Nizozemsko – Ukrajina 0:3 (kon.) | Kazachstán – Polsko 2:3 (kon.) | Rumunsko – Estonsko 7:3 (kon.)
Chorvatsko – Litva 1:3 (kon.) | Slovinsko – Japonsko 6:2 (kon.) | Velká Británie – Maďarsko 1:4 (kon.)
Velká Británie
1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Maďarsko
Neděle 09.02.2020, 19:00 • Nottingham Motorpoint Arena • Kvalifikace mužů na OH • Skupina J

On-line přenos je u konce. Děkujeme za pozornost. (21:27:22)

Konečná tabulka skupiny J

1. Q Maďarsko – 8 bodů
    2. Velká Británie – 6 bodů
    3. Rumunsko – 4 body
    4. Estonsko – 0 bodů

Maďaři slaví po výsledku 1:4 postup do finálového kola kvalifikace na Zimní olympijské hry 2022 v čínském Pekingu. Za jejich rozhodujícím vítězstvím stála hlavně taktická vyspělost, efektivita v zakončení a téměř bezchybný výkon brankáře Miklose Rajny, který v utkání sehrál jednoznačně nejvýraznější roli. Britům se podařilo rychlým gólem Myerse vykřesat naději na obrat, jenže po trefách Hariho a Sofroně o ní definitivně přišli. Závěr utkání bohužel ovlivnili i hlavní rozhodčí, kteří přehlédli několik až likvidačních zákroků, které by určitě zasloužily trest.

Střely: 30:13
    Radující se Maďarsko postupuje do závěrečné části kvalifikace, kde narazí na Lotyšsko, Francii a Itálii

59:36
    Ani Betteridgův pokus se za brankovou čáru nedostal.

59:27
    Tak teď sledujeme na ledě grotesku v podání rozhodčích a nikdo úplně neví, co se děje. Dvě minuty nejprve dostal Hari, teď ho ale sudí posílá do kabiny. Jedná se o 10minutový trest za nesportovní chování.

59:27
    Vhazovat se ale bude v pásmu Velké Británie.

59:27
    Connolly s Lakem už teď přehnali důraz na brankovišti a možná i trochu z frustrace posunuli Rajnu společně s brankou mimo postavení. Přerušuje se.

59:00
    Poslední minuta pro Brity. Dohnat náskok už je prakticky nereálné.

58:49
    Myers u mantinelu poznal sílu Garata, pokračuje se ve hře.

58:32
    Hari dostává kotouč až za branku Britů.

58:28
    Connollyho už zase umlčel Rajna. Střela byla hodně nepřipravená, přesto dostatečná prudká, aby nadělala problémy.

58:11
    Bowns zůstává na střídačce, Británie v šesti!

58:11
    Oddechový čas pro domácí.

57:48
    Hammondovu přízemní střelu zvládl Rajna, Bowns stále zůstává ve svém brankovišti.

57:21
    Erdely v útočném pásmu našetřil cenný čas.

56:58
    Na poslední chvíli zastavil rozhodčí v útočné aktivitě Maďary. Nagy totiž sáhl k faulu, který je klasifikován jako nedovolené bránění.

56:22
    Lake obrán o kotouč Sarauerem a akcie Britů se dostávají na hodně nízké hodnoty.

55:12
    Fanoušci v Nottinghamu pískají po další tvrdém ataku, tentokrát na Daviese, který rozhodčí neocenili vyloučením.

54:21
    Galanisz zachytil u modré čáry střelu Dallase Ehrhardta, už mu ale nezbyly síly k tomu, aby lépe zakončil následný protiútok.

54:12
    Farmer málem nachytal Rajnu na přední tyči, vzrušení je však nakonec zbytečné.

53:32
    Terbosc kombinoval s Karolem Csanyiym, jejich vzájemná spolupráce ale vedla k nepříliš nebezpečnému přízemnímu zakončení.
    52:01 Istvan SOFRON - 1:4

52:01
    Maďarsko právě vstřelilo branku!
    ISTVAN SOFRON dnes večer bude v Británii asi nejnenáviděnějším hokejistou na světě. Jeho zákrok se dal ocenit vyšším trestem, ve hře ale zůstal a po konci přesilovky se propracoval ke krásné individuální akci, položil na led i brankáře Bownse a sráží britské šance k bodu mrazu. Kotouč z ostrého úhlu vměstnal za vzdálenější tyč. Skóre je 1:4. Bez asistence.

51:48
    Venus nedává gól po další střele z větší vzdálenosti.

51:06
    Hosté v plném počtu. David Phillips v závěru přesilovky po nečekaném odrazu málem rozvlnil síť.

50:40
    Opakovaný záběr ukázal další nevybíravý zákrok Hariho, mělo se hrát pět na tři.

50:24
    Perlini trefil jen brusli Connollyho, následně vypálil z pravé strany do náručí Rajny. Maďarsko může střídat a zatím se brání úspěšně.

49:36
    O'Connor se prošel kolem modré čáry, ale přes houští těl neposlal puk až před branku. Podobně se vedlo Hammondovi.

49:12
    Perlini před brankou zase nezamířil přesně.

49:06
    Nakonec si Sofron odsedí pouze dvě minuty za napadení. Svého soupeře si ale našel po odehrání puku úplně mimo hru a za tento trest bude rád.

49:06
    Dallas Ehrhardt končí na zemi po ostrém ataku Sofrona, spěchá k němu doktor. Rozhodčí se poradí o výši trestu.

48:28
    Istvan Terbocs mohl přinést Maďarům další blesk z čistého nebe, ale netrefil zařízení.

47:48
    Robert Farmer se mohl na své zakončení určitě soustředit ještě usilovněji. Puk netrefil vůbec čistě.

47:39
    Do hry se dostává i třináctý útočník britské sestavy Robert Lachowicz. Teď sahal po puku, který mířil do brankoviště Maďarska, Rajna si ale opět poradil.

47:12
    Sofron proti přesile neměl šanci a pouze odevzdal kotouč.

46:27
    Travis Ehrhardt zkoušel napravit zaváhání svého bratra při inkasovaném gólu ranou z levé strany. Rajna se instinktivně sehnul a byl rád, že kotouč netrefil jeho masku.

45:56
    Hammond nabruslil do útočné třetiny a tahem zkusil najít místo v Rajnově postoji. To se mu nepodařilo, avšak vybojoval alespoň vhazování v útočném pásmu.
    45:12 Janos HARI - 1:3

45:12
    Tak to je další rána pod britský pás. JANOS HARI okradl za brankou o puk Dallase Ehrhardta, který už jen přihlížel tomu, jak maďarský útočník objíždí branku a zakončuje na zadní tyč, kde Bowns nedokázal dostat své dolní končetiny. Maďarsko si bere zpět dvougólový náskok a zase má zatraceně blízko k postupu do finálové části kvalifikace o účast na olympiádě. Bez asistence.

44:28
    Connolly dostal ihned po vhazování kotouč do jízdy a ještě zkoušel vyslat do útoku Ferraru, tomu ale scházela potřebná rychlost.

43:44
    Po delší době musel do akce Bowns, kterého zkusil ohrozit Kristof Papp. Britský gólman zastavil i další nájezdníky ve svém brankovišti.

43:10
    Kotouč se teď dostal do tváře Marka Richardsona. Ten si přepočítá zuby a po buly ve středním pásmu se pokračuje.

42:09
    O'Connor poslal perfektní pas na Luka Ferraru, který vyjížděl zpoza brankové čáry a puk lehce přizvedl. Rajna ale roztáhl své ruce.
    40:57 Matthew MYERS - 1:2

40:57
    Velká Británie právě vstřelila branku!
    Také Britům se nakonec daří využít přesilovka v úvodu třetiny. MATTHEW MYERS se prosadil po přízemní dorážce, když ho beci Maďarska nechali za svými zády a brankář Rajna už nedokázal srovnat svůj postoj. Kotouč se patrně ještě odrazil od brusle bránícího Bence Sziranyiho. Zásadní snížení, které ještě může zahýbat s osudem tohoto utkání. Bez asistence.

40:37
    Connolly před brankou hledal Perliniho, který na puk jen těsně nedosáhl.

40:01

22:6. Takový je poměr střel po prostřední části hry. Skóre? 0:2. Druhá třetina skutečně ukázala, jak dokáže být hokej nevyzpytatelným sportem. Maďaři výtečně sehráli přesilovou hru, když Bowns vůbec neviděl ránu Stipsicze od modré čáry. Od té doby ale otěže zápasu přebírali Britové, kteří ve zbytku dvacetiminutovky udělali jedinou chybu v defenzivě. I tu ale dokázal využít Csanad Erdely, osamocený půl metru před brankovištěm. V maďarské brance dnes stojí hrdina Miklos Rajna. Pokud se Britům nepodaří maskovaného muže rozhodit, budou mít co dělat, aby nepříznivý stav zvrátili. Do třetí třetiny si ale ponesou početní výhodu.

40:00

39:55
    V závěru ještě faul Macaulayho, který už nedokázal odolávat britskému ždímání povoleným způsobem. Dvě minuty odsedí za držení soupeře.

39:38
    Před brankou se dostal do další skvělé pozice Hammond. Jenže důležitý britský střelec na posledním mistrovství světa opět selhal.

38:46
    Britové si vůbec nerozuměli a vyhodili kotouč přes všechny čáry. Rozhodčí zaváhali, když neodpískali zakázané uvolnění, přičemž následovaly dva velmi tvrdé střety, ze kterých si zřejmě aktéři na obou stranách odnesou nějakou tu modřinu.

38:10
    O'Connor v útočném pásmu předvedl tvrdý hit, ale maďarský výběr se zvládl osvobodit.

36:55
    Jonathan Phillips už Rajnu překonal, puk se ale dostal do vzduchu, spadl do brankoviště a tam už ho maďarští obránci zvládli odpravit do bezpečí.

36:22
    Britové utahují šrouby, šance střídá šanci. U modré čáry natáhl až ke stropu haly Hammond, ale gólmana neprostřelil.

35:36
    Myers unikal středem, ale už si nestihl kotouč přehodit na forhend. Přesto jeho bekhendový pokus byl více než nebezpečný, k dorážce se tlačil Ben Davies, ale levou tyč minul o pár centimetrů.

34:47
    Momentálně je statistika střel nakloněna Britům, vedou v poměru 14:5, přesto dostali dva góly.

34:31
    Velký britský tlak pokračoval, ale Rajna je prostě k nepřekonání. U levé tyčky na jeho dovednosti narazil Brendan Connoly.

33:55
    Obrovská šance Britů! Před brankou se snažil dorážet Travis Ehrhardt, ale zase mu do cesty vešly maďarské hole.

33:41
    Garat zase bezmyšlenkovitě nahodil puk na branku Britů, před níž ale stála hradba těl. Conway vyrazil na steč, jeho rána ale byla z kategorie propagačních.

31:53
    Galanisz zahrozil při dalším rychlém kontru. Bowns puk vyrazil lapačkou.
    31:17 Csanad ERDELY - 0:2

31:17
    A přichází maďarský trest. CSANAD ERDELY zůstal naprosto osamocen před britskou brankou a neměl žádný problém s pohotovým zakončením. Důležitou úlohu sehrál u gólu Richard Toth, který zůstal na ledě o něco delší dobu a byl připraven přihrávat do vyložené šance. Bowns se sice roztáhl na brankové čáře jak široký, tak dlouhý, střelu maďarského útočníka už ale nedokázal zachytit. 0:2. Asistence: Richard Toth, Istvan Sofron.

30:42
    Jonathan Phillips ve velké rychlosti nabruslil do pásma Maďarů, ale místo šikovné stahovačky předvedl spíš pád před brankářem.

30:03
    Britské vyhození roztrhalo pasáž, kdy se hrál hodně útočný hokej. Za vlastní klecí začínal Sziranyi.

29:16
    Lake hodně překvapivě zakončil na přední tyči, ale Rajna jako jediný z Maďarů zůstal pozorný a situaci zvládl.

28:56

28:23
    Macaulay už málem využil i druhou přesilovku Maďarska v této třetině, ale Mark Richardson proti němu vytasil své tělo.

28:09

27:56
    Výraznější prostor jednoznačně vyhovoval Britům. Brendanovi Connollymu ale není přáno. Jeho jedovka z vrcholku kruhu narazila na břevno.

27:18
    O'Connor pálil a před brankou na jeho ránu čekal Hammond. Puk se ale dostal mimo oblast tří tyčí.

26:56
    Lake sice netrefil puk, ale soupeře ano. Je z toho nedovolené bránění.

26:52
    Lake hledal před brankou Roberta Farmera, pak ale přišel britský faul.

26:40
    Rajna si teď poradil i s tečovanou ránou Travise Ehrhardta, na kterou dosáhl před brankou zaparkovaný Ben Lake.

26:09
    Nagy si v pokračující akci nepohlídal svou hůl, podrazil hrdinu Myerse a už sedí na trestné lavici.

26:02
    Myers předvedl úžasnou defenzivní práci. Brankář Bowns už ležel na boku, když v tom Myers přisvištěl do obranné třetiny a zastavil nadějnou ránu Gerga Nagyho.

25:38
    Toth nejprve ztroskotal u modré čáry a z následného protiútoku se dvakrát k nebezpečnému ostřelování dostal Connolly. Dost možná nejaktivnější střelec Britů neuspěl.

24:42
    Hari se u britské střídačky k puku nedostal a ten tak opouští útočné pásmo Maďarů.

24:04
    O malou chvíli později už Ferrara pálí od pravého mantinelu. Rajna čapnul puk do lapačky.

23:42
    Connolly nabídl kotouč na levé křídlo Ferrarovi, ten rozhýbal svá ramena, na maďarskou defenzivu ale jeho pohyby nestačily.

23:12
    Erdely najížděl z pravé strany, musel by ale pálit přes ruku, a tak raději zkusil svůj bekhend. Bowns si místo na přední tyči pohlídal.

22:32
    Joshua Batch nedostal kotouč do středního pásma a Britové budou znovu rozehrávat z vlastní třetiny.
    20:32 Bence STIPSICZ - 0:1

20:32
    A přesilovku se bleskově daří využít. Janos Hari nabídl kotouč na pravou stranu ke kapitánovi Gergo Nagyovi, následná přihrávka našla hůl obránce BENCE STIPSICZE a ten propálil vše, co mu stálo v cestě. Důležitý první gól pro Maďarsko znamená také úvodní trefu maďarského zadáka na tomto turnaji. Bowns vůbec nic neviděl. Asistence: Gergo Nagy, Janos Hari

20:02
    Maďaři si do druhé třetiny přenesli početní převahu z úvodní periody.

20:01

Sledujeme velmi zajímavý duel o postup do finálového kola kvalifikace na Zimní olympijské hry v roce 2022, kterému ale stále scházejí branky. Viděli jsme několik zajímavých šancí a skvělých zákroků, v 19. minutě se dokonce halou v Nottinghamu rozezvučela horní tyč domácí branky. Jenže ani Andrew Sarauer, který ji napálil, nezměnil bezgólový stav.

20:00

19:37
    Daviesova formace se usadila v útočném pásmu a Hari nepohlídal svou hůl. Podrážel britského útočníka, jenže rozhodčí viděli celou situaci jinak a poslali Brita na dvě minuty za vysokou hůl, kterou patrně zasáhl Hariho při svém pádu.

19:06
    Zbytek přesilovky už se Britům nepovedl a Maďaři jsou v plném počtu.

18:02
    Na druhé straně i v oslabení zaútočil Andrew Sarauer. Jeho pokus se zastavil až o horní tyč!

17:28
    Rajna se teď dostal při ataku Connollyho až za brankovou čáru, o malou chvíli později pálil Brit znovu z mezikruží, ale maďarský gólman odolává jeho atakům.

17:05
    Svého soupeře přidržel Galanisz. Maďarský útočník dává Britům šanci udeřit v závěru třetiny.

16:48
    A opět Farmerův pokus, na který ale Rajna tentokrát dobře viděl a také ho zachytil do rukavice.

15:57
    V pokračujícím střídání se Ferraro procpal k přihrávce, kterou zkoušel zakončit Farmer. Na poslední chvíli jeho pokus zastavili zadáci.

15:30
    Sarauer se probíjel kolem zadního mantinelu, v nebezpečném prostoru ale nikoho nenašel a kotouč vyvezl Ferraro.

14:28
    Macaulay se opět Britům připomněl, jeho nahození se ale zastavilo ještě před brankou a málem se dopředu protlačil Connolly.

13:31
    Obrovský zmatek před maďarskou brankou po střele Venuse. Myers se snažil o několikanásobné dorážky, ale Rajna všechny jeho pokusy zastavil.

13:05

12:49
    Ferraro se k zblokované přihrávce nedostal a Erdely vyhnal britský celek do jeho obranné třetiny.

11:52
    Po předávce Hammonda pálil od modré O'Connor. Před Ranjou ještě projel jeden z Britů, puk ale skončil na zadním mantinelu.

11:03
    Lakea za brankou zbrzdil Zsombor Garat a Britové si vyzkouší svou souhru v přesilovce. Nedovolené bránění.

11:02
    Úplně prázdnou bránu měl před sebou Mike Hammond, ke kterému se odrazil volný kotouč. Nedal.

10:22
    Macaulay ostřeluje britskou bránu, teď proti němu ale dvakrát vystoupil kapitán Jonathan Phillips a svými chrániči zastavil puk.

10:07
    Pozsgaiovu ránu od modré čáry schoval britský brankář do rukavice.

09:49
    Ani Hariho střela v brance nekončí, Bowns zasahoval v neortodoxní pozici.
    09:42 Bowns zmařil Pappovu šanci

09:42
    Bowns vytahuje skvělý zásah. Od modré čáry se na něj řítil útočník Kristof Papp, ale britský gólman ukázal svou extratřídu a kotouč schoval v lapačce. Zatím nejlepší pasáž v podání maďarského výběru.

08:48
    Macaulay se vydal na útočný výlet a dvakrát zahrozil před britskou bránou. V první šanci ho skvěle uvolnil Szabo.

07:43
    Jonathan Phillips vyplaval před maďarskou brankou a Rajna s velkým štěstím jeho pokus zastavil. Britové jsou aktivnější.

07:31
    Teď se O'Connor pokusil o rychlou rozehrávku na Hammonda, jenže ten puk nezastihl. Zakázané uvolnění.

07:08
    O'Connor dovolil svým spoluhráčům vystřídat, když nahodil kotouč ze středního pásma.

06:05
    Domácí v plném počtu a Myers ještě vyrazil na steč s Perlinim. Přihrávka prvně jmenovaného prošla brankovištěm.

05:50
    Matthew Myers důležitým článkem v oslabení, znovu osvobodil svůj tým.

05:34
    Britům se dvakrát v krátkém čase podařilo vyhodit.

05:13
    Z pravé strany se o skrytou ránu pokoušel Gergo Nagy, ale Bowns stál opět na správném místě.

04:04
    Teď už se vylučovat bude, ale na straně Britů. Conway svého soupeře poslal k ledu krosčekem.

03:45
    Perlini u modré čáry oslovil Joshuu Batche. Jeho nahození nemělo od gólu zas tak daleko.

03:27
    Ferrara skončil v maďarské brance po ataku obránce, sudí ale nevylučují a hra je vykázána do středního pásma.

03:07
    Janos Harri vedl další přečíslení Maďarska, ale nepovedlo se mu přihrát svému spoluhráči.

02:24
    Po ztrátě Britů ve vlastním pásmu se ke střele odhodlal kapitán Gergo Nagy, Bowns musel kotouč zpacifikovat.

01:52
    Sarauer se nedostal přes modrou čáru a zaútočit mohli znovu Britové. Venus posílal přihrávku do předbrankového prostoru a Rajna měl práci.

01:09
    Papp před brankou operoval s kotoučem a našel Sziranyie. Tomu střela nevyšla podle představ.

00:38
    Connolly nahodil kotouč z levé strany, ale netrefil svůj cíl.

00:28
    Lake neudržel kotouč v útočném rohu, přestože se mu snažil pomoci Betteridge. Maďaři si ale zase nerozuměli při rozehrávce, druhý icing.

00:08
    Maďaři ze středního pásma poslali kotouč rovnou na zakázané uvolnění.

00:01

Bílý dres dnes neoblékli Andras Benk a Daniel Koger, i proto má Maďarsko k dispozici čtyři nekompletní útočné trojky. Velká Británie nastupuje v modré kombinaci.

Velká Británie: Bowns (Whistle) – O'Connor, Richardson (A), D. Ehrhardt, T. Ehrhardt, Swindlehurst, D. Phillips, Batch – Lake, Connolly, Betteridge – Farmer (A), Hammond, J. Phillips (C) – Conway, Perlini, Ferrara – Venus, Myers, Davies – Lachowicz

Maďarsko: Rajna (Arany) – Stipsicz, Pozsgai, Macaulay, Sziranyi, Kiss, Garat, Szabo – Sofron, Hari, Erdely – Galanisz, Nagy, Papp – Csanyi, Sarauer, Terbocs – Toth, Szita

Rozhodčí: Alarie, Smetana – Elonen, Špůr.

Dnešní utkání bude řídit i čárový rozhodčí z České republiky, Josef Špůr. A i když by se mohlo zdát, že hlavní sudí Ladislav Smetana je jeho krajanem, jedná se o soudce z Rakouska.
    Domácí Britové v sobotu hladce přehráli Estonsko a v neděli si to rozdají s Maďarskem o postup do finále olympijské kvalifikace.

Maďaři mají Britům co vracet za níže zmíněný světový šampionát divize IA v roce 2018, který hostila Budapešť. Domácí hokejisté museli v přímém souboji o postup vyhrát v základní hrací době a hnáni vyprodanou arénou vedli po zásazích Boda a Erdelyho na začátku třetí třetiny 2:0. Poddaní jejího veličenstva to ale nezabalili, v 51. minutě snížili Robertem Dowdem a 15 sekund před koncem doslova umlčel ochozy Robert Farmer. Britové po skončení třetí třetiny spustili mohutné oslavy, ale zápas se ještě musel dohrát. Nakonec se došlo až do nájezdů, v nichž byli úspěšnější hokejisté Velké Británie.

Loni před MS se pak oba týmy potkaly v rámci přípravného utkání, které Britové opanovali výsledkem 3:1.

Velká Británie:
    Na Britských ostrovech je hokej momentálně na vzestupu. Ještě v roce 2017 hráli Britové až třetí nejvyšší výkonnostní úroveň MS, ale v roli nováčka divize 1A se jim v roce 2018 podařil husarský kousek, když šampionát v Maďarsku vyhráli a zajistili si postup mezi elitu. Tam se vrátili po dlouhých 25 letech. Na Slovensku Britové podle očekávání na nejlepší týmy světa nestačili, ale v závěrečném duelu s Francií, který byl přímým soubojem o záchranu, dosáhli takřka hokejového zázraku. V utkání totiž prohrávali už 0:3, obrovskou bojovností však dokázali srovnat a v prodloužení jim trefil účast v elitní skupině i pro příští MS Ben Davies.

Současný kádr tvoří hlavně hokejisté z domácí EIHL. Tato soutěž už má slušnou kvalitu a vzhledem k dobrým platebním podmínkám láká i cizince. Pouze útočníci Robert Farmer a Mike Hammond letos nastupují ve 2. německé lize za Lausitzer Füchse. Velkou oporou národního týmu je brankář Cardiffu Ben Bowns. Ten na loňském MS sice dostával hodně gólů, ale proti palbě hokejových velmocí vytáhl i spoustu vynikajících zákroků. Zajímavým jménem je pak kanadský rodák Brett Perlini, který byl v roce 2010 draftován do NHL v 7. kole Anaheimem. Jeho bratr Brendan, který má kanadský pas, nastupuje od této sezóny za Detroit Red Wings, před tím hrál za Chicago a Arizonu.

Britové hostí svou skupinu ve 3. fázi kvalifikace a zatím potvrzují roli favorita. Proti Rumunsku se trápili, ale nakonec urvali vítězství 4:3 a v sobotu přehráli Estonce 7:1. Pobaltský tým sice držel po první třetině bezgólový stav, ale poté už domácím nestačil.

Maďarsko:
    Hokejisté Maďarska si v roce 2016 zahráli na MS mezi elitou, ale stejně jako při předchozí účasti v roce 2009 zase hned sestoupili zpět do skupiny IA. Ve druhé výkonnostní úrovni tak každý rok patří k favoritům, ale už třikrát v řadě skončili bez medaile. Loni obsadili až páté místo, předloni na domácím šampionátu potřebovali v posledním duelu porazit za tři body Brity. V závěru však ztratili dvougólové vedení, prohráli po nájezdech a kromě snu o návratu mezi elitu jim proklouzlo mezi prsty i medailové umístění.

Na olympijskou kvalifikaci vzal finský trenér Jarmo Tolvanen osvědčené borce i několik mladých hráčů. Brankář Miklós Rajna nastupuje ve slovenské extralize za maďarského účastníka z Jegesmedvéku, jeho kolega Gergely Arany pak hájí barvy Ferencvárose v rakouské Erste Lize (v tamní hierarchii tato soutěž následuje po mezinárodní EBEL). Ve dvojici maďarských celků hrající nejvyšší soutěž na Slovensku pak působí například obránci Tamás Pozsgai, Dániel Kiss či naturalizovaný Kanaďan Scott Macaulay a z útočníků jmenujme slovenského rodáka Karola Csányie, Istvána Sofrona či Nikandrosze Galanisze. Další opory pak mají angažmá v EBEL. V nominaci naopak schází někdejší útočník pražské Slavie János Vas, jenž ve svých 36 letech pozvánku nedostal.

Maďaři budou v posledním zápase bojovat o postup s domácími Brity. Nejprve přehráli hlavně díky hattricku Jánose Háriho 4:1 Estonce a v sobotu se natrápili na výhru proti Rumunsku, které zdolali 3:2 až v prodloužení. To rozhodl po 15 sekundách Csanad Erdely.

Vítám tu všechny fanynky a fanoušky hokeje! V neděli vrcholí 3. fáze kvalifikace o Olympijské hry v Pekingu. Skupinu J uzavře přímý souboj o postup do finálové části kvalifikace mezi domácí Velkou Británií a Maďarskem. Sen o olympiádě bude moci nadále žít jen vítěz duelu.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

Patrik Czepiec

Branky a nahrávky: 41. Myers – 21. Stipsicz (Nagy, Hari), 32. Erdely (Toth, Sofron), 46. Hari, 53. Sofron

Maďarsko: Rajna (Arany) – Stipsicz (A), Pozsgai (A), Macaulay, Sziranyi, Kiss, Garat, Szabo – Sofron, Hari, Erdely – Galanisz, Nagy (C), Papp – Csanyi, Sarauer, Terbocs – Toth, Szita

Rozhodčí: Alarie, Smetana – Elonen, Špůr