Sparta – Jungadler Mannheim 7:5 (kon.) | IHS Riga – Zürich 5:2 (kon.) | HC Slovan – Yantar Moskva 4:3 (1:0 po s.n.)
North American Select – Třinec 5:4 (kon.) | Davos – Sparta 2:6 (kon.) | Eisbären – IHS Riga 2:4 (kon.)
HC Slovan – Jungadler Mannheim 1:4 (kon.) | Zürich – North American Select 9:1 (kon.)
HC Davos
2:6 (0:1, 0:2, 2:3)
HC Sparta Praha
Sobota 07.04.2018, 15:00 • Tipsport arena, Praha • Memoriál Jana Marka • Skupina A

Pro tuto chvíli se s vámi loučím a za několik chvílí u zápasu Slovanu a Mannheimu na počtenou! (17:16:41)

Třetí dějství nabídlo celkem pět branek, za Spartu se prosadili Matouš Najman, Jiří Obadal a Václav Rubeš, na druhé straně výsledek korigovali Marc Cadonau s Fabianem Ritzmannem. Sparta vyhrále duel 6:2 a také celou skupinu A bez jediné ztráty, zítra odehraje své semifinále od 8:00 v Malé sportovní hale.

Nejlepší hráči utkání:

Fabian Ritzmann (DAV) – Štěpán Švehlák (SPA)

59:38
    Jenže kotouč končí na zakázaném uvolnění a vhazuje se před Huberem.

59:33
    Davos rozehrává zpoza své brány, uvidíme, co Švýcaři ještě vymyslí.

58:19
    Další faul Sparty, Max Kubánek si odsedí dvě minuty za podražení.

57:59
    Davos právě vstřelil branku!
    Zaváhání Sparty Davos úspěšně potrestal. FABIAN RITZMAN prostrčil kotouč za záda roztaženého Švehláka. Asistence: Pascal Bohé.

57:20
    Jan Smola je už na ledě a sparťané mají stále puk ve své moci.

56:25
    Sparťané přečkávají oslabení s kotoučem na svých holích, Davos absolutně do ničeho nepouštějí.

55:54
    Heini v úniku otestoval Švehláka, ten jeho střelu vyrazil do bezpečí.

55:20
    A máme tu opět vyloučení na straně Pražanů, tentokrát se prohřešil Jan Smola sekáním.

54:24
    Obadal se od své brány probojoval až k té švýcarské, do zakončení ale vpuštěn nebyl, a tak s pukem na čepeli obkroužil bránu Hubera.

53:28
    Egger vyslal dělovku od modré, jenže kotouč ani neprošel ke Švehlákovi, odrazil se od výstroje bránícího sparťana.

52:58
    Prymula byl již vpuštěn na led, hraje se pět na pět.

52:33
    Pražané znovu úspěšně vyprovázejí soupeře ze svého území, hráči ve žlutém musí další útok zakládat.

51:38
    Cadonau zkoušel zblízka dorážet puk za Švehláka, ten zůstal klidný a podržel kotouč ve své moci.

51:16
    Cestu švýcarských hokejistů do útočného pásma zastavil hvizd rozhodčího, ofsajd znamená buly ve středním pásmu.

50:58
    Další ze série sparťanských vyloučení, Patrik Prymula se provinil podražením.

50:40
    Nyní se srdnatě bojuje o kotouč u pravého mantinelu v pásmu Davosu.

49:59
    Střelu mezi betony zkusil Kasanda, švýcarský gólman však přiklepl nohy zavčasu k sobě.

49:34
    Švehlák pozastavuje hru poté, co se Davos začal dostávat do hry v útočné třetině.

48:38
    Sparta právě vstřelila branku!
    Tak teď se s góly roztrhl pytel. Sparta přešla svižně z obrany do útoku a na konci celého protiútoku stál VÁCLAV RUBEŠ. Asistence: Semen Zemchenkov, Tomáš Nauš.

47:13
    Ale už je to opět o čtyři branky. Rychlou odpověď nalezl JIŘÍ OBADAL, pro kterého je to druhý gól v utkání a celkově třetí bod. Asistence: Josef Slavíček.

46:54
    Tak nakonec se Švýcarům povedlo přelstít brankáře Pražanů. Jeho kouzlo odčaroval MARC CADONAU střelou z předbrankového prostoru. Asistence: Pascal Brunner, Mathis Niculin

46:47
    Lehkou střelu sparťanský brankář chytil do lapačky a pozastavuje dění na ledové ploše.

46:13
    Sparťané nenechávají Švýcary usadit se před Švehlákem, neustále je vykazují za modrou čáru.

45:25
    Už se opět hraje, vhazuje se v pásmu Sparty.

45:25
    Po včerejším vysklení v Tipsport areně v duelu Curychu a Berlínu je tu další komplikace s hrazením. Uvolnilo se sklo u dvířek na trestnou lavici, které nejdou zavřít. Týmy zůstávají na střídačce, čeká se na příchod ledaře.

45:10
    Další přesilovku si zahraje Davos, Viktor Kasanda dostal dv minuty za nedovolené bránění.

44:46
    Krásný zákrok vyrážečkou Švehláka proti Hammererovi, který ho dvakrát prověřil z blízkosti.

43:50
    A Sparta už je kompletní, hra se zvolnila po gólu Pražanů.

42:25
    Ve vlastním oslabení Pražané z zvyšují na 4:0. Krásnou akcí se blýskl MATOUŠ NAJMAN, jenž si pohrál v předbrankovém prostoru, zamíchal s kotoučem, položil si brankáře a zasunul do poloprázdné klece. Asistence: Tomáš Nauš.

41:44
    Švýcaři se před Švehlákem neudrželi a budou muset znovu přejít přes střední pásmo.

40:44
    Z úvodu třetí části je tu ofsajd Davosu, který vlétl s chutí do třetiny a snaží se s nepříznivým výsledkem něco udělat.

40:01

Ve druhém dějství Sparta přidala do sbírky další dvě branky, ve 23. minutě se prosadil Jiří Obadal, koncem třetiny na 3:0 zvýšil Max Kubánek. Davos má tak co dohánět do třetí dvacetiminutovky.

40:00

39:50
    Obadal s Kubánkem ohrozili Hubera a mohlo to být 4:0, ten byl pozorný. Švýcarům se nezamlouvalo tvrdé dorážení sparťanů v brankovišti a strhla se mela. Z té vyšel Max Kubánek jediný potrestaný, dostal 2+2 minuty za hrubost.

39:20
    Závěr druhé třetiny se odehrává především ve středním pásmu.

38:25
    Davos neztrácí chuť útočit, žel pro švýcarský celek je dnes velmi obtížné přelstít sparťanskou obranu.

36:59
    Rychlý protiútok Pražanů přináší již třetí gól v Huberově svatyni. Se vší vervou se MAX KUBÁNEK vrátil na ledovou plochu a zapisuje se mezi úspěšné přemožitele švýcarského brankáře. Asistence: Jiří Obadal, Jan Smola.

36:39
    Na stejném místě, kde museli sbírat Kubánka, zůstal také švýcarský Cadonau, ale i když otřesen, tak se zvedl bez větších obtíží.

35:52
    Švýcaři vystrkují růžky a zkouší díry ve sparťanské obraně, ta je ale pozorná a jen tak jí nějaký hráč ve žlutém dresu neunikne.

35:17
    U mantinelu za sparťanskou bránou po tvrdém nárazu na mantinel zůstal ležet Max Kubánek, s pomocí spoluhráčů se dostal na střídačku.

35:02
    Ivan Altukhov podél levého mantinelu se dostal až před bránu, jenže ani první, ani druhá rána Švehláka nepřelstila.

34:34
    Rychlý sprint Švýcaru po buly v jejich pásmu utnul razantně Švehlák, který pozastavuje hru.

34:01
    Davoský Heini vyjel dopředu pouze se sparťanským doprovodem, právě z toho důvodu nemohl přesněji zakončit.

33:45
    Kubánek si povyjel s pukem zpoza brány a zleva z otočky vyslal černou pryž na bránu, Huber drží kotouč v náručí.

33:00
    Darion Tanno zachytil rozehrávku do středního pásma, chtěl ujet, ale obětavost jednoho ze sparťanských obránců ho připravila o kotouč, když Pražan skočil po puku s nataženou holí.

32:03
    Prymula zavezl kotouč do třetiny a před bránu vyslal přesnou nahrávku Naušovi, jeho pokus vyrazil Huber.

31:36
    Najman byl už vpuštěn na led, Pražané jsou v plném počtu.

30:50
    Heini měl pohlednou střeleckou příležitost, zespodu pravého kruhu rychlou ránu poslal na Švehláka, ten zakročil.

29:36
    Sparťanský obránce Matouš Najman si vykoledoval dvě minuty za podražení, je tu další přesilovka Davosu.

29:16
    Na druhé straně zazvonila tyčka po střele Hammerera, hra pokračuje dál.

28:34
    Max Kubánek nabral obrovskou rychlost podél pravého mantinelu, vystřelil z pravého kruhu, ale přestřelil švýcarskou svatyni.

27:12
    Nyní se odehrávají srdnaté boje o střední pásmo, žádný z celků nemá jasnější převahu na ledě.

26:09
    Huber podržel puk, aby utnul vzrůstající tlak Sparty, následuje vhazování.

25:59
    Pražané jsou kompletní a hraje se v obranném pásmu Davosu.

25:29
    Nicméně sparťané jsou velmi aktivní při hře ve čtyřech, Davos má veliké problémy dostat se do útočné akce.

24:33
    Kubánek odzbrojil davoského hráče na modré čáře a chtěl ujet, jenže vzápětí mu kotouč sebral švýcarský obránce a nedopustil vyhození.

23:59
    Švýcaři dostávají možnost na snížení v přesilové hře, za podražení si odešel odpočinout na trestnou lavici Patrik Prymula.

23:34
    Švehlák raději zastavil puk, aby zabránil přílišným dorážkám ze strany hokejistů Davosu.

22:07
    Z rychlé protiakce Pražané navyšují svůj náskok na dvě branky. K Prymulovi se jako úspěšný střelec přidává JIŘÍ OBADAL po svižný přihrávkách se spoluhráči a jeho přesnou koncovkou. Asistence: Josef Slavíček, Semen Zemchenkov.

21:33
    Švehlák chtěl za bránou rozehrát, jenže v blízkosti byl i davoský hráč, situace skončila poklidně.

20:27
    Brunner vystřelil dopředu a z kraje levého kruhu pozdravil sparťanského brankáře nepříjemnou střelou.

20:11
    Začínáme zakázaným uvolněním Davosu, bude se vhazovat před Huberem.

20:01

Za chvíli odstartuje druhé dějství, týmy jsou nachystané.

V první třetině se hrálo vysokým tempem, Sparta v úvodu šla do oslabení, to však bravurně zvládla a postupně si vytvářela tlak, který potvrdil gólem Patrik Prymula v 7. minutě. Také Davos několikrát pohrozil Švehlákovi, ale bezúspěšně.

20:00

19:54
    Max Kubánek v závěru mohl zvýšit na 2:0, v samostatném úniku však o několik centimetrů přestřelil .

19:31
    Hokejisté Davosu byli nuceni vyslat kotouč na zakázané uvolnění, a tak se bude vhazovat před jejich brankářem.

19:10
    Švýcaři vyrazili kupředu, ale byli až příliš horliví a po ofsajdu následuje buly ve středním pásmu.

18:31
    Pohledná přesilovka ze strany Sparty, nicméně nedokázala se dostat do mnoha zakončení.

18:05
    Najmanova střela z předbrankového prostoru Hubera nepřekvapila a hra pokračuje bez přerušení.

17:34
    Davosu se nepovedl pokus o vyhození kotouče a Sparta se od začátku drží před Huberem.

16:31
    Přesilovou hru si vyzkouší také Sparta, dvě minuty za hákování si vysloužil Valentino Varano.

16:15
    Brunner mohl vyrovnat stav utkání, jenže jeho samostatný únik Švehlák zneškodnil.

15:50
    Obadal projel přes celé hřiště s pukem na holi, v zakončení mu davoská obrana zabránila.

14:43
    To se mu ale nedaří, Pražané se znovu ujímají slova a vyráží za gólmanem Huberem.

14:17
    Jenže i další přesilovka je u konce a Davos může pokračovat ve svém tlaku při hře pět na pět.

13:45
    Oproti úvodní přesilovce se Davosu nyní daří ohrožovat soupeřovu bránu.

13:07
    Švýcarské tažení do útočné třetiny zastavil ofsajd, vhazuje se ve středním pásmu.

12:50
    Brunner s Cadonauem zavařili sparťanskému brankáře, nicméně ten zůstal klidný a pozastavil hru.

12:17
    Po delší době se nějakou chvíli hrálo před Švehlákem a Davos si vybojoval faul, za podražení usedá na trestnou Václav Rubeš.

11:41
    Najman vyzkoušel střelu z otočky, ta byla vytěsněna koncem betonu do rohu kluziště.

11:06
    Pražané se do zakončení prokousali, do cesty se jim postavil Huber, který po úvodním gólu střeží svou bránu bez obtíží.

10:55
    Obadal zavezl puk do útočné třetiny a drží si ho i za bránou soupeře, jak tohle skončí?

09:47
    Po pauze se musel Švehlák pořádně protáhnout, jeden ze švýcarských forvardů udělal vrásky sparťanské obraně, jeho akce vyrovnáním neskončila.

09:05
    Zemchenkov byl velmi důrazný v dorážení černé pryže před davoskou bránou, jenže její strážce nepolevil a přikryl kotouč.

08:48
    Huber raději podržel puk a tlumí tlak pražského mužstva.

08:12
    Sparta rozpoutává další útočnou akci, na mladých sparťanech není znát ani náznak únavy z dopoledního zápasu.

06:48
    Jenže v rychlé protiakci otevírají skóre duelu Pražané. Urostlý, avšak hbitý PATRIK PRYMULA si v předbrankovém prostoru pohrál s kotoučem, který dostal za záda gólmana Hubera. Asistence: Jan Smola, Semen Zemchenkov.

06:23
    Rozhodčí měl zvednutou ruku na případné zakázané uvolnění, v krátké sprinterské soutěži byl lepší Švýcar.

05:45
    Pražané rozehrávají zpoza své svatyně, zároveň oba týmy střídají.

05:04
    Sparťan Kuracina nalezl přihrávku před brankou Hubera, ten byl pozorný a rychle přikryl kotouč vlastním tělem.

04:23
    Russo pozdravil Švehláka střelou z mezikruží, jeho dělovka prosvištěla okolo tyče brány.

03:33
    Prymula si hraje s kotoučem v útočné třetině, zatím se ale do zakončení nepropracoval.

02:51
    Sparta je už kompletní, švýcarským hráčům se přesilová hra ale vůbec nevydařila.

01:29
    Davosu se však nedaří usadit před sparťanskou svatyní, Pražané nedopouští, aby si soupeř vytvořil tlak.

00:51
    Tohle není povedený začátek zápasu pro Spartu, Jiří Obadal dostává dvě minuty za hákování.

00:12
    Hned na začátku se samostatnou akcí předvedl Nicolas Heini, jenž prokličkoval mezi sparťany a dostal se před Švehláka, ten ale zasáhl.

00:01

Už se mužstva řadí na modré čáry, rozhodčí jsou také přítomní, za chvíli bude vhozeno úvodní buly.

Týmy se rozehřívají na ledě, chybí nám však rozhodčí ke startu zápasu.

HC Davos: Huber (Frey) – Bohé, Cadonau, Niculin, Varano, Egger, Heim, Hungerbuhler, Holstein, Brunner – Heini, Trosch, Altukhov, Giubbini, Pingeon, Tanno, Benz, Hammerer, Canova, Ritzmann, Zürcher, Russo, Misani, Marha

HC Sparta Praha: Švehlák (Cichoň) – Kumpošt, Gajdoš, Zemchenkov, Guryevsky, Najman – Prymula, Rubeš, Slavíček, Obadal, Kubánek, Kuracina, Smola, Kasanda, Vítů, Tomek, Nauš.

V předchozím ročníku Sparta vyhrála 9:1

Také na memoriálu v roce 2017 se sparťané střetli s Davosem. Švýcaři nepatřili mezi konečnou top šestku, skončili celkově osmí. Sparta naopak chtěla poprvé ukořistit zlatý vavřín a svou sílu ukazovala v základní skupině, kterou jasně ovládla, Odnesl to také Davos porážkou 9:1. Pražané se nakonec zlata nedočkali, brali bronz, když v souboji o třetí místo přehráli Mannheim. Na svůj první celkový triumf Sparta na memoriálu tak stále čeká.

Vítězové předchozích ročníků

Na prvotním Turnaji akademií zvítězili mladíci z Berlína, kteří jsou pravidelným účastníkem turnaje. V roce 2012, kdy se již turnaj konal pod současným názvem, zvítězil švýcarský Kloten. Následně na nejvyšší stupínek vystoupal český zástupce – konkrétně Vítkovice. Dalším vítězem se stal výběr Okanagan Hockey Academy, v roce 2015 to byl Curych, který se se zazlatil. Střídání na prvním místě skončilo v posledních dvou letech, kdy pokaždé zvítězil Salcburk, který se v sezoně 2017/18 účastnil české extraligy staršího dorostu.

Historie turnaje

První ročník Memoriálu, kde se střetávají hráči do 18 let několika zemí, se uskutečnil v roce 2010, tehdy ještě nesl název Turnaj akademií a konal se v srpnu během přípravy na nadcházející sezonu. V listopadu 2011 se souhlasem rodiny Jana Marka se dohodlo, že turnaj ponese jeho jméno. Mistr světa z roku 2010 působil v dresu s "S" na hrudi mezi lety 2003 až 2006.

Vítejte u třetího hracího dne Memoriálu Jana Marka, zaměříme se na utkání mládežníků z Davosu a domácích sparťanů, duel v pražské Tipsport areně startuje v 15:00.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Martina Martinková

Branky a nahrávky: 47. Cadonau (Brunner, Niculin), 58. Ritzmann (Bohé) – 7. Prymula (Smola, Zemchenkov), 23. Obadal (Slavíček, Zemchenkov), 37. Kubánek (Obadal, Smola), 43. Najman (Nauš), 48. Obadal (Slavíček), 49. Rubeš (Zemchenkov, Nauš)