3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
Česko
Neděle 21.02.2016, 11:00Olympijské hry mládeže

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 11:00.

Vrchol hokejového olympijského turnaje je tu! České reprezentantky do šestnácti let vyzvou dnes v souboji o zlaté medaile Švédky.

Na podrobný textový přenos přímo z Lillehammeru se můžete těšit od 11:00 hodin.

Právě Švédky jsou jediným týmem, který nedokázala česká reprezentace v základní skupině porazit. Svěřenkyně hlavního trenéra Rudolfa Vally jim podlehly 0:2.

I přesto postoupily do dalších bojů z druhého místa. V semifinále na ně čekaly Švýcarky. Vyrovnaný zápas musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

Švédsko porazilo v semifinále Slovenky poměrem 5:0 a dnes bude své tažení chtít dotáhnout do zdárného konce. Češky jsou však odhodlány tomu zabránit.

"Musíme více proměňovat šance. Máme jich opravdu hodně, ale nedáváme z toho góly. Každého přestřílíme, ale nic z toho," hledá recept na úspěch brankářka Kristýna Bláhová.

"Budeme hrát aktivní hokej a forčekovat. To je jediná zbraň na ně. Jsou silné a my je musíme ubruslit,“ doplňuje trenér Valla.

Švédsko: Amholtová (Järnkroková) – Nyhlén-Perssonová, Sjölundová, Carlssonová, Strömgrenová, Waxinová – Ljungblomová, Lundinová, Mogrenová – Bouvengová, Brolinová, A. Wilhelmssonová – Westerlundová, E. Wilhelmssonová.

Česko: Juřicová (Bláhová) – Škrdlová, Erbenová, Jandušíková, Hrdinová, Krejníková, Kotounová – Dýcková, Mlýnková, Machalová – Exnerová, Lerchová, Hornická – A. Halounová, S. Halounová, Lorencová.

Rozhodčí: Hillerová (USA) – Puhakkaová (FIN), Tscherrigová (SUI).

00:01

00:27
    Češky se dostaly do útoku jako první, ale ke střele se zatím nedostaly. Nyní je u puku soupeř.

01:20
    Ani Juřicová na druhé straně zatím nemusela zasahovat.

02:14
    Lundinová se snažila prosmýknout českou obranou, ale byla o puk na modré čáře obrána.

02:40
    Do velké šance šla nyní Machalová. Ta unikala švédské obraně, ale na poslední chvíli ji soupeřka dobruslila a zablokovala střelu.
    02:40 Machalová unikla švédské obraně

03:36
    Kotouč je ve středním pásmu. Týmy začaly poměrně opatrně.

04:03
    Puk nyní poskakoval před českou brankou, ale Juřicová jej včas poslala do rohu kluziště.

04:08
    Švédky hrály v šesti. Trest odpyká Mogrenová (SWE).

04:33
    Češky nyní při přechodu do útoku zastavilo postavení mimo hru.

05:20
    Hráčkám v červených dresech se přesilovka vůbec nedaří. Amholtová nemusela ani jednou zasahovat.

05:38
    Švédsko je v plném počtu.

07:01
    Lerchová se nyní drala do útoku, vystřelila přes tři bránící Švédky. Jedna z nich puk zachytila.

07:26
    Češky vybojovaly vhazování v útočném pásmu. Po buly se dostala ke střele Sandra Halounová, ale trefila jen brankářku.

07:45
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Švédky se dostaly do protiútoku, SOEFIE LUNDINOVÁ se prosazuje střelou z prostoru mezi kruhy. Asistence: Lina Ljungblomová.
    07:45 Soefie LUNDINOVÁ - 1:0

08:35
    Český tým se ale snaží rychle odpovědět. Druhá formace zavezla puk před Amholtovou, zatím se ale nedostala ke střele.

09:38
    Agnes Wilhelmssonová se pokusila o střelu od modré čáry. Puk byl ale taktéž zablokován.

10:24
    Češky jsou v útočném pásmu. Erbenové to dvakrát zkusila od modré čáry, ale dvakrát trefila obránkyni.

11:18
    Hráčky ve žlutých dresech vyvezly puk z obranného pásma.

11:51
    Juřicové nyní vypadl puk po střele jedné ze Švédek z kruhu. Nakonec si ale poradila.
    11:51 Úspěšný zákrok české gólmanky

12:26
    Jeden na jednoho! Lorencová zavezla puk do levého kruhu. Střílela švihem, avšak neuspěla. Amholtová puk vyrazila betonem.

13:00
    Vyloučena Dýcková (CZE) – 1:30 minuty za sekání. První přesilovka pro domácí.

13:21
    Švédky střílely již dvakrát, ovšem české reprezentantky oba puky zablokovaly.

13:45
    Nyní podruhé vyhazují.

14:11
    Běží poslední minuta třetiny. Puk je nyní před Juřicovou. Češky však dobře brání.

14:36
    Velká šance Dýckové, která unikla švédské obraně při výjezdu z trestné lavice. Zkusila to švihem, ale neuspěla.
    14:36 Dýcková se snažila prostřelit gólmanku

14:56
    Česko právě vstřelilo branku!
    Je vyrovnáno! Češky se dostaly do přečíslení. Po střele Kláry Jandušíkové se puk odrazil přímo na hůl LAURY LERCHOVÉ, která trefou do poloprázdné klece skóruje. Asistence: Klára Jandušíková.
    14:56 Laura LERCHOVÁ - 1:1

15:00

První třetina přinesla vyrovnaný hokej. Do dobrý akcí se dostávaly oba celky. Byly to Švédky, které otevřely gólový účet finálového zápasu, avšak chvíli před sirénou vytěžila z přečíslení vyrovnávací gól Laura Lerchová.

Další třetina začne přibližně v 11:35.

Střídání brankářek. Češky vstoupí do druhé třetiny s Bláhovou mezi tyčemi.

15:01

15:44
    Ljungblomová se dostala do akce jeden na jednoho. Zkusila vystřelit z levého kruhu, ale Bláhová na ni vytasila pohotovou lapačku! Pěkný zákrok české brankářky.
    15:44 Bláhová lapila střelu Ljungblomové

16:32
    Dvojčata Halonouva nyní zavezla puk do útočné třetiny. Švédky ale zatím dobře forčekují.

18:25
    Vyloučena Lundinová (SWE) – 1:30 minuty za nedovolenou hru tělem.

18:55
    Švédky již podruhé vyhazují puk přes všechny čáry.

19:21
    Mlýnková pálila z levého kruhu, avšak švédskou branku těsně minula. Soupeř se následně znovu osvobozuje.

19:56
    Švédsko v plném počtu.

20:26
    Nebezpečný protiútok švédské reprezentace končí gólem. SOFIE LUNDINOVÁ posílá své barvy střelou z hranice kruhu znovu do vedení. Asistence: Maja Nyhlén-Perssonová.
    20:26 Sofie LUNDINOVÁ - 2:1

21:11
    Česká obrana zaváhala a dala příliš prostoru Westerlundové. Ta zavezla puk do kruhu a vystřelila švihem. Bláhová však včas nastavila svoji pohotovou lapačku!
    21:11 Bláhová podržela svůj tým důležitým zákrokem

23:07
    Po neúspěšném průniku Češek do útoku se ke střele na druhé straně dostala Lundinová. Bláhová znovu včas zasahuje a puk vyráží.

23:57
    Hornická i Erbenová nyní nastřelily pouze bránící hráčky.

25:10
    Švédky mají více ze hry, svému soupeři v útočném pásmu nedávají téměř prostor k nějakému zakončení. I tak však český tým urputně bojuje.

26:12
    Dělovka Ljungblomové z hranice levého kruhu končí v klíně klečící Bláhové. Bude se vhazovat.
    26:12 Jedovatá střela Ljungblomové

26:23
    Hráčky ve žlutých dresech se po vhazování dostaly k puku a AGNES WILHELMSSONOVÁ zakončuje nad lapačku české brankářky. Bez asistence.
    26:23 Agnes WILHELMSSONOVÁ - 3:1

27:29
    Švédky nyní zatápí české obraně. Bláhová se musí v brance hodně ohánět, ale zatím to s pomocí obrany zvládá.

28:05
    Tlak v útočném pásmu prozatím zakončila Strömgrenová, která pálila od modré. Bláhová puk schovala do lapačky. Píská se a Češky tak mohou střídat.

28:19
    Český tým vybojoval vhazování v útočném pásmu. Puk dostala na modrou Erbenová, která ani chvíli neváhala a střílela. Amholtová zasahuje!

28:58
    Další rozlet českých barev zastavuje postavení mimo hru.

29:22
    Zakázané uvolnění. Druhá třetina se blíží ke svému konci.

29:48
    Ještě tu ale máme trest pro Švédky. Strömgrenová (SWE) – 1:30 minuty za nedovolené bránění.

30:00

Druhá patnáctiminutovka je za námi. V ní využily Švédky svoji střeleckou převahu a dvěma góly se dostaly do vedení. Češky se však nevzdávají a urputně bojují.

Další třetina začne přibližně v 12:12.

30:01

30:53
    Hornická nastřelila od modré čáry pouze bránící hráčku.

31:20
    Švédky jsou již kompletní. Českému týmu se tato přesilovka příliš nevydařila.

32:01
    Agnes Wilhelmssonová se dostala k odraženému puku a střílela z bezprostřední blízkosti. Bláhová se rychle přesunula a puk vyrazila.

32:58
    Švédky jsou nadále v útočném pásmu. Zatím ale nevystřelily.

33:48
    Z kruhu to nyní zkusila Machalová, avšak trefila jen brankářku.

34:35
    Nebezpečná střela Strömgrenové od modré čáry. Bláhová na svém místě a puk schovala do klína. Bude se vhazovat.

35:38
    Protiútok českého týmu. Lerchová se odhodlala ke střele z levého kruhu, ale ani ona brankářku nepřekvapila.

36:53
    Švédky hru kontrolují a svého soupeře do útočného pásma už moc nepouštějí. I tak se svěřenkyně trenéra Rudolfa Vally snaží ze všech sil.

38:10
    Puk nyní nebezpečně poskakoval před českou brankou, ale Bláhová nakonec dokázala včas zasáhnout.

39:05
    Nebezpečně nyní střílela z prostoru mezi kruhy Agnes Wilhelmssonová. Bláhové puk sice vypadl, ale dokázala svoji chybu napravit.
    39:05 Střela Wilhelmssonové z mezikruží

40:16
    Machalová zavezla kotouč do útočného pásma, avšak Švédky ji ke střele nepustily.

41:08
    Na druhé straně to zkusila Ljungblomová. Bláhová ale na svém místě a puk vyrazila.

42:02
    Pokus Hrdinové Švédky vykryly.

43:01
    Běží poslední dvě minuty třetí třetiny. Švédky hru kontrolují a své vítězství si již pravděpodobně uhlídají.

43:35
    Lerchová sama před gólmankou střílela backhandem, ale neuspěla.

Dnešní utkání sleduje 552 diváků.

44:17
    Vhazování v útočném pásmu Švédek.

44:41
    Puk na holky mají hráčky ve žlutých dresech. O vítězi olympijského turnaje je rozhodnuto.

Bezprostřední radost olympijských vítězek

Bohužel. Švédky ovládly finálový duel zaslouženě a česká reprezentace na vrchol nedosáhla. Naše hokejistky ale bojovaly ze všech sil a odměnou jim je stříbro z Olympijských her mládeže, které už jim nikdo v životě nevezme.

Za chvíli nás čeká medailový ceremoniál. Na tvářích naších hokejistek jsou pochopitelně vidět slzy, ale některé z nich už na střídačce tančí do rytmu písně, kterou organizátoři pustili.

Ode mě je to z norského Lillehammeru vše. Děkuji za přízeň, kterou jste nám drželi během Olympijských her mládeže. Česká republika si z nich odveze minimálně pět medailí, dneska se nám celá olympiáda uzavře. Na shledanou do Česka! (13:03:32)

Lukáš Caha

Branky a nahrávky: 8. Lundinová (Ljungblomová), 21. Lundinová (Nyhlén-Perssonová), 27. A. Wilhelmssonová – 15. Lerchová (Jandušíková)

Česko: Juřicová (16. Bláhová) – Škrdlová, Erbenová, Jandušíková, Hrdinová, Krejníková, Kotounová – Dýcková, Mlýnková, Machalová – Exnerová, Lerchová, Hornická – A. Halounová, S. Halounová, Lorencová

Rozhodčí: Hillerová (USA) – Puhakkaová (FIN), Tscherrigová (SUI)