Novosibirsk – Magnitogorsk 3:2 (kon.) | Kazaň – Omsk 4:0 (kon.)
3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Metallurg Magnitogorsk
Sobota 14.03.2015, 12:30 • Ice Sports Palace Sibir • Play-off KHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:30.

Dobrý den s dalším hracím dnem z play off KHL. Dnes se podruhé utkají Sibir Novosibirsk a Metallurg Magnitogorsk. Včera vyhrál Sibir 2:0 a ujal se vedení 1:0 ve čtvrtfinálové sérii. Dnes může domácí prostředí proměnit ve druhý bod. Podaří se mu to? Sledujte onlajn komentář od 12:30.

První zápas: HK Sibir Novosibirsk – Metallurg Magnitogorsk 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky: 38. Ullström (Enlund, Šalunov), 51. Kopejkin (Kugryšev)

Stav série: 1:0

Tato série je asi nejvíce zajímavá pro oko českého fanouška, poněvadž v ní se střetávají dva momentálně nejlepší Češi hrající v KHL. Jan Kovář, celkově druhý v kanadském bodování play off a člen elitní formace Magnitky, a Alexander Salák – v současnosti jednička Novosibirsku, ale i české reprezentace. To není všechno při pohledu na jeho statistiky a zákroky zůstává rozum stát. Už před lety ve Švédsku byl za hvězdu tamní souěže, nyní okupuje KHL, kde dává najevo své obrovské kvality. V Sibiri si můžou jeho získání z Petrohradu jen pochvalovat, stejně jako tak v Magnitogorsku Kovářův přestup z Plzně před dvěma roky. Máme se na co těšit, tahle série nemá žádného favorita, i přestože Sibir byl po základní části lépe postaveným týmem tabulky Východní konference.

NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ HRÁČI TÝMŮ:

HK Sibir Novosibirsk – Jonas Enlund 1+5, Fin, celkové pořadí v bodech v play off – 12.místo

Metallurg Magnitogorsk – Sergej Mozjakin 5+2, Rus, celkové pořadí – 5.místo

Který z týmů vyhraje první třetinu?

HK Sibir Novosibirsk: Salák (Bespalov) – Ožiganov, Hersley, Alexejev, Bělov, Meňšikov, Vereščagin, Ignatovič, Gimajev – Enlund (A), Ullström, Šalunov – Kopejkin (C), Koskiranta, Kugryšev – Sannikov, Gubin (A), Vorošilo – Šumakov, Bobrov, Butuzov.
    Trenér: Andrej Skabelka (Bělorus)

Metallurg Magnitogorsk: Košečkin (Murygin) – Birjukov (A), Antipin, Lee, Ibragimov, Maleňkich, Chabarov, Bereglazov, Těreščenko – Zaripov (A), Kovář, Mozjakin (C) – Platonov, Kameněv, Osala – Stapleton, Brent, Timkin – Jakucenja, Juňkov, Potěchin.
    Trenér: Mike Keenan (Kanaďan)

Rozhodčí: Odins, Gofman – Goljak, Dědulja.

Sestavy doznaly jen jedné změny od včerejšího prvního – zahajovacího duelu série. To na straně Metallurgu v druhém obranném páru bude hrát Ibragimov místo Bartyšina.

Vše připraveno k buly.

00:01

00:04
    Sibir vítězem úvodní buly. Hned poslal puk na Icing. Hra se přesunuje před Saláka.

01:01
    Opatrná hra z bou stran. Týmy se zaměřují na rychlá střídání, aby se dostaly brzo do tempa.

01:42
    První nebezpečná akce Sibiru. Od modré čáry střílel po ledě obránce držící hokejku napravo. Trefil Košečkina do betonu a dorážející hráč byl z pozice odstaven.

03:22
    Defenzivy znemožňují jeden atak za druhým. Když už se hala dostane do varu, obránci nebezpečí zachrání a odvrátí. Stejně tak je tomu u soupeře.

04:57
    Metallurg to zkouší o mantinel, opět marně. Dnes to bude o tom ubránit soupeře a dostat málo gólů. Budou rozhodovat přesilovky a lepší výkon obrany a brankáře.

05:55
    Sibir se řítil dopředu, jeho útok byl zastaven v obranné třetině Magnitky.

06:59
    Hra se trochu otevřela a vidíme rychlé přechody z útoku do útoku. Jeden tým zakončí, druhý bere puk a vyráží ihned na zteč.

08:38
    Hráči Sibiru odešli po šanci střídat a čtvrtfinálová bitva pokračuje.

09:41
    Souboj v rohu pásma Sibiru, tři hráči zaklíněni v sobě a bruslemi drží puk u mantinelu.

11:04
    Metallurg měl příležitost, ale opět zůstalo jen u ní, jelikož v šanci jí nepřetavili. Sibir se poté vydal útočit.

11:43
    Sibir právě vstřelil branku!
    Košečkin pochytal dvě šance, poté se však dostal do neřešitelné pozice, kdy ležel na zemi a na zádech logicky nemohl chytit puk vyslaný od VIKTORA BOBROVA. Asistence: Ivan Vereščagin. Gól v situaci 5 na 5.
    Viktor BOBROV - 1:0

13:15
    Magnitogorsk operuje ve třetině domácích. K zakončení mají hosté ale daleko.

14:12
    Salák se musel ohlížet po střele z první z levého kruhu. Střela mířila do horního rohu branky, ten však minula.

15:05
    Sibirský obránce Menšikov vyloučen za podražení na 2 minuty.

15:28
    Magnitka se rychle rozestavila a svírá domácí oslabenou obranu.

16:27
    Dokonce ani elitní formaci se nehraje proti pevné až vlezlé obraně dobře. V přesilovce vyslali na Saláka malý počet střel.

17:05

17:47
    Teď to navíc odnese Timkin, jenž musí na trestnou lavici za faul na domácího hráče, který zůstal ležet u mantinelu. Útočné snažení je u konce. Nyní budou hosté bránit.

18:35
    Metallurg zatím dobře brání a nepouští Sibir k ničemu. Teď šetří čas s pukem na holi ve střední třetině jeden z útočníků.

18:45
    Novosibirsk konečně s pukem na svých hokejkách a může tvořit.

19:00
    Poslední minuta první třetiny.

19:47

19:47
    Hosté se v pohodě ubránili přesilovce 5 na 4.

20:00

Který z týmů vstřelí první branku ve druhé třetině?

Další třetina začne přibližně v 13:16.

První třetina by se dala charakterizovat přívlastkem – obranná. Hosté mají velký problém vystřelit přes rychle přistupující hráče soupeře. Sibir vede na velké šance a jednu z nich proměnil v branku připsanou na svůj účet. Tím skórujícím byl ve 12.minutě Bobrov, člen 4. útoku.

Vyloučení: 1 – 1
    vyhraná vhazování: 2 – 4
    Střely: 10 – 8

20:01

20:21
    Kovář se ocitl před jeho kolegou z reprezentace, gólmanem Salákem, bekhendovou střelou na vyrážečku ho ale nepřekonal. V další šanci byl Fin Osala, když se snažil objet branku a zasunout puk pod betony. Salák byl připraven.

21:39
    Hra se zklidnila. Střel je méně, ale zato vidíme hru do těla, jako v každém správném play off.

23:07
    Hosté předvedli několik neúspěšných pokusů o přechod útočné modré čáry. Dlouhou přihrávkou jí nedobyli, natož postupnou kombinací. Sibir je defenzivně vyspělým celkem. Stanovenou taktiku hráči dodržují skvěle.

24:34
    Zaripov odchází nepříliš šťastně na lavici hanby. Frustrace je na hráčích hostů čím dál více vidět.

25:40
    Doménou Sibiru, alespoň dnes, opravdu nejsou početní výhody. Magnitka je má podstatně nebezpečnější a více propracovanější, jenže co naplat, když je dnes nedokázala využít.

26:00
    V souboji trenérských "lišáků" zatím určitě vede Andrej Skabelka, jenž svého protějška převyšuje a Keenan nedokáže reagovat.

26:12
    Stepan Sannikov si odsedí trest za zdržování hry. 2 minuty.

27:28
    Metallurg právě vstřelil branku!
    JAN KOVÁŘ střelcem vyrovnávací branky. Doklepl kotouč za záda Saláka po pěkné přesilovkové kombinaci. Měl nejrychlejší reakci na puk ze všech hráčů stojících v brankovišti. Domácí Aréna ztichla a je slyšet maximálně pískot domácích příznivců. Jakoby tenhle český superforvard slyšel má slova a chtěl na ně odpovědět tím nejlepším možným způsobem. Asistence. Chris Lee, Danis Zaripov
    Jan KOVÁŘ - 1:1

29:36
    Důkladná masáž zad Gubina z Novosibirsku, kterou provádí u mnatinelu v rohu Kameněv. Dodejme, že v obranné třetině hostů.

29:54
    STEPAN SANNIKOV autorem vedoucí branky Novosibirsku, který si po necelých dvou minutách bere vedení zpět. Gól padl při hře 5 na 5. Asistence: bez
    Stepan SANNIKOV - 2:1

30:26
    Oba týmy mají na trestné své hráče, kteří dostali po dvou minutách za hrubost. Jsou jimi Kovář (MET) a Bobrov (SIB). Tedy oba střelci úvodních branek svých týmů nyní "za katrem."

32:26
    Oba týmy v plném počtu.

32:56
    Kameněv (MET) vyhrál buly, před kterou ještě proběhlo rovnání čárového rozhodčího hráčů postavených právě na onom vhazování.

33:40
    Nasazení je obrovské na obou stranách, hráči jdou na krev, ale co chybí je častější střelba a přesná kombinace. Na druhou stranu utkání není žádné z kategorie těch nudných nebo nekvalitních. Oba kluby mají co nabídnout svým fanouškům. Speciálně elitní formace, které jsou opravdu jedny z nejlepších v lize.

35:57
    Košečkin přesouval své tělo jako závoru, no jinak to říct nejde, dvoumetrový brankář prostě nemůže být hbitý ve svém brankovišti. Přesto Košečkin patří k top gólanům v lize. Vstřelit mu gól není vůbec snadné. Abych se vrátil zpět k událostem na ledě. Košečkin šanci zlikvidoval.

36:27
    Košečkin po střele Sannikova z úhlu,drží kotouč schovaný někde ve výstroji a dává si pozor, aby nevypadl.

36:58
    Košečkin si nyní zachytá. Další puk, který mířil na něj. Byl to však jen klouzající se šnek, jenž Košečkin skryl do lapačky před nebezpečím, které by mohlo nastat poté, kdyby se tak nestalo.

38:15
    Zápas pokračuje ne moc pohlednou pasáží. Jakoby taktika a nervozita pohltila toto utkání.

39:00
    Hlasatel v hale oznámil 1 minutu do konce druhé části.

39:37
    Sibir drží svou modrou ve strachu, ale zato velmi pečlivě. Nechce inkasovat gól do šatny a proto vsadil na obrannou hru.

39:52
    Přes menší potíže v brankovišti české brankářské jedničky, Sibir třetinu udrží.

40:00

Který z týmů vyhraje třetí třetinu?

Další třetina začne přibližně v 14:10.

Druhá třetina gólově bohatější. Chvílemi svázaná taktikou, chvílemi jsou vidět přechody ze strany na stranu. I to je play off nejlepší evropské hokejové ligy. Vítěze dnešního zápasu tuším, ale vítěze celé série si netroufnu vůbec odhadovat. Sibir je nutno už teď pochválit za skvěle odehranou sezónu. Kdo by čekal, že bude tzv. kousat Magnitogorsk ve čtvrtfinále KHL, když Metallurg je posledním týmem zvednuvším Gagarinův pohár (2013/14). Pro Sibir je to nejpovedenější ročník v šestileté historii KHL.

40:01

40:26
    První trest přichází už po odehraných 24 vteřinách třetí třetiny. Ožiganov (SIB) – zdržování hry.

41:08
    Metallurg trpělivě vyčkává na svou šanci v přesilovce, která musí přijít. Sází radši trpělivou kombinaci za cenu méně střel, zato přesnějších.

41:58
    Hosté krouží v pásmu domácích, zatím jen v rozích, kde lze gólová situace těžko vymyslet.

42:26

42:26
    Za velkého povyku a potlesku domácích přítomných fanoušků, Sibir přesilovku přežil a může odteď myslet i na útok a 3.gól, který by je utvrdil v pocitu, že můžou zápas vyhrát.

43:19
    Velká příležitost ke skórování, kterou měli na hokejkách domácí hráči. v Košečkinově brankovišti na poslední chvíli odklízel neposedný puk hostující obránce.

43:50
    Salák má na svědomí další ze zákroků, nepříliš nebezpečných, ale především chycených.

45:20
    Domácí bek dojíždí puk za svou branku, je sice napadán, ale rozehrávku stihl bravurně a přesně.

46:15
    Salák musel řešit ošemetnou situaci v jeho brankovišti. Hosté důrazně doráželi, přesto Salák puk kryje a skóre zůstává stejné 2:1 pro Sibir.

46:21
    Rychlý protiútok Sibiru skončil neúspěchem. Ještě předtím než se ho podařilo zakončit.

47:22
    Trochu rychlejší a bláznivější pasáž hry střídá přerušení a Icing hostů z Magnitogorsku.

48:00
    Tvrdě ale v duchu pravidel, tak proběhl boj o puk za brankou Košečkina.

49:12
    Košečkin vyráží puk vyrážečkou do míst, kde je bezpečno, z pohledu jeho týmu.

50:22
    Zápas se stává nervóznějším, je to vidět na chybách obou obran. Útoky měly možnosti skórovat, což se nepovedlo.

51:48
    Tlak hostů stoupá a čas na ledě elitní formace Magnitky se taky zvedne.

52:02
    Vyhraná buly na útočné modré dostala hosty do útoku.

52:58
    Potěchin ve velké šanci trefil jen ležícího Sašu Saláka.

53:15
    Magnitka zase v náporu, nic z toho, na druhé straně protiútok. Ten nevyšel též.

54:16
    Butuzov padl jako podťatý po zákroku hostujícího hráče bránící útočnou modrou čáru a to bude vyloučení.

54:16
    Chabarov vyloučen na 2 minuty za nedovolené bránění.

54:52
    Švédský ofenzivní obránce PATRICK HERSLEY si sjel v přesilovce až na pravý kruh, odkud poslal puk do brány po zemi, po krásné kombinaci přesilovkové formace. Asistence: Andrej Kopejkin
    Patrick HERSLEY - 3:1

55:31
    Enlund (SIB) vyloučen za hrubost. Menší trest.

56:55
    Hosté to ještě lidově řečeno nezabalili a skórují kontaktní branku na 2:3. DANIS ZARIPOV vystřelil nad lapačku ze středu z bezprostřední blízkosti Salákovy branky po přihrávce Viktora Antipina. Asistence. Viktor Antipin
    Denis ZARIPOV - 3:2

58:49
    Hosté to zkoušejí v šesti.

59:00
    Magnitka obklopila pásmo domácích. Kombinuje a pokouší se rychle vyrovnat.

59:20
    Nic není rozhodnuto, ale Sibir úspěšně vzdoruje.

59:40
    V rohu za bránou Saláka se strhává pořádná mela, dod které se zapojili všichni hráči na ledě, jedni (MET) dolují puk, aby ho dostali do střelecké pozice a ti druzí ho za každou cenu drží právě v tom rohu.

59:59
    Ani přes velkou snahu a tlak Magnitogorsku v závěrečných minutách se mu nepodařilo srovnat utkání a poslat ho alespoň do prodloužení.

60:00

Dnešní výhru Novosibirsku v Ice Sports Palace Sibir sledovalo 7400 diváků.

STAV SÉRIE: 2:0 (2:0, 3:2)

Domácí HK Sibir Novosibirsk se ujímá vedení 2:0 v sérii a využil výhodu domácího prostředí naplno. Po dnešní zasloužené výhře poletí do Magnitogorsku bojovat o mečbol a o velmi výhodné vedení 3:0. Nyní bude více pod tlakem Metallurg Magnitogorsk a Sibir, jakožto tým nepříliš oťukaný zápasy play off, tak nemá co ztratit. Příští zápas se hraje v pondělí 16.3. ve 14:30 SEČ.

Česká stopa v utkání

Jan Kovář (MET) – 1+0, 5 střel na bránu, 21:28 času na ledě, 8/14 vyhraných buly (úspěšnost: 57.1 %), 4 trestné minuty

Alexander Salák (SIB) – 30 zásahů s úspěšností 93.75 %, 2 inkasované branky, odchytaný celý zápas

Metallurg Magnitogorsk – Sergej Mozjakin – 23:41 času na ledě

To je pro dnešek vše, děkuji za pozornost a u příštího duelu z KHL na počtenou! Užijte si sobotu a celý víkend! (15:16:47)

Jan Volf

Branky a nahrávky: 12. Bobrov (Vereščagin), 30. Sannikov, 55. Hersley (Kopejkin) – 28. Kovář (Lee, Zaripov), 57. Zaripov (Antipin)

HC Sibir Novosibirsk: Salák (Bespalov) – Ožiganov, Hersley, Alexejev, Bělov, Meňšikov, Vereščagin, Ignatovič, Gimajev – Enlund (A), Ullström, Šalunov – Kopejkin (C), Koskiranta, Kugryšev – Sannikov, Gubin (A), Vorošilo – Šumakov, Bobrov, Butuzov.

Rozhodčí: Odins, Gofman – Goljak, Dědulja