USA U18 – Švédsko U18 4:1 (kon.) | Kanada U18 – Česko U18 3:4 (po pr.)
Kanada U18
3:4 (0:1, 1:2, 2:0 - 0:1)
Česko U18
Sobota 26.04.2014, 18:00 • Kisapusto, Lappeenranta • Mistrovství světa do 18 let

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Ve finské Lappeenrantě jsou na programu rozhodující bitvy o finále mistrovství světa osmnáctek. Ve druhém semifinále nastoupí Češi, kteří se utkají s Kanadou.

Česká osmnáctka je v semifinále světového šampionátu poprvé od roku 2006. Pokud popojde ještě o krok dál, dosáhne na nejlepší výsledek v historii. Není to nerealistické. Češi hrají skvělý turnaj: zatím prohráli jen jeden zápas a můžou se spoléhat na výrazné individuality. Třeba sedmigólový Jakub Vrána je nejlepším střelcem šampionátu. Do semifinále český tým postoupil přes Rusy, které udolal 3:2 v prodloužení.

Kanada má největší zásobu hokejových talentů na světě. Na MS osmnáctek, kde obhajuje zlato, je jedním z největších favoritů. Zatím ale soupeře neválcuje. Nikdy nevyhrála o víc než tří góly a přestřílela jen Němce a Slováky. Do bojů o medaile postoupila přes Švýcarsko, které porazila 3:2. Nutno dodat, že s velkými problémy.

První semifinále právě skončilo. Spojené státy v něm porazily Švédsko 4:1. Češi už tedy vědí, s kým se utkají ve finále, nebo v utkání o bronz.

Kanada U18: McDonald – Fleury, McKeown, Sanheim, Hicketts, Pilon, Carrier – Bleackley, Perlini, Virtanen – Hawryluk, Quenneville, Gropp – Barzal, Audette, Crouse – Thomas, Konecny, Bishop – McCann. Trenér: Kevin Dineen.

Česko U18: Vaněček – Pyrochta, Mašín, Ščotka, Rašner, Mikliš, Zbořil, Havlín – Pastrňák, Karabáček, Zacha – Kaše, Vrána, Špaček – Veselý, Smejkal, Chlapík – Vopelka, Kuťák, Ordoš – Černoch. Trenér: Jakub Petr.

Rozhodčí: Kaukokari (FIN), Wehrli (SUI) – Malmqvist (SWE), Penkivech (USA).

Zajímavý duel čeká Václava Karabáčka, proti kterému naskočí i Alexandre Carrier, spoluhráč z Gatineau Olympiques (juniorský klub v kanadské QMJHL).

Rozbruslení mají oba týmy za sebou.

Začátek zápasu se o pár minut posune, pravděpodobně kvůli kanadské televizi.

V červených dresech vstupují na led jako první hráči Kanady...

... a za nimi Češi v bílém.

00:01

00:13
    Jako první útočí Češi, Zacha se teď marně natahoval po nahrávce před brankoviště.

00:35
    Pastrňák pálí z pravého kruhu. McDonald v pohodě chytá.

01:15
    Česko U-18 právě vstřelilo branku!
    Vrána v obranném pásmu efektně obehrál kanadského hráče, prosvištěl do útoku a z pravé strany ostře vypálil. McDonald vyrazil puk jen před sebe, kde stál připravený MICHAEL ŠPAČEK. Asistence: Jakub Vrána.

01:40
    O vyrovnání se pokouší Gropp, který na Vaněčka vysílá první střelu. Český gólman kryje betonem.

02:23
    Už se ale hraje na druhé straně. Mašín pálil od modré čáry, jenže jeho střelu tečoval mimo bránu jeden z kanadských obránců.

03:03
    Češi zatím pozorně brání. Kanaďanům se nedaří zabrat útočné pásmo na delší dobu.

03:35
    Karabáček a Pastrňák mohli do přečíslení dva na jednoho, ale neměli sílu. Už byli na ledě moc dlouho.

04:19
    Kaše ve středním pásmu vypichuje puk pronikajícímu McCannovi.

04:47
    Vrána si při průniku obhodil kanadského beka a vybojoval útočné pásmo. Šanci si ale Češi nevytvořili.

05:31
    Thomas sbírá vyhození Čechů a zakládá kanadský útok.

05:59
    Veselý se prohnal kolem pravého mantinelu a nenápadnou střelou těsně nad ledem trefuje tyčku!

06:36
    Oba týmy jsou hodně aktivní. Ne tak rozhodčí. Ti prakticky nepřerušují hru.

07:13
    Až teď zazněl hvizd. Zakázané uvolnění Kanady.

07:24
    A další. Teď si Kanaďané nepohlídali ofsajdové postavení.

07:24
    Zatím se hraje dost vyrovnaně. Větší šance ale mají Češi, kteří také vedou.

07:40
    Pastrňák to zkouší z mezikruží. McDonald vyráží do rohu.

07:43
    Fleury jde na trestnou lavici za držení.

07:56
    Typický obrázek české přesilovky – Pastrňák pálí z pozice nad pravým kruhem. McDonald kryje.

08:21
    Chlapík dostal křižnou přihrávku před poloodkrytou bránu, ale nedosáhl na puk.

09:13
    Češi v přesilovce hodně střílejí, ale nedostávají se k dorážkám.

09:43
    Kanada kompletní.

09:57
    Bleackley si říká o nahrávku do jízdy, ale nedostává ji. Útočí Češi, kteří se i dostávají ke střele. Pálí Kuťák, ale jen do McDonalda.

10:30
    Pastrňák je zatím hodně aktivní. Tentokrát vypálil od pravého mantinelu. Kanadský gólman zasahuje lapačkou.

10:54
    Bishop se marně snaží prokousat do obranného pásma Čechů.

11:21
    McCann vyslal nad pravým kruhem dost jedovatou ránu k bližší tyče. Vaněček připravený.

11:35
    Češi už vedou na střely 11:4.

12:20
    Fleury zastavuje pronikajícího Ordoše, který to zkoušel podél pravého mantinelu.

12:50
    McKeown tvrdě pálí od modré. Střela těsně mijí vzdálenější Vaněčkovu tyč.

13:33
    Kanada špatně rozehrála a hra se po zakázaném uvolnění stěhuje před McDonalda.

13:50
    Bleackley se dostal až před Vaněčka, ale nestihl pořádně zakončit.

14:10
    Zámořský tým však bude hrát přesilovku. Při kanadském tlaku fauloval Mikliš (krosček).

14:25
    První kanadská střela jde vedle.

14:44
    Kanaďané si v brankovišti dovedou vytvořit obrovský tlak. Vaněček teď musel řešit dva závary těsně po sobě.

15:36
    Až teď osvobodil Čechy Rašner, který vyhodil.

16:10
    Češi kompletní.

16:42
    Karabáček chtěl uklidit do brány křižné nahození Pastrňáka. Skoro se mu to povedlo, chyběly decimetry.

17:37
    Češi nešikovně ztratili puk ve vlastním pásmu a McKeown tvrdě vystřelil. Trefil ale jen hlouček hráčů před sebou.

18:11
    V závěru třetiny je Kanada lepší. Češi bojují hlavně v obranném pásmu.

18:28
    Teď ale Kanaďané špatně rozehrávají a hra se po zakázaném uvolnění stěhuje před McDonalda.

18:55
    České protiútoky jsou nebezpečné. Veselý teď zahrozil střelou těsně před McDonaldem. Byl už ale v moc ostrém úhlu.

19:34
    Zacha střílí pod pravým kruhem, kanadský gólman vyráží betonem.

19:47
    Kanaďané vybojovali vhazování před Vaněčkem. Budou mít ještě jednu šanci skórovat.

19:55
    Češi ale získali kotouč a poslední vteřiny první třetiny odehráli zkušeně.

20:00
    Na konci třetiny ještě rozhodčí vyloučili Virtanena (podražení). Češi tak druhé dějství odstartují v přesile.

20:00

Češi odehráli proti Kanadě herně vyrovnanou první periodu. K tomu si vytvořili více vyložených šancí a vedou 1:0. Kanada zahrozila hlavně v přesilovce, ve které Čechy hodně zatlačila. Na střely však celkově prohrála 10:13.

20:01

20:20
    Rašnerovi ujel puk a Kanaďané se osvobozují.

20:51
    Teď se Rašner ukázal v pozitivnější světle: tvrdě vypálil od modré čáry. Střela jde těsně vedle.

21:23
    Čechům dělá problémy dostat se do pořádně přesilovkové kombinace.

22:00
    Kanada opět vyhazuje a je kompletní.

22:25
    Virtanen se hned po návratu z trestné lavice ukazuje. Prosvištěl do útočné třetiny Čechů, objel bránu a snažil se zasunout puk do sítě u bližší tyčky. Vaněček pozorný.

22:58
    Ordoš se snažil získat pásmo tím, že poslal nahození na McDonalda. Ten ale rychle rozehrává.

23:30
    Ou! Špaček dostal nahrávku do mezikruží, odkud vypálil dělovku golfákem. Za McDonaldem zazvonilo břevno!

23:58
    Ze stejné pozice to teď zkouší Vrána, pálí těsně nad.

24:30
    Na druhé straně to zkouší Gropp. Jeho přízemní střela míjí vzdálenější tyčku.

24:55
    Zacha zablokovaný za bránou Kanady, která míří do útoku.

25:23
    Mašín zblokoval kanadskou rozehrávku – puk končí v ochranné síti.

25:43
    Z publika se ozývá: "Češi! Češi!" Kanada podporu fanoušků nemá.

26:49
    Češi bojují podél mantinelů v útočném pásmu. Nedaří se jim ale vyslat nahrávku do nebezpečné pozice.

27:37
    Nečekaný gól! JAKUB VRÁNA byl u levého mantinelu v poměrně ostrém úhlu, ale i tak zkusil vystřelit. Výsledek? Gól v šibenici McDonalda. Vrána se tak s osmi góly stává nejúspěšnějším střelcem české osmnáctky v rámci jednoho MS. Asistence: Michael Špaček, Jakub Zbořil.

28:46
    Češi jsou po gólu hodně aktivní. Střelu Chlapíka ze slušné pozice na pravém kruhu blokuje do rohu kanadský obránce.

29:27
    Virtanen operuje za bránou Česka. Kanada teď české mladíky točí.

29:53
    Virtanen mohl na levé straně trefit poloodkrytou bránu, jenže střela mu vůbec nesedla.

30:59
    Před Vaněčkem se náhle objevil osamocený Barzal. Naštěstí už byl moc blízko a nemohl pořádně zakončit.

31:56
    Vaněček si může na chvíli oddechnout. Jeho spoluhráči drží Kanadu ve středním pásmu.

32:25
    Veselý po buly Čechů v útočné třetině ihned vypálil. McDonald s obtížemi vyrazil.

32:57
    Veselý jel se Smejkalem do přečíslení dva na jednoho. První nahrávka na Smejkala sice neprošla, ale druhá už ano. JIŘÍ SMEJKAL tak mohl snadno prostřelit přesouvajícího se McDonalda. Asistence: Radek Veselý.

33:34
    Teď má Kanada šanci snížit. Mikliš jde na trestnou lavici za vražení na hrazení.

34:19
    Zdá se, že Kanaďané teď neví, co mají hrát. Jen si nahrávají ve středním pásmu.

34:51
    Kanada právě vstřelila branku!
    Teď však kanadští hráči sehráli bleskový přesilovkový útok. Audette na pravém kruhu našel MATTA BARZALA, který na druhé straně přesně vypálil. Asistence: Daniel Audette, John Quenneville

35:10
    A další obrovská šance Kanady. Gropp byl sám před Vaněčkem a zkusil to bekhendem. Český gólman spoluhráče skvěle podržel.

36:59
    Kanadu gól probudil. Vaněček má hodně práce se střelami bez přípravy.

37:27
    Zbořil měl problémy s rozehrávkou. Zdálo se, že diváci uvidí další šanci Kanady, ale Češi se nakonec dostali do útoku.

37:59
    Vaněček už ležel na zemi a Gropp střílel z mezikruží. Puk se však jen otřel o tyčku a zamířil na zadní mantinel.

38:10
    Přečíslení Čechů kryje McDonald. Kanadský gólman chytá střelu z pravé strany.

38:51
    Vaněček zastavuje betonem dělovku Virtanena.

39:07
    Pastrňák po nahrávce Zachy střílel nad pravým kruhem. Ale vedle.

39:38
    Vaněček schovává do lapačky střelu Fleuryho od levého mantinelu.

39:54
    Třetina už se dohraje v obranném pásmu Kanady. Kaše ještě zkusil vypálil, ale bylo to dost nepřesné.

40:00

Češi ve druhé třetině odstartovali výtečně. Kanadu přehrávali a navýšili vedení na 3:0. Pak ale přišla kanadská přesilovka. Zámořský tým v ní poprvé skóroval a od té doby na ledě kraloval. Česká osmnáctka může být ráda, že při odchodu do šatny stále vede 3:1.

40:01

40:19
    Češi v útočném pásmu. Nahrávka Pastrňáka na Zachu byla ale nepřesná.

40:58
    Karabáček se chtěl prodrat do střely v mezikruží, ale kanadský bek ho na poslední chvíli zastavil.

41:30
    První kanadský útok ve třetí třetině není nebezpečný. Vaněček může zůstat v klidu. Dopředu míří Češi.

42:10
    Zbořil otestoval McDonalda střelou od modré čáry. Kanaďan zasahuje vyrážečkou.

42:45
    Groppovi utíká puk za bránou Čechů.

43:04
    Karabáček se dostal do úniku. Tlak kanadského obránce mu ale nedovolil přesně zakončit.

43:50
    Vrána se mohl dostat do slušné střelecké pozice v mezikruží, ale nezpracoval nahrávku spoluhráče.

44:25
    Češi zatím drží Kanadu na uzdě. Nedostávají se do větších problémů a hrozí z protiútoků.

45:02
    Kanaďané si ale nacházejí cestu ke skórování. JOSEPH HICKETTS se napřáhl na modré čáře a puk končí v české síti. Vaněček toho přes hráče před sebou moc neviděl. Asistence: Conner Bleackley.

45:46
    Zámořský tým je nastěhovaný v obranném pásmu Čechů.

46:02
    Zacha vyhazuje přes všechny čáry.

46:06
    Kanadský tlak pokračuje ihned po buly. Vaněček si připisuje další zákrok.

46:23
    Češi jsou teď všude o krok pozadu a v obranné třetině mají velké problémy.

47:06
    Hned dva Češi obětavě padají do střely Virtanena.

47:25
    Pastrňákova lajna se pokouší o útok, ale kotouč jí po nepřesné nahrávce uniká do středního pásma.

48:10
    Špaček nepřesně rozehrává a puk má znovu Kanada.

48:58
    Češi ale v posledních minutách alespoň částečně kontrolují hru.

49:40
    Smejkal zaváží puk do obranného pásma Kanady. Zámořští hráči ho ale rychle vyvážejí zpět před Vaněčka.

Dnešní utkání sleduje 1603 diváků.

50:17
    Pastrňák si zkoušel obhodit kanadského obránce, neuspěl.

50:31
    Pastrňák však znovu v akci. Teď po delší době ohrozil McDonalda. Ten ale jeho ránu v pohodě kryje betonem.

51:14
    Snaha kanadských hokejistů si získala přízeň skupinky mladších fanynek.

51:59
    Český útok v poslední době prakticky neexistuje.

52:21
    Kanada neaktivitu Čechů využívá k vyrovnání. Po nahození do českého brankoviště se v nepřehledné situaci prosazuje DANIEL AUDETTE. Gól ještě musel projít revizí videorozhodčího. Asistence: Matt Barzal.

52:48
    Zákrok Vaněčka po střele z úhlu. Dokáží se Češi po soupeřově vyrovnání zvednout?

53:13
    Ve třetí třetině vedou Kanaďané na střely 7:2.

53:39
    Tlak Kanady trochu polevil. Češi však stále nejsou schopní projít až před McDonalda, natož skórovat.

54:27
    Videorozhodčí zkoumá situaci, po které za Vaněčkem zazvonila tyčka.

54:27
    Není to gól.

54:52
    Zachova střela končí v ochranné síti.

55:29
    Vopelka se marně natahoval po přihrávce do útočného pásma.

55:46
    Čechy opět zlobí Barzal, který zaváží puk před Vaněčka. Češi se sice ubránili, ale puk má opět Kanada.

56:37
    Po dlouhá době zajímavá situace před McDonaldem. Pastrňák z mezikruží těsně míjí bránu Kanady.

57:10
    Po něm to zkouší i Karabáček. McDonald vyráží.

57:58
    Vrána kombinuje s Vopelkou před útočnou modrou. Akci zastavuje kanadská obrana.

58:29
    Český kouč Jakub Petr si bere oddechový čas.

58:38
    Zacha z pravého kruhu vypálil z otočky. Za McDonaldem zazvonila tyčka!

59:26
    Další zákrok kanadského gólmana po střele Pastrňáka.

59:59
    Ke konci třetiny pádil do útočného pásma Vrána, ale stačil dojet jen k modré čáře.

60:00

Češi ve třetí třetině prohospodařili vedení 3:1. A rozhodně neměli smůlu. Kanada je většinou jasně přehrávala a vyrovnala po zásluze. Český tým se probral až ke konci periody. Teď diváci v Lappeenratě uvidí desetiminutové prodloužení.

60:01

60:20
    Lajna v čele s Pastrňákem se marně probíjela do útoku.

60:58
    Špaček střílí z pravého kruhu. Ale proti vyjetéhmu McDonaldovi nemá šanci.

61:20
    Kaše mohl být hrdinou, ale poté, co se proháčkoval až před McDonalda, trefil jen Kanaďanův beton.

61:30
    Teď se v solidní pozici objevil Pastrňák. McDonald chytá.

62:07
    Teď ovšem Pastrňák fauluje (hákování) při protiútoku Kanady.

62:07
    Kanada si před přesilovkou bere oddechový čas.

62:30
    Trojice Čechů zatím nepustila Kanaďany ke střele.

62:50
    A teď vyhazuje.

63:00
    A znovu. Minuta z přesilovky je pryč.

63:40
    Veselý prokličkoval před McDonalda, ale nedostal se k zakončení. Navíc padá. Teď musí rychle zpátky.

64:07
    Češi už hrají ve čtyřech.

64:38
    Zakázané uvolnění Čechů.

65:20
    Vrána projel do útočného pásma, najel si na levý kruh, odkud napálil tyčku!

65:55
    Kanada tlačí Čechy. Ti spoléhají na rychlé protiútoky.

66:17
    Po jednom z protiútoků se přímo před McDonaldem objevil DAVID KAŠE. Ten poslal puk do horní části branky. Kanadský gólman sice kotouč zasáhl, ale ne dostatečně. Bez asistence.

Češi teď hromadně naskákali na Kašeho.

Česká osmnáctka přežila v prodloužení přesilovku Kanady a pak spoléhala na protiútoky. Jeden z nich využil Kaše, který Čechy posílá do finále mistrovství světa, ve kterém se utkají s USA.

Finále MS je pro českou osmnáctku největší úspěch v historii.

Stadionem v Lappeenrantě zní česká hymna. Zpívá ji celý český tým.

To je z Finska vše. Hezký večer! (20:35:23)

Daniel Poláček

Branky a nahrávky: 35. Barzal (Audette, Quenneville), 46. Hicketts (Bleackley), 53. Audette (Barzal) – 2. Špaček (Vrána), 28. Vrána (Špaček, Zbořil), 33. Smejkal (Veselý), 67. Kaše

Rozhodčí: Kaukokari (FIN), Wehrli (SUI) – Malmqvist (SWE), Penkivech (USA)