sk Středa 25.03.2015, 17:00 • Nitra aréna • Tipsport Liga (SR) play-off

Oslabenia: 0:0
    Strely: 20:26
    Úspešnosť brankárov: 92.3%:75:0% (19:51:37)

Hlasy po zápase:
    Antonín Stavjaňa, tréner HK Nitra:"Dnes sme nezačali tak, ako sme si predstavovali.Inkasovali sme skorý gól, vyrovnali sme a v prvej tretine sme aj išli do vedenia a hrali sme dobre. V záverečnej tretine som rád, že sa naši hráči nenechali vyprovokovať a dohrali sme zápas."

Miroslav Chudý, tréner HC 05 Banská Bystrica:"Začali sme lepšie ako v predchádzajúcich zápasoch. Boli sme aktívni a agresívni. Vyťažili sme prvý gól. Následne sme inkasovali dva góly a polavili. Druhá tretina bola celá zlá. To nás dostalo dole. V záverečnej časti sme už nedokázali s výsledkom nič urobiť a Nitra vyhrala zaslúžene."
    Pod Zoborom sa oslavuje zisk postupového mečbalu

Skončilo sa stretnutie, v ktorom Nitra zdolala Banskú Bystricu 5:2 a ujíma sa vedenia 3:2 v semifinálovej sérii. V piatok pod Urpínom majú Corgoni prvý mečbal a môžu sa tak po Košiciach stať druhým finalistom. Hrdinom stretnutia bol Lukáš Novák, ktorý zaznamenal dva góly a jednu asistenciu. Stretnutie sledovalo 3600 divákov – vypredané.

60:00

59:23
    Zakázané uvoľnenie Nitra.

59:00
    Potlesk v stoji v Nitra aréne v poslednej minúte.

58:01
    Hostia v útočnom pásme. Zostáva im už len 120 sekúnd na vyrovnanie.

56:45
    Lakosil chytá strelu Ziga do lapačky a vhadzuje sa po pravici domáceho brankára.

56:34
    Zakázané uvoľnenie Bystrica.
    KUDRNA - 5:2

55:53
    Banská Bystrica dala gól!
    Hostia dobre forčekovali, Nitra nevyhodila puk z pásma. Zmocnil sa ho na ľavom kruhu ANDREJ KUDRNA a strelou spoza obrancu prekonal domáceho brankára. Asistencie: Milan Kytnár.

54:42
    Ofsajd Bystrica.

53:54
    Vzájomné vylúčenie. Za domácich Štefanka, za hostí Guimond. Hrá sa 4 na 4. Vhadzuje sa v strednom pásme.

52:36
    Na opačnej strane zakončuje Handzuš, Lakosil odoláva.

52:00
    Andersson zasahuje po strele Slováka.
    Ručkay H. - 5:1

51:37
    Nitra dala gól!
    Na rozdiel 4 gólov upravuje HENRICH RUČKAY, ktorý po prihrávke od Slováka prekonal brankára hostí z podobného miesta ako Lukáš Novák pri svojom prvom góle. Asistencie: Dušan Milo, Marek Slovák.

51:08
    Vhadzovanie pred Anderssonom.

50:55
    Domáci v plnom počte.

49:45
    Nitra prvú minútu presilovky zvládla a Bystrica rozohráva akciu od vlastnej bránky.

48:46
    Školiak si sadá na trestnú lavicu a Bystrica si zahrá presilovku.

47:37
    Vhadzovanie pred Lakosilom. Handzuš úspešný a vybojoval puk pre svojich spoluhráčov.

47:25
    Kousalík opäť chyboval pri rozohrávke. Domáci to nevyužili.

46:27

45:25
    Handzuš páli z prvej po stečovanom pokuse Kousalíka vedľa.

42:39
    Tvrdé súboje pri hosťujúcej striedačke. Pomer síl na ľade sa nemení.

41:40
    Striedanie na oboch stranách počas neprerušenej hry. Pri puku opäť hostia.

41:01
    Bystrica rozohráva akciu od vlastnej bránky.

40:01
    Začala sa tretia tretina.

Hráči sú na ľade. Hlásateľka prosí divákov o prejav slušného povzbudzovania, inak bude zimný štadión vyprázdnený.

Štatistiky po prvej tretine:
    Góly: 4:1
    Vylúčení na dve min.: 4:4
    Strely: 16:16
    Úspešnosť brankárov: 93.7%:75:0%
    Diváci Nitry môžu byť po dvoch tretinách nadmieru spokojní

Situácii pred prerušením tretiny predchádzali dve situácie, ktoré vyvolali nevôlu v hľadisku. Najskôr zostal pred Anderssonovou bránkou ležať jeden z domácich hráčov, v hre sa pokračovalo. O pár sekúnd sa na ľade ocitol pred Lakosilom jeden z hráčov hostí a rozhodcovia prerušili hru bez toho, že by vylučovali. Nasledovalo vhadzovanie avšak domáci diváci na znak nespokojnosti začali hádzať predmety na ľad a jeden z nich trafil čiarového rozhodcu.

V druhej časti sme boli svedkami dvoch gólov a Nitra po zásahoch Tománeka a Lukáša Nováka vyhráva nad Bystricou 4:1.

22 sekúnd pred koncom tretiny je tretina na konci. Hľásateľka vyhlásila, že nasleduje úprava plochy a upozornila divákov, že ak sa ešte raz dostanú nejaké predmety z hľadiska na ľad, tak sa stretnutie dohrá pred prázdnymi tribúnami.

40:00
    Druhá tretina sa skončila.

Buly pre Bystricu, avšak hostia si nestihli vypracovať príležitosť a hru prerušil koniec tretiny. Vhadzuje sa v stredovom kruhu.

Vhadzuje sa v strednom pásme, pri domácej trestnej lavici.

39:38
    Hra je prerušená a nepokoj v hľadisku. Dokonca letiaci pohár s pivom zasiahol jedného z rozhodcov.

39:05
    Štefanka páli z otočky.

38:25
    Kudrnov pokus vyrazil Lakosil na ochrannú sieť.

37:09

36:30
    Dnes je Nitra aréna skutočne vypredaná do posledného miesta, nakoľko fanúšikovia hostí na dnešný zápas nezavítali organizovaným výjazdom a na ich vyhradené miesta v hľadisku zasadli domáci diváci. Tí sa doposiaľ dobre bavia.

36:26
    Vhaduzuje sa v strednom pásme.

36:11
    Slovákov pokus z prvej tesne minul svoj cieľ.

35:47
    Postavenie domáceho hráča v bránkovisku a vhadzuje sa v strednom pásme.

35:42
    Hostia v plnom počte.

34:53

34:40

34:27
    Postavenie mimo hry posúdené ako úmyselné a vhadzuje sa pred Anderssonom.

33:40
    Na lavicu hanby si sadá Surový a pomer síl na ľade je vyrovnaný.

33:37
    Nitra sa prvej minúte presilovky ubránila.

32:33
    Michal Novák opäť na trestnej a Bystrica má možnosť v presilovke znížiť. Novák inkasoval aj vyšší 10 minútový trest za napadnutie hlavy a krku. Hrá sa 5 na 4.

31:56
    Po góle Košarišťana nahradil Andersson v bránke hostí.
    Novák L. - 4:1

31:56
    Nitra zvyšuje stav stretnutia na rozdiel troch gólov vďaka gólu LUKÁŠA NOVÁKA. Asistencie: Filip Kuzma, Jozef Stumpel.

29:40
    Vhadzuje sa v strednom pásme.

29:25
    A je tu to , čoho sme boli svedkami aj minulú sezónu, po štadióne putuje nad hlavami divákov obrovská vlajka HK NITRA.

29:25
    Michal Novák fauloval Lampera a Bystrica si zahrá presilovku.

29:00
    V hľadisku, konkrétne za komentátorským pultom, spolu s Jánom Hudokom sedí aj hokejová reprezentantka Zuzana Tomčíková.

28:29

28:22

26:41
    Posunutá bránka hostí.

26:17
    Kuzma na ľade. Pomer hráčov na ľade sa nemení. Vhadzuje sa v strednom pásme.

25:15
    Nitra v útočnom pásme, hostia sa bránia.
    TOMÁNEK - 3:1

21:10
    Po naskočení Bystričana z trestnej lavice Stümpel nabil ROMANOVI TOMÁNEKOVI, ktorý sa presadil podobne ako Konig pri druhom góle. Asistencie: Jozef Stümpel, Lukáš Novák

20:48
    Ospravedlňte technické problémy v Nitre.

20:01
    Začala sa druhá tretina.

Góly: 2:1
    Vylúčení na dve min.: 1:2
    Strely: 5:11
    Úspešnosť brankárov: 90.9%:60:0%

Skončila sa prvá tretina, v ktorej sme videli 3 góly. V prvej minúte poslal Bystricu do vedenia Hudec. Nitra vďaka gólom Königa a Lukáša Nováka otočila stav zápasu a vyhráva 2:1.

20:00
    Prvá tretina sa skončila.

19:21
    Košarišťan podcenil nahodený puk, bol mimo svojej bránky ale Školiak ani Slovák nezakončili ideálne a Bystrica sa ubránila.

19:04
    Bíro si sadá na trestnú lavicu a Nitra si zahrá presilovku.

18:19
    Kudrnov pokus z ľavého kruhu Lakosil vyráža na ochrannú sieť.

17:27
    Na ľade zostal ležať Lelkeš po nešetrnom zákroku jedného z Bystričanov.

17:11
    Bystričania hrali s vysokou hokejkou a vhadzuje sa v strednom pásme.

16:48

16:26
    Lakosil zasahuje po strele Kudrnu. Bude sa vhadzovať po jeho pravici.

16:04
    Surový tesne minul odkrytú bránku, kedy vystrelil po odrazenom puku od zadného mantinelu.

14:56
    Lamperova prihrávka pred bránku nenašla svojho adresáta.

14:14
    Novák L. - 2:1

12:58
    Nitra využíva presilovú hru, kedy domáci dobre zakombinovali. Stümpel prihral na ľavej strane Tománekovi, ten poslal puk pred bránku, kde bol osamotený LUKÁŠ NOVÁK, pristavil si puk a bez problémov prekonal ležiaceho Košarišťana. Asistencie: Roman Tománek, Jozef Stümpel.

12:38
    Kousalík zasiahol Tománeka hokejkou do tváre a Nitra si zahrá presilovku.

08:31
    Po buly sa zmocnili puku domáci, vyrazili do protiútoku, Tománek na modrej čiare prihral PETROVI KÖNIGOVI, ktorý nevymýšľal, oprel sa do puku a vymietol pavučinu v pravom hornom rohu hosťujúcej bránky. Asistencie: Roman Tománek.

08:22
    Zakázané uvoľnenie Nitra. Predtým však dobre zakombinoval Kudrna s Kytnárom, Lakosil dobre zasiahol.

07:31

06:20
    Matoušek poslal tvrdo Lelkeša na mantinel. Všetko v rámci pravidiel.

05:59
    White strieľa, Lakosil zasahuje a nasleduje vhadzovanie.

05:21
    Druhý gól hostí mohol pridať Kafka, ktorého dorážka tesne minula ľavú tyčku domácej bránky.

04:33

03:47

03:31
    Nitra sa prvú minútu oslabenia dobre bráni a Bystrica sa nedokázala usadiť v útočnom pásme.

02:29
    Michal Novák za faul na Lampera si posedí dve minuty. Prvá presilovka Bystrice.

01:34
    HUDEC - 0:1

00:47
    Nitra prepadla v obrannom pásme a Bystrica sa vďaka gólu MICHALA HUDECA dostáva v úvode stretnutia do vedenia. Asistencie: Michal Handzuš, Tomáš Surový.

00:01
    Stretnutie sa práve začalo.
    Odznieva hymna Slovenskej republiky

Po hymne je všetko pripravené na začiatok zápasu.

Úvodné zostavy:

HK Nitra: Lakosil – Ordzovenský, König P., Milo, Mezei, Novák M., Kuzma, Bednár, Piačka – Tománek, Stümpel, Novák L., Pupák, Štefanka, Bajtek, Slovák, Školiak, Ručkay H., Mráz, Lelkeš, Ručkay J.

HC 05 Banská Bystrica: Košarišťan – Gründling, Čížek, Bambúch, Kousalík, Jaborník, Guimond, Rosandič, Bíro – Hudec, Handzuš, Surový, White, Kytnár, Kudrna, Handlovský, Preisinger, Kafka, Lamper, Zigo, Matoušek

Rozhodca: Jonák, Müllner – Šefčík, Výleta.

Cesta Nitry do semifinále:
    Minuloročný vicemajster sa podobne ako minulý rok stretne v semifinále s Banskou Bystricou. Podobne ako svoj súper, Nitra prešla cez štvrťfinále víťazstvom 4:1 nad Martinom. Kosačky sa nestali čiernym koňom vyraďovacích bojov tak ako sa očakávalo a pre Nitru boli ľahkým sústom hneď od úvodného zápasu. V ňom Corgoni deklasovali svojho súpera 9:2 a hetrikom sa zaskvel Jozef Stümpel. V druhom zápase Martin nezvládol druhú tretinu, v ktorej inkasoval 4 góly a Nitra zaznamenala výhru 6:2. Séria sa sťahovala do Martina, kde Kosačky predviedli pred zápasom laserovú show a možno aj toto im dopomohlo k tomu, že Nitru zdolali 4:1 a znížili stav série. Antonín Stavjaňa na tretí zápas nominoval ex-Martinčana Michala Valenta, zhodou okolností v deň jeho narodenín, ten už viac neinkasoval a Nitra po výsledkoch 7:0 a doma 5:0 zaslúžene postúpila do semifinále. Nitra strelila Martinu v piatich zápasoch dovedna 28 gólov, najviac zo všetkých štvrťfinalistov, a práve na svoju ofenzívnu silu a šiesteho hráča v hľadisku sa Corgoni budú spoliehať aj v semifinále.

Cesta Banskej Bystrice do semifinále:
    Po základnej časti tretí Banskobystričania si v štvrťfinálových stretnutiach vyraďovacích bojov merali sily so šiestym Trenčínom. Séria sa začala dvoma zápasmi pod Urpínom, pričom až na výnimku jedného stretnutia sa zvyšné zápasy série skončili tesným výsledkom. V hneď úvodom dueli rozhodol o víťazovi iba jediný presný zásah, o ktorý sa v dvadsiatej šiestej minúte postaral bystrický útočník Kudrna. Po najtesnejšom výsledku sa tak ujali vedenia 1:0 v sérii „barani“. Druhý zápas už priniesol viac gólov a takisto aj jednoznačnejší priebeh, keďže všetky góly padali sa chrbát skúseného gólmana Konráda. Po víťazstve Bystrice 4:0 sa tak séria sťahovala pod hrad Matúša Čáka. Trenčania ale nedokázali uspieť ani v prvom dueli na domácom ľade. Už v polovici stretnutia prehrávali 0:2, ale presným zásahom tesne pred koncom prostrednej časti, ktorý bol vôbec ich prvým v sérii, znížili stav na rozdiel jediného gólu. Domácim sa následne podarilo skóre vyrovnať, no v záverečnej minúte opäť inkasovali a zápas prehrali tesne 2:3. V štvrtom zápase sa už Trenčín ocitol v zložitej situácii, keďže Bystrica mala možnosť rozhodnúť o svojom postupe do semifinále. Stretnutie to bolo opäť napínavé až do úplného záveru, keď domáci tím dokázal vyrovnať skóre až v záverečných sekundách a prvé víťazstvo v sérii si pripísali vďaka Dudášovi, ktorý premenil rozhodujúci samostatný nájazd. Piaty zápas série sa odohral v Banskej Bystrici, pričom ešte v úvode prostrednej časti „barani“ prehrávali o jeden gól. Napokon však stav stretnutia otočili a po víťazstve 4:2 dokázali uspieť aj v celej sérii v pomere 4:1 na zápasy. Najlepšími strelcami štvrťfinálovej série sa z tímu Banskej Bystrice stali Andrej Kudrna spolu s Tomášom Surovým, keď sa obidvaja dokázali presadiť štyrikrát. Andrej Kudrna sa ale so ziskom šiestich bodov stal zároveň aj najproduktívnejším hráčom svojho tímu.

Vážení športoví fanúšikovia, srdečne vás vítame pri ďalšom pokračovaní play-off našej najvyššej hokejovej súťaže! Vyraďovacie boje sa už preklenuli do druhej významnej časti, ktorou je semifinále. Medzi štvoricu najlepších sa prebojovali Nitra, Banská Bystrica, Poprad a Košice. Dnes je na programe piaty duel prvých dvoch menovaných tímov, z ktorého vám vďaka nášmu podrobnému textovému prenosu určite neunikne nič podstatné. Aktuálne je stav série 2:2, kedy jedno aj druhé mužstvo dokázalo vyhrať na ľade svojho súpera 1 zápas a v jednom zápase si pripísali obe mužstvá výhru pred vlastnými fanúšikmi.

1. zápas: HK Nitra – HC '05 Banská Bystrica 4:2 (2:0, 0:2, 2:0), stav série 1:0
    Góly a asistencie:
    3. Marek Slovák (R. Školiak), 17. Lukáš Novák (Stümpel), 57. Marek Slovák (R. Školiak), 60. Lelkeš (Mezei) – 22. M. Rosandič, 33. M. Hudec (Handzuš, T. Surový)
    Do semifinálovej série vstúpila lepšie Nitra a v 133. sekunde strelil úvodný gól stretnutia Marek Slovák. V 17. minúte v presilovej hre zvýšil náskok domácich Lukáš Novák po nezištnej prihrávke od Stümpela. Druhá tretina mala podobný gólový scenár ako tá prvá, ibaže góly pridali Bystričania. Najskôr v 22. minúte znížil Mislav Rosandič, ktorého strelu od modrej čiary tečoval za Valentov chrbát obranca Peter König. V polovici zápasu využili presilovú hru aj hostia a gólom Michala Hudeca vyrovnali stav stretnutia. V tretej tretine sme boli svedkami opatrného výkonu na oboch stranách, o čom svedčia aj strelecké pokusy, kedy barani ohrozili Valenta 6 strelami, domáci dokonca zaznamenali iba 5 striel. V 57. minúte využil nedorozumenie Čížeka s Košarišťanom Školiak, prihral puk pred bránku, kde stál nikým nekrytý Slovák a strelil víťazný gól Nitry. Gólovú poistku zaznamenal 10 sekúnd pred koncom stretnutia Lelkeš a Nitra tak vybojovala víťazstvo nad Banskou Bystricou v pomere 4:2.Paradoxom stretnutia je, že všetkých 6 gólov padlo do rovnakej bránky.

2.zápas: HK Nitra – HC´05 Banská Bystrica 3:4 sn (2:1, 1:0, 0:2 – 0:0 ), stav série: 1:1
    3. Ručkay H. (König, Stümpel), 14. Kuzma (Školiak), 37. Stümpel (Tománek, Novák L.) – 10. Surový (Rosandič, Kudrna), 53. Surový (Bíro, Handzuš), 54. White (Kytnár, Kudrna), rozh. náj. Kafka
    Úvod druhého semifinálového zápasu medzi Nitrou a Banskou Bystricou vyšiel lepšie práve domácim, ktorí sa už v závere tretej minúty dostali do vedenia, keď sa v presilovej hre dokázal presadiť Henrich Ručkay. Ešte v polovici tretiny však skórovali aj hostia, z nenápadnej akcie vyrovnal skóre Tomáš Surový. Do prvej prestávky sa ale Nitra dokázala opäť vrátiť do vedenia, premiérovým presným zásah v tohtoročnom play-off sa presadil Filip Kuzma. V prostrednej tretine padol iba jeden gól, konkrétne za chrbát brankára Košarišťana z hokejky skúseného Jozefa Stümpela. Tretia tretine ale patrila Banskej Bystrici, ktorá v priebehu necelej pol minúty dokázala stav stretnutia vyrovnať, postupne sa presadili Surový a neskôr aj White. Keďže viac gólov už na zimnom štadióne v Nitre nepadlo, zápas sa za stavu 3:3 dostal do predĺženia. Ani v tom sa však o víťazovi nerozhodlo, a tak nasledovala nájazdová lotéria. V tej o zisku víťazstva pre svoj tím rozhodol v piatej sérii Petr Kafka a Bystrica tak vyrovnala stav série na 1:1.

3. zápas: HC' 05 Banská Bystrica – HK Nitra 2:3 (0:1, 1:1, 1:1), stav série 1:2
    36. Handlovský (Čížek), 44. Kytnár (Kudrna) – 10. L. Novák (Tománek), 32. Bajtek (Pupák), 51. Milo (Pupák)
    Za vyrovnaného stavu v sérii 1:1 sa boje presunuli pod Urpín. Tam oba celky pred plnými tribúnami bojovali o veľkú psychickú výhodu, ktorú víťaz duelu bezpochyby získal. Úspešnejšie začali hostia a už po necelých desiatich minútach otvoril skóre z prečíslenia dvoch proti jednému Lukáš Novák. Banskobystričania síce nepoľavovali, ale proti aktívnym Corgoňom sa nedokázali presadiť a naopak, po polhodine hry ich gólovou dorážkou zmrazil Bajtek. Barani však pred svojimi divákmi nič nevzdali a aj naďalej sa tlačili do útoku. To sa ukázalo ako úspešná voľba, pretože v 36. minúte Handlovský tečoval Čížekovu strelu až do siete a v 44. minúte dokonca Kytnár strelou spred bránky vyrovnal na 2:2. Napínavý súboj plný množstva pekných akcií pokračoval aj naďalej a necelých desať minút pred koncom riadnej hracej doby podvihol puk do siete nitriansky obranca Dušan Milo. Na to sa síce ešte Barani pokúsili odpovedať aj v záverečnej powerplay, ale napokon bez úspechu a hostia sa po tesnom triumfe 3:2 ujali celkového vedenia 2:1.

4. zápas: HC' 05 Banská Bystrica – HK Nitra 4:2 (1:1, 1:0, 2:1), stav série 2:2
    6. Kafka (Preisinger, Handlovský), 33. Surový (Handzuš), 43. Matoušek (Gründling), 46. Kafka (Matoušek) – 3. Ručkay H. (Slovák, Školiak), 56. König (Stümpel,)
    Vo štvrtom stretnutí semifinálovej série začali opäť lepšie Corgoni, ktorí sa v 3. minúte po góle Henricha Ručkaya ujali vedenia. V 6. minúte za domácich vyrovnal Petr Kafka. Pvýkrát v sérii poslal Bystricu do vedenia v polovici zápasu Tomáš Surový. Napokon víťazný gól stretnutia dosiahol v 43. minúte Tomáš Matoušek. Za domácich na trojgólový rozdiel upravil o tri minúty neskôr svojím druhým gólom v stretnutí Petr Kafka a Valenta v bránke hostí prvýkrát v semifinále vystriedal Lakosil. Za hostí znížil 4 minúty pred koncom stretnutia Peter König. Hostia sa už na viac nezmohli a Bystrica presvedčivo vyrovnala stav série na 2:2.

Termíny série:
    18.3.2015 Nitra – B. Bystrica (ZŠ Nitra)
    19.3.2015 Nitra – B. Bystrica (ZŠ Nitra)
    22.3.2015 B. Bystrica – Nitra (ZŠ B. Bystrica)
    23.3.2015 B. Bystrica – Nitra (ZŠ B. Bystrica)
    25.3.2015 Nitra – B. Bystrica (ZŠ Nitra)
    27.3.2015 B. Bystrica – Nitra (ZŠ B. Bystrica)
    29.3.2015 Nitra – B. Bystrica (ZŠ Nitra)

Všetky štatistiky základnej časti, pravidlá play-off, zaujímavosti z histórie a ešte oveľa viac si môžete prečítať TU.

Z tohto zápasu vám v priamom prenose ponúkneme opis všetkého, čo sa udeje na ľadovej ploche i mimo nej, GIF-obrázky gólov a zaujímavých situácií, fotografie priamo zo štadióna a po skončení duelu aj ohlasy oboch trénerov.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 17:00.

Dalibor Sklár

Branky a nahrávky: 9. König (Tománek), 13. Novák L. (Tománek, Stümpel), 22. Tománek (Stümpel, Novák L.), 32. Novák L. (Stümpel, Kuzma), 52. Ručkay H. (Slovák, Milo) – 1. Hudec (Surový, Handzuš), 56. Kudrna (Kytnár)

HC´ 05 Banská Bystrica: Košarišťan – Gründling, Čížek, Bambúch, Kousalík, Jaborník, Guimond, Rosandič, Bíro – Hudec, Handzuš, Surový, White, Kytnár, Kudrna, Handlovský, Preisinger, Kafka, Lamper, Zigo, Matoušek

Rozhodčí: Jonák, Müllner – Šefčík, Výleta