Boston – Tampa 4:3 (kon.) | Buffalo – Detroit 1:3 (kon.) | NY Rangers – NY Islanders 0:3 (kon.)
Pittsburgh – Minnesota 7:2 (kon.) | Carolina – Colorado 3:2 (2:0 po s.n.) | St. Louis – Edmonton 4:2 (kon.)
Nashville – Vancouver 5:1 (kon.) | Winnipeg – Florida 8:2 (kon.) | Dallas – Ottawa 5:4 (kon.)
Arizona – San Jose 2:3 (kon.)
Buffalo Sabres
1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
Detroit Red Wings
Středa 14.01.2015, 01:00 • First Niagara Center, Buffalo • NHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 01:00.

Dámy a pánové, vítejte u přímého online přenosu z utkání NHL mezi Buffalem Sabres a Detroitem Red Wings. A že dnešní utkání bude slavnostní, to si povíme za chvíli.

Přímým přenosem vás bude provázet Jaroslav Svoboda.

Čeká nás dnes souboj dvou týmů, ve kterých během své kariéry působil legendární český brankář Dominik Hašek. I on pak bude velkou postavou celého večera, jeho číslo 39 totiž bude dnes večer vyřazeno, nikdo z dalších hráčů Sabres již toto číslo nebude moci obléci.

A snad osud či jen shoda náhod tomu chtěly, aby dnes proti sobě nastoupili i dva čeští brankáři. V kleci Sabres se objeví Michal Neuvirth, proti němu pak mladý talent Red Wings Petr Mrázek.

Po hříchu oba čeští brankáři budou jediní čeští hráči v zápase.

Hostující tým Detroit Red Wings má na kontě z posledních deseti utkání pět výher a čtyři prohry v normální hrací době, jednu v nastavení. Detroit však postrádá zraněné brankáře Howarda a Gustavssona, mimo hru jsou také Johan Franzen, Tomáš Jurčo i český zadák Jakub Kindl.

Domácí tým Buffalo Sabres má v poslední době podstatně horší formu než Red Wings, z deseti zápasů vyhrál jen jedinkrát, jednou prohrál v nastavení, osmkrát pak nebodoval. Na soupisce pak dnes budou chybět zranění Brian Gionta a Marcus Foligno. Sabres povolali do svých služeb z farem Phila Varoneho a Zaca Dalpeho.

Předběžné a předpokládané úvodní sestavy:

Buffalo Sabres: Neuvirth (Enroth) – Myers, Gorges, Benoit, Ristolainen, Weber, Meszáros – Moulson, Girgensons, Ennis – Mitchell, Flynn, Stafford – Hodgson, Varone, Deslauriers – Kaleta, Ellis, Dalpe

Detroit Red Wings: Mrázek (McCollum) – Ericsson, Kronwall, Quincey, DeKeyser, Smith, Ouellet – Zetterberg, Dacjuk, Abdelkader – Nyquist, Sheahan, Tatar – Pulkkinen, Helm, Weiss – Miller, Glendening, Andersson..

Ve First Niagara Center právě začíná rozbruslení, domácí tým přivedl hrdě na led brankář Michal Neuvirth.

Který z týmů vstřelí první branku v první třetině?

A v těchto soupiskách dnes oba týmy nastoupí do utkání:

Buffalo Sabres: Neuvirth (Enroth) – Gorges, Myers, Benoit, Ristolainen, Weber, Meszáros – Moulson, Girgensons, Ennis – Flynn, Mitchell, Stafford – Hodgson, Varone, Deslauriers – Dalpe, Ellis, Kaleta.

Detroit Red Wings: Mrázek (McCollum) – Quincey, DeKeyser, Smith, Kronwall, Ericsson, Ouellet – Tatar, Dacjuk, Helm – Nyquist, Zetterberg, Abdelkader – Miller, Sheahan, Pulkkinen – Weiss, Glendening, Andersson.

Zatímco nám oba týmy krouží při rozbruslení po ledové ploše, což tradičně je pro fanoušky možnost "oblepit" plexisklo a nasávat přítomnost hokejových hvězd na vzdálenost pár metrů, tak jedna zajímavost, dnes totiž zbývá Sabres do konce letošní základní části NHL hádejte kolik utkání... Ano, plných 39.

Show může začít, hala potemněla a začíná slavnostní ceremoniál, jehož vrcholem bude vyvěšení dresu s číslem 39 pod strop First Niagara Center v Buffalu.

Za oběma brankami se v potemnělé hale rozzářila čísla 39. "Je to největší brankář, jaký v této organizaci kdy chytal," zní hlas komentátora. Bez nadsázky má pravdu, v Buffalu byste úspěšnějšího brankáře a hlavně oblíbenějšího u diváků jen těžko hledali.

Celá hala stojí a burácí, tam dole v tom doutnajícím kotli je při pohledu z horních pater malý muž, který však zapsal velký kus hokejových dějin, který chytal svůj život. Brankář Dominik Hašek sklízí nekonečné ovace. "Nikdy mě nebude nudit poslouchat jásající a skandující fanoušky Sabres," vrací fandům díky za aplaus.

Je naprosto logické, že všechny zápasy s úvodním vhazováním plánovaným na jednu hodinu ranní našeho času již začaly. Tady v Buffalu to ještě bude chvíli trvat, ale ve First Niagara Center si s tím teď asi hlavu nikdo neláme.

Dva bývalí hokejisté Sabres Danny Gare a Rene Robert dovezli banner, který stylizuje dres s číslem 39 a který bude za pár chvil vyvěšet pod strop First Niagara Center.
    Tohle nemá zapotřebí dalších komentářů...

Nicméně pomalu ale jistě nám také vše již spěje k samotnému utkání.

00:01

0:10
    Už se tu hraje a hned po deseti vteřinách zkouší Neuvirthovu pozornost Justin Abdelkader.

0:22
    Na druhé straně hned vzápětí zasahuje Mrázek proti Flynnově teči.

0:42
    Ostrý úvod zápasu, zase zasahuje Neuvirth, tentokrát proti pokusu Zetterberga.

1:40
    Vhazování, na kterém byl úspěšnější hostující Helm.

2:27
    První střet zápasu, Drew Miller si vyšlápl na Andre Benoita.

3:16
    Mrázek kryje střelu Tylera Myerse. Oba čeští brankáři si v úvodu na nedostatek práce stěžovat zrovna nemohou.

3:17
    Mitchell následně vyhrává buly proti Dacjukovi.

4:05
    Neuvirth v permanenci, střílel Nyquist, český brankář drží zatím čisté konto.

6:04
    Kratší mezihra bez vážnějších situací na jedné či druhé straně, Sheahan nyní vyhrál buly v souboji s Mitchellem a Detroit může zakládat útok.

6:20
    Sheahan znovu vítězný na buly, tentokrát proti Girgensonsovi.

6:36
    A Sheahan do třetice, tentokrát již jako střelec, ale trefuje jen tyčku Neuvirthovy branky!

7:06
    Ristolainen si ostře vyšlápl na Quinceyho, který si hned vzápětí léčí duši hitem proti Moulsonovi.

7:48
    Mrázek lapil střelu Deslaurierse.

8:21
    Sheahan opět úspěšný na vhazování, Detroit tak jeho zásluhou získal čtvrtý kotouč hned po buly.

8:36
    První vyloučení utkání, Brandon Smith dostává dvě minuty za zákrok na Dalpeho.

9:03
    Ale střelecký pokus na protější straně, než by se dalo čekat, Millerovu ránu kryje Neuvirth.

9:42
    Detroit právě vstřelil branku!
    A hosté dokonce ve vlastním oslabení otevírají skóre utkání! DARREN HELM propálil po přihrávce Quinceyho Michala Neuvirtha! Asistence: Kyle Quincey.
    Darrem HELM - 0:1

10:36
    Domácí jsou inkasovanou brankou evidentně trochu otřeseni, Andersson prověřil Neuvirtha, oslabení hostů končí.

10:36

11:45
    Tatar sundal ostrým hitem soupeře.

11:50
    Mrázek musí zasahovat, Weber jej zkoušel překonat příklepem, ale neuspěl.

12:05
    Ani Varone při střele zápěstím proti Mrázkovi neuspěl.

12:52
    Další zákrok proti Helmovi, Neuvirth si teď počínal jistě.

14:32
    Moulsonova rána míjí branku Detroitu, ten stále drží vedení 1:0 gólem Helma z oslabení.

14:44
    Slovenský souboj, Meszáros hitem složil na led Tatara.

15:31
    A další ostrý souboj, tentokrát to byl Miller, kdo si vyšlápl na svého soupeře v podobě Philipa Varoneho, čerstvě povolaného z farmy.

16:25
    Weiss míjí branku Buffala.

17:10
    A na druhé straně naopak opět zasahuje Mrázek, jeho osmý zákrok v utkání při bekhendovém pokusu Briana Flynna.

18:20
    Čas první třetiny se pomalu nachyluje a domácí marně hledají cestu k vyrovnání.

18:30
    Tatar minul branku domácích.

19:47
    Drew Miller bude druhým vyloučeným hráčem utkání, opět si zahraje přesilovku Buffalo. V té první však inkasovalo, teď má v úvodní třetině v početní výhodě třináct vteřin, zbytek, jak se dá očekávat, by se měl dohrávat ve třetině druhé. Miller se provinil držením hole.

20:00

Který z týmů vyhraje druhou třetinu?

Po první třetině tak vede Detroit v Buffalu 1:0, když se v oslabení trefil Darren HELM. Domácí se od té doby trápili, ale nyní mají další výhodu přesilovky, jejichž převážnou část si přenášejí do úvodu druhé dvacetiminutovky.

Statistiky po 1. třetině:
    Střely: 8 – 11.
    Vyloučení: 0 – 2.

Blíží se nám začátek druhé třetiny dnešního utkání.

20:01

20:28
    Domácí se sice dostali do pásma, ale tam přišli o kotouč a Detroit se osvobozuje.

21:01
    Mrázkův první zákrok ve druhé třetině, po ráně Ennise.

21:47

22:00
    Další zákrok Petra Mrázka.

22:16
    Brendan Smith se vrací do vlastního pásma pro puk.

22:37
    A Abdelkader pod tlakem zakládá útočnou akci hostů.

22:59
    Ani jeden tým se zatím nedokázal na delší dobu usadit v útočném pásmu, úvod druhé třetiny se nese v duchu nepřesností a dobré defenzívy.

23:41
    Až teď se usadili Sabres v útočném pásmu a Mrázek musel zase do akce.

24:05
    A Ristolainen prověřil pozornost Mrázka, ten si připisuje již 12. zákrok.

24:13
    A po následném vhazování se kotouč ocitá ve středním pásmu.

24:38
    Ericssonovi se nepodařilo vyvést puk do středního pásma.

24:46
    Napodruhé se to již Red Wings podařilo, ale na druhé modré je zase zastavil ofsajd.

25:06
    Andersson prověřil Neuvirthovu pozornost, ten tvrdou střelu kryje.

26:25
    Ve druhé třetině je zatím aktivnější Buffalo, ale Red Wings v čele s Mrázkem drží hubené vedení.

27:17
    Výtečný zákrok Neuvirtha, který již vytahoval kotouč mířící do branky na poslední chvíli!

27:17
    Bohužel pro domácí však hosté mohou pomýšlet na druhý gól i nadále, budou totiž hrát přesilovku. Ristolainen to přehnal s důrazem u hrazení a v rámci hitu zároveň vzal holí přes obličej Ryana Sheahana, jsou z toho právem dvě minuty. První přesilovka pro Wings v utkání, zatímco tu běží na kostce reklamy.

27:23
    A Detroit navíc vyhrává hned buly.

27:34
    A hosté se opravdu dočkali! Dacjuk od modré nastřelil kotouč na Neuvirtha, před kterým tečoval puk Abdelkader a z následné dorážky nebráněný GUSTAV NYQUIST zvyšuje vedení Red Wings! Ti tak po úvodní trefě v oslabení přidávají i gól v přesilovce. Asistence: Justin Abdelkader, Pavel Dacjuk.
    Gustav NYQUIST - 0:2

28:06
    Hra přerušena, kotouč v hledišti.

28:06
    A další vyloučení, a protože Ristolainen dostal vyšší trest, tak Detroit bude hrát přesilovku pěti proti třem. Na trestnou míří Ellis.

30:11
    Hosté ale i přes dlouhou početní výhodu další gól nepřidávají, ani soustavný tlak si příliš nevytvořili.

30:11

31:05
    Buffalo již kompletní a natěsnané v útočném pásmu, ale za brankou, od tama moc branek nepadá.

31:43
    Naopak Neuvirth opět zasahuje, stav se nemění.

32:00
    Hra znovu u Michala Neuvirtha.

32:20
    Hraniční zákrok domácích jako podražení neposouzen, Red Wings ale stále kombinují v útočném pásmu.

32:39
    Až nyní Mitchell vyvezl kotouč a nahodil do útočného pásma.

33:08
    Ale ani z tohoto mráčku domácích nezaprší.

33:24
    Sabres právě vstřelili branku!
    Ale teď už se domácí prosazují! Tomáš Tatar v útočném pásmu nepřesnou přihrávkou nastartoval brejk soupeře, který Sabres zahráli skvěle. Po rychlé souhře stál na konci akce MIKE WEBER a Petr Mrázek byl tentokrát opravdu krátký. Asistence: Bryan Flynn, Drew Stafford.
    Mike WEBER - 1:2

34:11
    Neuvirth kryje těžkou střelu z bezprostřední blízkosti!

34:26
    Postavení mimo hru hostů a hra zůstává ve středním pásmu.

34:30
    Detroit ale vyhrál buly a ihned přenáší dění k Neuvirthově kleci.

34:48
    V obranném pásmu ale hráči Sabres získávají puk, rychlý přechod přes celé kluziště a nakonec je to Mrázek, kdo s pukem pod lapačkou přerušuje hru.

34:50
    Hosté ale opět úspěšnější na buly, tato herní činnost dnes Detroitu vychází.

35:05
    Nyquist dvakrát nebezpečně zahrozil, Neuvirth se štěstím kryje!

35:09
    Tentokrát je již ale Neuvirth krátký na střelu TOMÁŠE TATARA, který po rychlé kombinaci Qunceyho s DeKeyerem posouvá puk po ledové ploše za záda bezmocného brankáře. Asistence: Kyle Quincey, Danny DeKeyser.
    Tomáš TATAR - 1:3

36:27
    Neuvirth znovu v ostrém zákroku.

37:25
    Ale co teď hosté vymysleli! Zpoza vlastní branky se jim podařilo "krásnou přihrávkou" namazat domácím před Petra Mrázka, ten pohotově hasí založený požár.

38:09
    Tentokrát Ericsson rozehrázl zpoza branky dobře.

38:40
    I Mrázek si zkusil rozehrávku zpoza své branky, Buffalo však zůstalo chvíli ještě v útočném pásmu, pak přišlo nejen o něj, ale i o puk.

39:20
    Moulsonova střela přes hráče nadělala Mrázkovi problémy, nicméně český mladík hřbetem lapačky kotouč vyráží do rohu kluziště.

39:37
    Girgensons těsně bráněn bekhendovým pokusem Mrázka nepřekvapil, mladý Lotyš ještě signalizuje nedovolený zákrok, ale náznak hákování zůstane nepotrestán.

39:50
    Po dalším vítězném buly hostů se hra ještě stačila přesunout k Neuvirthovi, ale tam jsou na puku domácí.

39:56
    Nicméně ti stihli ještě zahrát na zakázané uvolnění.

39:56
    Teď však již hosté buly nevyhráli a tak se připravili o ještě jednu šanci zvýšit náskok.

40:00

Který z týmů vstřelí první branku ve třetí třetině?

Po dvou třetinách vede Detroit v Buffalu vcelku zaslouženě 3:1. Po úvodní trefě Helma v oslabení ještě v úvodní dvacetiminutovce přidal druhou trefu Wings, tentokrát v přesilovce, Nyquist. Hosté o dvougólové vedení na chvíli přišli po Weberově zakončení dobře sehraného brejku, přesto Wings vedou po dvou třetinách o dvě branky.

Při hře pěti proti pěti se totiž prosadil bekhendovou střelou slovenský útočník Tomáš Tatar.

Statistiky po 2. třetině:
    Střely: 18 – 25
    Vyloučení: 3 – 2

Mimochodem na našem partnerském projektu, eshopu marken.cz, lze zakoupit několik publikací věnovaných brankářské legendě. Ať už notoricky známá kniha s názvem Chytám svůj život od Roberta Záruby, tak i méně známější knihy: Dominik Hašek – Hokejoví hrdinové od Seana Rossitera, dále pak Cestu za Stanley Cupem od autorů Jiřího Laciny a Jirky Nováka a mnohé další. Teď ale zpět do First Niagara Center, kde začíná třetí třetina.

40:01

40:55
    Zetterberg ztratil kotouč za vlastní brankou a Petr Mrázek musel poté poprvé po návratu z kabin zasahovat.

41:14
    A bude se znovu vylučovat a Detroit si zahraje další přesilovku. Nyquist si vybrusloval před branku, ale Andre Benoit mu ukázkovým sekem rozlomil hůl, dvě minuty za sekání a další přesilovka pro hosty, ti jsou v této disciplíně třetí nejlepší v celé soutěži.

41:40
    Domácí se osvobozují, podruhé již v krátké době.

42:18
    Red Wings se krátce nastěhovali do útočného pásma, ale k pořádnému zakončení se tentokrát nedostali a Sabres vyhazují.

42:54
    Další vyhození domácích.

43:14

43:16
    Tak tato početní výhoda hostům vůbec nevyšla, kotouč nyní v jejich obranném pásmu.

43:32
    A navíc útočná akce Detroitu končí zakázaným uvolněním.

43:59
    Štěstí teď přálo Neuvirthovi, po jeho zákroku se totiž kotouč jen ležérně kutálel těsně vedle tyčky mimo nebezpečí.

44:39
    Za brankou uklidňuje puk Mrázek a předává jej spoluhráčům.

44:54
    Jenže ti ve hře dopředu opět moc nevymysleli a hra přerušena poté, co kotouč končí mimo ledovou plochu.

44:58
    Třetí třetina nám toho zatím moc záživného a chutného nenabídla.

45:13
    A žádný lahodný pokrm se neservíruje ani nyní, hosté opět jen na zakázané uvolnění.

45:26
    Abdelkader zadovkou předal Zetterbergerovi, ten od hrazení otestoval nahozením Neuvirtha. Český gólman chvíli držel puk pod rukavicí, ale když jej nepřistoupil žádný útočník, rozehrál.

46:05
    Domácí vyvážejí hru do středního pásma, za něj už se s pukem ale nedostali.

46:30
    Nyquist po zajímavé souhře hostů míjí branku.

46:52
    Sabres získávají pásmo po vybojovaném nahození.

47:05
    O kotouč ale vzápětí přicházejí a hra se stěhuje do středního pásma.

47:38
    Ericssonova rána míří mimo branku.

47:45
    Reklamní přestávka snad dá klubům šanci uklidnit hru, ta se totiž ve třetí třetině nese v duchu jednoho velkého organizovaného chaosu. Samá nepřesnost, sem tam střela, avšak často mimo.

47:49
    Domácí vyhráli v obranném pásmu buly, po přechodu přes střední pásmo ale jejich útočnou akci ukončuje ofsajd.

48:04
    A bude se znovu vylučovat, tentokrát na obou stranách. Nejprva Stafford (BUF) podrazil DeKeysera, ten pak v leže chtěl zabránit soupeři, aby se dostal k puku, a tak mu oplatil stejnou měrou. Hraje se čtyři na čtyři.

48:23
    A to je šance pro hosty, kteří dnes skórovali při hře pěti proti čtyřem, čtyřem proti pěti, při hře pět na pět, a tak by mohli rozšířit sbírku o gól při hře čtyř proti čtyřem.

48:53
    Jenže hra se zatím odvíjí před Mrázkem či za jeho brankou.

49:24
    Sheahan zkusil proskočit kolem bránícího hráče podél hrazení, ale neuspěl a skončil na ledě.

49:50
    Mrázek musel zasahovat, ale nic nebezpečného.

50:04

50:09
    A Neuvirth schovává kotouč do lapačky.

50:12
    Po reklamní pauze znovu do boje, domácí ve vlastním pásmu vyhráli buly a hned se vydali do úprku směrem k Mrázkovi, před ním však o kotouč přišli.

50:46
    Ouuu, Pulkkinen napřáhl a jeho bomba rozezvučela ochozy ve First Niagara Center, to cinknutí o pravou tyčku Neuvirthovy branky snad muselo být slyšet i za hranicemi města!

51:52
    Zetterberg nahodil na Neuvirtha, ten se již chystal rozehrát, když se objevil Dacjuk a český brankář raději přerušuje hru. Domácí mají na vyrovnání ještě osm minut.

52:05
    A Buffalo se stěhuje do útočného pásma, tam však jen vyložilo kotouč a zase se vrací zpátky.

52:31
    Poměr střel: 20 – 30.

52:47
    Hosté mají kotouč na hokejkách a zakládají útok z obranného pásma.

53:00
    Hra znovu až v obranném pásmu Detroitu, tentokrát u Mrázka.

53:14
    Buffalu se však podařilo vybojovat kotouč přímo v pásmu.

53:20
    Jenže snahy domácích o gól hatí vcelku zbytečný ofsajd.

53:25
    A následně Detroit vyhrává buly.

53:35
    Tatar jen kratičce nakoukl do útočného pásma a hra se obrací zase na druhou stranu.

53:39
    Mrázek schoval nahození do lapačky a vhazovat se bude po jeho pravici.

53:42
    Domácí zkoušeli ohrozit branku hned z buly, neuspěli.

53:58
    A tak další útok zakládají zpoza vlastní branky.

54:15
    Kronwall s Dacjukem vybojovali v rohu kluziště kotouč, i tak se Detroit potýká s velmi aktivním pressingem Sabres, ti napadají i ve čtyřech hráčích.

54:51
    Miller zpoza Neuvirthovy branky servíroval kotouč mezi kruhy na Sheahana, ten ale na přihrávku nedosáhl, jinak mohlo být pro domácí hodně zle.

55:32
    A Sabres musí další útok znovu založit až od vlastní branky.

55:52
    Detroit v útočném pásmu.

56:04
    Jenže neměl Detroit dostatek času se uvolnit a zakončit, ve stísněných podmínkách hry u hrazení nakonec těsný ofsajd vyhání hru do středního pásma.

56:16
    Ale tady se již nyní v přítomnosti hraje, a Buffalo znovu zahnáno do vlastního pásma.

56:38
    Šance Sabres na zvrat se tenčí.

56:54
    Teď navíc hosté prohazují kotouč ve vlastním obranném pásmu, takové malé bago šetří čas.

57:22
    A po okružní jízdě po celém kluzišti se kotouč znovu vrací na čepele obránců Red Wings v jejich obranném pásmu.

58:00
    Tak přece jen ještě závar před Mrázkem, ten ale drží vedení 3:1!

58:14
    Navíc Mrázek pokryl kotouč u tyče a přerušuje hru, ještě menší strkanice u tyčky, aktivní je Abdelkader, ale trestat se nebude, jen vhazovat po pravici Mrázka.

58:14
    Oddechový čas pro domácí.

58:14
    A Neuvirth postává u střídačky, vypadá, že Ted Nolan ho už do hry nepustí.

58:14
    Ve třetí třetině bylo pravda Buffalo na buly úspěšnější, takže i teď ta šance tady je. A je to tak, Neuvirth zůstává na střídačce. Je tu power-play domácích.

58:15
    Ti také vyhráli buly.

58:35
    Dva obrovské závary před Mrázkem nakonec český mladík i s úpornou pomocí zadáků kryje!

59:03
    Čas se krátí, byť domácí hrají power-play velmi dobře, puk do sítě se jim nedaří dostat.

59:34
    A hosté jen lehce posouvají hru do středního pásma, je rozhodnuto.

59:50
    Kotouč dokonce až v obranném pásmu Sabres.

60:00

Je hotovo! V den oslavy Dominika Haška vyznívá český souboj brankářů pro Petra Mrázka, který vychytal výhru Detroitu na ledě Buffala! Hosté šli do vedení zásluhou trefy v oslabení, když se prosadil Darren Helm. Na něj navázal trefou v přesilovce Gustav Nyquist, aby po snížení z hole Webera rozhodl o dvě minuty později Tomáš Tatar.

Jaroslav Svoboda

Branky a nahrávky: 34. Weber (Flynn, Stafford) – 10. Helm (Quincey), 28. Nyquist (Abdelkader, Dacjuk), 36. Tatar (Quincey, DeKeyser)

Rozhodčí: Furlatt, St. Pierre – Cherrey, Devorski

Diváci: 19070