Velká Británie – Chorvatsko 3:2 (po pr.) | Estonsko – J. Korea 3:7 (kon.) | Nizozemsko – Litva 0:1 (kon.)
Velká Británie
3:2 (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)
Chorvatsko
Pondělí 13.04.2015, 13:30 • IJssportcentrum Eindhoven • Mistrovství světa - I. B Divize

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:30.

Zdravím všechny hokejové příznivce! V zahajovacím utkání MS I. divize skupiny B na sebe narazí týmy Velké Británie a Chorvatska. Turnaj I. divize B bude hostit nizozemský Eindhoven. Hrát se bude v hale IJssportcentrum Eindhoven, jejíž kapacita byla pro potřeby mistrovství navýšena na 2500 míst. V rovinaté zemi tulipánů a větrných mlýnů si od pořádání mistrovství slibují zvýšení popularity ledního hokeje. V šestičlenné skupině se objeví i domácí reprezentace, která však svůj první zápas odehraje až dnes večer.

Člen IIHF od: 19.11.1908
    Registrovaných hráčů: 11 039 (z toho mužů: 5 625)
    Počet krytých ledových ploch: 84
    Aktuální pozice v žebříčku IIHF: 22.

Lední hokej má ve Velké Británii pro někoho možná překvapivě bohatou historii. Británie byla v roce 1908 jedním ze zakládajících členů IIHF, v roce 1910 se stala mistrem Evropy a v roce 1936 dokonce britská reprezentace vyhrála olympijský turnaj v ledním hokeji. Tehdejšímu úspěchu přispěli velkou měrou hráči, kteří nejen hokejově vyrůstali v Kanadě, ale díky svému původu mohli reprezentovat Británii.

V elitní desítce se Británie na MS umístila naposledy v roce 1962, kdy skončila osmá. Kvalita britské reprezentace pak hodně upadala, čemuž odpovídaly umístění ve druhé až třetí desítce. V roce 2013 spadla Velká Británie z A skupiny divize I. a v loňském roce obsadila v B skupině čtvrté místo. Letos se tedy opět představí v této kategorii.

Chorvatsko

Člen IIHF od: 6.5.1992
    Registrovaných hráčů: 600 (z toho mužů: 117)
    Počet krytých ledových ploch: 2 (venkovní: 4)
    Aktuální pozice v žebříčku IIHF: 28.

Chorvatský hokej existoval dlouho dobu v rámci Jugoslávie. Samotná chorvatská reprezentace se pak stala členem IIHF v roce 1992 a na mistrovství se představila poprvé v roce 1993, kdy ve dvoučlenné skupině o postup do kategorie C dvakrát vysoko prohrála se Slovinskem. Nejlepšího výsledku na MS dosáhla chorvatská reprezentace minulý rok, když hned po postupu do B skupiny I. divize obsadila druhé místo o pouhý jeden bod za postupujícím Polskem.

O vzestup popularity ledního hokeje se v posledních letech staral hlavně klub Medveščak Záhřeb, který působil v mezinárodní EBEL lize a později dokonce v KHL. Medveščak sice spoléhal téměř výhradně na zámořské hokejisty, ale návštěvnost si držel na chorvatské poměry velmi dobrou.

Oba týmy se spolu utkaly v minulém roce, kdy se též zúčastnily této kategorii MS a zápas skončil výhrou Chorvatska v jasném poměru 4:0. Uvidíme, zda se po roce bude historie opakovat, nebo se tentokrát budou radovat Britové.

Velká Británie: Bowns (Lyle) – Thomas, Phillips, Weaver, Richardson, Swindlehurst, Cowley, O'Connor – Haywood, Phillips, Batch – Lachowicz, Myers, Dowd – Blight, Boxill, Prince – Peacock, Farmer, Shields – Garside.

Chorvatsko: Dekanič (Tomljenovič) – Jačmenjak, Silovič, Waugh, Letang, Sertič, Ljubič, Macaulay, Martinovič, Kegalj – Kostovič, Glumač, Murray – Kostovič, Glumač, Murray – Kinasewich, Kanaet, Perkovič – Blaguš, Jankovič, Miličič – Brenčun, Mirič.

Rozhodčí: Shane Warschaw – Marek Hlavatý, Sotaro Jamaguči.

00:01

00:51
    Chorvati ihned uzamkli Brity v jejich obranném pásmu, ale brankář zatím nemusel zasahovat, protože střela od modré šla mimo branku.

01:24
    První přesilovku si zahrají Britové. Andy Sertič (CRO) si odsedí dvě minuty za hákování.

01:57
    Dekanič v brance Chorvatska musel zasahovat proti dvěma nebezpečným střelám, ale kotouč se mu vždy podařilo vytěsnit mimo branku.

02:23
    Nyní se vylučuje na obou stranách, takže přesilovka Britů bude pokračovat. Na chorvatskou trestnou lavici usedá za držení hole Marko Ljubič a za Brity je vyloučen Robert Farmer, který se provinil hákováním.

03:24
    Chorvati zvládli ubránit své první oslabení, ale v útoku pokračuje Británie.

04:03
    Jeden z Britů pálil od modré, ale trefil jen beton brankáře Dekaniče.

04:41
    Matthew Myers (GBR) dostává menší trest za nedovolené bránění a svou první přesilovku si teď zahrají i Chorvaté.

05:09
    Ljubič vybídl ke střele Perkoviče, jehož pokus brankář vyráží a Britové se následně osvobozují dlouhým výhozem kotouče.

05:50
    Chorvaté teď byli v útočném pásmu hodně nebezpeční, ale Britové se nakonec dokázali opět osvobodit.

06:27
    Ben Bowns měl teď v britské brance hodně práce, ale dokázal zneškodnit střelu z bezprostřední blízkosti včetně následně dorážky. To byly výborné zákroky britského gólmana!

06:41
    Britové se nakonec ubránili a Myers se vrací zpátky na led.

08:26
    Při hře pět na pět je vidět zatím vcelku vyrovnaný hokej. Ani jeden z týmů nemá výrazněji navrch.

09:45
    Britové se teď drží s pukem v útočném pásmu. Uvidíme, zda vymyslí něco nebezpečného.

10:28
    Perkovič dokázal vypíchnout kotouč britskému obránci a hra je ve středním pásmu,.

10:49
    Jenže Britové se brzy vrátili do útoku a před Dekaničem to teď hodně vřelo!

11:18
    Dekanič jel riskantně pro kotouč za svou branku, propadl v souboji se soupeřem a jeden z Britů měl po přihrávce zpoza branky velkou šanci, ale při střele do prázdné klece trefil jen nohu jednoho z obránců!

12:11
    Rušno bylo teď i na druhé straně, ale brankář Bowns nepřehlednou situaci zvládl a puk za svá záda nepustil.

12:24
    Posunutá branka Chorvatů. Vhazovat se bude před Dekaničem.

14:09
    Britové jsou o něco aktivnější a více drží kotouč. V posledních minutách se však bojuje hlavně ve středním pásmu.

14:32
    Marko Ljubič (CRO) usedá dnes již podruhé na trestnou lavici. Tentokrát je to menší trest za sekání.

14:50
    Jeden z Chorvatů jel v oslabení zcela sám na brankáře, kterého však ani nadvakrát nedokázal překonat! To byla zatím největší šance zápasu.

15:02
    Na druhé straně měli teď solidní šanci i Britové, ale Dekanič se nenechal zahanbit svým britským protějškem.

15:30
    Velká komplikace pro Chorvaty. Nathan Perkovič (CRO) dostává menší trest za vražení na hrazení a Britové mají k dispozici 62 sekund dlouhou přesilovku 5 na 3.

16:04
    Puk teď skončil za zády Dekaniče, jenže ještě před tím došlo k posunutí chorvatské branky, takže gól není uznán.

16:32
    Nebezpečná přesilovková kombinace Britů nekončí brankou a Chorvaté jsou ve čtyřech.

16:57
    Chorvatsko právě vstřelilo branku!
    MICHAEL GLUMAČ dnes již podruhé ujel při vlastním oslabení britské obraně a tentokrát svůj únik dokázal úspěšně zakončit bekhendovým blafákem. Chorvatsko se dostává do vedení při vlastní početní nevýhodě.
    Michael GLUMAČ - 0:1

17:30
    Perkovič se vrací na led a Chorvati jsou kompletní.

18:37
    Hráči Chorvatska jsou při chuti a nyní uzamkli Brity v jejich obranném pásmu.

19:00
    Britové se nakonec vymanili ze sevření a minutu před koncem první třetiny se hraje před Dekaničem.

19:28
    Chorvatský brankář schovává puk pod lapačku a přerušuje hru.

19:51
    Kostovičova střela byla sražena do rohu kluziště.

20:00

V první třetině jsme nakonec viděli jednu branku, když se v 17. minutě prosadil za Chorvaty Michael Glumač, který už podruhé ujel britské obraně při vlastním oslabení. Druhá třetina začne přibližně ve 14:20.

Střely na bránu: 13:12

20:01

22:14
    Oba brankáři si připsali své první zákroky ve druhé třetině. V útoku jsou nyní Chorvati.

23:47
    Britové dostali kotouč jen na chvíli pryč ze své třetiny a nyní už se opět musí bránit.

25:05
    Zakázané uvolnění Britů. Hra se vrací před Bownse.

26:00
    V prvních minutách druhé části jsou aktivnější Chorvati. Britové spíš jen vyhazují puky.

26:20
    Nyní se však Chorvatům nepovedla rozehrávka a je z toho zakázané uvolnění.

26:50
    Tentokrát je pro změnu chorvatskému týmu pískán ofsajd. Vhazuje se ve středním pásmu.

27:47
    Phillips zachytil rozehrávku Chorvatů a nebezpečně se prokličkovával až před Dekanoviče, ale v útoku si pomohl faulem. Nakonec z toho tedy bude přesilovka Chorvatů. Phillips si odsedí menší trest za nedovolené bránění.

28:50
    Britům se zatím daří vyhazovat kotouč a nepouštět Chorvaty k ničemu nebezpečnému.

29:47
    Phillips se vrací na led. Britové jsou kompletní.

30:12
    Na konci nebezpečného útoku Britů mohl dorážet Lachowicz, který však nedokázal zvednout puk, takže trefil jen Dekaničův levý beton.

30:51
    Andrew Murray (CRO) si ve vzduchu našel odražený kotouč, který nejprve zblízka poslal jen do tyče, ale napodruhé už z úhlu dorazil puk do branky. Rozhodčí však po poradě s videorozhodčím gól neuznal. Těžko říct, zda vadila vysoká hůl Murrayho při zpracování, nebo mírné nadzvednutí pravé tyče při gólové dorážce, nicméně stav zápasu se v tuto chvíli nemění.
    Murrayho branka nebyla po konzultaci s videorozhodčím uznána

31:10
    Za vražení zezadu si odsedí menší trest Geoff Waugh (CRO), který navíc dostává ještě osobní desetiminutový postih.

32:02
    Po Weaverově střele se ještě pokoušel dorážet Farmer, který byl ovšem nedovoleně atakován. Menší trest za hrubost dostává Perkovič, takže z toho bude dvojnásobná přesilovka pro Brity.

33:10
    Chorvati jsou z nejhoršího venku. Britové při dvojnásobné početní výhodě v podstatě nezahrozili.

33:34
    Teď dokonce Chorvati ujeli v přečíslení dva na jednoho a Bowns musel zasahovat! No, Britové mají v přesilovkách opakovaně problémy s rychlými brejky soupeře.

34:02
    Perkovič se vrací do hry. Chorvati jsou kompletní.

35:26
    Britům se sice přesilovka příliš nepovedla, ale herně teď celkem ožili a směrem dopředu jsou hodně aktivní.

36:37
    Na druhé straně teď střílel z úhlu Kostovič, ale Bowns byl pozorný.

37:40
    Chorvati teď trochu uzamkli Brity před jejich brankou, ale zatím tomu chybí střelba.

38:15
    Nebezpečí tak přišlo na druhé straně, kde se po dobré přihrávce zpoza branky ocitl ve velké šanci Farmer, ale Dekanič včas přemístil svůj levý beton.

39:42
    Zakázané uvolnění Chorvatů. Hra se těsně před koncem druhé třetiny přesune před Dekaniče.

40:00

Ve druhé třetině se skóre nakonec nezměnilo. Chorvati stále drží hubený jednogólový náskok, takže vše zůstává otevřené a čeká nás jistě dramatická třetí perioda, která začne přibližně v 15:11.

Střely na bránu po druhé třetině: 23:20

40:01

41:28
    Britové začali třetí třetinu aktivně. Uvidíme, zda se jim nakonec podaří srovnat. Pokud započítáme loňský vzájemný souboj, tak na gól proti Chorvatsku čekají už více než pět třetin.

42:57
    Dekanič si poradil se střelou Farmera i s následnou dorážkou a přerušuje hru.

44:10
    Britové přišli o puk ve vlastní třetině a Murray přihrál před branku Glumačovi, proti němuž se vyznamenal brankář Bowns!

44:21
    Chorvatsko si zahraje přesilovku. Menší trest za držení protihráče si jde totiž odpykat Jonathan Phillips.

45:02
    Britům se podařilo vyhodit kotouč přes všechny čáry.

45:29
    Bowns má puk v lapačce a přerušuje hru. Gólman welšského Cardiffu drží naděje Britů.

45:58
    Petrovičova střela byla sražena do ochranné sítě. Vhazovat se bude před Bownsem.

46:21
    Phillips se vrací na led a Británie je kompletní.

46:34
    Dlouho si však Britové hru v plném počtu neužili. Russel Cowley dostává dvě minuty za podražení a je tu další příležitost pro Chorvaty.

46:52
    Chorvati využívají přesilovku! NATHAN PERKOVIČ převzal přihrávku od Sertiče a zavezl puk do útočného pásma, kde střelou, která proletěla mezi nohama bránícího Weavera, prostřelil brankáře Bownse. Asistence: Andy Sertič.
    Nathan PERKOVIČ - 0:2

48:45
    Puk se od zadního mantinelu odrazil ke Cowleymu, který se snažil prosadit u pravé tyče, ale Dekanič byl pozorný a hra je přerušena.

49:38
    Britové teď drží hru v útočném pásmu, ale Chorvati je nepouštějí do střeleckých pozic.

50:00
    Začíná poslední desetiminutovka normální hrací doby. Británie je teď aktivní, ale těžko říct, zda se jí povede smazat dvoubrankové manko.

51:15
    Farmer se teď dostal s pukem před Dekaniče, kterého však ani nadvakrát nepřekonal. Vhazovat se bude v obranné třetině Chorvatů.

52:32
    Příležitost pro Británii! Igor Jačmenjak (CRO) si jde odsedět dvě minuty za nedovolené bránění.

52:57
    Velká Británie právě vstřelila branku!
    A je z toho kontaktní branka! Po vhazování se puk dostal na modrou k BENU O'CONNOROVI, jehož rána prolétla nad Dekaničovým betonem a končí v brance. Chorvatský brankář měl zakrytý výhled, takže nemohl plnohodnotně zakročit. Asistence: Matthew Myers.
    Ben O'CONNOR - 1:2

54:25
    Po delší měl práci brankář Bowns, který vyrazil Miličičovu střelu do rohu kluziště.

55:00
    Čeká nás poslední pětiminutovka třetí třetiny a díky kontaktní brance Britů lze očekávat velké drama.

56:21
    Kinasewich dostal přihrávku těsně před branku a puk usměrnil do tyče! Na druhé straně se pak v gólové pozici objevil Shields, ale Dekanovič prokázal dobrý reflex a jeho střelu vytěsnil mimo tři tyče.

57:45
    Weaver tvrdě vypálil zpoza pravého kruhu, ale puk minul branku.

58:30
    Chorvati teď dobře napadají britskou rozehrávku a nepouštějí svého soupeře do útočného pásma.

59:00
    Britové mají velké problémy s napadáním v podání Chorvatů.

59:20
    Británie se konečně usadila s pukem v útočném pásmu a Bowns už je na střídačce!

59:55
    Pět sekund před koncem je vyrovnáno! Dowd vypálil od modré a v závaru před Dekanovičem se pak nejlépe zorientoval MARK RICHARDSON, který dorazil kotouč do odkryté branky. Asistence: Robert Dowd.
    Mark RICHARDSON - 2:2

60:00

Britům se podařilo vyrovnat pouhých pět sekund před koncem třetí třetiny, takže nás nyní čeká prodloužení, které začne za malou chvíli. Dramatická bitva tedy bude pokračovat.

60:01

60:11
    Tak to bylo hodně rychlé! Pouhých jedenáct sekund po začátku prodloužení rozhoduje o vítězství Britů střelec vyrovnávací branky MARK RICHARDSON, který dostal prostor v útočném pásmu a přízemní střelou mezi betony překonává Dekaniče. Asistence: Ben O'Connor.
    Mark RICHARDSON - 3:2

Britové nakonec poráží Chorvaty 3:2 po prodloužení a ze zápasu si odnášejí dva body. Hrdinou zápase je bezpochyby Mark Richardson, který pět sekund před koncem třetí třetiny srovnal na 2:2 a poté pouhých devět sekund po začátku prodloužení rozhodl o vítězství Velké Británie. Chorvati v zápase dlouho vedli a ještě 8 minut před koncem měli k dispozici dvoubrankový náskok, ale nakonec získávají pouze bod. Britové tak Chorvatsku oplácejí porážku z minulého roku.

Statistika střel na branku: 36:30

Zahajovací zápas MS první divize skupiny B je za námi, ale pro dnešek to zdaleka není vše. Od 17:00 můžete na onlajnech sledovat zápas mezi Jižní Koreou a Estonskem a ve 20:30 se představí domácí Nizozemci v souboji s Litvou.

Z mé strany je to pro tuto chvíli všechno. Na shledanou u nějakého dalšího online přenosu. (16:01:46)

Martin Švejkar

Branky a nahrávky: 53. O'Connor (Myers), 60. Richardson (Dowd), 61. Richardson (O'Connor) – 17. Glumač, 47. Perkovič (Sertič)

Rozhodčí: Shane Warschaw – Marek Hlavatý, Sotaro Jamaguči