankář Signori Antonio si připisuje skvělý úvodní zákrok!

20
    ze hřiště odchází záložník Estrela, do branky se dostává Signori Antonio.
    17. Červená karta

17
    Velká šance Namibie a červená karta! Namibijský fotbalista Muzeu využil chyby obránce a postupoval sám na branku, chtěl angolského brankáře Neblúa přelobovat, což se mu nepovedlo, ale domácí brankář si nepohlídal své postavení a zasáhl rukou balon mimo šestnáctku! Jasná červená karta.

16
    Otevřené obrany Angoly se snažil využít křídelní Muzeu, avšak svou pobídkou našel jen rukavice brankáře Neblúa.

15
    Fredyho nízký centr ze standardky ale hostující obranu neohrozil.

14
    Hlavní rozhodčí Dahane Beida poprvé vytahuje z kapsičky žlutou kartu, kterou vidí za hru rukou namibijský stoper Lubeni Haukongo.

13
    Gelson Dala nedokázal udržet balon na hrací ploše, odkop tak bude mít i druhý brankář Kazapua.

12
    Velkého potlesku fanoušků se teď dočkal hostující kapitán Shalulile, který si dobře pustil balon za sebe. K míči však měl o kousek blíže brankář Neblú.

12
    Namibie nedokázala založit smysluplnou akci, šanci na založení útoku tak mají znovu domácí.

11
    Přízemní pobídka Gelsona Daly byla sražena zpátky k hráčům Angoly, další akci této země však zastavuje zdvižený praporek pomezního rozhodčího.

10
    Angolský útočník Mabululu skvěle obešel kolem obránce a následně hledal svým centrem nabíhajícího Gilberta, svého krajana však nenašel.

10
    Další Hanamubův centr končí v rukavicích brankáře Neblúa.

9
    Muzeu nedokázal balon udržet na hrací ploše, vhazuje Angola.

8
    Dlouhému nákopu směřujícího na nabíhajícího Afonsa dobře zabránil v úvodních minutách aktivní Hanamub.

7
    Tento útok Hanamuba už byl zajímavější, krajní obránce Namibie dobře obešel dva hráče, avšak poté byl zastaven úspěšným zákrokem jednoho z domácích obránců. Následuje navíc faul na stopera Angoly.

6
    Ze souboje angolského Estrely a namibijského Katuy vyšel lépe hostující záložník, který vybojoval faul na svou osobu.

5
    Riaan Hanamub si teď ukousl až příliš velké sousto a míč mu utekl za brankovou čáru, gólman Neblú bude odkopávat.

4
    Muzeu se snažil rozvinout akci Namibie, jejich soupeř odkopává jen do aut. Následuje aut hostů.

3
    Z následného protiútoku centroval křídelní Hotto, brankář Neblú si ale připisuje jednoduchý zákrok.

3
    Gelson Dala dobře zavedl míč na útočnou polovinu, následně se k centru dostal Tó Carneiro, avšak hostující obrana balon odvrátila.

2
    A další faul, tentokrát se stal obětí angolský záložník Estrela.

1
    Gilbertův centr odvrací obrana, následný útok Namibie zastavuje faul na útočníka Tjiuezu.

1
    Angola, která je psána jako domácí celek, nastupuje v řervenočerných dresech, naopak Namibie dnes oblékla dresy modrobílé.

1

Oba týmy už jsou přítomny na stadionu v Bouaké, kde se dnešní zápas odehraje.

Angola: Neblú – Afonso, Gaspar, Buatu, Tó Carneiro – Estrela, Show, Fredy (C) – Gilberto, Mabululu, Gelson Dala
    Náhradníci: S. Antonio, Kadú – J. Bela, Inácio Miguel, Keliano, Luvumbo, Milson, Bruno Paz, Quinito, Zini
    Trenér: Pedro Valdemar Soares Goncalves

Namibie: Kazapua – Kamberipa, Amutenya, Haukongo, Hanamub – Muzeu, Katua, Petrus, Hotto – Tjiueza, Shalulile (C)
    Náhradníci: Maova, Ndisiro – Gebhardt, Hambira, Haoseb, Kamatuka, Kambato, Limbondi, Nyambe, Papama, Rudath, Shitembi
    Trenér: Collin Benjamin

Rozhodčí: Dahane Beida.

Namibie
    Take Namibie patří k příjemným překvapením celého šampionátu. Národní tým, který do šampionátu vstupoval bez jediné výhry v historii Afrického poháru, byl přidělen do skupiny E, společně s Tuniskem, Jihoafrickou republikou a Mali.
    První duel odehráli Brave Warriors proti favorizovanému Tunisku. A na šampionátu v Pobřeží slonoviny se zrodilo velké překvapení, neboť Tunisan poslal do kolen křídelník Deon Hotto, který na klubové úrovni válí za Orlando v MLS. Tunisko už se na gól nezmohlo a připsalo si překvapivou prohru, naopak Namibie si zapsala do historických tabulek první výhru na AFCONu.
    Druhý zápas skupiny odehráli hráči Namibie proti Jihoafrické republice, a po úvodním vítězství přišlo proti svěřence kouče Collina Benjamina tvrdé vystřízlivění. Jihoafrická republika umlčela svého soka třemi góly do poločasu, další branku pak přidala v druhé části hry a nakonec zvítězila vysoko 4:0. Před posledním zápasem skupiny však byla celá skupina ještě otevřená.
    Zmiňovaný poslední duel odehráli hráči Namibie proti Mali. Favorizované Mali bylo o trochu lépe herně připraveno, avšak míč do sítě nedostali a oba národní týmy se nakonec rozešly za bezbrankového stavu 0:0.
    A protože v dalším zápase skupiny E se body mezi Jihoafrickou republikou a Tuniskem dělily, z prvního místa skupiny nakonec postoupilo právě Mali. Druhou příčku obsadila Jihoafrická republika a v roli šťastného třetího místa se do další fáze podívá i Namibie. V osmifinále se utká právě s Angolou.

Angola
    Národní tým z jižní části Afriky si v letošním ročníku AFCONu zatím vede nad očekávání dobře. V základní skupině totiž narazil na Mauritánii, Alžírsko a Burkina Faso, a nepřipsal si prohru.
    První duel odehráli svěřenci portugalského trenéra Pedra Soarese Goncalvese s favorizovaným Alžírskem. Tým se známými hráči, jako třeba Rijád Mahrez či Ismael Bennacer, potvrdil roli favorita v 18. minutě, když se prosadil útočník Bounedjah. „Černé antilopy“, jak je angolskému národnímu týmu přezdíváno, dokázaly vyrovnat v druhé půli, když nabídnutou penaltou nepohrdl Mabululu. První zápas ve skupině tak pro Angolu skončil remízou 1:1.
    Druhý duel odehráli hráči Angoly proti soupeři z Mauritánie. Angolu poslal do vedení křídelní Gelson Dala, avšak Mauritánie dokázala ještě první půli srovnat krok. V 50. minutě se však podruhé v utkání trefil Gelson Dala, tři minuty na něj navíc navázal jeho spoluhráč Gilberto. Mauritánie už se zmohla jen na snížení, a zápas tak dopadl 3:2 pro hráče Angoly.
    Základní skupinu uzavřeli Černé antilopy zápasem s Burkinou Faso, která byla také blízko postupu. Poslední duel ve skupině ale Burkina Faso nezvládla a s Angolou padla 0:2. Jediné dvě branky zápasu vsítili Mabululu a střídající Zini.
    Angola tak dokázala postoupit z první příčky skupiny D, do osmifinálových bojů ji pak doprovodila i Burkina Faso a Mauritánie, která postoupila ze třetího místa. Naopak Alžírsko zklamalo a končí už po první fázi turnaje.

Příjemné sobotní podvečer u Afrického poháru národů. Základní skupiny už jsou minulostí, na programu jsou tedy osmifinále. A hned v prvním z nich se utkají národní týmy Angoly a Namibie. Duel začíná v 18 hodin, a tak si jej nenechte ujít!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.