Marítimo – Arouca 1:0 (kon.) | Gil Vicente – Belenenses 0:1 (kon.) | Setúbal – Nacional 3:0 (kon.)
Porto – Coimbra 3:1 (kon.)
FC Porto
3:1 (3:0)
Academica de Coimbra
Neděle 06.04.2014, 20:15 • Estádio Do Dragão, Porto • Portugalská Primeira Liga

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.

Dobrý večer u sledování portugalské Primeira Ligy. Dnes jsou na programu dohrávky 26. kola. My se zaměříme na utkání třetího Porta se sedmou Coimboru. Utkání začne ve 20:15.

Hosté jsou na pěkném 7. místě tabulky. Z 25 utkání mají téměř vyrovnanou bilanci, 8 výher, 8 remíz a 9 porážek, z toho vyplývá zisk 32 bodů. Na pohárovou Evropu ztrácí momentálně 6 bodů. Na venkovních hřištích nasbírali 13 bodů. Celkový brankový poměr je 18:26.

FC Porto

Porto prakticky přišlo o titul, když na vedoucí Benficu ztrácí 15 bodů, což je vzhledem k okolnostem téměř nemožné dohnat. Domácí se nicméně budou chtít udržet na místě zaručující postup do Ligy mistrů, i když nejspíše budou muset projít kvalifikací. Na svém hřišti získali 31 bodů z celkových 49.

FC Porto – Academica 1:0

FC Porto: Fabiano Freitas – Ricardo Pereira, Diego Reyes, Abdoulaye, Alex Sandro – Herrera, Fernando, Quintero – Ghilas, Jackson Martínez, Varela. Trenér: Luís Castro.
    Náhradníci: Kadú, Danilo, Josué, Carlos Eduardo, Ricardo Quaresma, Licá, Kelvin.

Academica de Coimbra: Ricardo – Marcelo Goiano, João Real, Halliche, Paulo Grilo – Fernando Alexandre, Makelele – Ivanildo, Marcos Paulo, Salvador Agra – Rafael Lopes. Trenér: Sérgio Conceição.
    Náhradníci: Peiser, Aníbal Capela, Nuno Piloto, John Ogu, Marinho, Manoel, Diogo Valente.

Rozhodčí: Manuel Mota – Paulo Vieira, Jorge Oliveira.

1

1
    Hosté budou zahrávat ze vzdálenosti 43 metru od branky přímý kop.

2
    Jenže pas do vápna byl až příliš přetažený, takže se domácí ani nemuseli snažit o odvrácení nebezpečné situace. Uvedou míč do hry autovým vhazováním.

3
    Domácí se snažili projít na polovici Acamedici středem, ale nakonec zvolili pravou stanu, jenže ani tam se neprosadili.

4
    Porto jako velký favorit tohoto utkání drží míč častěji na svých kopačkách.

4
    Porto právě vstřelilo branku!
    Jejich první útočná akce se navíc stává i gólovou. Na přihrávku za obranu si naběhl Ghilas, který přihrávkou pod sebe našel JACKSONA MARTÍNEZE, který hlavou otevírá brankový účet utkání.

5
    Hosté se ihned snažili o odpověď, ale skončili těsně před vápnem Porta.

7
    Herrera na levé straně nezachytil míč na hrací ploše, dává tak příležitost hráčům Coimbry o odvetný útok.

8
    Porto se znovu tlačí před šestnáctku Coimbry, Ghilasův pokus z voleje skončil nad brankou Ricarda.

9
    Domácí kontrolují hru a hosty nepouští ani na svoji polovinu.

10
    Ale i hosté, kteří dnes nastoupili v bílých dresech se snží o nápaditou rozehrávku, která je po levé straně dostala až do blízkosti vápna Porta.

11
    Nakonec za Fabianem zazvonila i tyč, když se do střely opřel Ivanildo.

12
    Nevídaná situace, hlavní sudí se srazil s jedním z hráčů Coimbry.

13
    Raději přerušil hru a nechal se ošetřit, pravděpodobně nemohl popadnout dech.

14
    Nakonec z trávníku vstává a vypadá to, že se bude moci pokračovat. Ještě nezbytné občerstvení.

15
    A můžeme pokračovat. Zahájeno bude míčem rozhodčího, domácí dostali právo zahájit další útok.

15
    Fernando Alexandre zastavil nedovoleně Fernanda, domácí budou kopat ze 26 metrů přímý kop.

16
    Jenže jeho rozehrávka skončila zcela mimo hostující branku.

18
    První roh pro Academicu. Domácí si s ním poradili, když z velkého čtverce odpálili míč co nejdále mohli.

19
    Academica je najednou aktivnějším týmem, Porto se posledních pár minut ani na jejich půlku nepodívalo.

20
    Ricardo Pereira se ve vlastním vápně otočil okolo své osy a málem o míč přišel, když jej atakoval Salvador Agra, jenže ten svůj důraz přehnal a byl to faul.

21
    Makelele naběhl na centrovaný míč do vápna, usměrnil jej na branku a domácí brankář měl co dělat, aby míč vytlačil alespoň na tyč, to už je druhé zvonění brankové konstrukce.

22
    Porto sice vede, ale neustále se musí bránit sedmému celku tabulky.

23
    Herrera si popotáhl míč až k vápnu, kde napřáhl, jenže středem branky se těžko mohl prosadit, Ricardo míč bezpečně chytl.

24
    Ač to nevypadalo, že by z toho mohlo zapršet, tak opak je pravdou. NABIL GHILAS si vyměnil míč se střelcem první branky Jacksonem Martínezem a přes vyběhnuvšího brankáře zvyšuje na rozdíl dvou branek.

26
    Hosté mají okénka v obraně, jejich trenér má o čem přemýšlet.

27
    Ricardo Pereira zastavil pouze za cenu autu postup Academici. Ta bude pokračovat dále po levé straně.

28
    Rafael Lopes se u vápna dostal k míči, udělal protisměrnou kličku, ale po ní mu míč brnkl o ruku a to neušlo hlavnímu sudímu.

28
    Fabiano Freitas si od brankové čáry doběhl na malé vápno, aby zachytil míč mířící jeho směrem, pomalá střela jej nemohla zaskočit.

29
    Porot ztroskotalo na úrovni velkého vápna, hosté mohli vyvést míč do bezpečí, ale výborně presoval Varela, jenže se při tom dopustil nedovoleného zákroku.

30
    Alex Sandro vrátil míč téměř od vápna Coimbry až na vlastní polovinu.

31
    Salvador Agra se zapomněl v ofsajdu, čehož si nevšiml jeho spoluhráče, ale pomezní rozhodčí ano.

32
    Hra se na chvíli přesunula do středu hřiště, kde Porot získává odvahu na další překvapivý útok.

32
    Jenže místo Porta se vpřed vydala Coimbra, jmenovitě Salvador Agra, jeho protisměrná klička doprostřed slavila úspěch. Vytvořil si tak místo pro střelu, jenže minul domácí branku.

33
    Na druhé straně se snažil odpovědět pohotovou střelou zpoza vápna Herrera, ale ani on neměl seřízená mířidla.

34
    Halliche se dostal k odraženému míči, asi z 25 metrů se pokusil o střelu, jeho slabý pokus neměl ani potřebný směr. Fabiano Freitas zasahovat nemusel.

35
    Salvador agra u pravé postranní čáry fauloval Abdoulaye, který si míč předtím okolo něj postrčil po lajně. Hostující hráč nechtěl, aby si Porto vytvořilo výhodu před jejich vápnem.

36
    Ghilasův centr z pravé strany stihl na chvíli hostující obrana odvrátit. Míč je zpět na kopačkách hráčů FC Porto.

37
    Ivanildo nepřešel přes Ricarda Pereiru, ale odcentrovat stihl. U své pravé tyče musel Fabiano Freitas dávat pozor.

38
    Postupem času tlak Coimbry odpadl, takže nyní je k vidění naprosto vyrovnaná hra.

39
    Quintero udělal kličku Makelelemu, který jej ve vápně fauloval. Hlavní sudí ukázal na značku pokutového kopu.

40
    Míč si postavil JACKSON MARTÍNEZ, který poslal míč přesně k pravé tyči hostující branky, stejnou stranu si vybral i Ricardo, ale na míč nedosáhl.

41
    Ani se nepředpokládalo, že by Porot mohlo vyhrát tak výrazným poměrem. V další akci se ve vápně ocitl Martínez, ale tentokrát mu k přesnému zakončení chyběl krok.

42
    Varela poslal míč na Alexe Sandra, který od brankové čáry hledal Ghilase, ten byl včas ustrážen jedním z hráčů Coimbry.

43
    Držení míče – Proto: 64% – Academica: 36%

44
    Marcos Paulo na pravé straně postupoval vpřed, ale míč mu uskočil za lajnu, takže celá akce byla ihned ukončena, vhazovat bude domácí tým.

45
    Začala poslední minuta první půle, ale vzhledem k ošetření hlavního sudího se budou nastavovat ještě další minuty.

45+1
    Přesně to budou 2 minuty.

45+1
    Po míči ve vlastním vápně skočil jeden z hráčů Coimbry. Míč jej zasáhl do ruky, hráči Porta se dožadovali další penalty, ale hlavní sudí zůstal neoblomný a nechal ve hře pokračovat.

45+2
    Quinterova rána mířila do horní části branky. Letěla však o několik metrů vedle.

45+3
    Abdoulaye Ba je prvním napomínaným hráčem, který vidí žlutou kartu.

45+3

Je po prvním poločase. Domácí ukázali svoji sílu a hned třemi brankami zničili svého soupeře. Druhá půle se bude dohrávat zřejmě pouze z povinnosti.

46

46
    Domácí zahájili druhou půli výkopem. Novinkou je změna hlavního sudího. Manuel Mota se necítí zdravotně fit a tak si vyměnil role se čtvrtým rozhodčím Ricardem Coimbrou.

47
    Porto zatím zvolilo nenápadný přechod na území soupeře.

48
    Quintero ještě zabojoval a udržel míč na hrací ploše, na pravé straně tak může Porto držet míč na svých kopačkách.

49
    Ale hosté se ihned vydali směrem vpřed, za cenu faulu je zastavil Abdoulaye. Ten by si měl dávat na své zákroky pozor, již jednu kartu má.

49
    přímý kop Academici letěl až příliš vysoko.

50
    Prvních pět minut druhého poločasu se nese v poklidném tempu, i když hlavní sudí Coimbra musí často dout do píšťalky.

51
    Ghilas se ve vápně neukvapil a přihrál ještě na malé vápno na volného spoluhráče, ale ten asi přihrávku nečekal a zareagoval o něco později, takže prázdnou branku netrefil, resp. ani netrefil míč směřující na něj.

53
    Coimbra právě vstřelila branku!
    MARCOS PAULO dostal od hráčů Porta dárek v podobě dálnice až před pokutové území, kde naznačením oklamal jednoho z bránících hráčů, navedl si míč na střelu a pokořil Fabiana Freitase.

54
    Hosté jsou najednou častěji před vápnem Porta, tentorát si však domácí situaci pohlídali a nenechali Marcose Paula dojít tak daleko.

55
    Domácí zachránil ofsajd na malém vápně, i když Fabiano Freitas byl u míče dřív.

56
    Teď se chvíli míč neudržel na zemi, oba týmy si jej předávali vzduchem, vše ukončil až faul domácího hráče. Takže míč pak musel na trávník zcela nedobrovolně.

57
    Herrera nejprve nezpracoval míč po autovém vhazování, ač v presu tří hráčů jej dokázal zkrotit a předat dále.

58
    Fabiano Freitas poměrně dlouho otálel s rozehrávkou. Rafael Lopes mu málem míč vypíchl. Domácí brankář poslal míč na půlící čáru. Odtud se vrátil k Lopesovi, ale ten byl tou dobou v ofsajdu.

60
    Střídání v týmu FC Porto: ze hřiště odchází Alex Sandro, přichází Danilo.

60
    Střídání v týmu FC Porto: ze hřiště odchází Varela, přichází Ricardo Quaresma.

62
    Hosté se snaží ještě o vstřelení další branky, ale domácí se snaží o o samé. Je k vidění poměrně útočný fotbal.

63
    Ofsajd a v něm Herrera, který předtím přeběhl míč, aby mohl hrát jeho spoluhráč.

63
    Makelele prohnal centrem z levé strany svého spoluhráče na straně pravé. Ten dělal co mohl, aby míč zachránil ještě na hřišti, jenže to se mu nepovedlo.

64
    Střídání v týmu Academica de Coimbra: ze hřiště odchází Paulo Grilo, přichází Marinho.

66
    Ricardo Pereira se vydal na výlet a málem se dostal i do střelecké pozice, když se prodral až do vápna, ale Ricarda neohrozil.

68
    Střídání v týmu FC Porto: ze hřiště odchází Ghilas, přichází Josué.

69
    Quintero si zpracoval míč místo prsama rukou a tak nemohl pokračovat ve hře, i když se mu to příliš nezdálo.

69
    Novému muži na trávníku se ihned na začátku, když se blížil k brance Ricarda podlomila kolena a upadl, že by to bylo nervozitou?

71
    Střídání v týmu Academica de Coimbra: ze hřiště odchází Marcos Paulo, přichází John Ogu.

72
    Academica kdyby si přihrála v útoku lépe tak mohla pomýšlet na úspěch, ale nepřesnost je připravila o dobrou pozici.

73
    Hostům se pomalu, ale jistě blíží konec utkání. Ještě je relativně času dost i na vyrovnání. navíc je tu další roh Coimbry.

73
    Velký problém pro Fabiana Freitase, ten snad míč po rohu vytahoval až za brankovou čárou, ale nikdo z přítomných sudích si toho nevšiml, takže se může pokračovat za stále stejného stavu.

74
    Tak opakovaný záběr nám ujasnil, že to za lajnou nebylo a asistent rozhodčího to měl velice dobře viditelné a rozhodl zcela správně. Ale pro Porto to jistě bylo varování.

76
    A hned je tu další roh. Ten hosté rozehráli nakrátko, následně však mířil míč až na malý čtverec, kde si jej výběhem pohlídal Fabiano Freitas.

78
    Rychlé tempo hry svědčí domácím, kteří nenechávají Coimru dostat se před vlastní branku.

79
    Žlutou kartu dostává Marcelo Goiano (Academica de Coimbra).

80
    Hostům se opravdu krátí čas. Už se ale navíc nikam moc neženou.

82
    Hosté chystají další střídání.

83
    Centr z pravé strany si Fabiano Freitas pohlídal. Další rozehrávka Porta na středovém kruhu končí u protihráčů.

83
    Makelele se dostal až do vápna, kde jej atakoval Josué, který hostujícímu hráči zavadil o patu, hlavní sudí klidně mohl písknout penaltu.

84
    Střídání v týmu Academica de Coimbra: ze hřiště odchází Salvador Agra, přichází Diogo Valente.

86
    Tak to byla velká šance pro Rafaela Lopese,ale podle asistenta ani zakončovat nemusel, protože byl v ofsajdovém postavení. I tak se hostující hráč netrefil do sítě.

87
    Academica hraje neustále s míčem,ale Porto se zatím brání dobře. Navíc teď byl poslán k zemi Ricardo Pereira.

88
    John Ogu vidí za svůj prohřešek žlutou kartu.

89
    Držení míče 60% – 40%.

90
    Pomalu začala poslední minuta druhé půle, hosté teď měli obrovské štěstí. Quinterovu ránu Ricardo vyrazil. Dorážet mohl Danilo, ale minul.

90+1
    Ještě 3 minuty naděje pro Coimbru, ale zatím to vypadá, že si Porot připíše na své konto tři body.

90+2
    Fabiano Freitas pomohl obraně s rozehrávkou, když mu od půlící čáry přišla přihrávka. Dál s míčem pokračuje Ricardo Pereira.

90+3
    Tak je tu poslední minuta nastavení, hostům se už nepovede ani ohrozit branku domácích, Ti hrají v bezpečné vzdálenosti.

A je hotovo. Domácí si ve druhé půli pohlídali vytvořený náskok. Jediným problémem byl gól, kterým Coimbra snížila na 3:1 z pohledu Porta. To bylo v 53. minutě, Hosté ještě měli dostatek času na další korekci. Několikrát sice Fabianu Freitasovi zatopili, ale ten již další branku neinkasoval a tak tři body zůstávají v Portu.

To je ode mne pro dnešek vše. Přeji příjemný zbytek dne. (22:22:47)

David Sochor

Branky: 4. Jackson Martínez, 24. Ghilas, 40. Jackson Martínez – 53. Marcos Paulo

Karty:   45+3. Abdoulaye (PRT) – 79. Marcelo Goiano (COI), 88. John Ogu (COI)

FC Porto: Fabiano Freitas – Ricardo Pereira, Diego Reyes, Abdoulaye, Alex Sandro (60. Danilo) – Herrera, Fernando, Quintero – Ghilas (68. Josué), Jackson Martínez, Varela (60. Ricardo Quaresma). Trenér: Luís Castro.

Academica de Coimbra: Ricardo – Marcelo Goiano, João Real, Halliche, Paulo Grilo (64. Marinho) – Fernando Alexandre, Makelele – Ivanildo, Marcos Paulo (71. John Ogu), Salvador Agra (84. Diogo Valente) – Rafael Lopes. Trenér: Sérgio Conceição.

Rozhodčí: Manuel Mota – Paulo Vieira, Jorge Oliveira