Spartak Moskva – Minsk 1:2 (kon.) | Záhřeb – Doněck 1:3 (kon.)
1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
HC Dinamo Minsk
Sobota 04.01.2014, 14:00 • LDS Sokolniki (kapacita 5 530 diváků) • KHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.

Sportu zdar a hokeji zvlášť. Hezké sobotní odpoledne přeji u sledování dalšího kola KHL, ve kterém dojde k souboji ruského Spartaku Moskva a běloruského klubu Dinama Minsk. Mírným favoritem je domácí celek, jemuž patří v tabulce o něco lepší místo. Utkání začíná ve 14:00 našeho času.

Vzájemné zápasy
    Ale z jediného letošního vzájemného utkání vzešli jako vítězové hokejisté z Minsku, kterým se podařilo na svém ledě udolat Spartak 3:1.

Jak jsem již říkal, domácí jsou na tom v tabulce Západní konference o něco lépe, ale pořád to není nějaký zázrak. Hokejisty z hlavního města Ruska nalezneme až na desáté příčce, když se jim z 39 zápasů podařilo 18 zápasů vyhrát, z toho 7 v prodloužení a 21 prohrát, z toho 4 v prodloužení. Nastříleli celkem 81 branek a 98 jich obdrželi a na svém kontě mají celkem 51 bodů a na osmé místo zaručující postup do play-off ztrácejí 9 bodů. Moskevskému celku se ale v posledních zápasech vůbec nedaří, když nevyhráli ani jedno z posledních šesti utkání. Uvidíme, jestli dnes tuto sérii přeruší. Spartak trpí hlavně na malou produktivitu svých útočníků, když si vememe, že nejvíce bodů z jejich týmu má obránce Deron Quint.

Poslední čtyři utkání Spartaku:
    29. 12. 2013 – Spartak Moskva – Dyn. Moskva 0:6
    27. 12. 2013 – Čechov – Spartak Moskva 4:3 po s. n.

obrázek Rastislav Špirko (Ú) – 20 bodů (9+11), 39 zápasů

Jsou na tom ještě hůře, protože se nacházejí na samotném chvostu tabulky Západní konference, tedy až na čtrnáctém místě a celkově předposlední nejhorší tým celé KHL. Ze 40 zápasů se jim podařilo pouhých 12 vyhrát, z toho 2 v prodloužení a 28 prohrát, z toho 5 v prodloužení. Vsítili celkem 78 branek a 116 jich obdrželi. Na svém kontě mají 39 bodů a horší jsou již pouze hráči Novokuzněcku, kteří mají 31 bodů. Ani oni měli dlouhou sérii prohranných zápasů, až v posledním utkání se jim podařilo porazit Novgorod v poměru 4:0.

obrázek Richard Lintner (O) – 1 bod (1+0), 5 zápasů

Spartak Moskva: Glass (Ivanov) – Quint, Sergejev, Mamkin, Bodrov (C), Kulik, Grišin, Želdakov, Demidov – Špirko, Anderson, Wandell – Krutov, Junkov, Kozlov – Kvaša, Volkov I., Tolužakov – Medveděv, Igrašin, Pešechonov.
    Trenér: Fjodor Kanareikin (RUS).

HC Dinamo Minsk: Lalande (Milchakov) – Krajíček, Šinkevič, Lintner, Goroško, Usenko, Kaznaděj, Nogačjov – Kaljužnij (C), Stas, Matěruchin – Irgl, Jefimenko, Surový – Drozd, Kitarov, Gavrus – Dadonov, Zacharov, Osipov – Kirjuščenko.
    Trenér: Lubomír Pokovič (SVK).

Rozhodčí: Anisimov, Ronn – Koršak, Černyšev.

Domácí celek Spartak Moskva nastupuje v červených dresech a hosté budou hrát v dresech bílých.

Halou zazní nejprve běloruská a poté ruská hymna a zápas bude moci začít.

00:01

00:10
    Úvodní buly dnešního utkání vyhráli hosté.

00:31
    Ale do šance se jako první dostali domácí, Wandell ale nedokázal před brankou tečovat.

00:50
    O pár sekund později se do šance dostal Rastislav Špirko, který si výborně vybruslil a byl sám před Lalandem, ten byl ale pozorný.

01:24
    Hned začátkem utkání je tu první vyloučení, na trestnou lavici míří Ilja Šinkevič (MIN) na 2 minuty za sekání.

02:03
    Sergejev střílel od modré čáry, jeho střelu vyrazil Lalande.

02:53
    V oslabení ujížděli hosté dva na jednoho, zakončoval Jefimenko, ale nedokázal propálit Glasse.

03:15
    Krutov vystřelil z pravého kruhu, nedokázal však trefit branku.

03:24

04:20
    Kaljužnij přihrával před branku, jeho přihrávku ale nikdo nezpracoval.

05:01
    Jefimenko hledal svojí přihrávkou Irgla, tento pas ale zastavila domácí obrana.

05:13
    Vyloučení i na straně domácích, na trestné lavici již sedí Sergej Medveděv (SPM).

05:43
    Matěruchin vyslal na Glasse dva pokusy, oba domácí gólman kryje.

06:36
    Hosté zatím hrají přesilovou hru hrají dobře, drží se v útočním pásmu a kombinují.

06:59
    Lintner si vyměnil puk s Krejčíkem na modré čáře, první jmenovaný vystřelil, ale trefil pouze dobře clonící domácí obranu.

07:13

07:23
    Po skončení třetiny byl v obrovské šanci Kalužnij, ale Glass stále odolává.

08:01
    Hosté dostali domácí hokejisty pod obrovský tlak, k tomu jim pomohla hlavně přesilová hra. Domácí obrana nemohla vůbec vystřídat.

08:20
    Až nyní si mohou odpočinout, zastavuje je je zakázané uvolnění a následuje komerční přestávka.

08:30
    Hosté se znovu tlačili do útoku, ale špatně si přihráli ve středním pásmu a je tu další zakázané uvolnění.

09:02
    Po pravé straně se dokázal uvolnit Gavrus, před bránu naservíroval puk Kitarovovi, který mohl zakončit do prázné branky, ale vůbec netrefil puk.

09:35
    Bodrov vystřelil od modré čáry, jeho střela ale skončila v ochranné síti.

10:10
    Hosté se znovu usadili v útočním pásmu.

11:05
    Domácí byli nuceni vyhodit puk přes všechny čáry a je z toho tedy zakázané uvolnění.

12:01
    Minsk se opravdu dlouho drží v útočném pásmu, ale nedokážou vystřelit.

12:26
    Špirko zavezl puk do útočeného pásma, tam ale nedokázal nic vymyslet a u puku jsou znovu hosté.

12:43
    Wandell přihrával Špirkovi před branku, ten ale byl dobře pokrytý hostující obranou.

13:56
    Po poměrně divokém začátku je tu klidnější část, nejsou k vidění žádné šance a naopak je k vidění řada nepřesností od obou celků.

14:21
    Až nyní Jefimenko a Stas vyslali nebezpečné pokusy na Glasse, ten je stále stoprocentní.

14:34
    Za katr si jde sednout Grigorij Želdakov (SPM) na 2 minuty za hákování.

15:01
    Anderson ujížděl v oslabení jeden na jednoho, ale už byl ve velkém úhlu a Lalande si jeho pokus pohlídal.

15:41
    Hostům se tato přesilová hra nedaří jako ta první a u puku jsou znovu domácí.

16:01
    Irgl pěkně vypálil, trefil však pouze pravý beton Glasse, následně od modré čáry pálil Lintner a jeho pokus kryje Glass v lapačce.

16:34

17:21
    U puku jsou nyní domácí hokejisté a snaží se něco vymyslet.

Vůbec se jim však nedaří přihrávky a sami se připravili o pásmo. Následně hosty zastavuje ofsajd.

18:36
    Oba celky si ale poměrně nepřesně přihrávají a sledujeme velmi nepřesnou pasáž.

19:01
    Probíhá poslední minuta první třetiny.

19:28
    Junkov se dostal k odraženému puku, snažil se rychle zakončit, Lalande byl ale připraven.

19:43
    Od modré čáry vypálil domácí kapitán Bodrov, k dorážce se málem dostal Volkov, hostující gólman však stihl včas ukrýt puk do své lapačky.

20:00

V první třetině jsme bohužel neviděli žádnou branku, i když začátek utkání byl velmi divoký a obě mužstva se tlačili do koncovky. V brankách ale zářili kanadští gólmani Glass a Lalande a proto je stav po první třetině 0:0.

Střely na branku: 10:5
    Vyloučení: 2:1
    Vyhrané buly: 5:8

Druhá třetina začne přibližně ve 14:45.

20:01

20:45
    Špirko nahodil puk na Lalandeho, ten ho pro jistotu pokryl a bude se tak vhazoval po jeho levici.

21:18
    Junkov vystřelil ze střední vzádlenosti, pravý beton hostujícího gólmana byl ale připraven.

22:01
    Špatná přihrávka hostů, je z toho zakázané uvolnění.

23:14
    Špirko přenechával puk Wandllovi, ten se však k němu už nedostal a u puku jsou hoté.

23:16
    Kaljužnij zavezl puk z levé strany, nic kloudného ale nevymyslel.

24:06
    Glass chtěl za brankou rozehrát puk, ale vůbec se mu to nepovedlo, puk mu vzal Kitarov, ten ale nedokázal tuto chybu domácího gólmana využít.

24:49
    Spartak právě vstřelil branku!
    Konečně jsme se dočkali úvodní branky! Medveděv našel pěknou přihrávkou před brankou VLADIMIRA PEŠECHONOVA, který neměl problém dostat puk za záda hostujícího gólmana – 1:0. Asistence: Pavel Medveděv a Denis Igrašin.

25:32
    Hosté se snaží ihned odpovědět, konkrétně se o to snažil Irgl, který ale znovu nepřekonal Glasse.

26:13
    Richard Lintner (MIN) si jde sednout na 2 minuty za faul vysokou holí.

27:01
    Alexandr Matěruchin dobře zavezl puk do útočného pásma a šetří tak sekundy pro svůj tým.

27:36
    Junkov byl v obrovské šanci, když obržel výbornou přihrávku od Bodrova, Junkov ale nedokázal trefit odkrytou branku!

28:03
    Quint vypálil od modré čáry, hostujícímu brankářovi puk vypadl a dorážet se snažil Wandell, ten však nedokázal přehodit pravý beton brankáře Minsku.

28:13

29:36
    A další obrovská šance domácích, ti stáli ve třech před brankou proti jedinému obránci, ale ani jeden z nich nedokázal překonat Lalandeho.

30:01
    Začala nám druhá polovina utkání a v druhé třetině jsou jasně lepší domácí hokejisté.

30:53
    Medveděv jel proti přesile hostujících obránců, ale i přes to dokázal vypálit a trefit tak pravý beton brankáře Minsku.

31:36
    Po delší době měl práci i Glass, který musel krýt pokus Drozda.

31:59
    Sergejev na druhé straně znovu zahrozil, Lalande byl znovu připravený.

32:09
    Dinamo Minsk právě vstřelilo branku!
    ALEXEJ JEFIMENKO si výborně vybruslil z levého kruhu až před Glasse, kterého trochu se štěstím dokázal propálit – 1:1. Asistence: Zbyněk Irgl a Alexandr Kitarov.

33:12
    Trochu šok pro domácí hokejisty, kteří byli v prostřední části jasně lepším týmem, ale nyní je utkání znovu srovnané.

33:40
    Nikita Osipov (MIN) odpyká týmový trest za příliš mnoho hráčl na ledě.

34:40
    Domácí se nemohou vůbec dostat do útočného pásma a hráči Minsku se výborně brání.

35:01
    Hosté vyhazují přes všechny čáry.

35:40

35:58
    Rozhodčí signalizovali vyloučení a při této výhodě se udál ještě jeden faul, takže domácí hokejisté si zahrají dvojitou početní výhodu 5 na 3! Na trestné lavici sedí Richard Lintner (MIN) a Nikita Osipov (MIN).

36:18
    Deron Quint si najel před branku, jeho střelu ale kryje Lalande.

36:48
    Anderson si pěkně vybruslil, nedokázal však trefit branku.

37:08
    Nyní byl Anderson ve větší šanci, když stál téměr osamocený před brankou, ale Lalande znovu kryje.

37:40
    Hosté již potřetí vyhazují puk přes všechny čáry.

37:58

38:16
    Domácí nedokázali využít obrovskou příležitost, když hráli dvě minuty přesilovou hru pěti proti třem a domácím divákům se to vůbec nelíbí.

39:01
    Běží poslední minuta druhé třetiny.

39:32
    Puk drží domácí hokejisté a nikam se již neženou.

39:58
    Dvě sekundy před koncem tu ale byla obrovská šance hostů, když z pravé strany ujížděl Zbyněk Irgl, před branku přihrával úplně volnému Alexandrovi Matěruchinovi, který nedokázal trefit puk.

40:00

Domácí vlétli do prostřední části jako blesk, když měli ze začátku třetiny několik obrovských šancí, ale Lalande stále odolával. Až v 25. minutě se dokázal prosadit Pešechonov. Ve 33. minutě ale dokázali hosté z ničeho nic odpovědět, když si pěkně před branku nabruslil Jefimenko a dokázal srovnat stav utkání. Domácí měli poté obrovskou šanci si vzít vedení zpět, ale nedokázali využít dvouminutovou přesilovku pěti proti třem.

Střely na branku: 13:7
    Vyloučení: 0:4
    Vyhrané buly: 6:11

Třetí třetina začne přibližně v 15:33.

40:01

40:21
    Kaljužnij hned z úvodu třetiny zavezl puk do útočeného pásma, na modrou čáru přihrál Krajíčkovi, který trefil dobře připraveného Glasse.

40:33
    Tak tohle se jen tak nevidí! Glass vyhodil puk na hůl ZBYŇKA IRGLA, který vystřelil, Glass vyrazil puk pouze před sebe na obránce Evgenije Kulikova a vypadalo, že domácí obránce puk vyhodí, ale ten si dal neuvěřitelný vlastní gól! Střelcem branky je tedy označen český útočník – 1:2. Bez asistence.

42:01
    Znovu byl v akci Zbyněk Irgl, který našel pěknou přihrávkou Alexeje Jefimenka, ten trefil pouze rameno Glasse.

43:18
    Domácí hokejisté se snaží rychle srovnat, zatím se však nemohou pořádně usadit v útočném pásmu.

44:01
    Medveděv vyslal z pravého kruhu střelu zápěstím, ta však netrefila branku.

45:03
    Oba celky si přihrávají velmi nepřesně a na ledě nejsou vidění žádné šance.

45:36
    Osipov dobře zavezl puk do útočního pásma a snaží se tam něco vymyslet.

46:02
    Anderson chtěl vyhodit puk z obranného pásma, trefil pouze hostujícího hráče, toho ale zastavuje ofsajd.

46:39
    Kozlov tečoval před brankou, Lalande byl znovu připraven.

47:16
    Oleg Goroško (MIN) trefil nechtěně loktem domácího Pavla Medveděva a jde si na 2 minuty sednout za katr.

47:49
    Deron Quint byl úplně volný u pravého kruhu, nedokázal však propálit gólmana Minsku.

48:11
    A další zákrok hostujícího gólmana, který vyrazil střelu Wandella do ochranné sítě.

Na ledě je nějaký defekt, následuje přestávka a úprava ledu.

48:42
    Vše již je v pořádku a může se pokračovat v zápase, u puku jsou domácí hokejisté a snaží se využít přesilovou hru.

49:16

49:23
    Po skončení přesilové hry pálil od modré Quint, netrefil ale branku.

50:01
    Dnešní utkání sleduje 4 450 diváků.

50:36
    Domácí dostávají hokejisty Minsku pod menší tlak, již od přesilové hry se drží před brankou a snaží se srovnat.

51:03
    Pavel Medveděv se snažil dorážet, ale Lalande je dnes opravdu vynikající.

51:19
    Špatná přihrávka Irgla, je z toho zakázané uvolnění a vhazuje se po levici Lalandeho.

52:09
    Hosté si již několik minut nevytvořili žádnou šanci, protože je domácí hokejisté vůbec nepustí k puku.

52:36
    Kaljužnij šikovně vyhodil, tak aby z toho nebylo zakázané uvolnění.

52:41
    Oleg Kvaša vystřelil téměř od modré čáry, ale Lalande tento puk viděl a v pohodě kryje.

53:12
    Kozlov se zmocnil puku za brankou a ihned servíroval puk před branku, tam ale nenalezl žádného svého spoluhráče.

53:36
    Po dlouhé době se podívají do útočeního pásma i hosté, protože domácí si špatně přihráli a je z toho zakázané uvolnění.

53:59
    O puk je ale hokejisti Spartaku ihned obrali a znovu se snaží založit nějakou útočnou akci.

54:22
    Spartak je nastěhován v útočném pásmu.

55:02
    Minsk již pouze vyhazuje puky do středního pásma, tak aby z toho nebylo zakázané uvolnění. Zřejmě toto utkání chtějí až do konce bránit.

55:32
    Po několika minutách konečně šance hostujícího celku a hned byla obrovská! Na Glasse ujížděl sám hostující kapitán Kalužnij, snažil se zakončit backhendem, Glass měl ale připravený svůj pravý beton a drží tak naděje domácího celku na srovnání skóre.

56:40
    A šance pro Spartak na srovnání utkání je tu! Na trestnou lavici míří Ivan Usenko (MIN) na dvě minuty za podražení.

57:09
    Bodrov vypálil od modré čáry, Lalande jeho pokus vyrazil ramenem!

57:31
    Spartak dostává Minsk pod obrovský tlak.

57:49
    Quint vypálil od modré čáry, úplně volný Kozlov před brankou dorážel, ale znovu byl připravený výborný Lalande.

58:21
    A znovu fantastický Lalande se položil na led a nepustil za sebe pokusy Wandella a Špirka.

58:40

59:01
    Poslední minuta třetí třetiny.

59:13
    Domácí hokejisty zastavuje zakázané uvolnění, tohle hraje do karet hostům.

59:30
    Glass na střídačce, Spartak v šesti hráčích!

59:57
    Obrovská mela před brankou Minsku pár sekund před koncem! Ale ani jeden z domácích hráčů nedokázal propálit vynikajícího Lalandeho, který jednoznačně podržel svůj tým a hlavně díky němu si odvezou z Moskvy tři body.

60:00

Ze začátku bylo utkání velmi vyrovnané, v druhé třetině byli jasně lepší hokejisté Spartaku, kteří také vstřelili úvodní branku dnešního utkání, ale o pár minut pozěji se z ničeho nic radovali i hosté, kteří srovnali na 1:1. Ve třetí třetině padl pouze jeden gól, o který se postaral český forvard Zbyněk Irgl, i když s obrovským štěstím, protože vlastní branku si dal Evgenij Kulikov a díky tomuto vlastnímu gólu si vezou hokejisté Minsku tři body. Nesmíme také zapomenout na skvěle chytajícího gólmana Kevina Lalandeho, který pochytal 36 střel a svůj tým oprabdu držel, hlavně v závěru utkání.

Střely na branku: 37:19
    Vyloučení: 2:7
    Vyhrané buly: 25:23

Odemě je to pro dnešek vše, přeji krásný zbytek sobotního odpoledne. (16:13:05)

Jaroslav Přib

Branky a nahrávky: 25. Pešechonov (Medveděv, Igrašin) – 33. Jefimenko (Irgl, Kitarov), 41. Irgl

Rozhodčí: Anisimov, Ronn – Koršak, Černyšev

Diváci: 4 450