Česko – Švédsko 1:0 (kon.) | USA – Norsko 7:0 (kon.) | Kanada – Rusko 4:3 (kon.)
J. Korea – Itálie 1:2 (kon.)
Kanada
4:3 (4:1, 0:0, 0:2)
Rusko
Neděle 14.04.2013, 08:45MS sledge hokej

Loučím se a přeji vám krásnou jarní neděli. (10:41:06)

Nejlepším ruským hráčem zápas byl vyhlášen Jevgenij Petrov, autor dvou asistencí. Na straně Kanady se této pocty dostalo Bradleymu Bowdenovi, který dvě branky vstřelil a na jednu přihrál.

45:00

Jak jsem napsal, tak se stalo. Rusové už nestačili založit další nebezpečnou akci. Každopádně ve třetí třetině ukázalo Rusko velkou vůli a z takřka rozhodnutého mače ještě udělalo pořádné drama. Kanadě ale nakonec stačily čtyři branky, které nastřílela už v první třetině. Rusové možná mohou litovat, že nepostavili hned od začátku do branky Ivanova, který nastoupil až od druhé třetině a nepustil ani jednu branku. Navíc předvedl několik výtečných zákroků.

44:41
    Rusko právě vstřelilo branku!
    Že by přeci jen drama na závěr? ILJA VOLKOV dostal nabito mezi kruhy od Petrova a z voleje zamířil přesně do protipohybu brankáře Kanady. Devatenáct sekund na další branku již však asi stačit nebude. Asistence: Jevgenij Petrov, Dimitrij Kuzněcov.

44:10
    Již se hraje poslední minuta zápasu, o vítězi je pravděpodobně rozhodnuto.

43:41
    Kanada hraje v plném počtu.

43:07
    Hned z buly v útočném pásmu zkusil vypálit Dorion, Ivanov byl ale pozorný.

42:44
    Ruská přesilovka je zatím bezzubá, tohle už vypadá pro kanadský celek hodně dobře.

42:21
    V oslabení drží Kanaďané puk daleko od své branky.

41:41
    Ruskému týmu ale ještě může pomoci jedna přesilovka. Na dvě minuty je vyloučen McGregor, navíc dostává také osobní desetiminutový trest.

41:09
    Rusové se snaží zatlačit Kanadu před její brankou, tlak je to ale spíše platonický, Evropanům chybí střelba.

40:03
    Bowden se navíc vydal na útočnou zteč, samostatný průnik po levém křídle ale nakonec zakončil jen na prostředek branky.

39:51
    Kanada hraje to, co potřebuje.

39:07
    Kotouč opustil hrací plochu a bude se vhazovat před brankou zámořského celku.

38:18
    A Kanada už zase poměrně s přehledem kontroluje hru, Rusům už se navíc nepříjemné krátí čas na vyrovnání.

37:35
    Kanada už hraje v plném počtu.

37:14
    Petrov to zkusil z těžkého úhlu a branku netrefil.

36:51
    V pokračující klasické přesilovce se Rusům nedaří vytvořit si tlak.

36:15
    A tu také využívají. Nejlepší ruský hráč DMITRIJ LISOV rychle vjel do útočného pásma a z pravého kruhu vyslal kotouč přesně ke vzdálenější tyči marně se natahujícího St. Amanda. Lisov se trefil již podruhé v zápase a utkání ještě může být zajímavé. Asistence: Jevgenij Petrov.

35:35
    Kanada šla totiž do tří po faulu Rempela. Více než minutu tak mají Rusové dvojnásobnou přesilovku.

35:35
    Ruský trenér si vybírá oddechový čas, zbytek přesilovky chce využít ke snížení kanadského náskoku a zdramatizování utkání.

35:35
    I ve čtyřech dokázala Kanada poměrně dlouho držet puk na holích.

35:07
    Petrovova střela z levého křídla minula asi o půl metru branku St. Amanda.

34:37
    Na úvod přesilovky ale musí Rusové pro puk za vlastní bránu.

34:22
    Poprvé v zápase je vyloučen kanadský hokejista. Za držení si dvě minuty odsedí Antony Gale.

33:56
    Petrov s Volkovem se pokusili o rychlý protiútok, nakonec ale nedotáhli akci ani k zakončení.

33:35
    Hra se kouskuje, je tu kanadský ofsajd.

33:04
    Další ruská snaha o překvapivou kolmici končí jako již tradičně ofsajdem.

32:47
    Na hráčích Kanady je znát, že už o svém vítězství nepochybují a nikam se moc neženou. Kanonádou v první třetině zbytek zápasu trpí.

31:19
    Kanada je po celý zápas více u puku. Od druhé třetiny však Rusové nepouštějí své soky tak lacině do dobrých střeleckých pozic.

30:24
    Další atak javorových listů končí pro změnu ofsajdem.

30:13
    Poslední třetina začíná nepřesnou rozehrávkou a icingem Kanady.

30:01

Po kanonádě v první třetině jsme ve druhé periodě neviděli žádnou branku. I v prostřední periodě měla více ze hry Kanada, je na ní však znát menší hlad po gólech. Navíc v brance Ruska se několikrát blýskl Ivanov, jenž po první třetině nahradil Lobanova. Rusové dokázali také několikrát zahrozit, nějaký obrat v zápase se však už asi očekávat nedá.

30:00

29:29
    Westlake nabil na levé křídlo do dobré pozice Bridgesovi, tomu ale střela nesedla.

29:19
    Druhá třetina pomalu končí, je tu ale ještě jedno zakázané uvolnění Rusů.

28:12
    Zničehonic se objevil osamocený Kuzněcov sám před brankou Kanady, zakončoval ale trochu zbrkle a především nepřesně.

27:26
    Dosavadní statistika počtu střel na branku hovoří jasnou řečí. Kanaďané vypálil dvacetkrát, Rusové třikrát.

27:10
    Rusko hraje v plném počtu.

26:54
    Rusové se osvobozují, toto oslabení asi přežijí bez úhony.

26:24
    Po nahození Dixona puk poskakoval okolo brankoviště Rusů, nikdo z hráčů v červeném ale nedokázal dorážet.

25:58
    Dlouhou přetahovanou o puk v rohu kluziště přerušuje rozhodčí, bude se vhazovat v útočné třetině vedoucího týmu.

25:39
    Rána Whitsona od modré mířila jen na zadní mantinel.

25:10
    Bridges se v rohu kluziště ocitl mezi přesilou ruských hráčů a byl faulován Šikovem. Druhá přesilovka pro Kanadu.

24:08
    Icing i v podání zámořského celku.

23:54
    Ruské zakázané uvolnění je jedním z nejčastějších důvodů pro přerušení hry. Jako nyní.

23:20
    Murrayho střelu ze střední vzdálenosti Ivanov vyráží dalším výtečným zákrokem. Pro dnešní zápas ruská dvojka se zatím v brance činí.

23:03
    Kanadě se zatím stále nedaří ve druhé třetině navázat na kanonádu z té první.

22:18
    Varlakov a Westlake si nyní u mantinelu navzájem uštědřili pár šťouchanců pěstmi, sudí ale vylučovat nebude.

21:28
    Ruská rozehrávka je nepřesná, opět je z toho jen icing.

21:06
    Rusové začínají vystrkovat drápy, znovu je ale zastavuje ofsajd.

20:29
    Na ledě se také občas pořádně zajiskří. Sledge hokejisté si rozhodně nic nedarují.

19:51
    Rusové zkouší hrát na brejku, nyní ale Lisov nedosáhl na dlouhý pas a je z toho zakázané uvolnění.

19:23
    Dorion předvedl rychlý průnik okolo levého mantinelu, zakončoval však poměrně z velkého úhlu a na Ivanova si nepřišel.

18:57
    Další ruskou snahu o protiútok zhatil odpískaný ofsajd.

18:08
    Gale jel zcela sám na Ivanova a zkusil zakončení k pravé tyči. Ivanov se ale blýskl perfektním zákrokem.

17:48
    Rusové se zatím zmůžou pouze na vyvážení puků do středního pásma.

16:13
    Ani Ivanov se pravděpodobně nebude nudit, Kanada je stále aktivnější a hraje vepředu.

15:01
    Rusové před druhou třetinou vyměnili brankáře, nyní chytá Ivanov.

15:01

Výsledek je výmluvný, Kanada byla v první třetině rozhodně lepším týmem, někteří její hráči si s Rusy dělali víceméně co chtěli. V závěru úvodní čtvrthodinky ale přeci jen udeřil i tým ze severu Evropy a dokázal si tak, že i se silnou Kanadou se dá hrát.

15:00

14:58
    Poslední vhazování první třetiny v útočném pásmu Kanady.

13:57
    Evropané poprvé odpovídají. DMITRIJ LISOV obral o kotouč posledního kanadského obránce, udělal několik temp směrem k brance a povedenou ránou poprvé v zápase překonal St. Amanda, který doposud neměl moc práce. Bez asistence.

13:47
    Kanada právě vstřelila branku!
    Kanaďané svého soka demolují. Westlake našel z pravého rohu útočného pásma mezi kruhy najetého BILLYHO BRIDGESE, jenž kousek potáhl puk a vypálil pod břevno branky Rusů. Asistence: Greg Westlake.

12:34
    Zámořský tým stále hraje v útočné třetině, do šancí se však nyní nedostává.

11:59
    Avšak nyní se mohou hráči javorového listu potřetí radovat. V mlýnici před brankou přisunul Bridges puk BRADLEYMU BOWDENOVI, který jej zadovkou umístil po ledě do odkryté části branky. Kanada zatím jasně dominuje. Asistence: Billy Bridges, Derek Whitson.

11:44
    Aktivní Dixon přihrál před branku zcela volnému Bridgesovi, ten ale zakončení uspěchal a branku netrefil.

10:48
    Rusové pokračují v aktivitě, střela Lisova ale minula cíl.

10:00
    Dixon nyní spadl na vlastní branku, čímž ji posunul a bude se před ní vhazovat.

09:10
    Rusové se osmělují. Šikovova individuální akce ale nakonec skončila nezakončená.

08:31
    Dixon pálil z dobré pozice na levém kruhu, tentokrát si ale na Lobanova nepřišel.

07:26
    Lisov se dostal sám až před kanadského brankáře, vystřelil však zhruba ze dvou metrů pouze přímo do jeho hrudi.

06:43
    Po zakázaném uvolnění Kanady se hra po dlouhé době přesouvá před její bránu.

05:55
    Podařená individuální akce kanadského kapitána vede ke zdvojnásobení vedení zámořského týmu. GREG WESTLAKE se dostal ke kotouči ve středním pásmu, po pravém křídle si dojel až před Lobanova a střelou k bližší tyči mu nedal šanci. Asistence: Bradley Bowden, Derek Whitson.

05:40
    Rusové nyní několikrát neuspěli při snaze projet skrz střední pásmo.

04:26
    Kanada je i nadále aktivnější, zatím Rusy k ničemu nepustila.

03:54
    Nyní už se ale Kanaďané radují. Dixonovu střelu od modré čáry dokázal před Lobanovem šikovně tečovat BRADLEY BOWDEN a ruský gólman už nestačil zareagovat. Kanada tak využívá početní převahu. Asistence: Adam Dixon, Billy Bridges.

03:32
    Dixon vypálil svižně z mezikruží, puk ale mířil příliš vysoko.

03:14
    Na úvod oslabení se Rusové dostali z obranného pásma.

02:53
    Tak vylučovat se nakonec bude. Volkov odsedí dvě minuty a Kanada hraje přesilovku.

02:53
    Volkov nyní u mantinelu tvrdě sejmul Marca Doriona, který musí být ošetřován. Zdá se ale, že se jednalo o čistý zákrok.

01:33
    Westlake vypálil z pravého kruhu tísněn Varlakovem, střela tak nebyla moc nebezpečná a skončila v lapačce Lobanova.

01:08
    Rempel držel dlouho puk v útočném pásmu, nakonec jej o něj ale Rusové odebrali a odehráli na zakázané uvolnění.

00:22
    Jako první se vrhli do útoku Kanaďané, k výraznému ohroežní branky se ale nedostali.

00:01

Kanada: Watson (St. Amand) – Whitson, Dixon, Arsenault, Murray – Rempel, Dorion, McGregor, Cale, Westlake, Bridges, Ludwig, Lorocque, Bowden.

Rusko: Ivanov (Lobanov) – Lysov, Varlakov, Seljukin, Kuzněcov, Popov – Lisov, Tušin, Amosov, Šikov, Sokolov, Petrov, Terentěv, Volkov.

Rusko sice také prožilo vítěznou premiéru na světovém šampionátu, s domácí Jižní Koreou však měli Rusové těžší práci než Kanaďané s Italy. Díky brankám Lisova a Petrova vedli zástupci největšího státu na světě 2:0, jenže dvě minuty před koncem dokázali Korejci snížit stav a z koncovky duelu tak ještě bylo drama. Svěřenci trenéra Samoljova ale nakonec vítězství udrželi. Rusové nepatří ve sledge hokeji k nejsilnějším zemím, tento sport je tam stále hodně mladý. Letos je ruský tým vůbec poprvé ve skupině A mistrovství světa.

Kanada vstoupila do turnaje v Goyangu zápasem s výběrem Itálie. Dle očekávání naplnil zámořský tým očekávání a s jihoevropany si poradil hladce 5:0. Dvěma góly na sebe upozornili Westlake a Dixon, ten pátý přidal Bowden. Kanada naposledy zvítězila na MS v roce 2008, loni si musela vystačit s bronzem. Letos ale bude celek trenéra Mondina jistě opět pomýšlet na mety nejvyšší.

Mistrovství světa ve sledge hokeji pokračuje dalším zápasem skupiny B. Střetnou se dvě země, kterým se daří snad ve všech odvětvích sportu s bruslemi a hokejkami Kanada a Rusko.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 08:45.

David Nekvinda

Branky a nahrávky: 4. Bowden (Dixon, Bridges), 6. Westlake (Bowden, Whitson), 12. Bowden (Bridges, Whitson), 14. Bridges (Westlake) – 14. Lisov, 37. Lisov (Petrov), 45. Volkov (Petrov, Kuzněcov)

Kanada: St. Amand (Watson) – Whitson, Dixon, Arsenault, Murray – Rempel, Dorion, McGregor, Gale, Westlake, Bridges, Ludwig, Larocque, Bowden.
    Rusko: Lobanov od 16. Ivanov – Lysov, Varlakov, Seljukin, Kuzněcov, Popov – Lisov, Tušin, Amosov, Šikov, Sokolov, Petrov, Terentěv, Volkov.