Švýcarsko – Švédsko 2:10 (kon.) | Česko – Finsko 1:2 (po s.n.)
2:10 (0:2, 0:6, 2:2)
Švédsko
Čtvrtek 07.02.2013, 15:00 • ZS SAREZA, Ostrava – Poruba. • Turnaj pěti (U19)

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Příjemný čtvrtek z porubského zimního stadionu SAREZA, kde je na programu již třetí utkání juniorského turnaje hráčů do devatenácti let. V něm se Švýcarsko střetne se Švédskem.

Švédové měli na rozdíl od ostatních čtyř mančaftů hned v první hrací den volno. V Porubě budou tradičně patřit k největším favoritům na turnajové vítězství. Roger Rönnberg do České republiky přivezl i tři stříbrné medailisty ze světového šampionátu dvacítek, který se na přelomu roku uskutečnil v ruské Ufě. Mezi nimi jsou obránci Christian Djoos, Linus Arnesson a útočník Filip Sandberg.

Švýcaři naopak mají své úvodní vystoupení na turnaji za sebou a mohou po něm být maximálně spokojeni. Po velmi dobrém výkonu totiž zdolali Finsko vysoko 6:2, když o výsledku rozhodli především ve druhé polovině střetnutí, kdy se trefili po vyrovnané první třetině čtyřikrát. Dvakrát dokázal finského gólmana překonat útočník Marco Müller, k němuž se přidali i Lars Frei, Anthony Rouiller, Yannick Albrecht a Julian Schmutz.

Švýcarsko: Gunter (Kuonen) – Barbezat, Rouiller, Jecker, Tanner, Paschoud, Frick, Sartori, Dotti – Schmutz, Müller, Sterchi – Ranov, Studer, Praplan – Herzog, Dünner, Brandi – Seiler, Albrecht, Frei.

Švédsko: Siönäs (Högberg) – Rosén, Lindholm, Arnesson, Andersson, Byström, Lundberg, Hansson – Possler, Sundqvist, Sandberg – Karlsson, Kalin, Zaar – Johnson, Ljungreen, Gunnarsson – Nilsson, Rydahl, Olofsson – Frödrén.

Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Gebauer, Tošenovjan.

00:01

00:47
    Karlsson se šikovně prosmýkl podél levého mantinelu a dostal se až před Guntera, ten musel vytasit svou lapačku.

01:30
    Začátek utkání se nese ve velkém tempu, čekáme však na první vážnější šanci.

01:59
    Za nedovolené bránění posílá hlavní sudí Šír Gustava Rydahla a Švýcarsko si zahraje první přesilovku.

02:35
    Početní výhoda se hráčům v červených dresech příliš nedaří, Švédové vyváží touš až k Gunterovi.

03:17
    Švédové se vrhli do útoku, za což málem zaplatili inkasovaným gólem. Střelu Ranova sice švédský gólman vyrazil, ale jen k Praplanovi, který z blízkosti branky těsně minul.

03:59
    Švédsko hraje v plném počtu hráčů.

04:40
    Pokus Nilssona dobře vytěsnila švýcarská obrana, vhazuje se po levici Guntera.

04:55
    Z menšího tlaku se domácí vymanili vyhozením puku na zakázané uvolnění.

05:33
    Hokejisté ve žlutých dresech jsou mírně aktivnější, ale velmi těžko se dostávají do střelby.

06:15
    Z otočky se pokoušel překvapit Siönäse Schmutz, ale nezamířil do prostoru tří tyčí.

06:57
    Stejně jako včera proti Finům, tak i dnes Švýcarsko výborně bruslí a napadá, Švédsko to rozhodně nebude mít lehké.

07:29
    Rosén si vybruslil do zajímavé střelecké pozice, Gunter však zasahovat nemusel, jelikož švédský obránce klec přestřelil.

08:11
    Hraje se již dlouho bez přerušení a stále ve velkém tempu, na góly i vyložené šance nadále čekáme.

08:59
    Ani tato rychlá akce Švédů gólem nekončí. Do Hanssonovy střílené přihrávky se natahovali hned dva hráči, první na puk nedosáhl, ale vzápětí Frödrén netrefil v krkolomné pozici poloprázdnou branku.

09:41
    Švédsko se usazuje před švýcarskou brankou stále častěji, švýcarská obrana pracuje prozatím na jedničku.

10:30
    Tři korunky mají problémy s rozehrávkou, tým helvétského kříže dobře napadá.

11:23
    Aktivní Rosén se po individuální akci dostal až před Guntera, který nadvakrát kotouč dokázal zkrotit.

12:09
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Švédové se přece jen zaslouženě dostávají do vedení, když na modré čáře napřáhl LINUS ARNESSON a přízemní střelou propálil vše, co mu stálo v cestě. Asistence: Daniel Ljunggren, Andreas Johnson.

12:57
    Vzápětí už to mohlo být o dvě branky. V situaci dva na jednoho totiž dostal puk najetý Frödrén, jenž branku netrefil.

13:48
    Nadále se přerušuje jen velmi minimálně a hraje se ve velkém tempu.

14:27
    Kotouč opustil hrací plochu, vhazuje se ve středním pásmu.

15:01
    Další švýcarská akce končí již v jejím zárodku, Švédové soupeře vůbec nepouští ke střeleckým pokusům.

15:29
    Rosén je jako obránce nadále velice aktivní. Tentokrát jeho střele chyběly jen centimetry, přesto Guntera pořádně protáhl.

16:15
    Zaar rovněž branku těsně minul, navíc to bylo s faulem, hosté mají výhodu.

16:23
    Švédsko si zahraje první přesilovku. Antonín Jeřábek posílá na lavici hanby Raoula Seilera – 2 minuty za sekání.

17:01
    Dvakrát v řadě to těsně za modrou zkoušel Andersson, Gunter vyráží.

17:20
    Na třetí pokus to již obránci CALLE ANDERSSONOVI vyšlo. Dlouho se střelou váhal, čímž se dostal prakticky až ke kruhům, odkud vyslal svou jedovatou střelu, která skončila až za Gunterem. Asistence: Oskar Sundqvist.

18:08
    Švédové pokračují v aktivitě a Daniel Gunter si na nedostatek práce v první třetině rozhodně nemůže stěžovat.

18:42
    David Gunnarsson se dobře natlačil až za obránce, kteří jej museli zastavit jen za cenu faulu, uvidíme trestné střílení!

18:42
    Gunnarsson se pokoušel najít skulinu mezi betony švýcarského gólmana, ten je však včas stačil zaklapnout.

19:26
    Švédové mají po vyrovnaném úvodu hru jasně pod kontrolou, ojedinělý švýcarský útok zastavuje ofsajd.

19:46
    Střela Lundberga Gunterovi vypadla a dorážející Possler měl na holi již třetí branku, jenže z těžkého úhlu prázdnou branku netrefil a kotouč z jeho hole pouze kopíroval brankovou čáru.

20:00

Skončila první třetina utkání mezi Švýcarskem a Švédskem. Po vyrovnaném úvodu zcela převzali iniciativu favorizovaní Švédové, kteří to dokázali vyjádřit i brankově a po první dvacetiminutovce vedou 2:0. Skóre však mohlo být ještě vyšší.

Další třetina začne přibližně v 15:44.

20:01

20:15
    Hned v úvodu druhé periody vyhazuje Švýcarsko na zakázané uvolnění.

20:34
    Tak to byla vskutku nádherná kombinace v podání švédského týmu, který i druhou část začal velmi dobře. Rosén na konci ještě našel OSKARA SUNDQVISTA, který se do úplně prázdné klece nemohl mýlit. Asistence: Calle Rosén, Gustav Possler.

21:19
    Tři korunky pokračují v tlaku, je jim však odpískáno postavení útočícího hráče v brankovišti.

22:07
    Lindholm napřáhl na modré, trefil přesně místo, kde stál připravený Gunter.

22:31
    Praplan ukázal švédským zadákům své šikovné ruce, když se dostal do ideální střelecké pozice, brankový prostor nakonec minul.

23:24
    Andersson na modré poslal touš do klubka hráčů před brankou, kde jej do lapačky schoval Gunter.

24:05
    Rydahl neměl dobře seřízená mířidla, na opačné straně Švýcaři trefují jen obránce.

24:55
    Frödrén si chytře počkal na správný střelecký moment, trefil jen boční konstrukci branky.

25:22
    Suverénní Švédové navyšují své vedení již na čtyři góly. Tentokrát si slabší chvíli vybral brankář Gunter, který překvapivě propustil za svá záda střelu zpoza branky z hole GUSTAVA POSSLERA. Asistence: Filip Sandberg.

25:57
    Švýcaři mají k dispozici přesilovou hru. Za vysokou hůl je potrestán dvěma minutami obránce Arvid Lundberg.

26:43
    Početní výhoda se domácím vůbec nedaří a hraje se daleko od švédské branky.

27:00
    Navíc přichází faul a síly na ledě se vyrovnávají. Simon Sterchi dostává 2 minuty za držení protihráče.

27:24
    Sundqvistova teč končí v ochranné síti.

28:01
    Švédsko je kompletní, začíná jeho zkrácená přesilovka. Hned v jejím úvodu trefuje Guntera Zaar.

28:41
    Na Anderssonovu střelu si před branku dobře sjel Sandberg, branku těsně minul a v publiku to jen zahučelo.

29:00
    Švýcaři oslabení tentokrát ustáli a hrají v plném počtu.

29:59
    Bekhendová střela Hanssona skončila jen na hrudi švýcarského ochránce svatyně, následně domácí vyhazují na zakázané uvolnění.

30:16
    Marco Müller inkasuje od hlavního Jeřábka 2 minuty za podražení. Švédsko tak má k dispozici další přesilovou hru.

30:30
    Švédové sehráli přesilovku naprosto luxusně. Na konci jejich rychlé kombinace na jeden dotek našel Sandberg mezi kruhy sjíždějícího GUSTAVA POSSLERA a ten zamířil přesně k pravé tyči. Asistence: Filip Sandberg, Oskar Sundqvist.

31:16
    Pokračuje nadále velký tlak švédského týmu.

31:38
    Je tady navíc další přesilovka pro Tři korunky. Na lavici hanby usedá Nico Dünner.

31:58
    Švédové mají početní výhody nacvičené skutečně brilantně. Naprosto podobná situace jako u předchozí trefy. Tentokrát dostal puk mezi kruhy ANDREAS JOHNSON, který nedal bezmocnému Gunterovi žádnou šanci. Asistence: Filip Sandberg, Calle Andersson.

32:55
    Mezi kruhy měl až příliš prostoru Johnson, který nemířil vůbec zle, ale švýcarský gólman jeho pokus výborně vytěsnil.

33:13
    Švédský gólman se dostal do prekérní situace a musel tak za brankou nechat puk pod svou lapačkou, což samozřejmě znamená 2 minuty pro Siönäse a Švýcarsko si zahraje přesilovku.

33:59
    Sterchiho střela byla ještě tečována obráncem a kotouč tak jen těsně přeletěl horní tyč.

34:31
    Na opačné straně kluziště Švédsko vybojovalo vhazování v útočné třetině.

34:49
    V oslabení se hosté dostali do situace dva na jednoho. Olofsson volil střelu, ale Gunter mu dobře vytěsnil střelecký úhel.

35:13
    Tři korunky jsou kompletní.

35:50
    Švédského brankáře vystrašila střela z otočky v podání Brandiho, scházela ji větší přesnost.

36:44
    Při přečíslení vzal zodpovědnost na sebe Sandberg. Najel si mezi kruhy, ale neměl dobře seřízená mířidla.

37:22
    Dominantní Švédové pokračují ve svém výborném výkonu a střílí již svou sedmou branku. Přesně do dobré střelecké pozice dostal puk MATTIAS KALIN a v zakončení se již nemýlil. Asistence: Erik Karlsson, Arvid Ljundberg.

38:06
    Schmutz se dostal za švédskou obranu, ale v poslední možnou chvíli byl čistě odstaven.

38:50
    Na opačné straně stál u levé tyče Rydahl, ale byl již v těžkém úhlu.

39:33
    První útočná formace Švédů skutečně baví porubské diváky pohlednými akcemi. Sundqvist sice zajel s pukem až za branku, ovšem vymyslel přesnou zadovku na FILIPA SANDBERGA, který se z první k pravé tyči nemýlil. Na světelné tabuli svítí již hrozivě vypadající výsledek 0:8! Asistence: Oskar Sundqvist.

40:00

Myslím si, že není ani potřeba moc co hodnotit, výsledek hovoří sám za sebe. Švédsko předvádí naprosto bezchybný výkon a v útočné fázi baví diváky rychlými a pohlednými akcemi. Po dvou třetinách tak Švýcarsko prohrává již 0:8 a zajisté bude chtít ve třetí periodě zabránit tomu, aby z toho nebyl dvouciferný výsledek.

Další třetina začne přibližně v 16:33.

40:01

40:46
    Schmutz se dobře natlačil až před švédského gólmana, který jeho pokus v pohodě chytá.

41:27
    Na druhé straně se Tři korunky prezentovaly spíše propagačním pokusem, s nímž nemohl mít Gunter problémy.

42:26
    Albrechtovu střelu brankář pouze vyrazil, ale z dorážky nedostal touš za brankovou čáru ani Seiler.

42:27
    Následně byla k vidění šarvátka mezi oběma jedenáctkami – Raoulem Seilerem a Davidem Gunnarssonem. Oba kohouti dostávají 2 minuty za hrubost.

43:29
    Hra ve čtyřech evidentně více vyhovuje Švédsku, které střílí již devátou branku. Těsně za modrou čarou napřáhl ANTON LINDHOLM a Gunter pravděpodobně nic neviděl a kotouč propustil za svá záda. Asistence: Mattias Kalin.

44:27
    Oba celky jsou již kompletní, hráči ve žlutých dresech jsou nadále aktivnější.

45:03
    Dünner od modré vyslal na Siönäse nepříjemnou střelu, které scházelo to nejdůležitější – přesnost.

45:28
    Na trestnou lavici usedá Filip Sandberg – 2 minuty za sekání. Přesilovou hru si zahraje Švýcarsko.

46:04
    Tři korunky v poklidu vyhazují až za Gunterovu branku.

46:42
    Švédsko dobrým napadáním ušetřilo další cenné vteřiny.

46:56
    Dokonce při vlastním oslabení střílí Švédsko tolik vytouženou desátou branku. Zaarovu střelu vyrazil Gunter jen k najíždějícímu MATTIASU KALINOVI, od jehož nohy se kotouč odrazil až za brankovou čáru. O kopnutí se nejednalo, takže branka platí. Asistence: Daniel Zaar.

47:07
    Švýcarská přesilovka je u konce. Fabrice Hercog inkasuje od hlavního Šíra 2 minuty za sekání.

47:28
    Švédsko je kompletní, začíná mu zkrácená přesilovka.

47:51
    Sundqvist z první nastřelil jen připravené betony gólmana, předtím Possler přestřelil.

48:24
    Velký závar ve švýcarském brankovišti ukončuje nakonec až hlavní rozhodčí, který vykazuje hru do středního pásma.

48:53
    Ani Rosén výrazné vedení střelou od modré nenavýšil.

49:07
    Tým helvétského kříže je kompletní.

49:44
    Švédové ani za tohoto stavu nepolevují, což je vskutku málo vídaný jev.

50:08
    Gustav Possler předvedl pořádnou rychlost a dostal se až za obranu, neudělal to vůbec zle, ale po blafáku neposlal touš do poloprázdné klece.

50:15
    Současné vyloučení. Filip Sandberg dostává 2 minuty za držení protihráče, Julian Schmutz za držení hole. Hraje se 4 na 4.

50:45
    Máme tady další vyloučení a Švýcarsko si zahraje přesilovku 4 na 3. Linus Arnesson se totiž provinil podražením.

51:33
    Série vyloučení pokračuje. Simon Sterchi v útočné třetině zcela zbytečně hákoval, což neuniklo pozornosti arbitra Jeřábka. Pokračuje se 3 na 3.

52:14
    Sandberg protáhl švýcarského gólmana svou tvrdou střelou, oběma celkům již naskočil do hry čtvrtý hráč.

52:45
    Švédsko je kompletní, začíná jeho krátká přesilovka.

53:33
    Tato početní výhoda se hostům příliš nepovedla. Švýcaři jsou v plném počtu.

54:12
    Karlsson u mantinelu dobře vybojoval puk a poslal jej mezi kruhy na úplně volného Kalina. Ten měl dostatek prostoru i času, přesto na Guntera nevyzrál.

54:58
    I za stavu 0:10 mají Švédové nadále drtivý tlak.

55:27
    Švýcaři vyhazují, ale čároví rozhodčí nechávají hru plynout, zakázané uvolnění se pískat nebude.

56:15
    Za stálého švédského snažení se utkání už jakoby jen dohrává. Především Švýcaři si zajisté přejí brzký konec.

56:59
    Švédský útok zastavuje ofsajd.

57:33
    Julian Schmutz se dostal velmi rychle do útočné třetiny, mířil ke vzdálenější tyči, ale Siönäs si svou nulu nadále výborně střeží.

58:13
    Švýcarsko právě vstřelilo branku!
    Jakobych to zakřikl, přece jen se v závěru prosazují i Švýcaři. Za obranu se dostal RAOUL SEILER a svůj únik i přes dotírání obránců zakončil pohledným blafákem, po němž švédského brankáře doslova vykoupal. Bez asistence.

58:43
    A další branka ve švédské síti. Müllerova střela se odrazila od zadního mantinelu přesně k JULIANU SCHMUTZOVI, který prázdnou klec nemohl netrefit. Asistence: Marco Müller.

59:29
    Švédové se drží v útočné třetině s pukem na holi, už se asi nic nestane.

60:00

Skončilo utkání mezi Švýcarskem a Švédskem. To přineslo jednoznačnou převahu švédského týmu, který vsítil deset branek a až v úplném závěru dvakrát inkasoval. Tři korunky podaly vskutku skvělý výkon, kterým ještě více potvrdily roli největšího favorita na turnajové prvenství.

Nejlepšími hráči utkání byli vyhlášeni na straně Švédska útočník Oskar Sundqvist, ze švýcarského týmu si skleněný kotouč z utkání odnesl obránce Anthony Rouiller.

To je pro tuto chvíli vše, od 18:30 ovšem bude turnaj pokračovat čtvrtým zápasem, který bude zajímat i české fanoušky. Český národní tým se totiž utká s Finskem. Za několik desítek minut se tak opět z Poruby přihlásíme. (17:11:47)

Adam Bagar

Branky a nahrávky: 59. Seiler, 59. Schmutz (Müller) - 13. Arnesson (Ljunggren, Johnson), 18. Andersson (Sundqvist), 21. Sundqvist (Rosén, Possler), 26. Possler (Sandberg), 31. Possler (Sandberg, Sundqvist), 32. Johnson (Sandberg, Andersson), 38. Kalin (Karlsson, Lundberg), 40. Sandberg (Sundqvist), 44. Lindholm (Kalin), 47. Kalin (Zaar)