Everton – Swansea 3:1 (kon.) | Arsenal – Liverpool 2:1 (kon.)
Everton FC
3:1 (1:1)
Swansea City
Neděle 16.02.2014, 14:30 • Goodison Park, Liverpool • FA Cup

Do dalšího kola postupují fotbalisté Evertonu, kteří potvrdili roli favorita a přehráli Swansea 3:1. O postupu do čtvrtfinále rozhodli Toffees až ve druhém poločase, kdy se prosadili dvakrát během necelých deseti minut.

Ve druhém poločase se hostující Swansea nedostala do žádné gólové příležitosti, naopak domácí jich několik velmi slušně spálili. Výhra Evertonu je tak plně zasloužená. Přeji hezký zbytek nedělního odpoledne. (16:25:04)

90+3
    Hernández nabil Dyerovi, ale ten vypálil pouze do protihráče.

90+3
    Robles předvedl málem fatální minelu, když se netrefil do míče, jenže Vázquez poté nedokázal přihrát před bránu volným spoluhráčům.

90+1
    Nastavovat se budou 4 minuty.

90+1
    Z rohového kopu to nevyšlo, Swansea přesto zůstává u míče.

90
    Hernández vybojoval na Bainesovi rohový kop. Hosté mají jednu z posledních šancí jak zdramatizovat zápas.

88
    Naismith se znovu ocitl na zemi, hra je přerušena a domácí útočník odchází ze hry. Nemůže pokračovat v zápase a jde rovnou do šaten. Nemilá situace pro Everton, bude dohrávat v deseti.

87
    Deulofeu si nakonec zahraje, na pravé straně zálohy nahradí Mirallase.

87
    Lita sestřelil McCarthyho a ve středu hřiště vznikla rozmíška, po které inkasují žlutou kartu jak faulující Lita, tak i podrážděný Caňas.

86
    Everton drží balón a snaží se utkání dohrát bez problémů.

84
    Naismith je zpět na placu, střídání se tedy odkládá na neurčito.

83
    Hra už pokračuje a na střídačce Evertonu se diskutuje o tom, jestli Naismitha nechat ve hře nebo nahradit Deulofeem.

82
    Naismith je pořádně otřesený, a tak je na hřišti ošetřován.

81
    Naismith narazil do stromu jménem Amat. Faul a žlutá karta pro stopera Swansea.

80
    Na Mirallasův centr si nakonec vyskočil Jagielka, ale v těžké pozici nedokázal zakončit přesně.

79
    Mirallas vybojoval na levé straně rohový kop. Sám jej rozehrál, ale bude si to muset zopakovat. Hlavní sudí přerušil hru, aby uklidnil situaci v pokutovém území.

78
    Mirallas se individuálně neprosadil, ale domácí to mrzet nemusí. Stále drží míč na svých kopačkách.

76
    Po faulu Jagielky budou moci hosté založit novou ofenzivní akci.

74
    Swans se snažili zareagovat, ale pas na Dyera byl příliš dlouhý.

72
    Everton právě vstřelil branku!
    Domácí míří do čtvrtfinále FA Cupu. Míč si na penaltový puntík postavil LEIGHTON BAINES, který poslal Tremmela doleva a sám napálil balón doprava – 3:1!

71
    Richards skluzem zasáhl Naismithe a sudí Friend píská pokutový kop ve prospěch Evertonu!

70
    Pro Leroye Litu je to první start v dresu Swansea od dubna 2012!

69
    Poslední střídání hostující Swansea odnesl Lamah, který přepouští své místo Litovi.

68
    Coleman pronikl po pravé straně až do pokutového území Swansea, naservíroval míč Mirallasovi, jenže ten z deseti metrů trestuhodně přestřelil!

67
    Hosté jsou opařeni, momentálně nejsou schopni nic vymyslet. Za to Everton hraje v pohodě a je jasně lepším mužstvem.

65
    Střídající STEVEN NAISMITH se stává aktuálním hrdinou Goodison Parku. Nutno dodat, že dostal gólovou pobídku na zlatém podnose, neboť Taylorova nesmyslná malá domů byla mizerně provedená. Naismith ji vystihl a poté prostřelil vybíhajícího Tremmela – 2:1!

64
    Pienaar měl na hlavě druhý gól Evertonu! Colemanův centr proletěl až k Pienaarovi, který jej však nedokázal usměrnit do odkryté poloviny branky!

63
    Tempo ve druhé půli zatím není tak strhující jako v poločase prvním. Zápas se odehrává mezi šestnáctkami, oba týmy poměrně hodně kazí.

61
    Po hodině hry střídá Traoré, kterého v útoku nahradí Naismith. Ze hry jde také Barkley, nastupuje Osman.

60
    Hlavní sudí Friend přerušil hru a hodně zblízka vysvětluje Mirallasovi, kdo je pánem na hřišti.

59
    Barkley se sám vytlačil z ideální střelecké pozice, zkoušel ještě centrovat, ale míč poslal pouze za bránu Swansea.

57
    Hosté ve druhém poločase brání o poznání kvalitněji než v tom druhém. A spoléhají na protiútoky.

55
    Lamah vysunul po levé straně Taylora, jehož centr odhlavičkoval dobře postavený Distin. O chvíli později byl Distin faulován, a tak se Swansea musí stáhnout.

53
    Na opačné straně se k zakončení dostal střídající Dyer, ale střela se mu vůbec nepovedla.

53
    Everton předvádí hodně dobré kombinace před nebo uvnitř hostující šestnáctky, jenže ta finální přihrávka pokaždé nevyjde.

52
    Coleman bodyčkem sestřelil Hernándeze, který se hodně těžce zvedá ze země.

50
    Mirallas našel Barkleyho, který se rychlou kličkou zbavil protihráče, ale jeho ránu k pravé tyči Tremmel zpacifikoval!

49
    Hráči Evertonu vysunuli presink, ale obrana Swansea si s tím poradila.

48
    Hosté začali ofenzivně, ale na dostřel brány Evertonu se jim nepodařilo dostat.

47
    Kvůli nepříjemně nízko svítícímu slunci musel gólman Tremmel nasadit kšiltovku.

46
    Hostující manažer Monk udělal o poločasové přestávce jednu změnu. V kabině zůstal Routledge, druhý poločas odehraje Dyer.

46

Obě jedenáctky se pomalu vrací na zelený pažit, druhý poločas za několik málo okamžiků začne.

Statistiky 1. poločasu
    Střely (na bránu): 10 (5) – 4 (3)
    Držení míče: 56% – 44%
    Souboje: 9 – 13
    Úspěšnost přihrávek: 83% – 79%

Utkání začalo pro Everton přímo fantasticky. Z prvního útoku skóroval debutant Traoré. Jenže o deset minut později srovnal přesnou hlavičkou de Guzmán, a tak se do kabin jde za nerozhodného stavu. Sledovali jsme živý a pohledný výkon obou mužstev, ale kvalita byla především na straně domácího týmu, jenž měl ještě několik zajímavých možností, ale další gól už nepřidal.

45+2

45+1
    S přímým kopem Bainese si hostující obrana poradila.

45+1
    Taylor naložil Colemanovi a Everton bude mít k dispozici standardku z pravé strany.

45
    První poločas se bude nastavovat o 2 minuty.

45
    Útočná snaha Swansea končí nepřesnou přihrávkou Vázqueze. Hra se okamžitě přesouvá na druhou stranu.

43
    Barkley potáhl míč až na hranici šestnáctky a levačkou následně zamířil po zemi kousek od levé tyče!

43
    Centr z levé strany prosvištěl pokutovým územím Evertonu bez povšimnutí.

42
    Lamah prověřil pozornost gólmana Roblese, ale ten si připisuje další pohodový zákrok.

41
    Hráči v modrém uzamkli svého soupeře na jeho polovině a se závěrem prvního poločasu jejich tlak roste.

40
    Bainesův průnik zastavil až Amat, který odkopl balón do autu.

40
    Na střelu se rozeběhl Mirallas a jeho zakroucený pokus k levé tyči skvěle vytáhl Tremmel!

38
    Traoré sklepl dlouhý nákop pro Mirallase, který však metr za pokutovým územím srazil Richards. Hodně zajímavá pozice pro domácí tým.

38
    Hernández obdržel přihrávku za domácí obránce, jenže nepohlídal si ofsajdovou pozici, a tak útok Swansea končí hvizdem hlavního sudího.

36
    Swansea po vyrovnávací brance zatím příliš útočných příležitostí nedostala. Až nyní to z dálky zkoušel Lamah, ale střela mu vůbec nesedla.

33
    Evertonu se v posledních minutách daří držet míč, kombinovat na polovině Swansea a její soupeř se neustále musí koncentrovat na dobrou defenzívu.

31
    Bartley odchází v doprovodu lékaře do kabin, do utkání vstupuje Williams.

30
    Bartley je znovu na zemi a tentokrát už to opravdu nepůjde. Po dalším souboji s Traorém leží v bolestech na zemi.

29
    Pienaar odstavil svého strážce, získal sražený centr z pravé strany, ale Tremmela zblízka neprostřelil!

28
    Bartley ukazuje na lavičku manažerovi Monkovi, že je v pořádku, a chystající se Williams tak může znovu usednout na střídačku.

27
    Hostující stoper Bartley si vyžádal ošetření na hřišti a kvůli zranění stehenního svalu pravděpodobně nebude moci pokračovat.

26
    Coleman našel centrem z pravé strany volného Mirallase, který však z první vystřelil pouze vedle pravé tyče!

25
    Domácí chybovali v rozehrávce, čehož Swansea pochopitelně využila a vyrazila do rychlého brejku. Obrana Evertonu však hostující útok zastavila na hranici šestnáctky.

23
    Everton mohl jít opět do vedení! Baines naservíroval míč před Pienaara, který usměrnil míč do spojnice břevna a levé tyčky. Balón se poté odrazil před Traorého, jehož pohotovou hlavičku lapil skvělý Tremmel!

22
    Úvodní dvacetiminutovka nabídla pohledný fotbal od obou týmů, hraje se ve vysokém tempu. Doufejme, že to Evertonu i Swansea vydrží až do konce zápasu.

20
    Barkley se šikovně snažil prostrčit míč na Colemana, ale balón stačil chytit pozorný Tremmel.

19
    Pienaar v zápase pokračuje, ale souboj s Richardsem jej hodně bolel a pohyb jihoafrického záložníka není úplně stoprocentní.

18
    Ještě něco málo ke střelci první branky Evertonu. Lacinovi Traorému stačily ke skórování za liverpoolský celek pouhé čtyři minuty. Ve svém předchozím působišti, ruské Machačkale, nebyl schopen vstřelit gól za 300 minut strávených na hřišti.

17
    Na zemi zůstává ležet Pienaar, který se tvrdě střetnul s Richardsem.

15
    Swansea právě vstřelila branku!
    Hosté se vrací do zápasu! Taylor posadil z levé strany centr přímo na hlavu nabíhajícího JONATHANA DE GUZMÁNA, kterého si nikdo nevšiml, a hostující záložník nekompromisní hlavičkou zatloukl balón k levé tyči – 1:1!

15
    Pienaar svým nepovedeným odkopem daroval rohový kop hostům. Domácí však mohou zůstat v klidu, de Guzmán jej kopl přímo do Roblesovy náruče.

13
    Toffees obléhali pokutové území Swansea, Mirallas chtěl vysunout Colemana, ale pravý obránce domácích se zastavil, a tak balón skončil pouze v zámezí.

11
    Na druhé straně se v pokutovém území snažil zakončit Mirallas, ale Amat odvedl dobrou obrannou práci.

11
    Hernández si narazil s Lamahem, jenže přihrávku za obranu nestihl doběhnout, u míče byl dříve brankář Robles.

10
    Dlouhý míč na Vázqueze zastavil Jagielka. Tudy to nepůjde, hosté budou muset vymyslet jinou taktiku.

9
    Barkley se individuálně prokličkoval až na hranici šestnáctky, odkud ale vystřelil slabě vedle hostující brány.

7
    Swansea svou první šanci neproměnila, za to Everton ano. Nyní jsou opět na tahu fotbalisté z Walesu.

4
    Neuvěřitelná premiéra LACINY TRAORÉHO! Mirallas kopl standardku ke vzdálenější tyči, odkud se míč po několika odrazech dostal k útočníkovi Evertonu a ten efektní patičkou poslal balón do sítě – 1:0!

4
    Barkley byl nedovoleně zastaven Routledgem, a tak budou mít domácí možnost udeřit ze standardní situace.

2
    Hosté nebezpečně zahrozili! Hernández parádní kolmicí vysunul Vázqueze, který obešel Roblese, ale protože se dostal ze střeleckého úhlu, přihrál Lamahovi. Jenže belgický záložník poté vystřelil jen do gólmana Evertonu.

1

V Goodison Parku se před výkopem bude držet minuta ticha za zesnulého Toma Finneyho, bývalého hráče Evertonu.

-5
    Oba týmy se už řadí v tunelu, domácí jedenáctka oblékla tradiční modré dresy a bílé trenýrky, hosté budou hrát ve venkovní sadě dresů, která je vyvedená ve žlutofialové kombinaci.

-20

Everton FC: Robles – Coleman, Jagielka, Distin, Baines – McCarthy, Barry – Mirallas, Barkley, Pienaar – Traore
    Náhradníci: Howard – Stones, Hibbert, McGeady, Deulofeu, Naismith, Osman

Swansea City: Tremmel – Richards, Bartley, Amat, Taylor – Caňas, de Guzmán – Hernández, Routledge, Lamah – Vázquez
    Náhradníci: Vorm – Williams, Tiendalli, Britton, Dyer, Bony, Lita

Rozhodčí: K. Friend – S. Bennett, A. Halliday – D. Webb.

Zajímavost: Je to už 31 let, kdy se Swansea podařilo naposledy skórovat v Goodison Parku. V únoru 1983 skončil zápas remízou 2:2.

Vzájemné zápasy
    Ani jeden z aktérů duelu 5. kola si nepamatuje předchozí souboj v rámci FA Cupu. Ten se totiž odehrál v roce 1954, kdy Everton doma zvítězil ve 4. kole jasně 3:0.

V novodobé historie se oba týmy potkávají pouze v Premier League, kde se Swansea ani jednou z pěti pokusů nepovedlo Everton porazit. Liverpoolský klub čtyřikrát zvítězil (včetně poslední měření sil v prosinci 2013) a jednou zápas skončil nerozhodně.

Swansea
    Na jihu Walesu vyměnili lodivoda a nový manažer Swansea Garry Monk, 34letý obránce, jenž ještě nedávno za "Swans" nastupoval, určitě bude chtít se svým týmem uspět na půdě silného soupeře. Velšané za sebou mají taktéž dvě kola, v tom třetím nečekaně přehráli Manchester United na jeho hřišti 2:1, se stejným výsledkem pak odjeli ze stadionu Birminghamu City.

Co se ligového postavení týče, "Labutě" půlí tabulky, nachází se na 10. pozici.

Proti Evertonu by se v sestavě Swansea mohla konečně objevit uzdravená hvězda Michu, kterého dlouhé týdny trápil zraněný kotník.

Everton
    Cesta "Toffees" letošním FA Cupem je zatím hodně pohodlná. Svěřenci Roberta Martíneze vstoupili do poháru ve 3. kole, kde snadno přehráli Queen's Park Rangers 4:0. Stejný výsledek zopakovali také ve 4. kole, kdy uspěli na hřišti Stevenage FC.

V lize se Evertonu poměrně daří, momentálně mu patří 6. místo s pětibodovou ztrátou na pohárové příčky.

Zápas proti Swansea by mohl být premiérovým pro Lacinu Traorého, který se v zimním přestupovém období stal útočnou posilou "Karamelek". Naopak dohromady se stále dává duo Lukaku – Alcaraz, kteří se ještě nestihnou připravit. Do utkání také nezasáhnou Oviedo, Gibson a Koné.

Premier League má tento víkend přestávku, neboť na řadu přichází osmifinálové boje v FA Cupu. O postup do dalšího kola bude bojovat liverpoolský Everton, který v Goodison Parku přivítá hosty z Walesu, fotbalisty Swansea. Domácí půjdou do zápasu jako favorité a budou chtít proniknout do čtvrtfinále, což se jim v loňské sezóně také povedlo. Naopak úspěch v poháru je pro hráče Swansea jedinou možností, jak si i v příštím ročníku zakopat evropské poháry.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:30.