Česko – Rusko 0:3 (kon.) | Švýcarsko – Švédsko 0:5 (kon.) | USA – Finsko 6:2 (kon.)
Kanada – Slovensko 4:2 (kon.) | Finsko – Česko 3:4 (po pr.) | Slovensko – Švýcarsko 5:3 (kon.)
USA
6:2 (2:1, 1:1, 3:0)
Finsko
Středa 08.08.2018, 03:00Hlinka Gretzky Cup • Skupina B

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 03:00.

Ve druhém turnajovém dni na sebe ve skupině, hrající se v menším z pořádajících měst, tedy Red Deeru, narazí Spojené státy americké a Finsko. Dva týmy, které jsou zatím v přesně opačné situaci.

Spokojenější s přípravou i průběhem turnaje zatím mohou být rozhodně Spojené státy americké. Ty v přátelském utkání nasázely Slovensku desítku a pro jasné vítězství si dokráčely i v prvním zápase o body, kdy vyzvaly Čechy. Výběru s lvíčkem na dresech nedovolily ani jedinou branku, samy jich naopak vstřelily šest.

Dvěma góly se proti výběru s lvíčkem na dresu blýskl Robert Mastrosimone, pozor si ale Češi museli dávat například i na Arthura Kaliyeva, který se postaral o řadu horkých chvilek.

Naopak Finům se v Kanadě zatím příliš nedaří. V přípravném utkání se postavili v rámci severského derby Švédsku a velmi vyrovnané utkání dospělo až do samostatných nájezdů. V dovednostní disciplíně se však z pomyslného bodu navíc za výhru 4:3 radovali Švédové. V rámci prvního ostrého zápasu se Finsko postavilo Rusku. Seveřané však vzdorovali silným Rusům jen chvíli a museli se smířit s vysokou prohrou 2:7.

Nejlepším střelcem Finů je zatím Patrik Puistola, který se trefil jak v přátelském utkání proti Švédsku, tak v prvním utkání ve skupině proti Rusku. Proti Švédům navíc proměnil i jeden z nájezdů.

Usměje se tentokrát štěstí na tápající Finy nebo si další vysokou výhru připíšou Američané?

USA: Wolf (Mullahy) – Koster, Miller, Webber, Reid, Davies, Feenstra, LaCombe – Silianoff, Farinacci, Mastrosimone – Robertson, Nodler, Kaliyev – Groll, Jutting, Toporowski – Huglen, Mancinelli, Colangelo – Paquette.

Finsko: Taponen (Piiroinen) – Kokkonen, Loponen, Räsänen, Holtinkoski, Heinola, Koskenkorva, Sedoff – Räty, Lundell, Aaltonen – Puistola, Nikkanen, Simontaival – Petman, Pärssinen, Miettinen – Tuomaala, Intonen, Lahnaviik.

Rozhodčí: Campbell, Iarets – Huseby, Berseněv.

00:01

00:10
    Američané se po úvodním buly snažili udržet puk v útočném pásmu, tam se k němu ale rychle dostali Finové a jen tak jej z hole nepustili.

00:30
    Mastrosimone se protáhl kolem finské branky, v zakončení mu ale zabránila hůl finského brankáře.

01:10
    Pärsinen to zkusil prudkou střelou z mezikruží, Wolfa ale překvapit nedokázal.

01:47
    Finové dlouho v útočném pásmu motali Američanům hlavy, ti však nakonec dokázali dostat kotouč mimo vlastní třetinu.

02:05
    Američané prohnali kolem finské branky Petmana, ten ale dokázal najít svého spoluhráče a kotouč dostat pryč od finské branky.

02:56
    Finové jsou zpět v útočné třetině, jejich střely ale zatím postrádají přesnost, a tak Wolf moc práce nemá.

03:37
    Nikkanen se snažil protáhnout kolem levého mantinelu až před Wolfa, u hrazení jej ale zastavil důrazný Miller.

04:05
    Američané se usadili v útočném pásmu Finů, těžko se ale dostávají ke kotouči. Ani Taponen tak nemusí zasahovat.

05:00
    Lahnaviik se zničeho nic objevil před Wolfem. Rychlonohý útočník však z těsné blízkosti puk za amerického gólmana neprocpal.

05:48
    Finové opakovaně vyhazují kotouč ze svého pásma a drží tak aktivní Američany dál od své svatyně.

06:20
    Po pravé straně spěchal do útoku Silianoff, kterému na druhé straně najížděl ještě Mastrosimonov. Silianoff vzal zodpovědnost na sebe a chtěl ještě obkroužit branku, tam si na něj ale počkali bránící Finové.

06:51
    Tuomaalla se ve středním pásmu dostal k puku a hnal se sám dopředu. Wolfa se ještě na poslední chvíli pokusil rozhýbat, americký brankář ale proti střele k pravé tyči včas natáhl beton.
    06:51 Tuomaalla se ve středním pásmu dostal k puku a hnal se sám dopředu

07:43
    Finsko si zahraje první přesilovku utkání. Za sekání míří na dvě minuty na trestnou lavici Robert Mastrosimone (USA).

07:49
    Finové to zkusili hned z buly před Wolfem, brankář v modrém však proti střele vytáhl lapačku a kotouč v ní schoval.

07:53
    Počet hráčů na ledě se rychle srovnal. Za hákování si dvě minuty odsedí také Juuso Pärssinen (FIN).

08:40
    Aaltonen dostal až příliš mnoho prostoru a sám se objevil před Wolfem, tváří v tvář americkému brankáři ale netrefil svůj vytyčený cíl.
    08:40 Aaltonen dostal až příliš mnoho prostoru a sám se objevil před Wolfem

09:42
    Američané mají dispozici posledních pět vteřin přesilovky, a tak se usadili v útočném pásmu.

09:53
    Spojené státy právě vstřelily branku!
    Těsně po vypršení první početní výhody se americký výběr prosazuje! LUKE TOPOROWSKI dokázal využít střely od vrcholu levého kruhu a kotouč bleskově tečoval za finského brankáře. Asistence: Michael Feenstra, Jackson Jutting.
    09:53 Luke TOPOROWSKI - 1:0

10:58
    Finové se snaží rychle odpovědět na inkasovanou branku, z těsné blízkosti se však zatím prosadit nedokázali.

12:07
    Wolf teď musel být ve střehu. Nejprve vytěsnil střelu mířící k bližší tyči, hned poté si musel poradit s pokusem z mezikruží. Kotouč ale vyrazil holí.

12:18
    Další přesilovka pro severský výběr. Menší trest si za vysokou hůl odpyká Luke Reid (USA).

12:58
    Koster se spolu se svými dvěma spoluhráči dostal až před finského brankáře. Ohrozit jej sice americké trio nedokázalo, Koster si však vynutil faul.
    12:58 Koster si svou aktivitou vynutil faul

12:58
    Na trestnou lavici tak na dvě minuty za podražení míří Anton Lundell (FIN).

13:29
    Nejproduktivnější Fin, Patrik Puistola, byl během své útočné akce nedovoleně zastaven, a tak je nařízeno trestné střílení.
    13:29 Patrik Puistola byl v samostatném úniku faulován

13:29
    Finský šikula, sice v přátelském utkání se Švédskem svůj nájezd proměnil, tentokrát ale šestatřicítce v bílém bekhendový blafák nevyšel.
    13:29 Finský šikula srovnat nedokázal

13:50
    Miller to zkusil tvrdou střelou, kterou Taponen vyrazil jen před sebe. S pokusem amerického obránce měl ale plné ruce práce.

14:14
    Finové znovu vyrazili do útoku, u kotouče jsou však převážně Američané.

15:01
    Koster to v posledních vteřinách přesilovky zkusil z mezikruží, Taponen ale na střelu dobře viděl a kotouč vyrazil před sebe.

15:10
    Finsko se snaží držet Američany co nejdál od své svatyně a zatím se jim to daří. Ve střehu teď musí být hlavně Wolf.

16:09
    V souboji kdo s koho uspěl proti Nikkanenovi Koster, a tak se Američané mohli po buly znovu vrhnout do útočení.

16:50
    Miettinen dostal dobrou přihrávku na levý kruh a hned střílel, trefil však jen tyčku Wolfovy branky. Ani druhá dorážka finskému útočníkovi nevyšla.
    16:50 Miettinen dostal dobrou přihrávku na levý kruh a hned střílel

18:17
    Američané vedou už o dva góly! SAM COLANGELO se rychle protáhl do útoku a bekhendem dokázal najít prostor ve výstroji finského brankáře. Asistence: Luke Reid, Cade Webber.
    18:17 Sam COLANGELO - 2:0

18:36
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Finové ale bleskově odpovídají a snižují náskok USA na jediný gól, když se mezi betony Wolfa trefil AKU RÄTY. Asistence: Kalle Loponen, Anton Lundell.
    18:36 Aku RÄTY - 2:1

19:16
    Američané se v posledních vteřinách znovu drží v útočném pásmu, ke střele na branku se však zatím nedostali.

20:00

Velmi vyrovnané utkání v rychlém tempu zatím vyznívá o něco lépe pro Američany. Ti sice první přesilovku využít nedokázali, hned po ní se však poprvé prosadili zásluhou Luka Toporowskiho. Srovnat krok mohli Finové v nařízeném trestném střílení, Patrik Puistola ale na Wolfa vyzrát nedokázal. Minutu před koncem se Američané radovali z další branky, když na finského brankáře vyzrál Sam Colangelo. Finsko ale bleskově odpovědělo, když se chvíli před první sirénou prosadil Aku Räty.

Střely na branku v první třetině: 11:8

20:01

20:10
    Finové aktivně napadali rozehrávku Američanů, ti si ale puk jen tak vzít nenechali.

21:30
    Američané znovu uskakují Finům do dvoubrankového náskoku, když tvrdou střelou z těsné blízkosti překvapil Taponena ARTHUR KALIYEV. Asistence: Nicholas Robertson, Josh Nodler.
    21:30 Aaron HUGLEN - 3:1

23:30
    Silianoff zkusil své štěstí zblízka, na finského brankáře ale vyzrát nedokázal.

24:00
    Feenstra znovu ukázal, že i když hokej bolí, obětavců je potřeba a těsně před americkou branku zblokoval další finskou střelu.

24:10
    Kaliyev se blýskl krásnou individuální akcí, když se protáhl kolem bránícího Fina a tvrdou střelou se snažil překvapit Taponena, ten ale vytáhl dobrý zákrok lapačkou.
    24:10 Kaliyev se blýskl krásnou individuální akcí, když se protáhl kolem bránícího Fina a tvrdou střelou se snažil překvapit Taponena

24:32
    Nodler procpal puk až za finského brankáře, jeden z bránících hráčů však svému gólmanovi pomohl a volný puk uklidil z brankoviště.

24:39
    Finové si zahrají další početní výhodu. Za nedovolené bránění si dvě minuty odsedí Dylan Davies (USA).

24:59
    Finové přesilovku bleskově využívají a znovu snižují náskok Američanů, když ANTON LUNDELL dostal puk na pravou stranu a od modré čáry střílel. Americký brankář neměl přes clonící hráče šanci cokoliv vidět. Asistence: Leevi Aaltonen, Veeti Miettinen.
    24:59 Anton LUNDELL - 3:2

27:15
    Na obou stranách teď rychle po sobě zvonily tyčky. Nejprve orazítkoval z pravé strany tyčku americké branky Lahnaviik, na druhé straně pak trefil pro změnu levou tyčku obránce Koster.

27:52
    Američané si mohou vzít své dvoubrankové vedení zpět. Na dvě minuty totiž za zdržování hry míří Mikko Kokkonen (FIN).

28:40
    Robertson si najel mezi kruhy a hledal skulinku ve výstroji Taponena, ten ale vyrazil kotouč vyrazil jen ke Kaliyevovi. Americký útočník však proti brankáři v bílém neuspěl.

29:36
    Sam Colangelo to zkoušel nadvakrát. Z mezikruží a ani v pádu však Taponena prostřelit nedokázal.

30:35
    Toporowski dostal puk do bezprostřední blízkosti Taponena, jeho spoluhráči se však po dorážkách natahovali marně.

31:21
    Miettinen s Petmanem vyrazili do útoku ve dvou, k zakončení se však nedostal ani jeden z nich.

31:25
    Další přesilovka pro Finy. Menší trest za sekání si odsedí Nicholas Robertson (USA).

31:58
    Aaltonen se v útočném pásmu natahoval po puku, finského útočníka ale včas odstavil jeden z bránících hráčů.

32:23
    Američané se znovu snaží dostat do útoku, Finsko však dobře brání a drží americký výběr co možná nejdál od své svatyně.

32:58
    Nikkanen to zkusil z pravé straně střelou po ledě, finská dvanáctka ale mířila trochu vedle americké branky.

33:25
    Jen vteřinu před koncem finské přesilovky míří na trestnou lavici za hrubost Kalle Loponen (FIN).

33:26
    Američané jsou kompletní a mají tak k dispozici další přesilovku.

34:05
    Robertson to zkusil během početní výhody dvakrát. Nejprve ale jeho pokus ztroskotal na Taponenovi, podruhé byla jeho střela zblokována.

34:40
    Robertson našel volného Silianoffa, který mohl kotouč dostat do odkryté brány, na poslední chvíli však Taponen zasáhl svým chráničem.
    34:40 Robertson našel volného Silianoffa, který mohl kotouč dostat do odkryté brány

35:26
    Silianoff hledal před brankou volného Mastrosimoneho, ten ale na jeho přihrávku nedosáhl.

35:48
    Američané to v posledních vteřinách své početní výhody zkouší ze všech stran, finský brankář ale drží dál jen jednobrankový rozdíl.

36:05
    Miller spěchal po pravé straně až před Taponena, tam jej ale dokázali včas zastavit vracející se hráči, kteří navíc hru poslali zpět před Wolfa.

36:53
    Další přesilovka pro zámořský výběr. Za hrubost si dvě minuty odsedí Mikko Petman (FIN).

37:15
    Colangelo si sjel až k pravé tyčce Taponenovy branky, puk ale za finského brankáře dopravit nedokázal.

37:50
    Američané teď měli velké štěstí! Räsänen hledal před americkou brankou ve vlastním oslabení Nikkanena a tomu chybělo ke gólu opravdu jen velmi málo.

38:10
    Aaltonenovi se povedlo dostat kotouč z vlastního pásma, Američané se však stejně rychle dokázali vrátit.

38:55
    Hned po buly před Taponenem to od vrcholu kruhů zkusil Webber, mířil ale těsně vedle pravé tyčky Taponenovy branky.

39:32
    Finové málem doplatili na vlastní chybu, když se po zaváhání Holtinkoskiho dostali ke kotouči ve středním pásmu Američané a zamířili do útoku. Střelu zblízka však Taponen dokázal zachytit.

39:56
    V posledních vteřinách to zkoušel ještě Miller, jeho střela ale byla sražena.

40:00

I po druhé třetině odchází do kabin o něco spokojenější Američané, když jim dvoubrankový náskok vrátil Arthur Kaliyev. Jen o tři minuty později se však ze své druhé branky radovali i Finové, které na dostřel jediného gólu dostal Anton Lundell. Spojené státy americké si tak nadále drží jen hubený jednobrankový náskok.

Střely na branku ve druhé třetině: 15:7

40:01

40:10
    Loponen hledal dlouhou přihrávkou přes střední pásmo Lundella, tomu ale kotouč přeskočil hokejku.

40:24
    Hned na začátku poslední části si Američané zahrají další přesilovku, Anton Lundell (FIN) byl potrestán menším trestem a deseti minutami k tomu za vražení na hrazení.

42:50
    Vyrovnat mohl Intonen, který se natlačil před Wolfa, ale americký gólman dokázal ramenem puk vyrazit.

43:18
    Kaliyev dostal ve středním pásmu dobrou nahrávku přímo na hůl a spěchal do útoku, k zakončení se však nedostal.

44:46
    Robertson projel po pravé straně, protlačil se před finského brankáře, Taponen ale proti jeho pokusu dokázal dobře zasáhnout.

45:00
    Finové to zkusili z těsné blízkosti Wolfa,protlačit puk za amerického brankáře se jim ale nepovedlo.

45:13
    Mastrosimone se protlačil mezi kruhy a přihrál k pravé tyči volnému kapitánu JOHNU FARINACCIMU, který střílel do odkryté branky. Asistence: Robert Mastrosimone.
    45:13 John FARINACCI - 4:2

45:30
    Po nečekaném odrazu puku posunul Toporowski puk před branku a JACKSON JUTTING prokázal před brankou svou pohotovost střílí pátou branku USA! Asistence: Luke Toporowski, Josh Groll

46:40
    Vracející se Toporowski zakopl a těžit z jeho chyby mohli Finové. Räty prosprintoval až před Wolfa, z hranice pravého kruhu ale mířil jen do ochranné sítě.
    46:40 Räty prosprintoval až před Wolfa, z hranice pravého kruhu ale mířil jen do ochranné sítě

47:21
    Finové znovu spěchali ve třech do útoku, ve středním pásmu je ale zastavila nepřesná přihrávka a vracející se Američané.

48:05
    Američané znovu prokazují svou převahu a drží se v útočném pásmu, ke střele na branku se však zatím nedostali.

48:55
    Loponen to zkusil z vrcholu pravého kruhu, jeho střelu ale Wolf s klidem vyrazil svými betony.

49:45
    Lahnavik se za americkou brankou dostal k puku a zblízka orazítkoval jen levou tyčku Wolfovy svatyně.

50:04
    Kaliyev znovu prokázal dobrý postřeh a z mezikruží se snažil překvapit Taponena. Ten ale včas zasáhl betonem a puk poslal mimo tři tyče.

50:16
    Räty prokličkoval téměř přes půl hřiště, těsně před Wolfem byl ale hvizdem rozhodčího zastaven.

50:35
    Finové to zkouší ze všech stran, americký gólman se alespoň v této třetině ale zdá být neprůstřelným.

51:13
    Americký výběr si zahraje další přesilovku. Mikko Kokkonen (FIN) míří na dvě minuty na trestnou lavici za hákování.

51:35
    Američané se drží v útočném pásmu a kombinují, Taponen tak musí být ve střehu.

52:03
    Nodler zkusil využít skrumáže před finskou brankou, jeho střela však až za zády Taponena neskončila.

52:13
    Finové znovu chybovali a Američané mohli přidat další branku, Silianoff však narazil na dobře chytajícího Taponena.

53:10
    Aktivní Koster se znovu dostal až do útočné třetiny, k ohrožení Taponena už ale ne.

53:25
    Finové špatně střídali, a tak je lavice Seveřanů potrestána dvěma minutami za příliš mnoho hráčů na ledě. Trest odpyká Mikko Petman.

54:34
    Lundell dostal dobrou přihrávku od Intonena, aktivní finský útočník však ztroskotal na velmi dobře chytajícími Wolfovi.
    54:34 Intonen v dobré pozici Wolfa nepřekonal

55:06
    Mastrosimone se dostal těsně před Taponenem k nebezpečné střele, finský brankář ale vytáhl velmi dobrý zákrok a puk vytěsnil mimo branku.

56:11
    Produktivní Puistola se znovu tlačil do americké branky, místo puku tam však skončil sám finský útočník.

56:37
    Finové s přihrávkami příliš spěchali, píská se tak zakázané uvolnění a hra se stěhuje zpět před Taponena.

56:57
    Puistola jako by nabral druhý dech. Finský útočník se znovu dostal sám před Wolfa, mířil ale jen do jeho betonů.

57:03
    Finové mají možná poslední šanci s výsledkem ještě něco dělat. Dylan Davies (USA) si odpyká menší trest za sekání.

57:09
    Finové zariskovali a vsadili na hru bez brankáře. Hraje se tak šest proti čtyřem.

57:29
    Simontaival měl velmi blízko ke gólu, Wolf ale jeho střelu vyrazil těsně vedle své svatyně. Ke kotouči se pak dostal LUKE TOPOROWSKI, který mířil přesně do prázdné branky Finů. Bez asistence.
    57:29 Luke TOPOROWSKI - 6:2

58:57
    Koskenkorva to zkusil tvrdou střelou od modré čáry, Wolf ale kotouč schoval do lapačky a přerušil hru.

59:18
    Američané ještě chvíli před koncem kombinují v útočném pásmu, ke střele se ale zatím nedostali.

59:28
    Finové vyhodili puk až na zakázané uvolnění, hra se tak znovu stěhuje zpět před Taponena.

59:50
    Finové ještě naposled vyhazují puk ze svého pásma až k Wolfovi.

Dlouho vyrovnané utkání nakonec rozsekla až třetí třetina, ve které Američané dokázali na dobře chytajícího Taponena vyzrát hned třikrát. Nejprve se za záda amerického brankáře trefil John Farinacci, o chvíli později přidal už pátou branku Jackson Jutting. Definitivní tečku za utkáním pak udělal dvě minuty před koncem gólem do prázdné branky Luke Toporowski.

Toto utkání zároveň rozhodlo o tom, že český výběr se do čtvrtfinále Hlinka Gretzky Cupu nepodívá.

Ode mě je to pro dnešek vše, přeji hezkou dobrou noc nebo pro ty, co vstávají, dobré ráno.

Zápas sledovalo 785 diváků. (02:18:07)

Zuzana Spurná

Branky a nahrávky: 10. Toporowski (Feenstra, Jutting), 19. Colangelo (Reid, Webber), 22. Kaliyev (Robertson, Nodler), 46. Farinacci (Mastrosimone), 46. Jutting (Toporowski, Groll), 58. Toporowski – 19. Räty (Loponen, Lundell), 25. Lundell (Aaltonen, Miettinen)

Rozhodčí: Campbell, Iarets – Huseby, Berseněv