Viťaz – Dynamo Moskva 0:2 (kon.) | Barys – Mytišči 5:4 (kon.) | Spartak Moskva – Lev 4:3 (kon.)
CSKA Moskva – Riga 2:1 (po s.n.)
Barys Nur-Sultan
5:4 (2:0, 2:3,1:1)
Atlant Mytišči
Sobota 14.09.2013, 13:30 • Kazachstán Sports Palace (4 100) • KHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:30.

Sportu zdar a hokeji zvlášť. Přeji hezké odpoledne při sledování dalšího kola KHL. Dnes budeme sledovat souboj Byrasu Astana a Atlantu Mytišči. Dá se říci, že pro oba celky to bude důležité utkání, domácí budou chtít navázat na kvalitní začátek sezóny, soupeř by se pro změnu rád odpíchl ze suterénu tabulky.

Domácí mají zatím za sebou tři zápasy. Hned v tom prvním si s chutí zastříleli, když porazili Čerepovec vysoko 10:1. Další výhra přišla o dva dny později proti Jaroslavli, kterou Barys porazil 5:3. Třetí mač už tolik povedený nebyl, přeci jen přijel velice kvalitní a silný soupeř. SKA Petrohrad vyhrál 2:5. Dnes čtvrtý zápas před domácím publikem, tak uvidíme jak se Astaně povede.

Mytišči začalo velice špatně a dnes by se rádo odrazilo k lepším zítřkům. Nejprve přišla prohra se Spartakem 0:2, následně s Jugrou 4:1, v Omsku 4:3, jediný bod si Atalant připsal za prohru po nájezdech v Jekatěrinburgu.

V týmu hostů netřeba představovat známého obra Jevgenije Arťuchina, který nadělal nepříjemnosti už mnoha hráčům.

Barys Astana: Jeremejev (Polujektov) – Lundin, Blochin, Savčenko, Litviněnko, Semjonov, Lakiza – Dawes, Bochenski, Boyd – Ruděnko, Upper, Starčenko – Poliščuk, Puškajrov, Žajlavov – Gavrilin, Rachmanov, Gratton. Trenér: Ari-Pekka Selin.

Atlant Mytišči: Borisov (Galimov) – Batyršin, Rukavišnikov, Sanguinettei, Petrov, Velikov, Aťušov, Novopašin, Niskala – Kablukov, Jašin, Koltsov – Juha-Pekka Haataja, Engqvist, Šmejlov – Arťuchin, Michnov, Trubačov – Kadejkin, Radulov, Levitsky. Trenér: Sergej Světlov.

Rozhodčí: Kulakov, Olenin – Birin, Medveděv.

Halou zní státní hymny obou zemí a za pár chvil se můžeme pustit do utkání.

00:01

00:38
    První střelecký pokus vyslal na Jeremejeva obránce hostú Batyršin, ale byla to spíše propagační rána do lapačky ruského gólmana.

01:28
    Hala je solidně zaplněná, není sice vyprodáno, ale návštěva není vůbec zlá.

01:49
    Stejně tak pokus Aťušova nebyl špatný, opět byl ve své bráně připraven Jeremejev.

02:30
    Domácí založili první útočnou akci Upperem, ale jeho kolega Starčenko byl až příliš rychlý a je z toho ofsajd.

03:16
    Na modré čáře se uvolnil domácí Bochenski, i když byl v tísni nakonec bekhendem zakončil do betonů brankáře Borisova.

04:05
    Následně budou hrát domácí přesilovku, na trestné už sedí Oleg Jašin za hákování.

04:26
    Hostům se prozatím daří vyhazovat puk ze své třetiny. Nepouští soupeře ke střelám.

05:01
    Barys se stále nemůže dostat do tlaku, soupeř v poklidu brání své první oslabení v zápase.

06:07
    Hosté jsou kompletní a málem udeřili. Jašin se řítil spolu s Koltsovem proti obránci a brankáři Jeremejevovi a nakonec to byl domácí strážce svatyně, který musel vyrazit pokus nedávno potrestaného hráče. První větší možnost zápasu a měli ji hráči Atlantu.

07:26
    Nutno poznamenat, že se hraje velice v rychlém tempu, žádné přerušování se prozatím nekoná. Možná k tomu pomáhá i menší kluziště v Kazachstánu. Většinou u týmů KHL jsou tradičně velká letiště.

07:47
    Na vyloučené 1:1, přesilovku si tentokrát zahraje Mytišči, protože se protivník dopustil technického přestupu. Hrál v šesti mužích na ledě.

08:47
    První minuta je fuč a domácí se vrhli v oslabení do brejku, a že to stálo za to. Upper nastartoval svá chodidla, dostal se až před Borisova a z pravého kruhu trefuje břevno brány Atlantu Mytišči. Puk se před něj poté ještě odrazil, ale netrefil ho ideálně. Pokud ano, s největší pravděpodobností by zapadl do sítě.

09:47
    Domácí jsou v pěti, od modré pálil ještě v závěru přesilovky Aťušov, ale nepropálil Jeremejevovy betony.

10:49
    Neskutečný závar před domácí bránou. V hlavní roli Arťuchin a jeho formace, která si vytvořila skvělé šance. Ale fantasticky Borisov na několikrát zasáhl, ucpal díry u levé tyče, poté se musel přemístit k té vzdálenější. Všechno ustál, i souboje před bránou, kde se pak strhla mela, hráči na sebe napadali jako hrušky, šarvátky a menší postrkování bylo také k vidění. Je jasné, že se budou rozdělovat i tresty.

11:17
    Na obou stranách jsou vyloučeni hráči Batyršin a Boyd. Oba za hrubost.

11:58
    Astana právě vstřelila branku!
    Hrálo se v nestandardním počtu hráčů na ledě a sledujeme úvodní gól domácího týmu. Co se před chvílí nepovedlo Atlantu, to se povedlo Barysu. Z pravé strany vypálil na Borisovovu bránu Žajlavov a byla tam i lehká teč FJODORA POLIŠČUKA, která změnila směr dráhy letu a puk tak proskotačil do sítě. Asistence: Talgat Žajlavov.

13:16
    Zajímavé utkání pokračuje tlakem domácího týmu, kterého ten úvodní gól poměrně slušně povzbudil.

15:26
    Atlant se snaží něco s výsledkem udělat, ovšem prozatím na nějakou další možnost čeká. Předtím prováhal tutovky a je za to známým pravidlem nedáš – dostaneš zákonině potrestán.

16:38
    Jen to zahučelo po střele Starčenka z mezikruží, Borisov vyráží kus černé gumy ramenem mimo tři tyče.

17:16
    Na druhé straně se prohnal obranou jao vítr Arťuchin, dostal se až před bránu, nicméně nevystřelil a zkusil obkroužit celou bránu a zasunout k zadní tyči, Jeremejev si tuto situaci pohlídal.

17:59
    Zhruba dvě minuty do konce a stále vede Barys 1:0. Na šance bohaté utkání mohlo mít klidně i jiný výsledek, pochvalu zaslouží oba gólmani.

18:15
    Engqvist je vyloučen za hákování, ještě je zde přesilovka v závěru třetiny.

18:49
    Slabou střelu Lundina kryje bezpečně do lapačky Borisov.

19:57
    Přesilovka využita krátce před koncem první třetiny. ROMAN STARČENKO dojel odražený kotouč před bránou a napálil ho přesně do šibenice hostující svatyně. Borisov měl navíc před sebou spoustu hráčů, vůbec nic nemohl vidět, a proto na kotouč ani nereagoval. Gól do šatny by mohl lépe hrající Barys uklidnit a pro hosty už je to další těžký direkt. Ze čtyř zápasů mají stále jen bod a dnes to nevypadá, že by se to mělo měnit. Bez asistence.

20:00

Máme za sebou první část. Hosté se sice dostali do několika šancí, leč větší produktivitu ukázala domácí sestava. Při hře 4/4 otevřel skóre Poliščuk a v posledních vteřinách zvýšil výsledek pro Astanu pohotový všudybyl Starčenko. Tolik tedy první třetina.

Druhá pokračuje ve 14:20.

20:01

20:39
    Hosté začali aktivně, hned se na Jeremejeva spustila sprška několika střel, všechny však dokázal vyrazit.

21:48
    A zachytal si i na druhé straně Borisov, který ukryl do výstroje prudkou ránu od modré čáry, kterou vyslal Koltsov.

22:37
    Skvěle Jeremejev, na kterého jel od červené čáry sólo nájezd útočník Haataja, ale nedokázal forhendovou kličku dotáhl do úspěšného konce. Puk se zastavil o betony brankáře Barysu Astana.

23:17
    Mohlo být sníženo, ale nakonec se stav nemění. Velkou pochvalu zaslouží Jeremejev, který chytá výtečně.

24:14
    A dějí se věci. Pronikajícího Radulovala fauloval, respektive zahákoval obránce Litivněnko a bylo nařízeno trestné střílení!

24:14
    Igor Radulov zkusil blafák, ale neuspěl. Ten tlak Atlantu slušně graduje a nyní by se dalo říci, co už by hosté chtěli. No, ani trestné střílení nic na stavu 2:0 nemění.

24:28
    Roman Savčenko vyloučen za podražení.

24:48
    Barys v této pasáži může děkovat svému brankáři, který stále hájí čisté konto a chytá skutečně výborně.

25:07
    Přesilovka se hostům příliš nedaří, hraje se ve středním pásmu.

25:17
    Před Borisovem po delší době hustější prostředí, Ruděnko zkoušel zakončit z otočky, leč trefuje jen betony hostujícího brankáře.

24:07
    Mytišči právě vstřelilo branku!
    Hosté jsou zpět v zápase a nutno říci, že si ten gól zasloužili. SERGEJ ŠMEJLOV se vrhnul jako tank po hlavě před bránu a udělal dobře. Jeremejevovi vypadl kotouč z výstroje přímo na jeho hůl a i s kusem potřebné dávky štěstí končí touš v síti Barysu Astana. Pohotová dorážka a zasloužená odměna v podobě snížení. Asistence: Alexander Kadejkin.

25:39
    Uvidíme, co tento gól přinese pro oba soupeře.

26:36
    Zatím se hraje ve středu hřiště, domácí se nechtějí dopustit nějaké větší chyby.

27:28
    Radulov vyloučen za podražení, přesilovka pro Barys.

28:18
    Další využitá přesilovka a třetí gól v síti Borisova. Trochu kuriózní branka, zpoza brány centroval do prostoru kruhů Bochenski na NIGELA DAWESE a ten vypálil do ramena ruského brankáře. Od něj se puk zvedl do vzduchu a spadl k překvapení všech do brány. Asistence: Brandon Bochenski, Dustin Boyd.

31:25
    OLEG JAŠIN se nemohl na dvoubrankový rozdíl dlouho dívat a opět je jeho tým na rozdílu jediné branky. Autor gólu si najel zpoza brány k levé tyči a bekhendem zvedl kotouč přesně nad rameno Jeremejeva. Bez asistence.

31:18
    Blochin je vyloučen za hákování a je zde další přesilovka pro hostující celkem, který tak má šanci na vyrovnání.

33:07
    Přesilovka však zůstane nevyužitá, i když se tam Radulov velice dobře tlačil před bránu. Netrefil však puk ideálně.

34:26
    Hra přerušena pro ofsajd.

35:26
    Další akce končí vyhozením kotouče mimo hřiště, buly ve středním pásmu.

35:36
    Na góly bohatá třetiny pokračuje a teď se projevil potřebný důraz před bránou, který ukázal KONSTANTIN PUŠKAJROV. Ten si dojel na nahozený kotouč Žajlova, puk Borisov nedokázal ukrýt pod svým tělem a pozorný ruský útočník došťouchl touš do sitě. Celkově už počtvrté. Asistence: Talgat Žajlavov.

36:37
    Astana dá vždy soupeři čichnout jen krátce, pak zase honem rychle odskočí na rozdíl dvou branek.

38:27
    Hrají se poslední dvě minuty této pozoruhodné třetiny...

38:51
    ...která pokračuje další výbornou akcí. SERGEJ ŠMEJLOV si vybrusil z levého kruhu a poté napřáhl nechytatelnou dělovku na brankáře Jeremejeva. Opět se stav mění a Atlant opět prohrává jen o gól. V této třetině padlo již pět branek, z toho tři do sítě Barysu. Asistence: Alexander Kadejkin.

39:22
    Ještě je zde vyloučení Litviněnka za vražení na hrazení.

40:00

Pět gólů, zajímavý hokej. Stále je o něco lépe na tom tým Barysu Astana, který vede rozdílem jediné branky. Atlant však v této třetině nehrál vůbec špatně, důkazem jsou tři branky. Bohužel při snaze vyrovnat vždy zapomínal na bránění a Barys po brejcích vždy udeřil. Ještě je před nám třetí část a rozhodně není hotovo.

Pokračujeme v 15:17.

40:01

40:48
    Hosté pokračují v přesilovce, kterou si přenesli z druhé části hry.

41:37
    Už se hraje ve standardním počtu hráčů na ledě.

41:59
    Na Jeremejeva nahodil kotouč Novopašin a poté si chtěl kotouč dojet. Je však v lapačce domácího muže, který raději přerušuje hru.

42:37
    Nebezpečná akce v podání Velikova, který nadvakrát neprostřelil připraveného Jeremejeva.

43:37
    Hra se často kouskuje a přerušuje, to samozřejmě více vyhovuje týmu, který vede.

44:28
    Mytišči přitápí pod kotlem, začíná se dostávat do tlaku.

45:16
    Ještě vám dlužím informaci ohledně brankářů. Borisova nahradil od třetí třetiny Galimov. Ten si zatím ale nepřipsal nikterak složitý zákrok.

46:16
    Stále je to územní převaha hostů, ale chybí nějaké zakončení, o přesné přihrávce nemluvě.

46:37
    Komeční pauza a vhodná pauza pro obě mužstva.

47:26
    Zkušený mezinárodní rozhodčí Konstantin Olenin trestá finského hokejistu Janneho Niskalu za držení.

48:00
    Hosté se prozatím brání bez nějakých větších starostí.

48:49
    Tato třetiny zatím mnoho zajímavého nenabídla, Barys stále drží hubený náskok a soustředí se spíše na obranu.

49:18
    Přesilovku nevyužil, prakticky se ani nedostal před střídajícího Galimova.

49:24
    Ten si poprvé sáhl na kotouč až teď po tvrdé střele Dawese, který pálil od modré.

49:26
    JEVGENIJ BLOCHIN opět zvyšuje na rozdíl dvou branek. Najel si na přihrávku Grattona přesně mezi kruhy a střelou příklepem div, že neprotrhl síť střídajícího brakáře Galimova. Ten si sotva sáhl na puk a už ho loví ze sítě. Asistence: Josh Gratton, Michail Rachmanov.

50:11
    Semjonov potrestán za držení. Hosté budou hrát přesilovku.

51:00
    Jedeme dál podle klasického scénaře. Divoký zápas pokračuje neuvěřitelnou přestřelkou. Hosté hráli přesilovku a na konci celé akce byla rána obránce RAFAELA BATYRŠINA, jenž propálil vše, co mu stálo v cestě. Asistence: Bobby Sanguinetti.

51:00
    Chvíli se nebude hrát, za bránou hostů je prasklé tvrzené sklo, čeká se na nápravu zařízení.

51:39
    Už se zase hraje, do konce něco přes osm minut, tedy do konce základní části.

51:55
    Za hákování je potrestán Radulov, přesilovka pro domácí tým.

52:37
    První minuta přesilovky se odehrává před Borisovem, který zatím nemusel řešit nic moc ošemetného.

53:17
    Pozvolna se blíží návrat Radulova na ledovou plochu.

54:28
    Posledních pět minut do konce normální hrací doby a hostům se vůbec nedaří usadit v útočné třetině.

55:48
    Hra je až příliš rozháraná, špatných přihrávek je bohužel mnoho.

56:37
    Kotouč v hledišti po sražené střele Uppera.

56:58
    Zakázané uvolnění, hra se stěhuje před bránu Jeremejeva.

57:38
    Domácí stále dobře brání střední pásmo a nepouští soupeře do šance. Očekáváme odvolaní brankáře a také oddechový čas. Až se tedy dostanou hráči ve žluté před Jeremejeva.

58:36
    Galimov chytá do lapačky střelu Bochenskiho, který pálil z levého kruhu.

58:39
    Vhazovat se bude před hostující bránou, nicméně oddechový čas pro Mytišči.

59:10
    Brána je prázdná, Atlant hraje bez gólmana.

59:45
    Vhazování před Jeremejovou bránou.

60:00

Je dohráno, nakonec se Barys dočkal těsné výhry, neměl to však lehké. Poslední třetinu zvládl takticky velice dobře a nepřipustil především v závěru nějaké komplikace. Tři body tedy patří Astaně, která navazuje na své předešlé vítězné zápasy a prodlužuje svou úspěšnou sérii.

Pro tuto chvíli je to vše, hezký sobotní den. (16:01:07)

Roman Zajíček

Branky a nahrávky: 12. Poliščuk (Žajlavov), 20. Starčenko, 29. Dawes (Bochenski, Boyd), 36. Puškajrov (Žajlavov), 50. Blochin (Gratton, Rachmanov) – 25. Šmejlov (Kadejkin), 32. Jašin, 39. Šmejlov (Kadejkin), 51. Batyršin (Sanguinetti)

Barys Nur-Sultan: Jeremejev (Polujektov) – Lundin, Blochin, Savčenko, Litviněnko, Semjonov, Lakiza – Dawes, Bochenski, Boyd – Ruděnko, Upper, Starčenko – Poliščuk, Puškajrov, Žajlavov – Gavrilin, Rachmanov, Gratton. Trenér: Ari-Pekka Selin.
    Atlant Mytišči: Borisov (od 41. Galimov) – Batyršin, Rukavišnikov, Sanguinettei, Petrov, Velikov, Aťušov, Novopašin, Niskala – Kablukov, Jašin, Koltsov – Juha-Pekka Haataja, Engqvist, Šmejlov – Arťuchin, Michnov, Trubačov – Kadejkin, Radulov, Levitsky. Trenér: Sergej Světlov.