Sobota 20.12.2014, 12:00 • Ledový palác Balšoj, Soči • Euro Hockey Tour

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:00.

Švédsko – Rusko 5:4 (4:4)
    Rusko – Finsko 5:2
    Rusko – Švédsko 3:1

Nominace hráčů:

Brankáři: Konstantin Barulin (Avangard Omsk, KHL, Rusko), Stanislav Galimov (CSKA Moskva, KHL, Rusko), Alexander Jerjomenko (Dynamo Moskva, KHL, Rusko).

Obránci: Viktor Antipin (Metallurg Magnitogorsk, KHL, Rusko), Anton Bělov (SKA Petrohrad, KHL, Rusko, Maxim Čudinov (SKA Petrohrad, KHL, Rusko), Jegor Jakovlev (Lokomotiv Jaroslavl, KHL, Rusko), Alexander Kutuzov (Salavat Julajev Ufa, KHL, Rusko), Jevgenij Medveděv (AK Bars Kazaň, KHL, Rusko), Andrej Mironov (Dynamo Moskva, KHL, Rusko), Andrej Zubarev (Salavat Julajev Ufa, KHL, Rusko).

Útočníci: Jegor Averin (Lokomotiv Jaroslavl, KHL, Rusko), Alexander Burmistrov (AK Bars Kazaň, KHL, Rusko), Jevgenij Dadonov (SKA Petrohrad, KHL Rusko), Igor Grigorenko (CSKA Moskva, KHL, Rusko), Sergej Kalinin (Avangard Omsk, KHL, Rusko), Denis Kokarev (Dynamo Moskva, KHL, Rusko), Ilja Kovalčuk (SKA Petrohrad, KHL Rusko), Sergej Mozjakin (Metallurg Magnitogorsk, KHL, Rusko), Artěmij Panarin (SKA Petrohrad, KHL Rusko), Sergej Plotnikov (Lokomotiv Jaroslavl, KHL, Rusko), Alexander Radulov (CSKA Moskva, KHL, Rusko), Maxim Šipačov (SKA Petrohrad, KHL Rusko), Viktor Tichonov (SKA Petrohrad, KHL Rusko), Denis Zaripov (Metallurg Magnitogorsk, KHL, Rusko), Ilja Zubov (Admiral Vladivostok, KHL, Rusko).

Švédsko

Nominace:

Brankáři:
    Henrik Karlsson (Jokerit), Anders Nilsson (Kazaň).

Obránci: Jonas Junland, Daniel Rahimi (oba Linköping), Niclas Burström (Skellefteå), Staffan Kronwall (Jaroslavl), Patrik Hersley (Novosibirsk), Johan Fransson (Rapperswil-Jona Lakers), Erik Gustafsson (Omsk).

Útočníci: Joel Lundqvist, Mattias Janmark-Nylén, Andreas Johnson (všichni Frölunda), Calle Ridderwall (HV71), Mattias Sjögren (Linköping), Anton Rödin (Brynäs), Jimmie Ericsson (Petrohrad), André Petersson (Soči), David Ullström (Novosibirsk), Linus Omark (Jokerit), Oscar Möller (Kazaň), Andreas Thuresson (Čerepovec), Martin Thörnberg (Jaroslavl).

Tabulka Euro Hockey Tour 2014/2015

1. Švédsko 12:7 – 7 bodů
    2. Finsko 8:6 – 6 bodů
    3. Rusko 10:13 – 4 body
    4. Česko 6:10 – 1 bod
    Stadion
    Utkání se odehraje v ruském městě Soči v Ledovém paláci Balšoj, který do svých útrob pojme necelých dvanáct tisíc diváků.

Švédsko: Karlsson (Nilsson) – Gustafsson, Kronwall, Hersley, Fransson, Junland, Rahimi, Burström, Ridderwall – Omark, Ericsson, Moller – Petersson, Ryno, Thörnberg – Thuresson, Sjögren, Rödin – Janmark-Nylen, Lundqvist, Johnson.

Rusko: Barulin (Galimov) – Bělov, Čudinov, Kutuzov, Medvěděv, Zajcev, Mironov, Zubarev, Jakovlev – Plotnikov, Šipačev, Kovalčuk – Zaripov, Zubov, Mozjakin – Averin, Burmistrov, Grigorenko – Karpov, Kalinin, Kokarev – Paršin.

Rozhodčí: Fraňo, Pešina – Sadovnikov, Zacharenkov.
    Dnes nás v Ledovém paláci čeká výborná atmosféra.

Úvodní ceremoniál právě začal. Fanoušci si budou připomínat Alexeje Morozova, bývalého kapitána sborné.

Hráči obou týmů vstupují na hrací plochu za bouřlivého potlesku.

Právě teď dostává Alexej Morozov cenu od Vladislava Tretjaka.

Nyní zazní hymny obou zemí. Nejprve hymna Švédského království, následovat bude hymna Ruské federace.

Ještě před začátkem utkání vzal tým Ruska mezi sebe Alexeje Morozova a projíždí s ním po ledové ploše. Morozovovi aplauduje zaplněná Balšoj aréna ve stoje.

00:01

00:20
    Právě nám začal dnešní zápas. Úvodní buly vyhráli Švédové, kteří mají teď puk na svých hokejkách.

00:40
    Švédové zahájili první útok, ten ale ihned Rusové zastavili.

01:00
    Zubov nahazoval na teč, puk šel ale vedle branky.

03:00
    Junland vyslal střelu na branku, s tou neměl žádný problém Barulin a vyrazil ji.

04:00
    Thörnberg nahazoval puk na branku. Barulin má puk ve své výstroji.

04:29
    Utkání je zatím opatrné, oba týmy se snaží útočit, ale obrany obou týmů jsou dobře připravené.

04:50
    Máme zde první vyloučení zápasu. Na trestnou lavici si usedl Sjögren za podražení.

04:57
    Rusko právě vstřelilo branku!
    Odražená střela od mantinelu se dostala až do brankoviště, odkud se odrazila za Karlssona. Za autora byl označen ANTON BĚLOV. Asistence: Kovalčuk, Čudinov
    Anton BĚLOV - 0:1

05:34
    Po zakázaném uvolnění Švédů se bude vhazovat před Karlssonem.

05:46
    Moller střílel z mezikruží, Barulin vyráží.

06:40
    Na Rusech jde vidět, že chtějí za každou cenu domácí turnaj vyhrát. Nasazení je veliké.

06:51
    Další vyloučení na švédské straně, za hákování byl na dvě minuty vyloučen Burström.

07:05
    Švédové vyvezli po vhazování kotouč až k Barulinovi.

07:25
    Plotnikov se dostal do velké šance. Karlsson vyrazil jeho střelu výborným zákrokem.

08:01
    Rusové musí začínat od svého brankáře.

08:37
    Medvěděv lišácky zkoušel prostřelit Karlssona. Ten jeho střelu vyrazil do bezpečí.

08:51
    Švédové hrají v plném počtu. Druhé oslabení tedy přestáli bez problémů.

09:21
    Střela od Junlanda skončila až na ochranné síti, byla totiž tečována.

10:20
    Petersson se skvěle uvolnil, Rusové ho ale nakonec zdvojili, a puk mu sebrali.

10:26
    Pěkná souhra Thörnberga s Pettersonem skončila slabou střelou na bránu, která ale změnila směr a Barulina neohrozila.

11:20
    První vyloučení na ruské straně. Vyloučen je Medvěděv za držení.

11:59
    Velká šance Švédů skončila několika dorážkami u bližší tyče brány. Následně Rusové vyvezli kotouč až ke Karlssonovi a donutili ho k zákroku.

12:16
    Další vyhození Rusů. Ti dobře brání a Švédové nemají ani centimetr útočné třetiny zadarmo.

12:49
    K Peterssonovi se dostal puk, který ale útočník netrefil.

13:21
    Rusové v plném počtu. Ericsson se zjevil před bránou a zkusil se trefit, ovšem Barulin zasáhl.

13:36
    Po ofsajdu Ruska se přerušuje hra a následuje komerční přestávka.

14:07
    Nahození Lundqvista se ukázalo jako nebezpečné a musel jej likvidovat gólman.

14:41
    Mozjakin musí se švédským bekem svádět tvrdý souboj o kotouč a rvát se o něj v rohu kluziště.

15:13
    Střela ruského obránce mířila vedle. Rusové si nyní vytvořili souvislejší tlak a snažili se vypracovat co nejvýhodnější zakončení.

15:59
    SKákavý puk, který poslala do pásma první formace Tre Kronur zklidnil na své hrudi Barulin.

16:31
    Mozjakin šel zcela sám mezi tři obránce. V kritickém okamžiku zvolil přihrávku na spoluhráče, jenž byl tísněn a nezakončil na bránu.

17:19
    Švedové mají výhodu po faulu na svého hráče.

17:28
    Dvouminutový trest dostává centr první ruské formace Šipačev.

17:42
    Švédové nalétli pěkně z ostra do brankoviště. Dorážku ze vzduchu lapil gólman do lapačky a přerušil tak hru.

18:02
    Oscar Moller byl v zatím největší švédské šanci! zůstal sám před vyjetým Barulinem, udělal mu kličku a chtěl zakončit bekhendem. Situaci zachránil ruský obránce, jenž mu vypíchl puk a poslal jej Barulinovi pod výstroj.

18:49
    Švédové skvěle kombinují před bránou, avšak nejsme svědky vyložené brankové příležitosti jako v podání Mollera.

19:28
    Rusko již v plném počtu a puk je daleko od Barulina.

19:54
    Rynovo nahození se vzneslo do rukavice ruského brankáře. Ten si připisuje zákrok.

20:00

První třetina je minulostí. Zajímavý duel kvalitních národních týmů se dočkal prvního gólu již v páté minutě, kdy po odražené střele Bělova skončil odražený puk za zády Karlssona. Švédové se snažili odpovědět. Za zmínku stojí určitě šance Oskara Mollera, kterého o gól připravil jen důrazný obránce. Další třetina začne přibližně ve 12:55 hodin.

Na led se vrací oba celky a utkání Channel One Cupu bude pokračovat.

20:01

20:06
    Buly si na své konto připsali Švédi. Ihned vyrazili kupředu a obsazují pásmo.

20:45
    Ericsson se rozjel do pásma a zkusil táhlou střelu. Ta ale mířila mimo.

21:26
    Zajcev prováhal možnost ke střelbě a akce Rusů pokračuje nahrávkami.

21:36
    Nepříjemný odraz od Franssona mířil vedle tyče.

21:56
    Grigorenko se proháčkoval kolem obránce a poslal puk na vzdálenou tyč, kterou lehce označkoval.

22:39
    První obranný pár Tre Kronur odrazil útok Rusů. Nyní si sami Švédovi uzmuli puk a rozjeli se do protiútoku.

23:27
    Zubov vyuzžil chyby obrany a rozjel se do útoku osamocen. Dohnal jej obránce, Zubov si ho zkusil obhodit ovšem obránce zblokoval puk.

24:06
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Vyhození puku Švédové dojeli a předvedli hezkou akce. Přihrávku zprava dostal na hůl JIMMIE ERICSSON a poslal kotouč mimo dosah Barulina. Asistence: Oscar Moller, Linus Omark.
    Jimmie ERICSSON - 1:1

25:20
    Grigorenko se zkusil prosadit z úhlu. Jeho střela ale zamířila nad, vhazování proběhne před Karlsonem.

25:20
    Z švédského týmu je vyloučen Sjögren na dvě minuty.

25:47
    Kovalčuk z dobré pozice trefuje horní tyč!

26:19
    Čudinovova střela mířila mimo. Kovalčuk následně trefil Karlssonovu vyrážečku.

26:56
    Švédové se zvládli osvobodit vyhozením.

27:20
    Švédové jsou již v plné sestavě.

27:41
    Pettersonova přihrávka nenašla adresáta a tak akce Švédů skončila.

28:14
    Jemné nahození na branku se proměnilo v nejlepší cestu jako nejlepší možnost na otočení skóre. Barulin nechal odkrytý prostor mezi betony a PATRICK HERSLEY tak poslal puk přímo mezi nohy ruského brankáře. Asistence: Martin Thörnberg.
    Patrick HERSLEY - 2:1

28:35
    Kalinin nyní zamířil na trestnou lavici a čeká ho zde pobyt po dobu dvou minut.

28:51
    Omarkova rána zaduněla o beton gólmana. Švédové nadále kombinují.

29:22
    Po vyhození se dostali Švédové do pásma a opět zaujímají pozice.

29:35
    Ofsajd zastavuje postupný útok Tre Kronur.

30:04
    Gustafssonovi propadl puk a a Rusové se tak zvládli osvobodit z náporu.

30:35
    Rusko hraje v plném počtu.

31:18
    Rahimi prošel mezi obránci a poslal tvrdou ránu na bránu. Barulin vyrazil.

31:28
    Nyní již musel ruský brankář zakročit proti střele skandidávského celku.

31:46
    Mironov se s ničím nepáral a poslal pořádnou pumelici přímo do náruče Karlssona. Ten si tak připisuje další úspěšný zákrok.

32:29
    Švédové drží puk ale nedaří se jim přes neustálé napadání Ruska přejít vlastní modrou čáru.

33:08
    Neuvěřitelný Barulin! Omark našel Mollera, jenž zkusil ruskému gólmanovi udělat kličku do bekhnendu. Brankář si ovšem vzpomněl na legendárního Haška a předvedl zákrok v leže přesně podle něj. Hra se přerušuje.

33:51
    Averin nejprve pálil z mezikruží, následně se u bližší tyče dostal k dorážce Burmistrov. Puk ale nekončí v bráně.

34:31
    Plotnikov se v přečíslení dostal ke střele a donutil Karlssona k zákroku. Následně jsou Rusové vykázání z pásma pro postavení útočícího hráče v brankovišti.

35:27
    Kovalčuk zkusil vystřelit z úhlu, Karlsson byl připraven. Následné dorážky Rusů odrazili švédští beci.

36:20
    Kutuzov nedostal puk na odkrytou tyč brány, kde čekal spoluhráč na dorážku.

36:24
    Hra je přerušena kvůli faulu Johnsona. Ten si odpyká dvě minuty za hákování.

37:02
    Rusko se usazuje v pásmu. Střela obrany ale mířila mimo bránu.

37:32
    Zajcev zkusil nahodit, útočník následně tečoval kotouč jen pár centimetrů vedle tyče.

38:10
    Po střele z pravého kruhu se puk od brusle hráčů odrazil k najíždějícímu ILJOVI KOVALČUKOVI, který v klidu dorazil puk za záda brankáře. Asistence: Vadim Šipačov, Maxim Čudinov
    Ilja KOVALČUK - 2:2

39:30
    Švédové drží puk za bránou Barulina. Snaží se probít do zakončení.

40:00

Druhá dvacetiminutovka utkání je minulostí. Viděli jsme famózní obrat Švédů. Ti během necelých pěti minut dokázali dát dvě branky a kontrolovat utkání. Rusové hnaní výbornými fanoušky se rozhodli situaci změnit. Dvě minuty před koncem miláček publika Kovalčuk skóroval a vyvolal v Balšoj aréně euforii. Za nerozhodného stavu probíhá přestávka a třetí třetina by měla začít ve 13:44.

Na třetí dvacetiminutovku jsou na ledě připraveny již oba týmy.

40:01

40:10
    Po buly jsme viděli strkanici o kotouč ve střední třetině. Puku se následně ujali Rusové, ale neudrželi se v pásmu.

40:34
    Šipačev je vyloučen na dvě minuty a hned z úvodu oslabuje svůj tým.

41:05
    Rusové se napříč oslabení odhodlali k útoku. Švédové posléze nedokázali projít do útoku a sborná vyhazuje.

41:31
    Švédové se dostali do ofsajdového postavení. Hra se tak přerušuje.

41:45
    Hersley střílel od modré a Barulin zakročil betonem.

42:18
    Další Hersleyho tvrdá rána. Tentokrát zakročil ruský brankář ramenem a vyrazil puk vysoko do ochranné sítě.

42:29
    Po buly si do výhodné pozice najel Fransson a poslal puk přímo do hrudi brankáře Barulina. Ten raději zalehl kotouč.

42:36
    Šipačev odchází z trestné, Rusko přestálo oslabení bez problémů.

43:11
    Rusové zvládli dobýt útočnou třetinu a dostat puk na svého kapitána ILJU KOVALČUKA. Útočník Petrohradu stál na modré a trefil se přesně nad vyrážečku brankáře. Asistence: Vadim Šipačov.
    Ilja KOVALČUK - 2:3

44:08
    Nepříjemné Rynovo nahození Barulin podržel v lapačce. Vhazování po jeho levé straně.

44:22
    Švédský bek poslal táhlou střelu na bránu, gólman se musel rychle přesunovat.

44:59
    Po chybě švédské obrany se k puku dostal ruský forvard, jenž přenechal na Kovalčuka. Kapitán sborné pálil, ale puk zblokovali obránci.

45:59
    Nepříjemné střele z otočky odolal gólman Rusů. Následně se jeho spoluhráči pustili do protiútoku.

46:43
    Hákování má na svědomí Mironov a bude následující dvě minuty trávit na trestné lavici.

47:03
    Rusové vytlačili své soupeře z pásma. Švédové se těžko vrací.

47:42
    Plotnikov již neměl rychlost a tak poslal puk jen za bránu Karlssona.

48:00
    Ofsajd Švédů. Ty nyní pobavili místní publikum srážkou dvou svých hráčů, kteří si zkřížili cestu krátce po přerušení hry.

48:19
    Beton gólmana odrazil střelu Oskara Mollera.

48:43
    Ruský tým v plném počtu.

49:10
    Karpov vystřelil poté, co se k němu dostal kotouč. Obránci jeho střelu srazili nohou.

49:48
    Sjögren nadvakrát neprostřelil Barulina.

50:31
    Zaripov při svém průniku po křídle ztratil rovnováhu i kotouč.

50:44
    Zákrok švédského gólmana nyní zastavil časomíru. Vhazovat se bude po jeho pravé straně.

51:28
    V útočné třetině se Rusové příliš neohřáli. Skandinávci je obrali o kotouč a zakládají vlastní akci.

51:57
    Nahození Švédů od modré zachytil do lapačky Barulin.

Dnešní utkání sleduje 10400 diváků.

52:03
    Po buly se hra opět zastavuje, vhazovat se bude na stejném místě, avšak až po krátké pauze na úpravu ledu.

52:06
    Hersley střílel krátce po buly a puk se svezl podél tyče za bránu domácího týmu.

52:54
    Mozjakinovo otočka kolem brány se neujala, zakončení bylo zblokováno a puk mají Švédi.

53:39
    Rusové uhájili střední pásmo a odzbrojili v něm Švédsko o puk. Ten zamířil za bránu, kam si pro něj hráči hostitelského týmu dojeli.

54:45
    Averin jen nahodil puk z výhodně se jevící pozice. Ruská akce chvíli pokračovala, zakončení jsme se nedočkali.

55:32
    Od modré se zkusil prosadit Ridderwall, avšak puk se vznesl mimo zamýšlený cíl.

56:10
    Zaripov číhal na modré aby mohl ujet, puk k němu přes švédského beka neprošel.

56:37
    Mozjakin zkusil z velkého úhlu bekhendové zakončení, které musel Karlsson nadvakrát likvidovat.

57:23
    Grigorenko neprošel přes obránce a ztratil puk.

57:43
    Švédové sice protestují u dvojice českých rozhodčích, ale nic nezmění na tom že se Hersley dopustil nedovoleného bránění a posedí si dvě minuty na prostorné trestné lavici.

57:52
    Moller se dostal do útočné třetiny, ale pro signalizovaný ofsajd nepostupoval a vyklidil pole.

58:20
    Dvě střely se vznesli z hokejek Rusů na švédskou klec. Žádná se ovšem neproměnila v gól.

59:02
    Ryno se dostal do zakončení. Barulin zasahuje.

59:10
    U Švédské střídačky se strhla potyčka, po které se hra přerušuje.

Rozhodčí diskutují se švédským koučem a na trestnou zamíří někdo ze Švédů.

Oddechový čas pro Švédsko.

59:10
    Dvouminutový trest obdržel Rodin.

59:22
    Švédové vyvezli kotouč mimo nebezpečí.

59:39
    První střela Šipačeva mířila mimo. Následná střela útočníka již donutila gólmana k zákroku.

Oddechový čas pro Rusko.

59:47
    O puk se vede souboj za bránou.

59:55
    Švédové jsou ve čtyřech, vyloučen je na druhé straně Vadim Šipačov.

59:59
    V poslední vteřině trefil Moller tyč!

60:00

Rusové dokázali v zápase reagovat na obrat Švédů a zorganizovali svůj vlastní. Kapitán týmu Ilja Kovalčuk zařídil jak vyrovnání tak vítěznou branku. Tým Olega Znaroka tak zatím prochází domácím turnajem beze ztráty jediného bodu.

Hvězdami utkání jsou vyhlášeni Jimmie Ericsson a pochopitelně Ilja Kovalčuk, jenž sklízí obrovské ovace.

Loučím se s Vámi od přenosu zápasu Švédska s Ruskem a přeji příjemný zbytek dne, který můžete strávit například fanděním našemu týmu v zápase s Finskem. Ten započne v 16:00. (14:23:15)

Antonín Domanický

Branky a nahrávky: 25. Ericsson (Moller, Omark), 29. Hersley (Thörnberg) – 5. Bělov (Kovalčuk, Čudinov), 39. Kovalčuk (Šipačov, Čudinov), 44. Kovalčuk (Šipačov)

Rozhodčí: Fraňo, Pešina – Sadovnikov, Zacharenkov

Diváci: 10400