Česko – Lotyšsko 4:3 (kon.) | Švédsko – Slovensko 6:1 (kon.)
4:3 (2:0, 0:2, 2:1)
Lotyšsko
Středa 03.04.2013, 17:30 • Zimní stadion Jana Marka • Euro Hockey Challenge

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

Česká hokejová reprezentace se na jindřichohradeckém ledě představí vůbec poprvé v historii. Český hokej chce tímto vzdát hold Janu Markovi, mistru světa z roku 2010, který u Vajgaru s hokejem začínal a v září tragicky zahynul při letecké katastrofě. Před středečním zápasem proběhne slavnostní akt, během kterého bude hradecký zimní stadion přejmenován na ZIMNÍ STADION JANA MARKA.

Český tým je v dějišti dvojutkání již od pondělí a pod vedením generálního manažera Slavomíra Lenera připravuje na dvojitou dávku Euro Hockey Challenge.

Nominace české reprezentace na zápasy proti Lotyšsku:

Brankáři:
    Jakub Kovář (HC MOUNTFIELD České Budějovice), Pavel Francouz (HC VERVA Litvínov).

Obránci:
    Jakub Nakládal, Jakub Krejčík (oba HC Lev Praha, KHL), Petr Čáslava (Čerepovec, KHL), Tomáš Mojžíš (Slovan Bratislava, KHL), Marek Trončinský (Chanty-Mansijsk, KHL), Jan Kolář (Doněck, KHL), Zdeněk Kutlák (Ambri-Piotta, Švýcarsko), Tomáš Voráček (HC Vítkovice Steel), Karel Kubát (HC VERVA Litvínov).

Útočníci:
    Jiří Novotný, Petr Vrána, Tomáš Rachůnek, Jiří Sekáč (všichni HC Lev Praha, KHL), Zbyněk Irgl (Minsk, KHL), Lukáš Kašpar (Doněck, KHL), Petr Koukal (Nižněkamsk, KHL), Milan Gulaš (Magnitogorsk, KHL), Petr Tenkrát, Ivan Rachůnek (oba HC Sparta Praha) Ondřej Roman, Vladimír Svačina (oba HC Vítkovice Steel), Lukáš Pech (HC Energie Karlovy Vary).

Lotyšský výběr přicestoval na jih Čech v úterý odpoledne. Kanadský kouč Ted Nolan v únoru zvládl se svými svěřenci postup na ZOH 2014 v Soči a tým se tak nese na optimistické notě.

Nominace Lotyšska na utkání s Českou Republikou v Jindřichově Hradci:

Brankáři:
    Maris Jučers, Kristers Gudlevskis (oba Dynamo Riga).

Obránci:
    Kristaps Sotnieks, Krisjanis Redlihs, Oskars Cibulskis, Martins Porejs (všichni Dynamo Riga, KHL), Maris Jass (Hannover, DEL), Martins Jakovlevs (Joensuu, Finsko), Aleksandrs Jerofjejevs (Krasnodar, VHL).

Útočníci:
    Gints Meija, Miks Indrašis, Vitalijs Pavlovs, Juris Upitis, Elvis Biezajs, Maris Bičevskis (všichni Dynamo Riga, KHL), Roberts Jekimovs (Lappeenranta, Finsko), Kaspars Saulietis (Junior Minsk, Bělorusko), Martinš Cipulis (Lev Praha, KHL), Alexejs Širokovs (Martigny, Švýcarsko), Juris Stals (Poprad, Slovensko), Lauris Bajaruns (Liepaja), Koba Jass (Kladno, Česká republika), Ronalds Kenins (SC Curych, Švýcarsko).

Euro Hockey Challenge se účastní dvanáct nejlepších zemí podle žebříčku IIHF, který také bude rozhodovat o pořadí v případě rovnosti bodů. Po dvojutkání s Lotyšskem se národní tým dvakrát představí v Německu, hrát se bude 12. dubna v Regensburgu a den poté v Selbu. Následovat budou dvě utkání se Slováky – první 18. dubna v Praze, odveta o dva dny později v Bratislavě. Poté se elitní výběr přesune do Brna: 25. dubna tam začnou České hokejové hry, poslední podnik letošního Euro Hockey Tour.

V loňské sezóně na sebe soupeři narazili hned třikrát. V rámci Euro Hockey Challenge Češi zvítězili v Rize 4:3 po samostaných nájezdech a v druhém měření sil pak 3:1. Na MS ve Stockholmu zvítězili čeští bronzoví medailisté taktéž 3:1.

Celkově se oba reprezentační výběry potkaly jedenáctkrát. V deseti případech se radovali Češi, jeden zápas skončil remízou (MS 2006 v Rize 1:1). Česká republika disponuje aktivním skóre 35:16.

Kapitán reprezentace a odchovanec místního Vajgaru Jiří Novotný nastoupí ve středu k jubilejnímu stému zápasu v národním dresu.

Česko: Kovář (Francouz) – Krejčík, Nakládal, Mojžíš, J. Kolář, Trončinský, Kutlák, Voráček, Kubát – Irgl, Novotný, Svačina – Gulaš, Koukal, I. Rachůnek – Kašpar, Pech, Tenkrát – T. Rachůnek, Vrána, Sekáč – Roman.

Lotyšsko: Jucers (Gudlevskis) – Sotnieks, Redlihs, M. Jass, Cibulskis, Porejs, Jakovlevs, Jerofejevs – Cipulis, Stals, Meija – Kenins, Indrasis, Jekimovs – Pavlovs, Sirokovs, Saulietis – K. Jass, Bicevskis, Bajaruns.

Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Hlavatý, Tošenovjan.

00:01

00:54
    Novotný nadvakrát zakončoval před brankou lotyšského týmu, ani jednou se mu ale nepodařilo otevřít skóre.

01:33
    Češi jsou na začátku utkání při chuti. Další střela mířila z hole Kašpara, sražený kotouč končí v ochranné síti.

02:21
    Koba Jass sám úspěšně bojoval v útočném pásmu, česká obrana ho ale k vážnějšímu zakončení nepustila. Nakonec Nakládal vyváží kotouč z pásma.

03:33
    Svačina zkoušel lotyšského brankáře překvapit ranou z ostrého úhlu, branku soupeře ale minul.

04:34
    Hraje se zatím stále ještě bez přerušení. Lotyšský hráč Kenins nastřelil puk na Kováře od modré a český gólman si při svém prvním zákroku počítal úspěšně.

05:12
    Lotyšsko se udrželo v útoku a další střelu vyprodukoval Pavlovs, ani rána zblízka ale Kováře nenachytala na švestkách.

05:50
    Poprvé v utkání se přerušuje. Českému výběru se nepovedl přechod do útočné třetiny a píská se ofsajd.

06:57
    Společně s první komerční přestávkou usedne na trestnou lavici Juris Stals a český tým si zahraje přesilovou hru.

07:15
    Hostům se podařilo vyhrát souboj ve vlastní třetině a puk okamžitě míří ke Kovářovi.

07:45
    Češi se však rychle vracejí do pásma. Irglovo nahození si lotyšský brankář nechal pro sebe a vhazovat se bude před jeho brankou.

08:57
    V závěru početní výhody nebezpečně pálil od modré Mojžíš, lotyšský výběr ale dvě minuty ve čtyřech ustál bez obdržené branky.

09:33
    Saulietis vyslal na českou branku skákavý kotouč, také tentokrát ale Kovář působil naprosto sebejistě.

10:02
    Česko právě vstřelilo branku!
    V polovině první části se Češi ujímají vedení. Přihrávku z rohu kluziště zužitkoval PETR VRÁNA. Asistence: Tomáš Rachůnek.

10:52
    Lotyši se snaží na úvodní branku rychle reagovat, česká obrana je však pozorná.

11:28
    Rychlá kombinace na jeden dotek v podání českého týmu. Gulášově střele se však postavil do cesty pozorný Jucers.

12:00
    Hosté se snažili o rychlé přečíslení české obrany, přechod přes modrou čáru se jim ale vůbec nevydařil a píská se ofsajd.

12:15
    Společně s druhou komerční přestávkou se přerušuje pro icing Čechů.

12:15
    Vhazování před Kovářem.

12:59
    Češi si zahrají druhou přesilovou hru. Koba Jass potrestán za sekání.

13:48
    Češi se podruhé v utkání prosazují, tentokrát využívají výhodu jednoho hráče. Z dorážky se podruhé v průběhu první části prosazuje PETR VRÁNA. Asistence: Jiří Sekáč, Karel Kubát.

15:34
    Český tým je i nadále při chuti. Ivan Rachůnek nahazoval puk do pásma a ve třetině soupeře domácí výběr po chvíli zůstal.

16:15
    Kašpar dostal pas na modrou a okamžitě vyslal puk na lotyšskou branku. Jucers tentokrát úspěšný.

16:55
    Juris Stals je vyloučen za sekání a Češi si zahrají třetí přesiloku.

17:10
    Hostující Pavlovs trefuje pravou tyčku Kovářovy branky.

18:11
    Střela Jana Koláře od modré čáry končí jen v připravené náruči lotyšského gólmana.

18:55
    Zejména druhou polovinu oslabení odehráli hosté bez problému. Pátý lotyšský hráč se vrací na led a česká přesilovka je u konce.

19:32
    Také v závěru první části jsou Češi aktivnější. Před brankou soupeře se postaral o pozdvižení Ivan Rachůnek, své zakončení ale nenamířil mezi tyče.

20:00

Prvních dvacet minut utkání je na zimním stadionu Jana Marka minulostí. V průběhu prvního dějství měli více ze hry domácí Češi a zaslouženě vedou o dvě branky. Kovář příliš práce neměl, ojedinělé útoky soupeře ale řešil bez chyby. Druhá část utkání začne přibližně v 18:18.

20:01

22:02
    Začátek druhé části žádné pozdvižení nepřinesl. Po dvou minutách hry se poprvé přerušuje, Češi vyhazují puk za zakázané uvolnění.

22:38
    Hostující Koba Jass z nenápadné akce trefuje tyčku. Hosté už orazítkovali konstrukci Kovářovy branky podruhé v utkání.

23:32
    Irgova tečovaná střela končí vysoko nad lotyšskou brankou. Češi poprvé v druhé třetině zahrozili a vhazovat se bude před brankou hostujícího týmu.

23:58
    Hosté jsou na začátku druhého dějství dravější a snaží se o snížení.

24:28
    Jan Kolář (CZE) – 2 minuty, nedovolené bránění.

26:11
    Lotyšsko právě vstřelilo branku!
    Hosté se vrací do hry díky povedené přesilovce. Autorem první branky Lotyšska je MIKS INDRASIS. Asistence: Cipulis, Sotnieks.

26:34
    Čechy čeká přesilová hra. Jerofejevs se provinil hákováním.

28:34
    Český tým se tlačil vpřed, výrazněji ale lotyšského brankáře nezaměstnal. Nebezpečná byla snad jen Kašparova střela z pravého kruhu, s tou si ale Jucers poradil.

29:11
    I při rovnocenném počtu hráčů se daří českému týmu držet soupeře pod tlakem, hosté jsou zatím ale stále nadostřel.

29:45
    Irgl a po něm ještě Svačina stříleli z dobrých pozic, zejména střela druhé jmenovaného činila lotyšskému gólmanovi problém, nakonec ji ale zkrotil v lapačce.

30:30
    Nakládal vyslal jedovatou střelu od modré čáry a k dorážce se dostal Irgl, rána mezi betony ale gólem nekončí.

31:12
    Střelu z dálky raději Kovář ukryl pod lapačkou a vhazovat se bude před jeho brankou.

32:02
    Hosté se snažili brejkovou situací ohrozit Kováře, Češi se ale stihli rychle vrátit.

32:24
    Cibulskis vyslal na Kováře spíše propagační střelu, s tou ale gólman českého týmu neměl problém.

32:49
    Vrána při přechodu přes útočnou modrou nechal puk za sebou a píská se ofsajd.

34:02
    Domácí se neshodli v obraně a u kotouče se ocitl Bicevskis, který měl dostatek prostoru i času, Kovář ale jeho pokus schoval do lapačky.

34:19
    A je vyrovnáno. Rychlý útok soupeře pečetí srovnávací brankou LAURIS BAJARUNS. Asistence: Koba Jass.

35:10
    Ve druhé části se Lotyšům zatím daří snad vše na co sáhnou. Celá hala se dožaduje branky českého výběru.

35:59
    Jenže v prostředním dějství jsou na koni hosté. Kovář před vlastní brankou musel řešit další nebezpečný útok soupeře.

37:00
    Hostující tým už dobré dvě minuty okupuje třetinu před českou brankou. Dvě vstřelení branky dodaly hostům sebevědomí a tým hrající v bílých dresech usiluje o obrat.

37:56
    Další útočné snažení hostujícího výběru končí naštěstí pro Čechy jen ofsajdem.

38:34
    Po delší chvíli se podívali do útočné třetiny také Češi. Kašpar ale neměl komu přihrát a tak jen nahodil na branku.

38:55
    Kubát z vrcholu kruhu namířil puk do pravé tyče. O dorážku ještě usiloval Vrána, ani jemu se ale nepodařilo skórovat.

39:28
    Závěr druhé části se odehrává před lotyšskou brankou, nikdo z Čech se ale zatím k zakončení neodhodlal.

40:00

Je za námi čtyřicet minut utkání. Zatímco v první části se prezentovali přesvědčivější hrou Češi, ve druhé třetině měli více ze hry hráči lotyšského výběru a díky dvěma vstřeleným brankám se jim podařilo srovnat. Do závěrečného dějství se půjde za nerozhodného stavu. Znovu se vám přihlásíme přibližně v 19:05.

40:01

40:52
    Češi vstoupili do třetí třetiny náporem. Pětice hrající v červených dresech obléhá lotyšskou klec.

41:34
    Hosté raději uklidili puk na icing.

42:15
    Střelu Ivana Rachůnka vytěsnil Jucers před sebe a LUKÁŠ PECH číhající u pravé tyčky úspěšně puk dorazil. Češi se opět dostávají do vedení. Asistence: Ivan Rachůnek, Milan Gulaš.

43:12
    Lotyšský tým se opět snaží o rychlou odpověď, s nepříliš důraznou střelou z poměrně velké vzdálenosti si ale Kovář poradil.

43:48
    Sekáč nadvakrát ohrozil branku soupeře, ani v jednom případě ale mu ale nepodařilo udeřit. Jucers drží hosty ve hře o vítězství.

44:07
    Nepovedená rozehrávka českého týmu končí icingem a puk bude vhozen před Kovářem.

44:35
    Od modré švihem pálil Krejčí a nebezpečnou přízemní střelu Jucers chytá.

45:00
    Hosté vyhráli vhazování před vlastní brankou a do útoku se vypravil Jakovlevs, jeho pokus ale Kovář bez problému chytá do lapačky.

45:19
    A je opět vyrovnáno. Jekimovs vyslal ránu z levého kruhu, kterou Kovář vyrazil před sebe a dojíždějící MIKS INDRASIS dorazil puk odkryté klece. Asistence: Jekimovs, Jerofejevs.

46:40
    Útok domácího týmu končí sraženou střelou do ochranné sítě a po komerční přestávce se bude vhazovat před brankou Jucerse.

46:48
    Češi vyhráli vhazování a do puku se opřel Krejčí. Lotyšský brankář měl odkrytý výhled a pokus českého hráče mu nečinil potíže.

46:56
    Hostující tým čeká přesilová hra. Dvě minuty pro Zbyňka Irga za nedovolené bránění.

47:11
    Cipulis mířil příliš vysoko a puk končí vysoko v síti nad Kovářovo brankou.

47:33
    Česká obrana pozapomněla na Stalse, který dostal prostor k dorážce, Kovář ale jeho pokus zblízka dokázal vychytat.

48:00
    Češi se po delší chvíli konečně osvobozují.

48:56
    Závěr oslabení odehrál domácí tým velmi slušně a Irgl se vrací do hry.

Dnešnímu utkání přihlíží 4 000 diváků.

50:00
    Polovina třetí třetiny je pryč, u puk jsou Češi a rozjíždějí útok od vlastní branky.

51:02
    Projít lotyšskou obranu se jim ale nedaří. Hosté bezchybně brání své pásmo.

51:31
    I van Rachůnek lehkou střelou donutil Jucerse přikrýt puk pod lapačkou a vhazovat se bude před brankou lotyšského týmu.

51:47
    Českým barvám odpískáno postavení mimo hru.

51:56
    Proti Kubátovi si nebezpečně počínal Sirokovsk a půjde si odpočinout na dvě minuty za hákování.

52:24
    Pěknou individuální akcí se prezentoval Irgl, který přešel před dva hráče soupeře, své zakončení ale vyslal mimo tyče.

53:56
    Kromě Irglovy akce se Češi v početní výhodě do vážnějšího ohrožení branky soupeře nedopracovali. Hosté kompletní.

54:38
    Mojžíš se zkoušel prosadit od modré, nemířil ale přesně.

55:12
    Mojžíš během svého střídání opět u puku, tentokrát zastavil pronikajícího Cipulise.

55:27
    Přesilová hra pro tým Lotyšska. Mojžíš (CZE) potrestán za sekání.

55:48
    Novotný zachytl rozehrávku soupeře a nasměroval puk ven z pásma.

56:13
    Nakládal namířil puk na lotyšskou střídačku. Vhazování ve středním pásmu.

56:47
    Indrasis se po sérii kliček dostal s pukem až před Kováře, v poslední moment mu zamezil zakončení Nakládal.

57:21
    Indrasis vyslal ostrou střelu z ostrého úhlu a Kovář drží puk v lapačce.

57:28
    Kubát vyhazuje puk přes všechny čáry.

57:28
    Český tým hraje v plném počtu.

57:51
    Teď už jsou Češi k vítěství opravdu blízko. Tomáš Rachůnek objel s pukem branku a poté našel před Jucersem postaveného KARLA KUBÁTA, který umístil puk k levé tyčce. Asistence: Tomáš Rachůnek, Tomáš Mojžíš.

57:58
    Petr Tenkrát (CZE) – 2 minuty, vysoká hůl. Šance pro hosty.

58:48
    Češi zatím brání zodpovědně a svého soupeře k ničemu nepouští.

59:11
    Hosté zkoušejí hru v šesti.

59:32
    Češi posunuli puk alespoň do středního pásma.

60:00

Nejlepším hráčem českého týmu byl vyhlášen Petr Vrána, za lotyšskou stranu převzal stejné ocenění Miks Indrasis.

Je dobojováno. Češi se s lotyšským výběrem natrápili více než se čekalo, nakonec ale dotáhli první duel k vítězství. Rozdílovou branku vstřelil necelé tři minuty před koncem Karel Kubát a Lotyši v závěru již nedokázali reagovat.

S přáním příjemně prožitého večera se ze stadionu Jana Marka loučí Petr Košatka a Jan Wirkner. Společně se Vám ozveme opět zítra, kdy oba týmy změří síly v 18:15. Na shledanou. (19:46:54)

Jan Wirkner

Petr Košatka

Branky a nahrávky: 11. Vrána (Rachůnek), 14. Vrána (Sekáč, Kubát), 43. Pech (Rachůnek, Gulaš), 58. Kubát (Rachůnek, Mojžíš) – 27. Indrasis (Cipulis, Sotnieks), 35. Bajaruns (Jass), 46. Indrasis (Jekimovs, Jerofejevs)

Česko: Kovář – Krejčík, Nakládal, Mojžíš, J. Kolář, Trončinský, Kutlák, Voráček, Kubát – Irgl, Novotný, Svačina – Gulaš, Koukal, I. Rachůnek – Kašpar, Pech, Tenkrát – T. Rachůnek, Vrána, Sekáč – Roman.
    Lotyšsko: Jucers – Sotnieks, Redlihs, M. Jass, Cibulskis, Porejs, Jakovlevs, Jerofejevs – Cipulis, Stals, Meija – Kenins, Indrasis, Jekimovs – Pavlovs, Sirokovs, Saulietis – K. Jass, Bicevskis, Bajaruns.