Darmstadt – Stuttgart 1:2 (kon.) | Heidenheim – Leverkusen 1:2 (kon.) | Hoffenheim – Union Berlín 0:1 (kon.)
Mohuč – Augsburg 1:0 (kon.) | Wolfsburg – Dortmund 1:1 (kon.) | RB Lipsko – Mönchengladbach 2:0 (kon.)
VfL Wolfsburg
1:1 (0:1)
Borussia Dortmund
Sobota 17.02.2024, 15:30 • Volkswagen Arena, Wolfsburg • Německá Bundesliga • 22. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:30.

Zdravím všechny fanoušky německého fotbalu! V rámci 22. kola Bundesligy se spolu střetnou VfL Wolfsburg a Borussia Dortmund.

Wolfsburg neprožívá úplně povedené období. V novém kalendářním roce zatím ještě nevyhrál, z pěti zápasů čtyřikrát remizoval a jednou prohrál. Nejednalo se navíc o souboje s těmi nejsilnějšími celky, ale naopak s těmi ze spodní poloviny tabulky. S 23 body jsou Die Wölfe na 12. místě Bundesligy, od baráže o udržení jsou vzdáleni o poměrně bezpečných sedm bodů, ale zároveň jim dalších devět bodů chybí na pozici, z níž by se dostali do kvalifikace o Evropskou konferenční ligu.

Poslední zápasy

Union Berlín – Wolfsburg 1:0
    Wolfsburg – Hoffenheim 2:2
    Wolfsburg – Kolín nad Rýnem 1:1
    Heidenheim – Wolfsburg 1:1
    Mohuč – Wolfsburg 1:1

Forma Dortmundu z posledních pěti duelů vypadá o poznání lépe – 13 z 15 možných bodů a skóre 13:1. I zde však platí, že šlo o zápasy proti papírově slabším soupeřům, a tak by Borussia neměla usnout na vavřínech. Aktuálních 40 bodů totiž sice stačí na 4. místo německé ligy, ale zezadu jí dýchá na záda Lipsko, které se právě s Dortmundem a Stuttgartem ještě popere o místo zajišťující postup do Ligy mistrů. A právě na tu se BVB bude obzvlášť soustředit, neboť příští týden odehraje první zápas vyřazovací fáze s nizozemským PSV. Může se tedy stát, že dnes Dortmund bude nějakým způsobem šetřit síly.

27.11.2021 Wolfsburg – Dortmund 1:3

Všechny tyto zápasy se hrály v rámci Bundesligy.

VfL Wolfsburg: Casteels – Baku, Lacroix, Jenz, Maehle – Svanberg, Arnold (C) – Majer, Wind, Paredes – K. Behrens.
    Náhradníci: Pervan – Fischer, Zesiger, Gerhardt, Wimmer, Vranckx, A. Sarr, L. Nmecha, Černý.
    Trenér: Niko Kovač.

Borussia Dortmund: Kobel – Ryerson, Süle, N. Schlotterbeck, Maatsen – Sabitzer, Can (C) – Sancho, Reus, Brandt – Füllkrug.
    Náhradníci: Meyer – M. Wolf, Morey, Hummels, Bamba, Özcan, Moukoko, Bynoe-Gittens, Malen.
    Trenér: Edin Terzić.

Rozhodčí: Petersen – Sather, Wessel – Grudzinski.

1

1
    Wolfsburg se poměrně rychle dostal dopředu a rovnou bude zahrávat rohový kop z levé strany.

2
    Míč ale prolétl nad pokutovým územím až do protějšího rohu hřiště a žádná šance pro domácí tým z toho nebyla.

3
    Další útočná akce domácích nemůže pokračovat kvůli těsnému ofsajdu v jejím zárodku.

4
    Kevin Behrens donutil Gregora Kobela k prvnímu složitějšímu zákroku, když tělem odtlačil obránce a zpoza vápna tvrdě vystřelil k pravé tyči. Po skvělém zákroku gólmana ještě dorážel Lovro Majer, jenže netrefil bránu.

5
    Dortmund doposud neměl vůbec žádnou protihru, nyní se poprvé pomalu přesouvá s míčem na útočnou polovinu.

6
    Trpělivá kombinace hostů však k ničemu nevedla, míč jim utíká a v klidu ho přebírá Koen Casteels.

7
    Rychlé přenesení hry na pravou stranu nyní Dortmundu pomohla, protože z toho bude rohový kop.

8
    Dortmund právě vstřelil branku!
    Domácí zapomněli na levé straně Marca Reuse, jehož skákavý pokus doskákal doprostřed vápna, kde ho se štěstím NICLAS FÜLLKRUG dorazil do sítě.

10
    Wolfsburg teď pomalu kombinuje a hledá cestu za obranu hostů, kteří se oproti prvním minutám už srovnali.

11
    Míč ale utíká za koncovou čáru, což v pohodě hlídá Julian Brandt. Hosté budou rozehrávat od brány.

12
    Nyní je to zase Borussia, která se nikam nežene, úvodní gól jí očividně dodal cenný klid na kopačky.

13
    Sudí nyní přerušuje hru, protože fanoušci v rohu u brány Dortmundu naházeli na hřiště tenisové míčky.

15
    Úklid nepořádku na trávníku přeci jen chvíli zabral, až nyní se začíná opět hrát.

16
    Julian Ryerson operoval až v útočném rohu, ale proti Joakimu Maehlemu neuspěl s pokusem poslat balón do šestnáctky.

17
    Hra se opět kouskuje, protože zřejmě fanoušci stále vhazují na trávník nějaké předměty.

19
    Opět se začíná hráč a nezbývá než doufat, že už fanoušci nebudou zápas narušovat.

20
    Domácí se pěknými krátkými přihrávkami dostali pouze k půlicí čáře, kde je zastavil Emre Can. Následně na sebe dokonce vybojoval faul.

22
    Marco Reus protáhl balón do pravého rohu, odkud po zemi centroval do vápna. Rovnou z náběhu zakončoval Julian Ryerson, ale jeho nepříliš razantní pokus zamířil přímo do náručí Koena Casteelse.

23
    Nyní Reus centroval naopak z opačné strany, tentokrát domácí v pohodě odhlavičkovali míč do bezpečí.

24
    Wolfsburg se po delší době dostal rychlým protiútokem hlouběji na útočnou polovinu, jenže centr Kevina Paredese v pohodě sbírá gólman Kobel.

25
    Faul domácích těsně před vlastním pokutovým územím nyní dává hostům velmi dobrou příležitost opět ohrozit bránu Koena Casteelse. K míči se staví Marco Reus a Julian Brandt.

26
    Marco Reus však šanci doslova zahodil tím, že poslal balón velmi vysoko nad bránu.

27
    Mattias Svanberg se krásně uvolnil napravo vedle šestnáctky a nebezpečně poslal míč vzduchem před bránu. Tam naskakoval nabíhající Kevin Paredes, jenže hlavičkoval velmi nepřesně. Tohle nicméně byla opravdu dobrá šance domácích.

29
    Po úvodním gólu měl Dortmund několik minut navrch, ale teď zase domácí dokázali hru vyrovnat a rozhodně se nevzdávají.

31
    Pokus Wolfsburgu o útok po pravé straně však šanci na úspěch neměl, hosté v klidu ubránili přihrávku před bránu.

33
    Nyní domácí vůbec nenapadají, a tak Dortmund v pohodě kombinuje na vlastní polovině.

34
    Emre Can se dostal trochu do tísně kvůli aktivnímu Kevinu Behrensovi, ten ho však ve snaze vybojovat balón nepříjemně fauloval.

35
    A bohužel, fanoušci si nedali pokoj a znovu přidělávají práci pořadatelům. Není úplně poznat, co vůbec na trávník házejí, ale bohužel to velmi kazí dojem z dosavadního průběhu zápasu.

38
    Hra je stále přerušená, a tak se hráči různými způsoby snaží udržet v provozní teplotě.

40
    Konečně, po téměř pětiminutové pauze se zase hraje, snad už se bude moci dohrát alespoň první poločas.

41
    Jeden z hostujících obránců uprostřed vlastního pokutového území vykopl míč vysoko nad sebe, čímž úplně nepotěšil gólmana Kobela. Ten totiž musel dávat dobrý pozor, když chtěl padající balón vyboxovat před dotírajícím Behrensem.

42
    Kobel zůstává sedět na trávníku, vyžaduje ošetření, protože do něj domácí útočník při posledním souboji ve výskoku narazil. A samozřejmě následuje další práce pro pořadatele.

44
    Wolfsburg se drží na balónu a nepouští soupeře ke kombinaci, tu svoji ale kazí ofsajdem.

45
    Lovro Majer posílal prudký míč zleva před bránu, to však bylo příliš složité pro kohokoli, kdo by chtěl přihrávku zpracovat.

45+1
    Hlavní rozhodčí nastavuje 12 minut.

45+1
    Marco Reus po levém křídle vlétl na útočnou polovinu, protiútok však zabrzdil, aby počkal na spoluhráče. Balón si pokryl tak dobře, že domácím nezbývalo než faulovat.

45+2
    Dlouho se ale hosté na míči neudrželi, ke Casteelsovi se teď už nějakou dobu nepřiblížili.

45+3
    Pěkná průniková přihrávka otevřela domácím dost prostoru, Nico Schlotterbeck proto na poslední chvíli zblokoval klíčový pas před bránu. Následuje rohový kop Wolfsburgu.

45+4
    Míč letěl na zadní tyč, odkud jeden z domácích vracel hlavičkou před bránu. Tam si s ním ale hráči v zeleném ani s velkou snahou neporadili.

45+5
    Sancho táhl rychlý protiútok po levé straně, avšak nesprávné načasování vedlo do ofsajdu.

45+6
    Domácí zahrávali volný přímý kop z levé strany útočné poloviny, odkud letěl daleký nákop do šestnáctky. Tou proskákal až za pravou postranní čáru.

45+7
    Domácí zakončují první poločas ve velkém tlaku, přízemní centr z pravé strany těsně před Jonasem Windem odkopl Julian Ryerson.

45+8
    Teď už byl Wolfsburg opravdu blízko, Behrens však tváří v tvář gólmanovi trefil pravou tyčku. Z opakovaného záběru bylo vidět, že Kobel míč ještě lehce tečoval.

45+9
    Téměř stejná šance se opakovala znovu, tentokrát Kevin Behrens brankáře obešel, jenže už se dostal mimo ideální úhel a zakončil do postranní sítě brány.

45+10
    Dortmund se rychlou protiakcí dostal až před pokutové území domácích, kde Marcel Sabitzer tvrdě zakončoval ze skákající přihrávky. Napálil ale míč příhodně pro Koena Casteelse.

45+11
    Hosté hru uklidnili okolo půlicí čáry a domácí už možná nebudou na konci nastaveného času bezhlavě napadat.

45+12

Do úplného úvodu zápasu vlétl velmi aktivně domácí Wolfsburg, který v prvních pěti minutách poměrně zaskočil favorita z Dortmundu. Nebylo z toho však nic, naopak hosté v podstatě ze své první šance se štěstím otevřeli skóre. Poté měly oba týmy povedené pasáže, konec poločasu každopádně patřil Wolfsburgu, který se ještě rozhodně pokusí s výsledkem něco udělat. Jedinou kaňkou dosavadního průběhu byli bohužel fanoušci, kteří několikrát naházeli různé malé předměty na trávník, čímž pokaždé donutili sudího přerušit hru, takže se muselo nastavovat až 12 minut.

46

46
    Střídání v týmu VfL Wolfsburg:
    ze hřiště odchází Mattias Svanberg, přichází Yannick Gerhardt.

47
    Hosté nepustili domácí tým hlouběji na vlastní polovinu, naopak teď sami připravují svou útočnou akci.

48
    Marcel Sabitzer si na hranici pokutového území připravil míč na střelu, kterou poslal nahoru doprostřed brány. Casteels ji nejistě vyrazil nad sebe.

49
    Dortmund tak zahrával rohový kop, ale další šance z toho už nepřišla.

51
    Domácí vědí, že mají zatím stále spoustu času, a tak volili trpělivou pomalou kombinaci a postupný protiútok, jenže ten postrádal cokoli překvapivého. Skončil proto před pokutovým územím na pevné obraně Dortmundu.

53
    Pokud si někdo myslel, že fanoušci už si s výtržnostmi dají ve druhé půli pokoj, ten byl na omylu. Další zdržení už je opravdu otravné.

56
    Ve chvíli, kdy se teď hra měla opět rozjet, fanoušci okamžitě zase naházeli na trávník další dávku, a tak už sudí posílá hráče na kraj hřiště a hra se přerušuje kompletně.

57
    Hra se rozjela, na chvilku zase přerušila a teď zase rozjela. Už se ale ani snad nedá čekat, že by se zápas dohrál bez další pauzy.

58
    Jadon Sancho chtěl nějak obelstít dvojici obránců na levé straně, na Bakua však nevyzrál, míč mu utíká do zámězí.

60
    Domácí se vhazováním nespěchali, stejně jako s celou akcí. Dortmund se ve vysokém počtu stáhl na vlastní polovinu, jako by oba týmy chtěly hrát tak nějak "na jistotu".

61
    Sancho vyvezl v rychlosti míč jen za půlicí čáru, následná Maatsenova průnikovka do vápna neprošla.

62
    Bote Baku měl čas na kraji pokutového území, a tak se rozhodl vypálit. Střela byla nepříjemně tečovaná do protipohybu Gregora Kobela, ten ji však stihl vyrazit.

63
    Wolfsburg právě vstřelil branku!
    Domácí zahrávali dva rohové kopy během krátké chvíle, ten druhý zvládl Kobel vyrazit jen kousek před sebe. Přišla proto okamžitá dorážka, kterou vyhlavičkoval nad sebe Reus, jenže právě tím dostal skákajícího gólmana mimo pozici. Když se tedy poté balón snesl přesně k YANNICKU GERHARDTOVI, byla to už pro střídajícího hráče jednoduchá práce.

65
    Dortmundu se opatrný úvod druhé půle nevyplatil, a tak teď BVB zkouší přímočarý nákop vzduchem dopředu. Sancho si však faul v levém rohu nevymodlil.

66
    Vypadá to, že hra by se nyní mohla otevřít, protože ani jeden z týmů by nejspíš s remízou nebyl plně spojkojen.

67
    Hosté vytáhli presink hlouběji, čímž donutili Lacroixe k bezradnému odevzdání míče.

68
    Žádné bezhlavé útočení se ale nekoná ani z jedné strany, stále je dost času, a tak hosté čekají na vhodný moment k nějaké zajímavé přihrávce dopředu.

69
    Marco Reus byl uprostřed útočné poloviny tvrdě dohrán Maximilianem Arnoldem. BVB tedy bude zahrávat volný přímý kop.

70
    Ian Maatsen na levé straně chtěl něco vymyslet s Jadonem Sanchem, proti nim ale výborně zabojoval Lovro Majer.

71
    Žlutá karta pro tým VfL Wolfsburg (Yannick Gerhardt).

71
    Přestože domácí uprostřed hřiště faulovali, tak se sami dostali k míči.

72
    Dlouho ho ale neudrželi, s balónem v posledních minutách hraje téměř výhradně hostující Dortmund.

73
    Hosté už se dostali až do šestnáctky, ale tam chyběla finální fáze. Domácí posílají míč daleko do bezpečí.

74
    Ani nyní se ještě Dortmund nedostal do střelecké pozice, ale jeho tlak opravdu sílí a domácí nemají žádnou protihru.

75
    Mohl to změnit Bote Baku, jenže na útočné půli neměl podporu od spoluhráčů, a tak proti přesile obránců míč neudržel.

76
    Domácí si teď vůbec nebyli jistí tím, kdo vlastně odehraje balón z prostoru před jejich brankou, ale zachránil je odpískaný ofsajd Dortmundu.

77
    ze hřiště odchází Kevin Behrens, přichází Lucas Nmecha.

78
    Die Wölfe propasírovali míč z pravé strany do šestnáctky před Gregorem Kobelem, tam však nakonec zasáhla dobře obrana hostů.

79
    Střídání v týmu Borussia Dortmund:
    ze hřiště odchází Marco Reus, přichází Salih Özcan,
    ze hřiště odchází Jadon Sancho, přichází Jamie Bynoe-Gittens.

80
    Hosté se zase nastěhovali na útočnou polovinu, kde drží balón kolem vápna domácího týmu. Čas ale postupně utíká a už nějakou dobu se ani jeden z týmů nedostal do pořádné šance.

81
    Lukas Nmecha si chtěl pokrýt balón před Canem, kterého přitom ale nepříjemně trefil kopačkou do kotníku.

82
    Teď už ale šance k vidění byla, centr domácích z levé strany letěl přesně doprostřed pokutového území, kde ho Kobel sebral těsně před jedním z nabíhajících útočníků Wolfsburgu.

83
    Salih Özcan skvělým zákrokem vybojoval míč na vlastní polovině a následně i donutil soupeře faulovat. Muselo ho to bolet, ale prokázal tím velkou obětavost.

85
    ze hřiště odchází Niclas Füllkrug, přichází Youssoufa Moukoko.

85
    Dortmund ze svého tlaku v předchozí pasáži nevytěžil vůbec nic, a tak nyní domácí cítí šanci, že by opravdu mohli vstřelit vítěznou branku právě oni. Míč z levé strany bohužel pro ně prolétl příliš vysoko nad hlavou Jonase Winda.

87
    Dortmund zase přebírá míč a vyváží ho na útočnou polovinu, hráči ale hrají příliš staticky a nenabízejí se navzájem jeden druhému pro případnou přihrávku.

88
    ze hřiště odchází Jonas Wind, přichází Amin Sarr.

89
    Po velmi dlouhé době se hosté dostali k nadějnému zakončení, protože Jamie Bynoe-Gittens díky své rychlosti proběhl s balónem až na hranici pokutového území. Tam předal míč doprava Sabitzerovi, jenž zkoušel levačkou zakončit z první. Jeho nepříliš razantní střela přeletěla bránu bez jakéhokoli zásahu gólmana Casteelse.

90
    Hlavní rozhodčí nastavuje 7 minut.

90+1
    Ian Maatsen na levé straně útočné poloviny vybojoval rohový kop, který domácí obrana odvrátila za hranici šestnáctky. Odtamtud zakončoval Bynoe-Gittens z voleje, rána byla ale zblokována.

90+2
    Julian Brandt vymyslel z osy hřiště krásný oblouček napravo pro Süleho, který z první posílal míč před bránu. Tam nabíhal Sabitzer, jenže mu chyběl jeden nebo dva kroky, aby na přihrávku dosáhl.

90+3
    Na pravé straně se Dortmundu otevřel prostor pro další střelu, ta ale vyletěla vysoko na tribunu za bránou.

90+4
    Na konci utkání se přeci jen hra zrychlila a otevřela, Lovro Majer vybojoval rohový kop pro Wolfsburg.

90+5
    Domácí však bránu soupeře neohrozili, a tak Dortmund uklidňuje hru a připravuje zřejmě poslední velký útok.

90+6
    A bude z toho pro hosty velmi nadějný přímý kop zpoza pokutového území. Jamie Bynoe-Gittens totiž stáhl míč těsně před Bakuem, který nešťastně fauloval.

90+7
    Žlutá karta pro tým VfL Wolfsburg (Maximilian Arnold).

90+8
    Žlutá karta pro tým VfL Wolfsburg (Moritz Jenz).

Žlutá karta pro tým Borussia Dortmund (Youssoufa Moukoko).

90+8
    Přímý kop si bere na starost Julian Brandt, předcházela tomu ale ještě dlouhá pošťuchovačka.

90+9
    Brandt dal střele dobrý směr a snažil se ji zakroutit tak, aby zapadla pod břevno, ale nepovedlo se mu to dokonale, a tak míč končí za bránou.

90+9

Dnešní zápas bohužel velmi nehezky poznamenaly výtržnosti fanoušků, kteří mnohokrát naházeli na trávník různé předměty, např. tenisové míčky, a kvůli tomu se hra dost kouskovala a celkově pozdržela. Výkony obou týmů každopádně byly velmi vyrovnané a Wolfsburg ve druhé půli zaslouženě vyrovnal. Chvilku se poté zdálo, že by se díky tomu hra mohla otevřít, jenže tomu bylo přesně naopak. Míč byl většinou v držení Dortmundu, který ale kombinoval až příliš opatrně a tak trochu si nechal zápas protéct mezi prsty. Celkově tedy ve druhém poločase bylo k vidění minimum šancí, takže je finální remíza spravedlivá.