Olomouc – Zlín 2:1 (kon.) | Pardubice – Brno 1:3 (kon.) | Liberec – Jablonec 2:0 (kon.)
Plzeň – Ostrava 3:1 (kon.)
FC Slovan Liberec
2:0 (1:0)
FK Jablonec
Sobota 22.10.2022, 16:00 • Stadion U Nisy, Liberec • FORTUNA:LIGA • 13. kolo

59. Podještědské derby skončilo. Domácí Slovan Liberec ukončil sérii čtyř zápasů bez výhry a porazil rivala ze sousedního Jablonce 2:0. Svěřenci trenéra Davida Horejše naopak pokračuji v nelichotivé bilanci a včetně pohárového utkání proti Vyškovu prohrávají již čtvrté soutěžní utkání v řadě. První gól dnes sice vstřelil jablonecký Chramosta, ale pro předchozí ofsajd Coolse nebyl uznán. Ve 42. minutě pak už regulérně otevřel skóre utkání domácí útočník Michael Rabušic. Po hodině hry zahrál rukou ve vlastním vápně liberecký Karol Mészáros a hosté se chystali na exekuci pokutového kopu. VAR však po přezkumu objevil ofsajd jabloneckých, který této situaci předcházel a penalta byla odvolána. Domácí pak zásluhou svého nejlepšího střelce Micka van Burena zvýšili na 2:0 a toto vedení si pohlídali až do závěrečného hvizdu. Ode mne je to pro dnešek vše. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek sobotního dne. (18:03:32)

90+5
    Ten právě přichází a je tu konec zápasu.

90+5
    Domácí fanoušci netrpělivě čekají na závěrečný hvizd.

90+4
    Míč však ztratil a následně byl faulován liberecký Červ.

90+4
    Jablonec obléhá pokutové území domácích.

90+3
    Přihrávka podél autové čáry mířící na Akpudjeho končí v zámezí.

90+2
    Liberecké obraně se zatím daří uskákat všechny vysoké centry letící do vápna.

90+1
    Joshua Akpudje se vytáhl do útoku, kde dohraje dnešní utkání.

90+1
    Jablonečtí se ještě snaží, ale pod tlakem výsledku dělají chyby už v rozehrávce a domácí tak zůstávají na útočné polovině.

90
    Druhý poločas bude nastaven o pět minut.

89
    Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
    ze hřiště odchází Mick van Buren, přichází Matyáš Kozák.

88
    Přeci jen se liberečtí ještě vydali na zteč. Lukáš Červ posunul balon na Micka van Burena, který mířil v dobré pozici na vzdálenější tyč. Bránu Hanuše přibližně o metr minul.
    86. Hosté mohli snížit, ale spálili další šanci

86
    Domácí už se soustředí čistě na obranu, což se jim teď nemuselo vyplatit. Matěj Polidar poslal přesný centr na malé vápno, kde v pádu zakončoval střídající Pavel Šulc nad bránu.

85
    Závar před bránou Liberce ukončil tvrdou ranou do soupeře jablonecký Miloš Kratochvíl.

84
    Mick Van Buren byl faulovaán u postranní čáry. To je přesně to, co teď domácí potřebují.

83
    Střídání v týmu FK Jablonec:
    ze hřiště odchází Vladimir Jovović, přichází Vojtěch Patrák.

82
    ze hřiště odchází Denis Višinský, přichází Michal Fukala.

82
    ze hřiště odchází Christian Frýdek, přichází Marios Purzitidis.

81
    Vladimir Jovović pálil z velké dálky nad.

81
    Dion Cools neodcentroval přes Dominika Preislera. Následovat bude další rohový kop.

80
    Jablonečtí se po inkasované brance usadili na útočné polovině a ženou se za snížením.

78
    Přetažený centr si zpracoval Dion Cools a nabil proti noze Považancovi. Jeho střela byla sice tvrdá, leč nepřesná. Brankář Vliegen mohl zůstat v klidu.

78
    Hosté vybojovali rohový kop.

77
    Trenér David Horejš reaguje střídáním:
    ze hřiště odchází Jan Chramosta, přichází Pavel Šulc.
    75. Mick Van Buren - 2:0

75
    Liberec právě vstřelil branku!
    Domácí jdou čtvrt hodiny před koncem do dvougólového vedení! Denis Višinský poslal přesný centr z pravé strany od brankové čáry na Nizozemce MICKA VAN BURENA a útočník jeho kvalit se v takových situacích častokrát nemýlí! Nikým nehlídaní před Hanušem uklidil míč na zadní tyč a rozjásal tribuny na stadionu U Nisy.

74
    Mick Van Buren se dostal s míčem do vápna, ale byl z dobré pozice vytlačen, tak našel Preislera, který se prosmýkl mezi dvojicí obránců a tvrdou ranou na zadní tyč vyprášil rukavice Hanuše.

73
    Matěj Polidar nedoskočil na Kratochvílův centr a míč skončil v zámezí.

72
    David Houska nejprve fauloval Višinského a následně si od plic neodpustil vynadání libereckému záložníkovi, za což vidí žlutou kartu.

71
    Přetažený centr si na zadní tyči našel Dion Cools, ale balon se mu zamotal pod nohy a ke střele nedošlo. Následně vybojoval pro zeleno-bílé alespoň rohový kop.

71
    Také Filip Prebsl zatáhl na polovině za dres soupeře a vidí žlutou kartu.

70
    Rondić prostrčil balon na Višinského. Mladý záložník se ve vápně ke střele nedostal.

69
    Centr jabloneckých z pravé strany hřiště končí pouze u domácího brankáře.

68
    Mick Van Buren se na hranici vápna zbavil soupeře a levačkou vystřelil. V záklonu mířil nad.

67
    Imad Rondić zatáhl míč před vápno, kde našel Frýdka. Ten už ve střelecké pozici ještě přihrával doleva na Preislera, jehož centr se od obránce odrazil na roh.

67
    Dnešní utkání sleduje 3758 diváků.

66
    ze hřiště odchází Jan Krob, přichází Jakub Považanec.

65
    Filip Prebsl dnes hraje opravdu skvělé utkání. V dalším ze soubojů před sebe nepustil Matěje Polidara.

64
    Zato Jan Chramosta neudržel nervy na uzdě, strčil právě do Višinského a toto je žlutá karta z kategorie těch zbytečnějších.

63
    Za tuto žlutou kartu se na Višinského nejspíš nikdo z domácích zlobit nebude. Mladý záložník musel zatáhnout za záchrannou brzdu a také dres soupeře v zárodku slibně se rozvíjející akce.

62
    Dominik Preisler se uvedl útočným faulem.

60
    ze hřiště odchází Michael Rabušic, přichází Imad Rondić.
    Za velkého aplausu odchází také střelec úvodní branky Liberce Rabušic.

60
    ze hřiště odchází Karol Mészáros, přichází Dominik Preisler.
    Trenér Kozel nechce nic riskovat a po předchozích situacích raději levé křídlo střídá.

59
    Plechatého centr z levé strany od brankové čáry si pohlídal Hanuš a i když mu míč vypadl, nakonec jej skryl v rukavicích.

59
    Druhý poločas má zatím pořádný náboj, což je znát nejen na hřišti, ale i na tribunách.
    58. Chramosta se chystal k penaltě, verdikt ale zvrátil VAR

58
    Tak ne, vše je nakonec jinak! Po přezkumu u videa předcházel ruce domácího hráče ofsajd jabloneckých. Penalta zrušena!

57
    Karol Mészáros zahrál ve vápně rukou a je tu penalta pro Jablonec!

56
    Také domácí Karol Mészáros vidí žlutou kartu za svůj ostrý zákrok u postranní čáry.

54
    Lukáš Červ možná centroval, možná chtěl překvapit Hanuše a střílel. Každopádně jablonecký brankář si s obloučkem proti slunci poradil.

Olivier Vliegen teď podržel svůj tým! Nejprve vyrazil tvrdou střelu Housky, která před ním byla ještě tečována, aby následně vstal a dokázal vyrazit také dorážku hlavou od Akpudjeho.

53
    Kratochvílův centr z pravé strany opět prolétl celým vápnem až k Mikulovi, který raději odvrátil balon na roh.

52
    Další žlutá karta pro hosty. Tentokrát byl potrestán David Heidenreich za ostrý zákrok na polovině hřiště na střelce zatím jediné branky Rabušice.

50
    Následně střílel z přímého kopu Christian Frýdek do náruče připraveného Hanuše.

50
    Dominik Plechatý opět skvěle vyvezl míč až před pokutové území soupeře, kde jej zezadu nevybíravě skluzem zastavil Miloš Kratochvíl a po právu vidí první žlutou kartu v zápase.

48
    Vliegenovi se nepovedla rozehrávka na Prebsla. Aut pro hosty z Jablonce.

47
    Ve velmi dobré pozici se na levé straně objevil zapomenutý Vladimir Jovović, který nikým neatakovaný netrefil balon na bránu, nýbrž vysoko nad sebe. Následně hlavičkoval v tísni Jan Chramosta mimo.

46
    První dlouhý míč od Prebsla končí až u brankáře hostí.

46

Je za námi první poločas 59. Podještědského derby. Do utkání vstoupil lépe domácí Liberec, který byl v prvních patnácti minutách aktivnějším týmem. Poté Jablonec vyrovnal hru a převzal otěže utkání, vyústěním byla branka Chramosty po přihrávce Coolse ve 25. minutě, která ale nebyla uznána pro předchozí ofsajd malajského záložníka. Od třicáté minuty se hra opět vyrovnala a oba rivalové se střídali v šancích na jedné či druhé straně. Když už se zdálo, že první poločas regulérní branku nenabídne, přišla 42. minuta, Frýdkův rok na volného Červa, jeho milimetrová přihrávka z první na Rabušice a vedoucí gól libereckého útočníka. Do kabin se tak jde za stavu 1:0 pro domácí Liberec. Druhý poločas začne přibližně v 17:05.

45+3

45+3
    Obě mužstva často zastavují akce hned v zárodku kolem poloviny hřiště. Rozhodčí Černý právě odpískal již šestnáctý faul prvního poločasu. Fauly: 7:9.

45+2
    Olivier Vliegen si stáhl vysoký centr ze vzduchu do svých rukavic.

45+2
    Jan Mikula si chtěl obhodit Polidara, ale balon si dal příliš daleko a herní artikl skončil až za brankovou čarou.

45+1
    První poločas bude nastaven o tři minuty.

45
    Obrovské zaváhání domácích hráčů Chramosta nepotrestal! Po autovém vhazování vyhrál souboj s Prebslem, ale sám před Vliegenem bránu přestřelil.

44
    Matěj Polidar se dral k přihrávce z levé strany, ale na balon nedosáhl a Vliegen jej skryl v rukavicích.
    42. Michael RABUŠIC - 1:0

42
    Domácí jdou v závěru prvního poločasu do vedení! Christian Frýdek našel přesným centrem od rohového praporku úplně volného Červa zapomenutého za hráči, ten z první ze vzduchu citlivou přihrávkou placírkou našel MICHAELA RABUŠICE, který tuto skvělou nabídku využil a usměrnil míč za bezmocného Hanuše.

41
    Dominik Plechatý už to nevydržel, převzal balon na polovině a namířil si to směr Hanuš. Na poslední chvíli míč předložil doleva Mészárosovi, který centroval jen na hlavu soupeře.

39
    Mikulův centr vystrašil jabloneckou obranu, která si nakonec s touto situací poradila.

38
    Po rychlém přezkumu u videa, jestli Akpudje náhodou nezahrál rukou v předchozí situaci, poslal Christian Frýdek přetažený centr nad všemi hráči stojícími ve vápně.

37
    Denis Višinský se svým rychlým pohybem opět dostal do vápna, ale Joshua Akpudje jeho centr odvrátil na rohový kop.

36
    Vladimir Jovović motal motal obránce Liberce, až zamotal i sebe a míč skončil v zámezí.

34
    Další obrovská šance Jablonce! Václav Sejk se po přesné přihrávce od spoluhráče objevil sám před Vliegenem, ale jeho pohotovou střelu liberecký brankář nohou dokázal vyrazit!

32
    Liberečtí ztratili míč po autovém vhazování a Plechatý musel vše hasit skluzem před vlastní střídačkou, aby nenechal rozeběhnout Václava Sejka.

31
    Je za námi půlhodina hry a přestože vyložených šancí k vidění mnoho nebylo, sledujeme zajímavé Podještědské derby s pořadovým číslem 59.

29
    Jovovićův centr odkopl před Sejkem Dominik Plechatý.

28
    Maxym Talovierov nepropálil zeď. Dorážka Frýdka k brankáři také neprošla a stejně tak dopadla následná střela Višinského, která skončila na stoperovi Akpudjovi.

26
    Na druhé straně byl těsně za vápnem faulován dnes velmi aktivní Lukáš Červ a Liberec má dobrou příležitost ke skórování.

25
    Jablonci se povedlo rozvlnit síť, když Coolsovu přihrávku skrz malé vápno dopravil hrudí za záda brankáře Jan Chramosta. Asistent rozhodčího však signalizuje ofsajd, ve kterém stál malajský záložník ve službách Jablonce.
    Stav tak nadále zůstává nerozhodný 0:0.

24
    Po rychlém protiútoku hostí bude následovat rohový kop.

23
    Liberec se po delší době dostal na dostřel jablonecké brány a také z toho mohl být gól. Lukáš Červ milimetrovou přihrávkou krásně vysunul Višinského, který volil místo střely přihrávku na zadní tyč, kde stál připravený Rabušic, ale přes Heidenreicha se k zakončení nedostal.

21
    Hosté převzali otěže utkání a Liberec je už pár minut pod tlakem, ze kterého se ne a ne dostat.

20
    Olivier Vliegen neohroženě vyboxoval centr směřující někam k penaltovému puntíku.

19
    V první gólové příležitosti se ocitli hráči Jablonce. Centr z levé strany prolétl skrz malým vápnem, kde míč nejprve netrefil Chramosta. Na zadní tyči celou akci zavíral Matěj Polidar a ve stoprocentní šanci trestuhodně bránu minul.

18
    Nepřesné přenesení hry od domácí obrany znamená autové vhazování pro Jablonec.

16
    Matěj Polidar skončil po souboji s Prebslem na zemi a diví se, že libereckému stoperovi nebyl odpískán nedovolený zákrok.

15
    Jablonec se po nezachyceném začátku přeci jen postupně dostává do zápasu a vyrovnává hru.
    14. Coolsův centr z levé strany zaskočil nejen obranu Liberce, ale i nabíhajícího Sejka s Polidarem

14
    Jan Krob poslal nadýchaný centr na hlavičku Sejka, který balon lehce tečoval vedle levé tyče Vliegenovy brány.

13
    Následný rohový kop ohrožení liberecké svatyně neznamenal.

12
    Na druhé straně se Chramosta pokoušel prostrčit míč do vápna na nabíhajícího Polidara. Filip Prebsl skluzem překazil přihrávku.

11
    Lukáš Červ se opřel za vápnem do odraženého míče. Jeden z obránců v zeleném do trajektorie letu vložil svou dolní končetinu a Hanuš tak nemusel zasahovat.

11
    Hostující brankář Hanuš si ukousl příliš velké sousto, když se pokusil o kličku před dotírajícím van Burenem a jen tak tak, že nizozemský útočník ve službách Liberce nepřidal další ligový gól.

9
    Domácí středopolař Červ si elegantně obhodil protihráče na polovině hřiště. Následně však nepřihrál přesně.

8
    Domácí Liberec je v úvodu aktivnějším týmem a rivala z Jablonce zatím do ničeho nepouští.

7
    Lukáš Červ hlavičkoval po rohovém kopu do soupeře skákajícího těsně před ním.
    6. Pohledná individuální akce Višinského gólem neskončila

6
    Denis Višinský se po Červově přihrávce dostal do vápna, kde obešel protihráče, ale následnou střelu obránci zblokovali na rohový kop.

5
    Karol Mészáros nezpracoval vysoký balon. Hosté budou vhazovat.

4
    Frýdkův centr z hloubi pole se snesl do rukavic Hanuše.

4
    Mick Van Buren posunul ve vápně míč na Mészárose, který o něj následně přišel.

4
    Christian Frýdek centroval ze standardní situace do pokutového území. Jablonecká obrana míč odvrátila.

3
    Liberečtí drží míč na kopačkách a kombinují na své polovině.

2
    Také na druhé straně končí dlouhý míč až u brankáře soupeře.

1
    Joshua Akpudje hledal dlouhým balonem Sejka, ale centr měl příliš velkou razanci.

1

Rozhodčí již vedou obě mužstva na hrací plochu. Domácí nastupují v modrém. Jejich rival z Jablonce je oděn do zeleno-bílé kombinace.

FC Slovan Liberec: Vliegen – Prebsl, Talovierov, Plechatý – Mikula (C), Červ, Višinský, Frýdek, Mészáros – Rabušic, Van Buren.
    Náhradníci: Stejskal – Varfolomejev, M. Kozák, Rondić, Preisler, Polyák, Fukala, Purzitidis.
    Trenér: Luboš Kozel

FK Jablonec: Hanuš – Heidenreich, Akpudje, Krob (C), Cools – Houska, Kratochvíl, Polidar, Jovović – Sejk, Chramosta.
    Náhradníci: Richter, Surovčík – Hübschman, Malínský, Považanec, D. Souček, Konda, Surzyn, Šulc, Patrák, Černák.
    Trenér: David Horejš

Rozhodčí: Černý – Caletka, Líkař; VAR: Franěk, AVAR: Kříž.

FK JABLONEC

Vstup Jablonce do nové sezony nepatřil k těm vydařeným. Po sedmém kole mu patřila až patnáctá příčka se ziskem čtyř bodů bez jediné výhry. Ovšem v posledních pěti kolech jablonečtí fotbalisté začali předvádět podstatně lepší výkony a poskočili na dvanáctou pozici se ziskem 13 bodů.

Ještě před reprezentační přestávkou dokázali porazit Hradec 3:0 a následně i Slovácko 2:0. Poté v desátém kole, po reprezentační pauze, navázali na své povedené výsledky a přehráli Brno 3:1. Zádrhel přišel až o necelý týden později, když Jablonec podlehl 0:1 posledním Pardubicím. V minulém kole přijela na jablonecký stadion Viktoria Plzeň a svému soupeři nedala moc šancí. Po dvou brankách Chorého a trefě N´Diayeho v nastavení se Jablonec musel smířit s porážkou 0:3.

Svěřenci trenéra Horejše budou v této sezoně hrát již pouze ligové zápasy. V MOL Cupu totiž překvapivě nestačili ve třetím kole na druholigový Vyškov a podlehli mu doma těsně 0:1. Oproti tomu, liberecké fotbalisty souboj o postup do dalšího kola teprve čeká, příští týden v úterý se vydají do Frýdku-Místku.

Nejlepším střelcem Jablonce je se šesti brankami Jan Chramosta. Nejvíce asistencí (3) má rovněž jablonecký útočník a patří vůbec k nejproduktivnějším hráčům ligy, lépe je na tom pouze útočník Slavie Tecl. Výraznou osobností v jabloneckém dresu je i Vladimir Jovovič, ten totiž připravil nejvíce přihrávek do šance, a to sice 14. Všech dvanáct ligových zápasů odchytal Jan Hanuš, ve dvou z nich udržel čisté konto.

FC SLOVAN LIBEREC

Liberec se po reprezentační přestávce nevrátil v ideální formě. Nejprve podlehl na venkovním stadionu 0:3 Slavii. Následovala bezbranková remíza v domácích podmínkách proti Baníku, během které byl vyloučen Theodor Gebre Selassie. Kapitán Slovanu dostal dvouzápasový trest, což znamená, že bude domácím chybět i v 59. Podještědském derby.

V posledním utkání vyrazil liberecký tým bojovat o body do Zlína. Duel pro něj začal velmi smolně, když musel ve druhé minutě střídat zraněný Matoušek. Další rána přišla ve 28. minutě, když šel Zlín do vedení díky brance Drameho. Svěřenci trenéra Kozla dokázali sice ve druhé půli srovnat z penalty, když se trefil van Buren, ale nakonec odjížděli bez bodů. V 78. minutě dohrál jeden ze zlínských fotbalistů Vliegena a centr ex-libereckého Bartošáka propadl až do sítě. Severočeši tak odjížděli z dalekého Zlína s prázdnou, když prohráli 1:2.

Modrobílým fotbalistům patří v tabulce aktuálně sedmé místo s 15 body. Nicméně situace mezi ostatními celky je velmi vyrovnaná. Na čtvrtý Hradec ztrácí liberecký Slovan pět bodů a na předposlední Zlín má náskok pouhé tři body. Nejlepším střelcem Liberce je se sedmi brankami Mick van Buren (druhý nejlepší v lize). Nejvíce přihrávek do šancí (13) i asistencí (2) si připsal Christian Frýdek. Všechny ligové zápasy odchytal Belgičan Olivier Vliegen a zatím udržel dvě čistá konta.

Poslední vzájemný zápas mezi Libercem a Jabloncem skončil nerozhodně 1:1. Slovan šel na domácím stadionu do vedení díky penaltové trefě Michaela Rabušice z druhého poločasu. Ale v 77. minutě odpověděl na libereckou branku mladý záložník Michal Černák a oba celky se rozešly remízou 1:1.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.