Švýcarsko – Německo 3:5 (kon.) | Švédsko – Česko 4:0 (kon.) | USA – Finsko 3:0 (kon.)
USA
3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
Finsko
Pondělí 08.04.2013, 21:30 • SBP Arena, Ottawa • Mistrovství světa žen

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:30.

Ženský šampionát v Ottawě vrcholí. Po zápase o páté místo už bude led SBP Areny patřit semifinálovým soubojům, které by v případě potvrzení všech předpokladů měly dosadit do finále oba zámořské celky. Jako první budou roli favorita tvrdit Spojené státy proti Finsku.

Oba celky se už na turnaji potkaly ve skupině a Američanky se proti Finkám slušně natrápily. V první třetině sice daly z deseti střel čtyři góly, ale pak už brankářka Noora Rätyová svou branku uzamkla. Zápas i tak skončil vítězstvím reprezentace USA 4:2.

Spojené státy za sebou mají dva dny volna, do semifinále postoupily přímo z druhé příčky skupiny A. Jejich jediným přemožitelem byla Kanada, která v prestižním utkání první den šampionátu obrátila ztrátu 0:2 ve vítězství 3:2 po nájezdech.

Zato Seveřanky musely ve čtvrtfinále svést tuhý boj proti Německu. V první třetině ještě předváděly to, co se od nich očekávalo, a jen brankářka Harrerová jim stála v cestě k víc než jednomu gólu. Kvalita finské hry ale postupem času upadala, jenže Němky se takřka k ničemu nedostaly, a tak zápas přece jen přinesl radost Finkám díky výhře 1:0.

USA: Vetterová (McLaughlinová) – Marvinová, Bellamyová, Chessonová, Picardová, Bozeková, Schleperová, Steckleinová – Deckerová, Coyneová, Kesselová – M. Lamoureuxová, J. Lamoureuxová, Carpenterová – Dugganová, Fryová, Knightová – Chuová „C“, Schoullisová, Ericksonová. Trenérka: Katey Stoneová.

Finsko: Rätyová (Räisänenová) – Lindstedtová, Hiirikoskiová „C“, Kilponenová, Jalosuová, Terhová, Villiläová, Tarvainenová – Voutilainenová, Tapaniová, Rantamäkiová – Rajahuhtaová, Välimäkiová, Karvinenová – Tarkkiová, Hoviová, Tikkinenová – Mäkinenová, Tuominenová, Saarimäkiová – Tuomanenová. Trenér: Mika Pieniniemi.

Rozhodčí: Tottmanová (GBR) – Gagnonová (CAN), Kúdelová (SVK).

Do finské brány se po jednozápasové odmlce vrací Noora Rätyová. Nechme se převkapit, jak úspěšně bude čelit útočným choutkám soupeřek.

00:01

00:25
    Finky začaly dobře a nutí Vetterovou k prvnímu zákroku.

00:54
    A další střela, kterou americká gólmanka vyráží do rohu.

01:18
    Od finské hokejky se kotouč ve středním pásmu dostal na střídačku. Sledujeme dobrý start evropského týmu.

01:55
    Pohotovou kombinaci v podání Spojených států zastavuje Rätyová. Střílela Kacey Bellamyová.

02:41
    Venla Hoviová na chvíli zastavila americký příval a z dálky pozdravila Vetterovou.

03:21
    Typická akce v podání Jocelyne Lamoureuxové, která vykroužila od levého hrazení až do gólové pozice. Chtěla Rätyovou oklamat dlouhou kličkou, ale puk pak poslala jen do boční konstrukce!

03:56
    A tak se zase snaží Finky, které jsou v útočném pásmu také nebezpečné.

04:33
    Američanky nedokázaly dostat puk od mantinelu do středu hřiště a Finsko se osvobozuje.

05:06
    Tvrdou střelu Schoullisové vyráží finská brankářka s vypětím všech sil mimo tři tyče lapačkou.

05:30
    Kotouč v moci Rätyové, která ho přikryla po nahození ze středního pásma a rozhodla se nerozehrávat.

05:43
    Obrovský tlak Američanek! Dvojčata Lamoureuxova nedokáží na Rätyovou vyzrát.

06:21
    Spojené státy měly k dispozici výhodu, ale nakonec se vylučuje na obou stranách. Monique Lamoureuxová (USA) – 2 minuty za nedovolené bránění, Annina Rajahuhtaová (FIN) – 2 minuty za hákování. Čtyři na čtyři.

06:58
    Amanda Kesselová zamířila z rohu před Rätyovou, ale jedna z protihráček ji totálně vyvedla z rovnováhy.

07:28
    Dugganová hledala Bozekovou, ta ale v dobré pozici na puk nedosáhla.

07:56
    Finky jsou pasivní, ale další šance svým soupeřkám nedovolují.

08:16
    Rätyová zastavuje hru před dorážející kapitánkou USA Julií Chuovou.

08:28
    Oba týmy hrají v plném počtu.

08:51
    Monique Lamoureuxová se nečekaně vymotala zpoza brány, ale Rätyová přesto nenechala u levé tyčky místečko!

09:43
    Finky se prokousávaly středním pásmem, nakonec úspěšně. Za modrou je ale americká obrana zastavila.

10:27
    Seveřanky nahodily puk na Vetterovou, která zareagovala pohotově a hned ho hokejkou rozehrála.

10:59
    Sledujeme vyrovnanou pasáž, oba celky dobře střeží své modré čáry.

11:39
    Skvělá Rätyová! Nejdřív perfektně zareagovala na tečovanou střelu Schlepperové a pak vychytala i dvě dorážky Carpenterové!

12:00
    A teď lapačkou zastavuje i bekhend Monique Lamoureuxové, jež předvedla pohledný slalom pásmem.

12:39
    Finky odevzdaly kotouč, potřebovaly střídat. Dostávají se pod velký tlak.

12:54
    Teď pomůže finskému celku komerční přestávka po snadnějším zákroku Rätyové, k nemuž ji z nulového úhlu donutila Coyneová.

13:35
    Zase je vrcholem finského snažení jen posunutí kotouče do hájemství soupeřek.

14:09
    Ani Američanky však nedokázaly své nahození dojet a usadit se v pásmu.

14:48
    Když se jim to povedlo, tak jen na chvilku. Jedna z Finek dvakrát zabojovala a dokázala odvrátit puk za modrou čáru.

15:33
    Jocelyne Lamoureuxová byla vepředu sama, tak chtěla vystřelit. Před bránící sokyni se jí to ale nepovedlo.

16:02
    Další vynikající pasáž Finska. Karvinenová střílela z levé strany, Vetterová vytěsnila kotouč pravým betonem.

16:20
    Hra je přerušena až po zásahu Rätyové.

16:58
    Oba celky střídají, rozehrávku vymýšlí modrobílé dresy Suomi.

17:47
    Terhová ztratila za vlastní bránou kotouč, o který se pak dlouho bojovalo u hrazení. Nakonec rozhodčí přece jen přerušila hru.

18:07
    Monique Lamoureuxová hledala svou sestru z rohu, ale puk poslala jen k připravené brankářce.

18:43
    Kesselová přenechávala puk do tandemu své spoluhráčce, jenže ta její myšlenku úplně nepochopila.

19:24
    Mírný americký tlak je přerušen, ovšem může za to finský faul. Anne Tuomanenová (FIN) – 2 minuty za hru tělem.

19:41
    Skvělá práce Michelle Karvinenové znamená, že puk je ve středním pásmu.

20:00

Finsko se za úvodní část semifinálového zápasu proti favorizovanému soupeři může pochválit. V řadě momentů hrálo se Spojenými státy vyrovnanou partii, a jakmile tomu tak nebylo, v brankovišti kralovala neochvějnou mocí Noora Rätyová. Američanky na ní budou muset najít recept dřív, než z toho začnou být nervózní.

Druhá třetina začne přibližně ve 22:22.

Střely na branku v 1. třetině:

USA 10 – Finsko 5

Finky odstartují druhou třetinu v pokračující početní nevýhodě.

20:01

20:30
    Rätyová likviduje tečovanou střelu Bozekové i dorážku.

20:55
    Ani Kesselová k tyčce neuspěla, tam byl natažený levý beton brankářky.

21:11
    Noora Rätyová neuvěřitelně zasahuje! Americká hráčka před ní zblokovala kotouč, který padal do brány, ale Rätyová se bleskově otočila a chytila ho do lapačky!

21:37
    Teď už je Finsko kompletní, jeho soupeřky se provinily zakázaným uvolněním.

22:18
    Spojeným státůl se dlouho nepodařilo dostat puk z obranné třetiny, teď už ale útočí.

22:49
    Knigtová pálí jen do chráničů první clonící finské hráčky.

23:12
    Američanky se dvakrát těžko natahovaly po puku před prázdnou bránou. Naposledy nedokázala dorazit puk Hilary Knightová.

23:21
    Obrovský nápor USA končí druhou přesilovkou. Susanna Tapaniová (FIN) – 2 minuty za hru tělem.

23:52
    Kotouč je bezpečně v moci Rätyové, která ho nenechala vypadnout před sebe.

24:18
    Karvinenová vybojovala kotouč a Finky se osvobodily, o chvíli později zastavil Američanky ofsajd.

24:43
    Bozeková tvrdě vystřelila přes klubko těl, Rätyová i tak dokázala puk vyrazit.

25:07
    A zase Noora Rätyová. Teď si na ní z dorážky nepřišla Amanda Kesselová, sestra hokejisty Phila Kessela.

25:35
    Finsko se dokázalo ubránit a dál drží bezbrankový stav.

26:12
    Další střely teď Seveřanky ke své brankářce nepouštějí, jsou viditelně povzbuzeny.

26:58
    Ou! Venle Hoviové se kotouč před hokejkou postavil a finská hráčka ho ze dvou metrů poslala na vlastní střídačku.

27:19
    Mäkinenová vystihla finskou rozehrávku a pak pozlobila Jessie Vetterovou, která se jinak spíš nudí.

27:59
    Dobrá akce obránkyně Megan Bozekové, která s pukem projela přes úplně celé kluziště, končí až u finské ženy mezi třemi tyčemi.

28:19
    Také tečovanou střelu Bozekové Rätyová lape, pak se bleskově přesunula proti dorážce.

28:51
    Carpenterová byla po střele tvrdě poslána k zemi. Mohla za to Jenni Hiirikoskiová (FIN), která si vyslechla menší trest za hru tělem. Třetí početní výhoda pro reprezentaci USA.

29:36
    Jedna ze sester Lamoureuxových si vybruslila od čáry do střelecké pozice, Rätyová zasahuje levým betonem.

30:15
    Rána Bozekové byla zblokována, druhá skončila zase u gólmanky. Finsko se osvobozuje.

30:33
    Americká přesilovka bude na 18 sekund dvojnásobná. Emma Terhová (FIN) – 2 minuty za hru tělem.

30:57
    Coyneová nedokázala tečovat dobrou nabídku a Finky hrají ve čtyřech.

31:25
    Ani Schleperová netrefila puk. Obrovský americký tlak.

31:42
    Dalších 51 sekund přesilové hry pět na tři pro Spojené státy. Mira Jalosuová (FIN) – 2 minuty za hákování.

31:55
    Kanadskému publiku se předchozí verdikty nelíbily a teď se dočká aspoň malého zadostiučinění. Monique Lamoureuxová (USA) – 2 minuty za držení. Spojené státy hrají čtyři na tři.

32:20
    Kesselová se z první pokládala do nahrávky, ale trefila jen boční síť.

32:40
    První Finka je zpátky na ledě, hraje se čtyři na čtyři.

32:57
    Neuvěřitelné, celý stadion už byl na nohou a radoval se z finského gólu! Michelle Karvinenová ale svou skrytou střelou napálila jen spojnici tyčí!

32:57
    Britská rozhodčí se ještě nechala u videa přesvědčit, že puk opravdu šel ven od tyče.

33:34
    Rätyová byla faulována a Finky mají výhodu.

33:40
    Hilary Knightová (USA) – 2 minuty za nedovolené bránění. Dvě sekundy čtyři na tři pro Finsko...

33:54
    Dvě vyloučené hráčky jsou zpátky na ledě, Finky hrají klasickou početní výhodu.

34:20
    Voutilainenová tečovala kotouč směrem k americké bráně, projel však podél čáry a Američanky se osvobozují.

34:56
    Finskému týmu se teď nedaří, rozehrává hodně těžkopádně.

35:25
    Kesselová se v oslabení vydala dopředu, ale Terhová ji výtečně ubránila.

35:40
    USA v plném počtu, těžkou chvilku zvládly.

36:21
    Kotouč z finské hokejky dojel až na zakázané uvolnění.

36:51
    Hiirikoskiová si přiťukla se spoluhráčkou a za modrou čarou vypálila, ale jen do nohou připravené protihráčky.

37:29
    Zasahova musí Vetterová. Od modré ji podzravila Hoviová, která předtím obětavě zastavila americkou přihrávku.

38:14
    Jocelyne Lamoureuxovou zastavily v gólové dorážce hned dvě hráčky a jedna z nich je vyloučena, rozhodně toho však nelituje. Linda Välimäkiová (FIN) – 2 minuty za držení.

38:39
    Spojené státy hrají šestou přesilovku, ale stále si nevědí rady s Rätyovou. Ta teď i za pomoci spoluhráček ustála nápor na brankoviště.

38:59
    Střela Marvinové se nebezpečně odrazila od zadního hrazení, Finky ale odpálily puk daleko ze třetiny.

39:29
    Dvě střely Jocelyne Lamoureuxové. Jedna mimo, druhá zblokována.

39:57
    Kanadské publikum je opět ve varu a vestoje tleská finské brankářce! Nehlídaná Hilary Knightová se chystala z dorážky otevřít skóre, ale Räytová ji fantasticky vychytala lapačkou!

39:57
    Po situaci se strhla mela, která vyústila v dva americké tresty a jeden finský. Kacey Bellamyová – sekání, Sarah Ericksonová (obě USA) – hrubost a Nina Tikkinenová (FIN) – hrubost.

40:00

Co říct? Už čtyřicet minut vládne ledové ploše Noora Rätyová, která svým dnešním výkonem pravděpodobně odpověděla na otázku, kdo bude vyhlášen nejlepší brankářkou turnaje. Jasná převaha stále Američankám nestačila ke gólu! Finsko pak dělily milimetry od naprosto šokujícího vedení, když se střela Karvinenové odrazila od spojnice tyčí zpátky do brankoviště. Celá hala Scotiabank Place je v očekávání, co se bude dít dál.

Třetí třetina začne přibližně ve 23:11.

Střely na branku ve 2. třetině:

USA 24 – Finsko 3

Po úvodním buly třetí části se bude 14 sekund hrát ve čtyřech na obou stranách, poté bude následovat takřka kompletní přesilovka Finska.

40:01

40:20
    Teď už hrají Finky v početní výhodě.

40:47
    Jalosuová netrefila puk, který chtěla napálit na branku z první.

41:09
    Kotouč je daleko od americké svatyně.

41:39
    Ne, teď se Evropankám nedaří, soupeřky znovu posílají puk do bezpečí.

42:03
    Už i reprezentace USA se může opřít o pět hráček na ledě.

42:32
    Kesselová si z mezikruží vybruslila do ještě lepší pozice a pak chtěla před prázdnou bránou vybídnout spoluhráčku, ale ta se po puku natahovala marně.

43:15
    Tváří v tvář Rätyové stanula Brianna Deckerová, ale jak to asi mohlo dopadnout!

43:33
    Finky dvakrát pozlobily Jessie Vetterovou, která musela hru zastavit.

44:15
    Kotouč protancoval Američankám přes hokejky ven z útočného pásma, zkouší to znovu.

44:56
    Američanky už nejsou při rozehrávce tak jisté a střední pásmo překonávají ztěžka.

45:36
    Coynová se poroučela k ledu, i tak ještě puk vybojovala. Pak už ho ale Finsko dokázalo získat a dostává hru pryč.

45:57
    Ofsajd finského týmu, který je navíc posouzen jako úmyslný.

46:39
    Finky bojují, co mohou, a pořád se jim daří dostávat puky ze třetiny.

47:02
    Zblokovaná přihrávka zamířila k finskému brankovišti, ale Rätyová nemusela zasahovat.

47:33
    Julie Chuová z mezikruží pálí vedle.

47:53
    Finky rozehrávají. Čas ubíhá už docela rychle.

48:25
    Karvinenová předala puk ve středním pásmu Välimäkiové. Ta očividně neměla moc sil a rozhodla se z dálky vystřelit na Vetterovou, která s přehledem zasáhla lapačkou.

48:57
    Finky nedokázaly zadržet puk v rohu své třetiny, ale pak ho stejně dostaly na hokejku.

49:14
    Michelle Picardová poslala vysoký oblouček na Rätyovou, která donutila rozhodčí k zapískání.

49:37
    Zakázané uvolnění vrací hru před finskou brankářku, která už má na kontě 36 úspěšných zákroků. Ve třetí třetině ovšem jen dva.

49:45
    Jak to vypadá snadné! Ostrostřelkyně Bozeková a pak i Knightová vypálily ihned po buly, Rätyová v obou případech máchla lapačkou.

50:19
    Také na finské straně je teď štěstí, Meghan Dugganová poslala svou střelu do horní tyčky.

51:12
    Finky stále žijí svůj sen, ale bojuje se jim čím dál hůř.

51:50
    A pozor! Brianna Deckerová (USA) se ohnala po protihráčce a jde si odpočinout na dvě minuty za podražení. Celé hale se tají dech.

52:25
    Zatím se ale Seveřanky nemohou usadit v útočném pásmu.

52:58
    Karvinenová posílala zpoza americké klece chytrou zadovku, ale ani její spoluhráčka ji nečekala. Puk je zase až u Rätyové.

53:55
    USA právě vstřelilo branku!
    Tak dlouho to Američankám trvalo! Jejich první gólová akce paradoxně vznikla ještě v končícím oslabení. Amanda Kesselová od mantinelu přihrála Marvinové na modré, která našla před bránou HILARY KNIGHTOVOU. Ta se otočila kolem své vlastní osy a pak zády k bráně poslala puk bekhendem o tyčku za záda Rätyové – 1:0! Asistence: Gigi Marvinová, Amanda Kesselová.

54:06
    Tea Villiläová (FIN) je navíc vyloučena za hru tělem.

54:56
    Zatím Finkám oslabení vychází, i když je Američanky svírají.

55:32
    Druhý gól Spojených států pravděpodobně vzdorující Finky definitivně zlomí. Padl z velmi podobné akce jako před chvílí, jen po ose Jocelyn Lamoureuxová – Carpenterová – MONIQUE LAMOUREUXOVÁ, která předvedla na pětníku parádní kličku zakončenou behkendem do prázdné brány – 2:0! Asistence: Alex Carpenterová, Jocelyn Lamoureuxová.

55:32
    Oddechový čas pro finskou lavičku.

56:49
    Noora Rätyová ještě musí zasahovat levým betonem proti gólovce Deckerové.

57:29
    Finky se snaží ještě se zápasem něco udělat, je jich plné útočné pásmo.

58:14
    Finsko odvolává brankářku a zkouší to v šesti!

58:38
    Karvinenové rána zblokována, finský tlak pokračuje.

59:02
    Hiirikoskiová puk jen nahodila do útočného pásma.

59:10
    Zakázané uvolnění Američanek, buly po levici Jessie Vetterové.

59:22
    Hiirikoskiová na brankovišti neskutečně zastavila Američanku v gólové šanci!

59:43
    Teď už to ale BRIANNA DECKEROVÁ zvládla. Ve středním pásmu vystihly Američanky finskou rozehrávku, Deckerová udělala pár temp dopředu a pak dokázala bránící hráčku prostřelit. Gól do prázdné brány definitivně rozhoduje utkání – 3:0. Asistence: Meghan Dugganová.

60:00

Sledovali jsme opravdu velký zápas, kterému nechybělo moc, aby se zapsal do historie. Finky ale svou senzační cestu utkáním nedokázaly dotáhnout do konce, Američanky zlomily bezbrankové skóre v čase 53:55.

Nejlepší hráčky zápasu:

USA – Hilary Knightová (Ú)
    Finsko – Noora Rätyová (B)

Finská brankářka se dočkala bouřlivých ovací vestoje v podání celé arény, které ji nakonec přece jen vykouzlily na tváři úsměv. Nádherný moment.

Střely na branku ve 3. třetině:

USA 9 – Finsko 3

Celkem:

USA 43 – Finsko 11

Nádherný boj v podání finského týmu třeba pomůže alespoň malým dílem k odvrácení hrozby zrušení ženského hokejového turnaje na olympijských hrách.

Co ale ze zápasu vyplývá určitě, to je postup Spojených států do finále mistrovství světa a účast Finek v duelu o bronz. Druhé semifinále na sebe v SBP Areně nenechá dlouho čekat, střetnou se v něm domácí Kanada s Ruskem. Pro tuto chvíli se s Vámi loučím. (23:51:11)

Martin Voltr

Branky a nahrávky: 54. Knightová (Marvinová, Kesselová), 56. M. Lamoureuxová (Carpenterová, J. Lamoureuxová), 60. Deckerová (Dugganová)