Belgie – Island 5:4 (1:0 po s.n.) | Srbsko – Nizozemsko 2:3 (kon.) | Čína – Španělsko 0:2 (kon.)
po s.n. (1:0)
Belgie
5:4 (2:2, 2:1, 0:1 - 0:0)
Island
Sobota 09.04.2016, 13:00 • Pabellon de Hiello, Jaca, Španělsko • Mistrovství světa - II. A Divize • 1. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:00.

Belgie a hokej
    Belgie je jednou z prvních zemí, kam se lední hokej s pukem z kanady rozšířil. Je proto jedním ze zakládajících členů IIHF (1908). Je zajímavé, že domácí Královská belgická federace ledního hokeje byla založena až 4 roky poté, v roce 1912. Od počátku se Belgičané zapojili do mistrovství Evropy, které se hrálo v letech 1910 – 1932. Později bylo nějakou dobu ME součástí MS. Na ME posbírala Belgie celkem 4 medaile (zlato 1913, stříbro 1927, bronz 1910 a 1911), což jsou její největší historické úspěchy. S rozvojem hokeje v dalších zemích ale úroveň belgického hokeje postupně upadala. Účastnila se prvních 4 olympijských turnajů (1920 – 1936), na kterých skončila nejlépe sedmá.

Island a hokej
    Ač jsou led a zima na Islandu více než doma, lední hokej se na tomto ostrově začal hrát až v 50. letech v přírodních podmínkách na řekách a jezerech. Díky drsnému počasí to bylo velmi obtížné i pro ošlehané Islanďany. První stadion s umělým ledem byl postaven až roku 1987, první zastřešená ledová plocha se objevila o 10 let později. S příchodem umělé ledové plochy došlo konečně k rozvoji ledního hokeje na Islandu a roku 1991 byla založena pravidelná ligová soutěž. Na jaře příštího roku byl Island přijat do IIHF, avšak ještě dalších 7 let trvalo, než se ostrované odvážili na mezinárodní scénu. Poprvé se objevili na MS roku 1999 a od té doby se účastní každoročně.

Dovolte mi, abych co nejpříjemnější sportovní zážitek popřál všem fanynkám a fanouškům mezinárodního hokeje. V tomto zápase Mistrovství světa 2. divize skupiny A proti sobě nastoupí Belgie a Island

Belgie: Jansen (Prodi) – Gyesbreghs, Thurara, Distate, Paulus – Vercammen, Kolodziejczyk B., Pellegrims – Bogaert, Smet, Bremer – Franssen, Herny, Goris – Rooy, Noten, Kolyasnikov – Dewin, Kolodzieckij A.

Sestava Islandu, to je samý "son".
    Island: Sigurbergsson (Hendstrom) – Eliasson, Blondal, Arnason, Johsson, Helgason, Palsson, Einarsson – Gudnason, Andresson, Mikaelsson – Sigrunarson, Sigurdsson, Sigurdarson – Hedstrom, Alengard, Leifsson – Magnusson Johannsson, Johannesson

Rozhodčí: Topperl – Hynek – Meyer.

Utkání začne zhruba za pět minut.

Oba týmy jsou už na ledové ploše, za malý moment zápas začne.

00:01

00:01
    Úvodní buly vyhrávají Belgičané, kteří se dostávají do útočného pásma.

00:45
    Elitní formace Islandu se dostala do útočného pásma, ke střele se ale nepropracovala.

01:25
    Tým vedený jako hostující se dostává do útočného pásma.

02:02
    Island právě vstřelil branku!
    Po Palssonově přihrávce se rychlou střelou prosazuje ANDRI HELGASON. Island tak vede o jednu branku. Asistence: Robert Palsson.
    02:02 Andri HELGASON - 0:1

02:34
    Belgie odpovídá kombinační hrou, rána Notena končí ve výstroji brankáře Sigurbergssona.

02:55
    Vyloučení v týmu Belgie (Bremer – 2 min., podražení).

03:45
    Přesilovou hru hrají Islanďané dobře, střelecky jsou aktivnější, ale nemohou si vytvořit žádnou velkou šanci.

04:55
    "Domácí" se dokázali ubránit a stav 0:1 z jejich pohledu stále trvá.

05:39
    Parádní samostatnou akcí se prosazuje ROBERT SIGURDSSON, který posílá Island v šesté minutě do vedení o dvě branky. Už jeho první střela měla gólové parametry, ujala se ale až dorážka. Bez asistence.
    05:39 Robert SIGURDSSON - 0:2

06:00
    Šest minut zápasu je pryč, šest střel vyslal Island na branku Jansena a hned dvakrát puk skončil za jeho zády.

06:30
    Belgie se nyní musí bránit, Island hraje hodně dobře v útočném pásmu. Možná až moc ale chce kombinovat do prázdné branky, takže tu a tam se do jeho hry dostane nepřesnost, která zhatí pohlednou akci.

07:10
    Sigurbergsson zasahuje po střele Bryana Henryho. Čtvrtý zákrok brankáře Islandu.

08:14
    Belgie má ponechanou výhodu, bude hrát přesilovou hru. Jansen odjel z branky, Belgie tedy hraje v šesti.

08:36
    Vyloučení v týmu Island (Gudnason – 2 min., podražení).

08:59
    Sigurbergsson kryje ránu od modré, kterou vyslal Emiel Goris. Buly v útočném pásmu Belgie.

09:25
    Belgičané narážejí na dobře hrající obranu Islanďanů. "Sonové" dobře brání a vytlačili Belgii do středního pásma.

10:00
    Dostáváme se do druhé poloviny první třetiny a v této přesilovce jsme viděli zatím jedinou střelu na branku Islandu.

10:30
    Belgie se nemůže stabilně dostat do útočného pásma.

10:36

10:44
    Hra je přerušena, píská se zakázané uvolnění Islandu, buly po pravé ruce Sigurbergssona.

11:06
    Belgie právě vstřelila branku!
    Výbornou přihrávce van den Bogaerta Bena se pohotovou střelou z bezprostřední blízkosti prosazuje DE SMET YOREN. Asistence: van den Bogaert Ben.
    11:06 de Smet Yoren - 1:2

12:05
    Belgie je po vstřelení branky aktivnější, snaží se hrát aktivně do útoku, ale také nezapomíná na defenzivní hru. On má totiž Island v každé formaci alespoň jednoho hráče, který je velmi dobrý zakončovatel.

13:10
    Po delší pasáži bez větší šance si puk v útočném pásmu srovnal na hůl Bjarki Johannesson, jehož rána jen o malý kousek minula zařízení.

14:24
    Sledujeme rychlý hokej, který se zbytečně nepřerušuje. Osobních soubojů je k vidění hodně a ani jeden tým nedá soupeři nic zadarmo. O puk je veden velký boj.

15:00
    Dostáváme se do finální části první třetiny, tým vedený jako hostující vede o jednu branku.

15:02
    Branka Belgie nyní neodolala nájezdu rozjetého Islandského hokejisty, a tak se vychýlila ze svého postavení. Sudí tedy přerušují hru a vrací ji na své místo.

15:38
    Střelecky je aktivnější Belgie, dostala nyní souboje pod tlak, jehož výsledkem je pouze zakázané uvolnění Islandu. Buly před Sigurbergssonem.

16:00
    Belgie má puk pod kontrolou za svou brankou a rozjíždí od ní další akci.

16:09
    Ta ale neměla dlouhého trvání, neboť při přechodu do útočného pásma přišla Belgie o puk, a tak hrají soupeři.

16:42
    Střelecky je zápas vyrovnaný, oba celky vystřelily po deseti ranách.

17:00
    Probíhají poslední tři minuty hry v úvodní třetině, která nabízí rychlý, vyrovnaný a pohledný hokej.

17:30
    Nyní Belgický Jordan Paulus tvrdým způsobem sestřelil jednoho z protihráčů. Vše podle pravidel zcela v pořádku.

17:44
    Vyloučení v týmu Island (Gudnason – 2 min., hákování).

17:57
    Rána Gyesbreghse od modré čáry byla tečovaná nad branku a nikdo nevěděl, kde je puk, ten byl však za brankou a Island jej odehrál do bezpečí.

18:01
    Ben Vercammen nedokázal volný kotouč poslat za brankovou čáru, obrovská šance "domácích" zůstala nevyužitá.
    18:01

18:34
    Gyesbreghs vystřelil, před brankou vznikl zmatek, kterého využil MAXIME PELLEGRIMS, který doklepl puk za brankovou čáru a Belgie tak vyrovnává na 2:2. Asistence: Vadim Gyesbreghs.
    18:34 Maxime PELLEGRIMS - 2:2

19:00
    Probíhá poslední minuta hry v první třetině.

19:30
    Už se nic nestane, třetina se v poklidu dohrává.

20:00

Čtyři branky viděli jsme v první třetině, do vedení 2:0 dostali se Islanďané, Belgie ale dokázala vyrovnat, navíc je i střelecky aktivnější (12:10).

20:01

20:01
    Úvodní buly vyhrávají Belgičané, kteří se dostávají rychle do útočného pásma.

20:35
    Se střelouGyesbreghse si brankář Islandu poradil.

21:22
    Island se snaží hrát kombinačně, ale naráží na pozornou obranu Belgie.

22:00
    Dvě minuty z druhé třetiny jsou pryč. Jediné dvě střely této periody zaznamenali "domácí", ale Sigurbergssona nepřekonali.

22:15
    Vyloučení v týmu Belgie (Kolyasnikov – 2 min., sekání).

22:22
    Belgie hraje v oslabení dobře, soupeře nepouští do útočného pásma.

23:16
    Belgická čtveřice pracuje zodpovědně, jakmile může, pošle puk daleko od své branky.

23:50
    Andresson na útočné modré netrefil kotouč, a proto se Island připravil o útočné pásmo.

24:15
    Belgie je v plném počtu a nutno poznamenat, že mnoho práce jí bránění nedalo. Island na branku totiž nevystřelil.

24:45
    Belgie svého soupeře drží daleko od své branky.

25:05
    Elitní Belgická formace si v útočném pásmu dokázala se soupeřem pořádně vyhrát. Výsledkem byly dvě střely do odkryté branky. Neujala se ani jedna.

25:26
    Buly v obranném pásmu Islandu vyhrává bránící se tým, a tak se směr hry otáčí.

25:57
    Rána Alexandra Bremera od modré čáry mířila pouze dos střelu branky, kde byl připravený Sigurbergsson.

26:18
    Jedna střela za druhou míří na branku Sigurbergssona, který jednak odolává, ale také často nemusí zasahovat, neboť kotouče míří hodně také mimo branku.

27:00
    Sedm minut druhé třetiny je pryč a na gól v této části hry ještě čekáme.

Během poslední reorganizace v roce 2012 byla Belgie na základě výsledků MS 2011 zařazena do II. B divize, ze které hned napoprvé postoupila do II. A divize. Tu hraje dosud, ač měla v roce 2014 namále, od sestupu ji dělil jediný bod. Jinak se pohybuje v horní polovině tabulky a minimálně stejný cíl má národní tým i letos ve Španělsku. Navíc dostane příjemný bonus v podobě derby s Nizozemskem, které se na MS hrálo naposledy před 12 lety.

27:43
    Island se po rychlé akci dostal do útočného pásma, ke se ale dlouho nezabydlel, zkazil rozehrávku a o pásmo přišel.

28:17
    Sledujeme takticky vedenou bitvu, ani jeden celek nechce udělat chybu, a tak raději brankář Jansen kryje kotouč. Buly v obranném pásmu Belgie.

29:00
    5:2, taková je poměr střel v dosavadním průběhu druhé třetiny.

29:13
    Brankář Islandu toho mnoho neviděl, ale spíše instinktivně mávl rukou a puk chytil.

29:22
    Druhou branku v tomto zápase dává ROBERT SIGURDSSON. Tentokrát využil chyby na útočné modré Belgie a svůj brejk proměnil střelou mezi betony. Bez Asistence.
    29:22 Robert SIGURDSSON - 2:3

30:24
    Inkasovaný gól vyburcoval Belgii ke zlepšení ofenzivní hry.

30:43
    BEN VERCAMMEN vyrovnává stav zápasu na 3:3. Odpověď Belgie na sebe nenechala dlouho čekat. Asistence: Bryan Kolodziejczyk.
    30:43 Ben VERCAMMEN - 3:3

31:32
    Krásně to nyní sehrála Belgie a je z toho vedoucí gól! Pelelgrims našel skvělým pasem BRYANA KOLODRIEJCZYKA, který se trefuje na vzdálenější tyč. Asistence: Maxime Pellegrims.
    31:32 Bryan KOLODZIEJCZYK - 4:3

32:07
    Vyloučení v týmu Belgie (Smet – 2 min., vražení na hrazení).

32:50
    Island je v útočném pásmu, ale do výraznějšího zakončení se dostat nemůže.

34:07
    Belgie je kompletní.

34:50
    Krásně to nyní sehrála druhá formace Islandu, nechybělo mnoho a byl z toho krásný gól do odkryté branky, to by ale musel Bjorm Sigurdarson zakončit přesněji.

35:22
    Belgie hraje více kombinačně a snaží se vstřelit další branku, proti je ale Islandská obrana a Sigurbergsson.

36:10
    Buly v útočném pásmu Islandu, ale puk získávají Belgičané, kteří otáčejí směr hry.

Střely na branku v této třetině 10:5, celkově pak 22:15.

36:30
    Island nyní hraje aktivně, ale má to proti době se pohybující obraně Belgie těžké.

37:00
    Probíhají poslední tři minuty hry ve třetí třetině.

Reorganizace MS v roce 2012 znamenala pro Island zařazení do vyšší výkonnostní skupiny v rámci II. divize a II. A divizi hraje dosud. V roce 2014 v Bělehradu pouze porážka v úvodním zápase s Estonskem dělila Islanďany od historického postupu do I. divize, i tak zaznamenali nejlepší umístění na MS v historii. Loni měli na domácím ledě velkou motivaci znovu bojovat o postup, avšak to se nepovedlo a v neskutečně vyrovnané tabulce obsadili až 5. místo. To by letos ve Španělsku chtěli rozhodně vylepšit.

37:40
    Puk má za svou bankou Jansen, který nechává rozehrávat obránce.

38:16
    Kotouč vylétl z ledové plochy, bude se vhazovat. Oba celky střídají.

38:16
    Vyloučení v týmu Belgie (Bogaert – 2 min., podražení).

38:35
    Ani jeden z týmů si nyní nevytváří střelecké pozice.

38:50
    Krásně puk tečoval Mikaelsson, jeho pokus končí ale nad brankou Belgie.

39:00
    Probíhá poslední minuta hry ve druhé periodě.

39:30
    Island se snaží v závěru třetiny vyrovnat, jeho snahu ale kazí špatná rozehrávka, po níž přichází o pásmo.

39:47
    Po závaru před brankou Belgie došlo k rozmíšce mezi hráči. V ten moment tam přijeli rozhodčí a celou situaci uklidnili.

40:00

Tři branky nabídla prostřední třetina. Belgie otočila vývoj zápasu a vede o jednu branku.

Hráči jsou na ledové ploše a zápas bude za malý moment pokračovat.

40:01

40:16
    Belgie je v plném počtu.

40:48
    Island se snaží vyrovnat, ale nemůže se dostat přes koncentrovanou obranu Belgie.

41:20
    Proti jednomu z Islanďanů předvedl Jansen parádní zákrok.

41:45
    Island střídá v době, kdy je v útočném pásmu a pásmo stále drží.

41:59
    Vyloučení v týmu Island (Helgason – 2 min., faul kolenem).

42:18
    V oslabení to zkusil člen třetí hostující formace Jonas Magnusson, ale jeho pokus končí mezi betony brankáře Jansena.

42:35
    Jordan Paulus vystřelil od modré a jeho rána jen o malý kousek minula branku Sigurbergssona.

43:14
    Sigurbergsson znovu připravený, i tentokrát si poradil se střelou belgického hráče.

43:38
    Islanďané se tak tak brání.

43:59
    Tým vedený jako hostující hraje v plném počtu.

44:37
    V dosavadním průběhu třetiny jsou střelecky aktivnější ostrované, ti vedou v tomto ohledu 4:3.

45:15
    Franssen se opřel do kotouče, který končí po teči protihráče v rohu kluziště.

46:02
    Brankář Islandu kryje dobrý pokus Pellegrimse, který si vyjížděl před branku z rohu a z ničeho nic vyslal jedovatou střelu.

47:24
    Hra je přerušena, bude se vhazovat v útočném pásmu Belgie. Ta prohrála souboj o kotouč, a tak se musí vracet do obrany.

47:59
    Islanďané se velmi rychle dostali z obranného do útočného pásma, počkali na správný moment a vystřelili. Pokus, který ze své hole vyslal Sigrunarson končí mimo, Jansen zasahovat nemusel.

48:47
    Sledujeme rychlý hokej, který se zbytečně nepřerušuje, hraje se hodně ve středním pásmu. Gólových šancí je k vidění hodně málo.

49:17
    Zakázané uvolnění vrací hru před banku Belgie.

49:28
    Jednomu z hráčů Islandu se střela nepovedla, zlomil při ní hůl, a tak se musel byť bez hole rychle vracet do obranného pásma, aby zažehnal brejk soupeře.

50:01
    Dostáváme se do druhé poloviny třetí třetiny, Belgie stále vede o jednu branku a útočné snahy Islandu zatím likviduje obrana soupeře a hlavně dobře chytající Jansen.

51:00
    Třetí formace Islandu nyní hraje dobře, Brent van Rooy to myslel dobře, vystřelil na teč, Patrick van Noten ale nedokázal tečovat přesněji.

51:33
    Belgie si bere oddechový čas.
    Pohled na tribunu v hale Pabellon de Hiello

52:10
    Island byl v útočném pásmu, Robin Hedstrom nedokázal puk poslat do odkryté části branky. Velká šance nebyla využita.

52:18
    Vyloučení v týmu Belgie (Pellegrims – 2 min., sekání).

52:18
    Island bude hrát přesilovou hru, v níž se pokusí o vyrovnání.

52:21
    Ingvar Jonsson trefil hráče stojícího metr před ním. Žádné ohrožení branky se tak nekonalo.

53:04
    Robert Sigurdsson zavezl puk do útočného pásma, jeho rána nebyla dostatečně důrazná.

53:42
    Belgie měla puk na holi, ale nedokázala ho vyhodit. Na modré čáře Island kotouč získal. O pásmo se připravil o něco později špatnou rozehrávkou sám.

54:18
    Belgie přečkala oslabení.

54:44
    Dostáváme se do finální části třetí třetiny, Belgie vedená jako domácí tým vede o jednu branku a Island před malou chvilkou neproměnil dvouminutovou početní výhodu.

55:10
    Ostrované hrají aktivně, snaží se o vyrovnání, ale Belgie dobře brání a také podniká ofenzivní výlety před branku Sigurbergssona.

55:40
    Ben Vercammen si najel do útočného pásma, ke střele se přes obránce nedostal.

56:13
    Rána Belgie od modré čáry branku Sigurbergssona minula o nějaký metr a půl.

56:32
    Zakázané uvolnění Belgie znamená buly před brankou Jansena. Jeho spoluhráči souboj o puk vyhráli.

57:00
    Probíhají poslední tři minuty hry ve třetí třetině. Stav zápasu příznivější pro Belgii.

57:20
    Gólman Jansen rozehrával kotouč poněkud riskantně, ale podařilo se mu najít spoluhráče. Ono rozehrávat těžkou brankářskou holí není žádná snadná věc.

57:42
    Sigurbergsson nadvakrát zneškodnil střelu Bremera.

58:00
    Dvě minuty do konce základní hrací doby.

58:14
    Icing Belgie se ke zděšení hráčů Islandu nepíská.

58:30
    Belgie hraje aktivně, její soupeř nemůže odvolat brankáře.

58:44
    Čas se blíží ke konci.

59:00
    Island bez brankáře, hraje se šesti bruslaři. A Jansen drží Belgii.

59:37
    Island vyrovnává! Střelu Andri Helgasona dorazil do odkryté části banky BJORN SIGURDARSON. Island se raduje, podařilo se mu vyrovnat. Asistence: Andri Helgason.
    59:37 Bjorn SIGURDARSON - 4:4

59:37
    Gólman Sigurbergsson se tedy vrací do branky.

59:37
    Oddechový čas Islandu.

59:50
    Vyloučení v týmu Island (Jonsson – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo).

59:55
    Puk je zašlápnutý za brankou.

60:00

Hned v úvodním zápase Mistrovství světa 2. divize uvidíme prodloužení. Šedesát minut zápasu Belgie s Islandem hraným zde v Jace nerozhodlo, a tak uvidíme extra hokej navíc.
    Střídačka Belgie před prodloužením. Vládne zde klid.

Následovat bude prodloužen o délce pěti minut se systémem náhlá smrt.

60:01

60:20
    Belgie hraje přesilovku čtyři na tři a hned musel zasahovat Sigurbergsson.

61:00
    Tlak celku, který je veden jako domácí, pokračuje dál. Island se tak tak brání.

61:12
    Vyloučení v týmu Belgie (Bremer – 2 min., sekání).

61:20
    Hraje se nyní tři na tři a tlak má Island.

61:45
    Robert Palsson to opravdu udělal nejhůře, jak mohl. Dostal ideálně přihrávku, ale trefil jen Jansena.

61:50
    Island v plném počtu.

63:00
    Island má přesilovou hru, ale jen těžko se dostává do optimálního rozestavení.

63:10
    Kotouč vylétl ze hřiště, hra je tedy přerušena.

63:12

63:29
    A málem bylo rozhodnuto, Sigurbergsson na poslední chvíli rukavicí přikryl kotouč.

63:40
    Probíhají poslední desátky vteřin v nastavení.

63:48
    Branka Belgie je posunuta, rozhodčí ji tedy dávají do správného postavení.

64:00
    Probíhá poslední minuta nastavení.

64:16
    Belgie se pokouší rozhodnout, Sigurbergsson toho mnoho neviděl, ale betonem kotouč vykopl.

64:40
    Nyní to zkouší Island, ale nemá mnoho času.

65:00
    Prodloužení skončilo.

Tak tedy uvidíme samostatné nájezdy, které rozhodnou o vítězi klání mezi Belgií a Islandem.

Samostatné nájezdy začínají.

1. série
    1:0
    Jako první jede De Smet Yoren a proměnil blafákem.

1. série
    1:0
    Sigudrdsson to nemyslel zle, ale neprostřelil brankáře Jansena.

2. série
    1:0
    Bogaert trefil střed branky, kde byl pozorný Sigurbergsson.

2. série
    1:0
    Alengard branku minul.

3. série
    1:0
    Michael Distate odpovídá úplně stejně, ani on netrefil.

3. série
    1:0
    Sigurdarson neproměnil, a to znamená, že Belgie vítězí.

V samostatných nájezdech zvítězil tým Belgie.
    Autorem vítězné branky je DE SMET YOREN.
    de Smet Yoren - 5:4

Nejlepší hráčem Islandu je vybrán Robert Sigurdsson
    Nejlepším hráčem Belgie je vybrán Vadim Gyesbreghs.
    Hymna pro vítěze.
    Gratulace k výhře.

Sledovali jsme zápas mezi Belgií a Islandem. Island vedl o dvě branky, Belgie dokázala vyrovnat na 2:2. Pak se prosadil Island a zase vedl. Následně Belgie přidala dva góly a poprvé v zápase vedla. O svůj náskok přišla v poslední minutě, kdy Island využil hru bez brankáře. V nájezdech pak jediným úspěšným střelcem byl de Smet Yoren, který bonusový bod zajistil pro Belgii. Já se s Vámi ze španělské Jaci loučím a přeji pěkný zbytek dne. (15:38:09)

Jan Prošek

Branky a nahrávky: 12. de Smet Yoren (Bogaert), 19. Pellegrims (Gyesbreghs), 31. Vercammen (Kolodziejczyk), 32. Kolodziejczyk (Pellegrims), rozh. náj. de Smet Yoren – 3. Helgason (Palsson), 6. Sigurdsson, 30. Sigurdsson, 60. Sigurdarson (Helgason)