Švýcarsko – Švédsko 1:2 (kon.) | Kanada – Finsko 3:4 (kon.)
Švýcarsko
1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Švédsko
Neděle 02.04.2017, 00:08 • USA Hockey Arena 2, Plymouth, Michigan • Mistrovství světa žen • Skupina B

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 00:00.

Přesně o půlnoci českého času a v 18 hodin místního startuje v americkém Plymouthu další souboj, který nás eminentně zajímá. Švýcarsko a Švédsko jsou totiž soupeři naší reprezentace v základní skupině B mistrovství světa.

V lepším rozpoložení jdou do zápasu určitě Švýcarky. Ty totiž včera otočily zápas s českým týmem. Od poloviny prohrávaly po gólu Terezy Vanišové, až čtyři minuty před koncem srovnaly z přesilovky zásluhou Eveliny Raselliové a v nájezdech jim bonusový bod přisoudila obránkyně Christine Meierová.

Zato Švédky nečekaně zakoply s Německem, které na letošní šampionát postoupilo z divize IA. Všechny čtyři góly padly ve druhé třetině, tři z toho do švédské klece. O porážce 1:3 rozhodl především závěr této části, kdy Němky skórovaly dvakrát v rozmezí 21 sekund.

Oba výsledky nám každopádně naznačují, že vývoj skupiny B bude pořádně zamotaný až do konce!

Švýcarsko: Schellingová (Brändliová) – Altmannová (C), Bullová, Meierová, Benzová, Forsterová, Zollingerová (A), Sigristová, Abgottsponová – Raselliová (A), Rüeggová, Staenzová – Stalderová, Müllerová, Thalmannová – I. Waidacherová, Enzlerová, Stiefelová – Rüediová, M. Waidacherová, Allemannová. Trenérka: Daniela Diazová.

Švédsko: Grahnová (Berndtssonová) – Adolfssonová, Ramboldtová (C), Fällmanová, Svedinová, Olofssonová, Nyhlénová-Perssonová, Kjellbinová – Johanssonová, Borgqvistová (A), Nordinová – Winbergová (A), Grahmová, Olssonová – Lindhová, Rasková, Löwenhielmová – Hjalmarsson, Küllerová, Udénová Johanssonová – Carlssonová. Trenér: Leif Boork.

Rozhodčí: Höveová (NOR), Nakajamaová (JPN) – Angererová (AUT), Pagonová (SLO).

Po porážce českého týmu 1:2 s Německem je jasné, komu teď budeme fandit – Švédkám. Pokud by totiž vyhrály Švýcarky, a to klidně i za dva body, pak by naše reprezentace byla definitivně odsouzená k bojům o záchranu.

Naopak vítězství tří korunek by nás udrželo v naději na postup do čtvrtfinále. Pak by ale ještě chyběly dva těžké kroky – jednak pondělní výhra Česka nad Švédskem a také Německa nad Švýcarskem. Tak pojďme věřit.

00:01

00:23
    Hned po vhazování se dopředu hnala Švédka Nordinová, její střela byla zblokovaná mimo branku!

00:40
    Následně se do protiútoku vydaly Švýcarky a jedna ze švédských obránkyň bruslí ztečovala kotouč ke své brankářce.

00:57
    Oblouček mladičké obránkyně Nyhlénové-Perssonové, která loni hrála na olympiádě mládeže v Lillehammeru, skončil v lapačce Florence Schellingové.

01:49
    Hra se od začítku stěhuje ze strany na stranu, nechybí jí velký spád. To se nám pochopitelně líbí.

02:22
    Norská paní rozhodčí zastavila švýcarskou rozehrávku, nicméně Švédky z toho nic nevytěžily.

02:34
    Nepřesná rozehrávka Švédska rezultuje v první zakázané uvolnění.

03:02
    Dominique Rüeggová posílala z pravé strany kotouč, který nebyl ani střelou, ani přihrávkou, a dojel jen do rohu pásma.

03:21
    To protiútok Hanny Olssonové skončil líp – střelou na bližší tyčku, kde měla Schellingová připravenou lapačku.

03:47
    Než se Olssonová vydala střídat, moc pěkně vysunula dopředu Grahmovou. Švýcarská brankářka tentokrát musela vytasit vyrážečku.

04:22
    Pro změnu icing Švýcarska. Z ochozů už zní hlasité "Sverige!", teď už jenom čekám, kdy spustí i fanoušci druhého týmu.

04:39
    Švédské přečíslení mohlo skončit prvním gólem zápasu, ale střelu Nordinové vykopla levým betonem Schellingová!

04:39
    Vzápětí rozhodčí přerušily hru kvůli posunuté brance. K tomuto tématu se ještě vrátím detailně během zápasu.

05:24
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Nádherná individuální akce v rychlém protiútoku Švédek přináší první gól zápasu! HANNA OLSONOVÁ se protáhla po pravém hrazení, pak téměř z rohu vyjela před branku, Schellingovou si vytáhla, puk podržela a z velkého úhlu pak zakončila do volné horní půlky brány – 0:1! Bez asistence.
    05:24 Hanna OLSSONOVÁ - 0:1

05:24
    Rozhodčí ještě cosi diskutují. Znovu se koukaly po švýcarské kleci...

05:24
    ...každopádně gól platí, to je nejdůležitější.

05:24
    Ano, pracovníci údržby musí upravit postavení švýcarské branky. Tady v malé hale mají branky ještě staré ukotvení, na což si včera po prohře Finska s Ruskem stěžovala brankářka Noora Rätyová. Při rozhodujícím gólu sborné 50 sekund před koncem se nemohla odrazit od tyčky, jak je zvyklá, neboť tímto pohybem už několikrát během utkání klec vykopla. Zdá se, že v tomto směru organizátoři krutě zaspali, neboť staré ukotvení má evidentně vliv na průběh turnaje.

06:09
    Nyní už se hraje, Švédky chvíli pokračovaly v aktivitě, ovšem pokus Raskové byl zblokován.

06:49
    V útoku se usadily pro změnu Švýcarky a Müllerová našla krásným pasem před branku Laru Stalderovou. Sara Grahnová zasahuje levým betonem!

07:15
    Vzápětí se hráčky v rudých dresech provinily zakázaným uvolněním.

07:47
    Isabel Waidacherová přidělávala soupeřce v rohu pásma nemalé problémy, Švédka ještě mohla být ráda, že nedostala dvě minuty za držení.

08:17
    Nahození Altmannové projelo do rohu pásma, nyní už se Švédsko osvobozuje.

08:36
    Laura Benzová nezpracovala švédské vyhození, a tak se po komerční přestávce bude vhazovat ve švédské třetině.

08:55
    Staenzová vystihla nepřesnou švédskou rozehrávku, ke střele se pak dostala Raselliová, ale Grahnová situaci zachránila.

08:55
    Z následné mely plyne menší a navrch osobní desetiminutový trest právě pro Phoebe Staenzovou (SUI). Uvidíme první přesilovku zápasu.

09:08
    Hra je přerušena, Schellingová si vykopla branku. Jdu si tenhle text zkopírovat, ať to dalších padesát minut nemusím psát pokaždé znovu.

09:23
    Švýcarky prchly ve vlastním oslabení dopředu, proti Müllerové zachraňuje situaci Grahnová!

09:58
    Další chyba, v souboji čtyřiadvacítek přenechala Grahmová puk lacině Isabel Waidacherové.

10:27
    Annie Svedinová vypálila do připraveného betonu Schellingové, následná dorážka z velkého úhlu šla dost vedle.

10:57
    Švýcarky se v pohodě ubránily a hrají v plném počtu.

11:09
    Švédský forčeking táhla Maria Lindhová, ovšem neobešlo se to bez ofsajdu.

11:35
    Fanny Rasková sebrala puk váhavé švýcarské obránkyni a zpoza brány vyzvala ke druhému gólu Löwenhielmovou. Její ránu z první zastavila Schellingová, jež včas secvakla betony!

12:07
    Šance tedy oboustranně přicházejí po individuálních chybách, jinak jsou mírně aktivnější Švédky.

12:51
    I. Waidacherová protečovala puk do pásma, kde ho její spoluhráčky dokázaly vybojovat.

13:10
    Sabrina Zollingerová pak ještě na chvíli udržela třetinu, vzápětí už se Švédky osvobozují.

13:31
    Enzlerová posílala pěknou přihrávku rozjeté Thalmannové, ta však kotouč mezi kruhy minula a musela se zase vracet.

14:05
    No, švédská defenzíva má v obranném pásmu dost časté potíže s rozebíráním hráček. Teď zůstala na levé straně volná Lara Stalderová, a ta samozřejmě z první vypálit umí. Nicméně Grahnová se zvládla přesunout.

14:15
    Mezi švýcarskou obranou se do úniku protáhla Emma Nordinová, její střelu zastavila tyč!

14:46
    A zase musí zasahovat Grahnová, střelu Thalmannové před ní ještě dost nebezpečně tečovala obránkyně.

15:11
    Další švédská možnost, Hjalmarssonová zpoza rohu poslala puk na brankoviště Carlssonové, ta Schellingovou zblízka nepřekonala.

15:59
    Do krátkého tlak se dostalo Švýcarsko, nevedl ale k žádné střele.

16:21
    Hokejistky na obou stranách asi úplně nedodržují taktické pokyny, protože přečíslení, či jejich náznaků, vidíme celou řadu.

17:02
    Annie Svedinová nepřekvapila Schellingovou, která si mezitím vykopla branku.

17:11
    Paní – nebo slečny – rozhodčí si musí připadat jako opravářky, ale samozřejmě to ani trochu není jejich vina. Schellingová s nimi o tomto problému víceméně celou první třetinu diskutuje.

17:19
    Při dělovce Fällmanové měla švýcarská gólmanka celou dobu naprosto čistý výhled, takže jí nic nebránilo v zákroku vyrážečkou.

18:15
    Hra je přerušena, Schellingová si vykopla branku.

18:31
    Dominique Rüeggová nechtěně zasáhla do helmy Eriku Grahmovou, ale rozhodčí to nepostřehly.

18:37

18:46
    Hra je přerušena, Schellingová si vykopla branku. Neuvěřitelný.

19:24
    Florence Schellingová tentokrát vyjela daleko z brankoviště, aby napravila chybu spoluhráček v rozehrávce a odpálila puk až do středního pásma.

20:00

Pokud se v první třetině zrovna neopravovala švýcarská branka, pak jsme sledovali celkově švédskou převahu. Z ní plynula už v šesté minutě otevírací branka po krásném průniku Hanny Olssonové. Jak už jsem říkal, fandíme Švédkám, takže jen tak dál!

Druhá třetina začne přibližně v 01:03.

Střely na branku v 1. třetině:

Švýcarsko – 5
    Švédsko – 12

20:01

20:09
    Přerušení hry hned po devíti sekundách způsobilo nahození na Schellingovou.

20:13
    No a Lisa Johanssonová hned po vhazování znovu donutila brankářku schovat puk do lapačky.

20:25
    Stalderová vracela v protiútoku puk na Thalmannovou, ta ho mezi kruhy minula.

21:06
    Rahel Enzlerová pěkně tečovala střelu od modré čáry, ale puk už byl hodně zpomalený.

21:45
    Obránkyně Forsterová nejprve vůbec netrefila dobrou nabídku zpoza branky, pak už se ke střele dostala a Grahnová musela vykopnout levý beton.

22:48
    Sara Hjalmarssonová zastavila švýcarskou rozehrávku, na modré čáře se však naopak ona zamotala a musela zpátky.

23:39
    Teď měly pro změnu potíže s rozehrávkou Švédky a upřímně to mohlo dopadnout ještě mnohem hůř než jen ztrátou kotouče.

24:10
    Situace už vynesla Alinu Müllerovou daleko do křídla a její střelu z úhlu Grahnová kolem tyčky nemohla pustit.

24:19
    Na druhé straně přerušuje Schellingová hru po nahození ze středního pásma.

25:00
    Maria Lindhová nakonec nevyhrála bruslařský souboj se švýcarskou obránkyní, která se stihla vrátit a posunout puk volné spoluhráčce.

25:58
    Pozor, dvě možnosti pro Evelinu Raselliovou! Hlavně první nahrávka od Bullové byla skvostná, Grahnová musela zachránit Švédky rychlým betonem.
    25:58 Evelina Raselliová smazat jednobrankové manko Švýcarek!

26:59
    Švédskou gólmanku donutilo k zásahu bekhendové nahození Müllerové, přichází komerční přestávka.

27:11
    Mimochodem, i tady v malé hale má teď během zápasu jedna z televizí improvizované studio v rohu za brankou. Šampionát je živě přenášen do šesti z osmi účastnických zemí, chybí jen Česko a Německo. Je to trochu k zamyšlení...

27:28
    Zakázané uvolnění bleskově vrací hru před Saru Grahnovou, která musí ve druhé části dávat větší pozor.

27:44
    Díky komerčním přestávkám dostávají víc oddechu klíčové švýcarské hráčky, takže není nic překvapivého, že Müllerová se Stalderovou stráví na ledě víc minut než normálně. To je výhoda oproti týmům, které mají lajny vyrovnanější.

28:54
    Hokejistky Tre Kronor jsou v posledních minutách v rozehrávce váhavé, přesněji řečeno tedy dost špatné. Rychlý přístup Švýcarek jim přidělává velké potíže, Švédky jsou pod dlouhodobým územním tlakem.

29:46
    Nemyslím, že by Sandra Thalmannová byla barvoslepá, ale teď v sólovém úprku přenechala puk zadovkou protihráčce tak elegantním způsobem, že hned začala kroutit hlavou, co to udělala.

30:34
    Phoebe Staenzová už si odopykala svůj osobní trest z první třetiny a teď mířila dopředu po pravé straně. Zkusila ránu na teč či dorážku, ale švédská obránkyně zblokovala puk do ochranné sítě.

31:07
    Seveřanky se osvobodily, mezitím prošla kolem ledu ruská brankářka Maria Sorokinová, která před chvílí ve velké hale schytala sedmičku od Američanek.

31:38
    Střele Zollingerové od modré čáry chybělo hodně, ale po icingu se bude zase vhazovat před Grahnovou. Švédky absolutně vypadly z role, Švýcarky jen hledají způsob, jak to potrestat.

32:04
    Müllerová přidělala v rozehrávce potíže své gólmance Schellingové, teď pro změnu Švédky velmi dobře napadají.

32:39
    Teď už se hokejistky s helvétským křížem na prsou osvobodily.

33:25
    Švýcarsko právě vstřelilo branku!
    Fatální kiks Švédky Fällmanové přihrál Švýcarkám na celkem zaslouženou vyrovnávací branku! Obránkyně se nechala obrat o kotouč Isabel Waidacherovou, která ho nadvakrát protlačila do brankoviště a dorážku pak přesně do růžku poslala NICOLE BULLOVÁ – 1:1! Asistence: Isabel Waidacherová, Phoebe Staenzová.
    33:25 Nicole BULLOVÁ - 1:1

33:47
    Gól na 1:1 rozparádil švýcarský zvonec na tribuně, takže mi trochu zaléhá pravé ucho. Zprava mám Švýcary, zleva Švédy.

34:25
    Švédky vědí, že musejí přidat, teď v protiútoku moc nechybělo Emmě Nordinové.

35:07
    Fällmanová už radši puk rychle přenesla na svou kolegyni v obraně, až ta ho odevzdala soupeřkám...

35:44
    Lara Stalderová při svém úprku po pravé straně trochu váhala a puk jí ujel. Stejně do něj ale zvládla šťouchnout, a nebylo to vůbec marné. Grahnová však zasáhla pohotovou lapačkou.

36:12
    Nabídka Bullové pro Staenzovou měla oči, ale teč švýcarské útočnice nemířila mezi tři tyče.

37:07
    Švédsko útočí. Johanssonové si na pravé straně klepla Emma Nordinová, ale Schellingová parádně vypíchla puk hokejkou. Posléze zachytila do lapačky vysoký oblouček.

37:47
    Stiefelová přiťukla Thalmannové, ale tím švýcarská akce skončila a naopak musela znovu zasahovat Schellingová – opět vypíchla prudký pas před branku nataženou hokejkou, výborná práce.

39:08
    Tři hokejistky ve žlutých dresech kroužily v rohu útočného pásma, Švýcarsko se jen tak tak osvobodilo.

39:39
    Nejbezpečnější švýcarský útok rychle kombinoval, Švédky akci na poslední chvíli přečetly.

40:00

Švýcarsko ve druhé části vyrovnalo skóre, a dlužno říct, že zcela zaslouženě. Švédky jako by přestaly hrát, trestem pro ně byl gól Nicole Bullové ve 34. minutě. Zápas nabídne hodně dramatické rozuzlení.

Třetí třetina začne přibližně v 1:47.

Střely na branku ve 2. třetině (celkem):

Švýcarsko – 6 (11)
    Švédsko – 6 (18)

40:01

40:58
    Stalderová vystihla zaváhání ve švýcarské rozehrávce, ale situaci pak s Müllerovou překombinovala.

41:22
    Vzápětí se Lara Stalderová dostala ke střele z mezikruží, švédskou branku těsně míjí.

41:53
    Švédky se pořád nedokázaly vymanit z kleští a tahají jazyky na vestách.

42:13
    Jedna z obránkyň zblokovala střelu z pravé stranay, a to už se Švédsko osvobozuje.

42:51
    Johanna Olofssonová se musela po puku natáhnout, ale nakonec měla její střela zajímavé parametry a otřela se o boční brankovou konstrukci.

43:49
    Švédky střídaly a za zády jim zůstala Raselliová. Poslední soupeřka přece jen ještě byla na její úrovni, ale švýcarská rána byla i tak dost nebezpečná a Grahnové vypadla.

44:42
    Lara Stalderová už se mohla mezi kruhy Grahnové zeptat, kam to chce! Ve vyložené šanci ale o pár čísel přestřelila.

45:23
    Přichází teprve druhé vyloučení zápasu, a znovu na švýcarské straně. Laura Benzová (SUI) si odpočine za podražení, co s tím Švédky provedou?

45:58
    Nordinová se Svedinovou se celkem rýmují, ale v rozehrávce jim to teď vůbec neštimovalo.

46:28
    Schellingová chytá dorážku Johanssonové, velký závar ke gólu nevedl!

46:35
    Švédky jdou hrát 49 sekund pět na tři! Livia Altmannová (SUI) pyká za držení.

46:48
    Góóól! Švédské hokejistky dvojnásobnou přesilovku okamžitě využívají a berou si zpátky ztracené vedení! Parádní techniku prokázala LISA JOHANSSONOVÁ, která na levé straně z velkého úhlu neskutečně přesně našla volné místečko u bližší tyčky Schellingové – 1:2! Asistence: Hanna Olssonová, Pernilla Winbergová.
    46:48 Lisa JOHANSSONOVÁ - 1:2

47:52
    Seveřanky pokračují v klasické výhodě, ale zatím se trápí s rozehrávkou.

48:32
    Johanssonová zkoušela naprosto přesně to samé co před chvilkou, ale tentokrát rozvlnila síťku jen z boku.

48:32
    Hru pak přerušila posunutá švýcarská klec. Na druhou stranu je zajímavé, že švédská brankářka s tím ve druhé třetině neměla sebemenší potíže.

48:48
    Švýcarky hrají v plném počtu.

48:57
    Ale ne na dlouho, neboť Alina Müllerová (SUI) zatáhla za záchrannou brzdu ve švédském přečíslení a inkasuje menší trest za hákování!

49:21
    Laura Benzová dostala puk do bezpečí, Švédky to musí zkusit znovu.

49:42
    Hodně štiplavý pokus vyslala ve vlastním oslabení Phoebe Staenzová přes obránkyni, Grahnová musela dávat velký pozor.

50:06
    Thalmannová tvrdě dohrála Johanssonovou, která před brankovištěm už zase vymýšlela svoje kulišárny.

50:37
    Před švýcarskou střídačkou přišel další konflikt, ale nic velkého. Kotouč podle všeho vyletěl právě na lavičku helvétského kříže.

51:24
    Švýcarky hrají v plném počtu, ale asi vám nemusím dlouze vysvětlovat, že poslední minuty strávené v oslabení jim přinesly velké potíže.

52:32
    Švédky se dostaly pod krátký územní tlak, brzo však vyvezly puk dopředu.

52:51
    Lisa Johanssonová je dneska nejlepší švédskou útočnicí, na její výkon je radost se dívat. Teď protancovala po levé straně až na střed před Schellingovou, která drží švýcarské akcie na solidní hodnotě!

53:05
    Isabel Waidacherová chtěla počkat na Staenzovou a pak jí vrátit puk do mezikruží, jenže přihrávka nebyla zcela přesná.

53:43
    Dominique Rüeggové nevyšel průnik po levé straně, obránkyně jí snadno vypíchla kotouč. Čekáme na švýcarský nápor.

54:08
    Sandra Thalmannová zvedá bezmocně ruce nad hlavu, ale s odpískaným ofsajdem svého celku nic nenadělá.

54:20
    Švédské nahození se otřelo švýcarskou hokejku a zamířilo do ochranné sítě. Buly před Schellingovou.

54:50
    Christine Meierová si na modré čáře klepla o přihrávku, potom ale kotouč neprotlačila na branku.

55:13
    Švédky vyhazují, ale Stalderová s Müllerovou zůstávají na ledě...

55:33
    ...už jdou střídat. Ovšem Seveřanky se dopustily velké chyby v rozehrávce a musí se bránit.

55:59
    Ránu Staenzové schytala obránkyně, Švédky však pořád nedostaly puk do bezpečí!

56:26
    Teď už ano, Lisa Johansonnová pak zase vymýšlela, co udělat. Musela ale počkat na střídající spoluhráčky.

56:52
    Švýcarky rozehrávají.

57:05
    A můžou znovu, protože soupeřky jim kotouč odevzdaly.

57:20
    Následuje těsné zakázané uvolnění Švédska.

57:20
    Švýcarská trenérka Daniela Diazová si vybírá oddechový čas!

57:20
    Buly před Grahnovou, Schellingová zatím zůstává ve své kleci.

57:39
    Pasivní Švédky jen vyčkávají a teď měly upřímně jít na trestnou lavici. Hra pokračuje.

57:57
    Švédsko se osvobozuje.

58:10
    Dobrý forčeking, puk je za brankou Schellingové.

58:23
    Müllerová zamířila dopředu, ale Švýcarky se v pásmu neudržely.

58:42
    Lisa Johanssonová ušetřila za brankou soupeřek cenné vteřinky.

58:56
    Florence Schellingová spěchá na střídačku, Švýcarsko to zkouší v šesti!

59:16
    Švédky nedokázaly vyhodit.

59:25
    Teď už ano!

59:31
    Chyba a zakázané uvolnění Švýcarek, Schellingová se musí vrátit do své svatyně!

59:40
    Stalderová se vydala dopředu, ze strany míjí.

59:51
    Puk je za švýcarskou brankou!

Radost švédského týmu znamená i naši radost, české naděje na postup do čtvrtfinále díky tomuto výsledku stále žijí!

Nejlepšími hráčkami zápasu jsou vyhlášeny za Švédsko Hanna Olssonová (1+1) a za Švýcarsko autorka jediné branky Nicole Bullová.

V první třetině byly lepší Švédky, ve druhé Švýcarky. Rozhodnout tak musela až třetí část – Švýcarsko v ní srazily tři fauly, Seveřanky dokázaly po 13 sekundách využít přesilovku pět na tři, a právě trefa Lisy Johanssonové byla vítěznou.

Střely na branku ve 3. třetině (celkem):

Švýcarsko – 4 (15)
    Švédsko – 6 (24)

Jak to vypadá v tabulce před posledním hracím dnem? Německo – 6 bodů, Švédsko 3, Švýcarsko 2 a Česko 1. Karty jsou tak rozdané jasně. Pro náš tým vede cesta do čtvrtfinále jedině přes výhru nad Švédskem a současně triumf Německa nad Švýcarskem, v jakémkoli jiném případě bude hrát o záchranu.

Zítra nás v Plymouthu čeká den volna, potom už se s vámi budu těšit zase na počtenou. Odpočiňte si a v pondělí držte palce českým srdcím, aby dosud nepovedený šampionát otočila na vítěznou stranu. Dobrou noc do Evropy! (02:28:59)

Martin Voltr

Branky a nahrávky: 34. Bullová (I. Waidacherová, Staenzová) – 6. Olssonová, 47. Johanssonová (Olssonová, Winbergová)