Union Berlín – Augsburg 1:1 (kon.) | Wolfsburg – RB Lipsko 2:1 (kon.) | W. Brémy – Leverkusen 0:3 (kon.)
Dortmund – Mönchengladbach 4:2 (kon.) | Freiburg – Darmstadt 1:1 (kon.) | Frankfurt – Stuttgart 1:2 (kon.)
Borussia Dortmund
4:2 (3:2)
Borussia Mönchengladbach
Sobota 25.11.2023, 15:30 • Signal Iduna Park, Dortmund • Německá Bundesliga • 12. kolo

Ode mě je to pro dnešek vše, přeji hezký zbytek víkendu a třeba zase někdy na počtenou! (17:44:51)

Držení míče: 54 % : 46 %.
    Střely na branku: 13:3. Střely mimo: 7:7. Rohy: 5:4. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 11:11.

Je konec! Dortmund poráží na svém hřišti Borussii Mönchengladbach i s českým útočníkem Tomášem Čvančarou 4:2.
    Avšak cesta za vítězstvím se nerodila domácímu BVB dobře. Ve 13. minutě se totiž trefil Rocco Rietz, na jehož branku navázal o patnáct minut později Manu Koné. Od další obdržené branky zachránilo Dortmund pravidlo o ofsajdu. Ve 30. minutě se však začaly dít věci. Nejprve snížil i s notnou dávkou štěstí Marcel Sabitzer, o další dvě minuty nato navíc vyrovnal svým zakončením Niclas Füllkrug. V závěru první půle pak otočil skóre na stranu domácího týmu Jamie Bynoe-Gittens.
    Do druhé poloviny zápasu vstoupili hosté i s českým útočníkem Tomášem Čvančarou, který proseděl první poločas na lavici náhradníků. Začali však lépe domácí, kteří také jako první zahrozili, avšak Füllkrug ztroskotal na brankáři Nicolasovi. Německému gólmanovi navíc o čtyři minuty pomohlo po střele Reuse z přímáku břevno. Závěr zápasu se nesl v duchu snahy hostů o vyrovnání, avšak v šesté minutě nastavení pálil Christoph Kramer jen mimo tři tyče. A tak měli poslední slovo zase domácí, přesněji Donyell Malen, který využil povolání brankáře Nicolase na rohový kop a poté utekl všem hráčům. Zakončení do prázdné branky mu pak neudělalo žádný problém.

90+8

90+7
    Dortmund právě vstřelil branku!
    Je definitivně rozhodnuto! Po rohovém kopu se balon odrazil k DONYELLU MALENOVI, který proběhl přes celé hřiště a zakončil do prázdné branky! Gólman Nicolas neměl jedinou šanci na návrat mezi tři tyče, nizozemský rychlík by zdrhl i těm nejrychlejším na hrací ploše.

90+6
    Hosté si vypracovali roh, kam jde i brankář Nicolas.

90+6
    V šesté nastavené minutě mohl po přiklepnutí od Čvančary vyrovnat Christoph Kramer, z dobré pozice však zamířil mimo!

90+5
    Gladbach Bude pokračovat po zákroku Wolfa autem a druhé straně.

90+5
    Rámí Binsibajní odehrává balon od kopaček Ngoumoua do autu, hosté vhazují.

90+4
    Střídání v týmu Borussia Dortmund:
    ze hřiště odchází Marco Reus, přichází Marius Wolf.

90+4
    Vysoký centr Hacka míří jen na tribunu, pokračovat bude odkopem brankář Kobel.

90+3
    Robin Hack se probíjel z úhlu ke střele, kterou mu však nakonec zblokoval obránce Ryerson.

90+2
    Mönchengladbach začíná další akci z obrany.

90+1
    Scallyho centr z levé strany směřoval znovu na Čvančaru, kterého však domácí obrana ubránila. Odkopávat bude Gregor Kobel.

90
    Hlavní rozhodčí nastavuje 6 minut.

90
    Ani následný roh k ohrožení branky Gladbachu nedospěl.

90
    Nejprve to zkusil Reus přímo na branku, gólman Nicolas vyrazil, poté střílel i Malen, německý brankář si však i s tímto pokusem poradil.

89
    Elvedi odvrátil centr na Malena k Manu Konému, který si však před šestnáctkou pomáhá faulem. Následovat bude standardka pro Dortmund.

88
    Gladbach rozehrává v průběhu 88. minuty z vlastní obranné poloviny.

87
    Manu Koné sice udělal kličku Reynovi, následně mu ale balon odskočil a byl donucen faulovat Özcana. Od sudího Jablonskiho navíc vidí žlutou kartu.

87
    Koného centr směřoval na Čvančaru, ten však balon nedokázal udržet.

86
    Binsibajní se však srazil spolu s Netzem hlavami a krajní fotbalista Dortmundu musí být ošetřený.

85
    Centr od rohového praporku mířil do dobrého prostoru, avšak Binsibajní hlavičkuje jen do brankáře Nicolase.

84
    Giovanni Reyna dobře napadal a nakonec i získal balon pro Malena, jehož ránu však ztenčovala obrana na rohový kop.

83
    Tentokrát si Ngoumou na Binsibajního nepřišel, k hracímu předmětu se tak dostávají do krátké odmlce domácí.

83
    Nepříjemný centr Ngoumoua přizvedl Kobel, hosté ale zůstávají v kombinaci.

82
    Střídání v týmu Borussia Mönchengladbach:
    ze hřiště odchází Julian Weigl, přichází Christoph Kramer.

82
    Ale Mönchengladbach se ještě nevzdává, teď to ukázal i Manu Koné, jehož střelu však dokázal ztenčovat na roh Hummels.

81
    Julian Brandt si přidržel Nathana Ngoumoua a je prvním potrestaným hráčem na straně domácích.

80
    Salih Özcan se nedostal před Scallyho a poté amerického zadáka fauluje, sudí Jablonski samozřejmě píská.

79
    Neuhausovu přihrávku směřující na Čvančaru zblokoval Reyna, hosté pokračují altovým vhazováním.

77
    Manu Koné u postranní čáry fauluje hráče soupeře, Dortmund tak rozehrává u lajny.

76
    Na Hackovu přihrávku Čvančara nedosáhne, neboť se před českého snajpra dostal ještě stoper Schlotterbeck.

75
    ze hřiště odchází Niclas Füllkrug, přichází Youssoufa Moukoko.

75
    Ze standardní situace se hráči v bílých dresech neprosadili.

74
    Manu Koné se obtočil kolem několika hráčů a poté byl faulován, následovat bude standardní situace pro hosty.

74
    Marco Reus si balon špatně zpracoval, ten tak doskákal až k brankáři Nicolasovi.

73
    ze hřiště odchází Franck Honorat, přichází Robin Hack,
    ze hřiště odchází Alassane Pléa, přichází Florian Neuhaus.

72
    Pleův centr z brankové čáry mířil přesně k noze Ngoumoua, který si však balno špatně zpracoval a násilně celou situaci vyřešili Ryerson s brankářem Kobelem.

71
    Franck Honorat vytlačen Binsibajním za postranní lajnu, hosté však budou přeci jen vhazovat.

70
    Avšak akce hostů končí po faulu na Saliha Özcana.

69
    Hostující Mönchengladbach kombinuje okolo šestnáctky soupeře, Dortmund se teď hlavně brání.

68
    Mats Hummels přečetl akci soupeře a poté chtěl velmi rychle rozehrát na Malena, avšak se ukvapil a poslal balon jen do zámezí.

67
    ze hřiště odchází Jamie Bynoe-Gittens, přichází Donyell Malen,
    ze hřiště odchází Emre Can, přichází Salih Özcan.

66
    Tentokrát se provinil faulem zase Giovanni Reyna, takže Gladbach bude rozehrávat u půlicí čáry.

65
    Ryerson stihl míč na hrací ploše a poté i odcentrovat, útočné snažení domácích však končí po následném faulu Brandta na Koného.

64
    Po rohu zakončoval efektně Alassane Pléa, svou patičkou však zamířil jen nad branku.

63
    Čvančara skvěle zrychlil a poté přihrál patou na Honorata, který odcentroval, avšak jeho pobídka nikoho v bílých dresech nenašla. Hosté však pokračují rohem.

62
    Přihrávku Bynoe-Gittense přečetl nově příchozí Nathan Ngoumou, poté však balon zbytečně odevzdává.

61
    Honoratovu přihrávku zblokoval Rámí Binsibajní, k míči se tedy dostává Dortmund.

61
    ze hřiště odchází Rocco Reitz, přichází Nathan Ngoumou.

60
    Poprvé se dostal pořádně k míči Tomáš Čvančara, který po se už po dlouhém sprintu chystal k zakončení, na poslední chvíli ho však skvěle o balon obral vracející se Schlotterbeck. Parádní zákrok německého zadáka.

59
    Pobídku Bynoeho-Gittense žádný z jeho spoluhráčů netečoval, gólman Moritz Nicolas tak míč v pohodě sbírá.

58
    Canova přihrávka mířila Reusovi na paty, balon se však odráží zpátky ke žlutočerným.

57
    Dortmund teď svého soupeře tlačí, další střelu vyslal z druhé vlny nabíhající Emre Can, avšak zařízení protentokrát vysoko přestřelil.

56
    K exekuci následné standardky se postavil Marco Reus, svým pokusem však trefil jen horní tyč Nicolasovy branky!

55
    Julian Weigl se nechal velmi naivně obrat o balno střídajícím Reynou a poté zatáhl za záchrannou brzdu, když amerického fotbalistu fauloval. První žlutá karta zápasu.

54
    Jamie Bynoe-Gittens si na hraně ofsajdu přebral balon a poté i vypálil na branku Gladbachu, s jeho nepříliš povedenou střelou si však poradil Nicolas.

53
    Z následného rohového kopu se domácí Borussia neprosadila.

52
    Dortmund měl další šanci na zvýšení, když se do centru z pravé strany opřel hlavou Niclas Füllkrug, brankář Nicolas však jeho pokus skvěle vyrazil!

51
    Avšak teď už se francouzský útočník vrátila. hned si nebral servítky s Binsibajním, kterého fauloval.

50
    Pléa sice odešel za postranní čáru, hru tak bude pokračovat chvílí bez něj.

49
    Alassane Pléa si vůbec nevšiml Emreho Cana a došlo k nepříjemné srážce, po které musí být francouzský snajpr ošetřen. Přejme hostujícímu fotbalistovi jen to nejlepší.

48
    Centr Brandta od rohového praporku odvrátila hostující obrana jen ke kopačkám německého záložníka.

48
    Füllkrugův centr směřoval na branku Brandt, obránce Scally však raději odehrál balon na roh.

47
    Takže v druhé půli uvidíme na hrací ploše i českého útočníka Tomáše Čvančaru, který nahradil Jordana Siebatcheua.

46
    ze hřiště odchází Jordan Siebatcheu, přichází Tomáš Čvančara.

46
    ze hřiště odchází Marcel Sabitzer, přichází Giovanni Reyna.

46

První půle nabídla velmi záživný fotbal, po kterém odchází do kabin šťastnější domácí, kteří vedou 3:2.
    Avšak dlouho na pro Dortmund nevypadalo dobře. Ve 13. minutě totiž nádhernou přihrávku ze středu hřiště Rocco Reitz, který zakončil přesně k vzdálenější tyči. O patnáct minut později poté navíc zvýšil Manu Koné. Pak však přišel velký obrat žlutočerných. Nejprve snížil i s notnou dávkou štěstí Sabitzer, o další dvě minuty později vyrovnal Niclas Füllkrug a ve 45. minutě otočil skóre na stranu domácích Jamie Bynoe-Gittens.

45+4

45+4
    Ryerson teď předvedl sprint přes půlku hřiště, následně si však balon ukopl a ztratil jej.

45+3
    V nastavení mohl zvýšit Julian Brandt, tváří v tvář gólmanovi Nicolasovi však neuspěl! Úspěšná pak nebyla ani dorážka Binsibajního.

45+2
    Na konci druhé nastavené minuty odkopává balon pod tlakem na útočnou polovinu brankář Gladbachu.

45
    Hlavní rozhodčí nastavuje 4 minuty.

45
    V Česku známá „Csaplárova past“ funguje i v zahraničí! Rozehrávající Manu Koné se velmi naivně nechal obrat o balon Füllkrugem, který poté předložil balon JAMIEMU BYNOE-GITTENSOVI. Ten si převzal míč a vypálil, gólman Nicolas nedokázal zareagovat. Asistence: Niclas Füllkrug.

44
    Domácí se s rozehrávkou dostali až na půli hřiště, hostující fotbalisté už vyhlížejí návrat do kabin.

43
    Další standardku rozehrál Brandt, jeho centr však odvrací do autu stoper Scally.

42
    Jamie Bynoe-Gittens si teď chtěl vymodlit u sudího Jablonskiho penaltu, hlavní rozhodčí však píská až následný faul Elvediho.

41
    Emre Can při svých kličkách faulovaný protihráčem, Dortmund bude mít rozehrávku.

40
    Střela Marca Reuse míří mimo tři tyče.

38
    V průběhu prvního poločasu začalo v Dortmundu docela silně pršet, což teď jistě pociťují hráči obou týmů.

37
    Z čista Jana se málem sám za defenzivní linií Mönchengladbachu zjevil Bynoe-Gittens, stoper Elvedi však dokázal, naštěstí pro svůj tým, balon odvrátit.

36
    Další akci domácích začne u své branky gólman Kobel.

35
    Avšak svěřenci kouče Seoaneho se až k zakončení nedostali, podobně ale dopadl i útok domácího Dortmundu.

34
    Domácí se po levé straně nedostali, hostující Gladbach se teď snaží trochu uklidnit hru.

32
    Tak v Dortmundu to dnes vypadá na gólové hody! Binsibajního nákop usměrnil Jamie Bynoe-Gittens na kopačku NICLASE FÜLLKRUGA, který zpoza šestnáctky přehodil brankáře Nicolase! Předsezónní posila žlutočervných zapisuje svou čtvrtou branku v ročníku. Asistence: Jamie Bynoe-Gittens.

32
    Další akci rozjíždí z vlastní poloviny hosté.

30
    Avšak je velmi rychle sníženo! Rychlý brejk zakončil Julian Brandt centrem na MARCELA SABITZERA, který překonal i díky teči obránce Scallyho brankáře Nicolase! Brankář Gladbachu byl bez šance. Asistence: Julian Brandt.

28
    Mönchengladbach právě vstřelil branku!
    Je to už o dvě branky! Centr z rohu se vrátil zpátky ke kopačkám Honorata, který poslal do šestnáctky druhý centr. Ten doskákal až k MANU KONÉMU, který se otočil kolem několika hráčů a následně svou dělovkou nechytatelně zakončil! Asistence: Franck Honorat.

28
    Pleovu střelu přivedl na rohový kop obránce Hummels.

27
    Nico Schlotterbeck ubránil na pravé straně Honorata.

26
    Na centr ze středu hřiště od Cana si naskočil Rámí Binsibajní, hlavičkou však minul zařízení.

26
    Další Siebatcheův pokus míří hodně vysoko nad branku, i tentokrát bude následovat odkop v podání Gregora Kobela.

25
    Ale s rohovým kopem nenaložili hosté vůbec dobře, centr Weigla totiž skončil až za brankou Kobela.

25
    Siebatcheův nebezpečný centr odkopává na první roh Gladbachu vracející se Marcel Sabitzer.

24
    Julian Weigl navíc faulovaný na vlastní polovině Reusem, hosté rozehrávají.

23
    Domácí žlutočerní kombinují s balonem u poloviny hřiště, hosté se zatím velmi dobře brání.

22
    Netzův centr přeletěl všechny hráče v pokutovém území domácí Borussie, odkopávat bude brankář Kobel.

21
    Střelecký pokus si teď připsal i Hummels, ale trefil jen blokujícího obránce.

20
    Hosté se radovali podruhé, Franck Honorat našel za obranu nabíhajícího Allasaneho Pléu, který proměnil. Pomezní rozhodčí však zvednutým praporkem oslavy přerušuje, jeho správné rozhodnutí navíc potvrdil i VAR.

19
    Niclas Füllkrug v ofsajdovém postavení, po odpískání byl ještě nepříjemně dohrán Siebatcheu, avšak sudí žlutou kartu neuděluje.

18
    U postranní lajny faulovaný Franckem Honoratem krajní bek Rámí Binsibajní, domácí budou rozehrávat.

17
    Binsibajního centr odvrácený mimo šestnáctku, následně neuspěl ani Bynoe-Gittens.

16
    Dortmund po šoku způsobeném obdrženou brankou drží míč na svých kopačkách.

15
    Nepříjemný skákavý centr vyslal do vápna Gladbachu Sabitzer, obránce Wöber ale dokázal míč odvrátit alespoň na aut.

14
    Tvrdý zákrokme na Reuse se teď provinil Manu Koně, vše se ale obejde bez žluté karty.

13
    Hosté se v 13. minutě dostávají do vedení! Milimetrově přesnou přihrávku vyslal za obranu Alassane Pléa, svým míčem našel nabíhajícího ROCCA REITZE, který si míč povedl až před gólmana, vyhnul se skluzujícímu Schlotterbeckovi a zakončil přesně k vzdálenější tyči! Asistence: Alassane Pléa.

12
    Binsibajní odehrává balon před Honoratem do autu, hosté vhazují.

11
    Hezký centr do šestnáctky prodloužil Reus za sebe, kde si nabíhal Füllkrug, bývalému útočníkovi Werderu Brémy však pár čísel k zaschnutí balonu chybělo.

10
    Joe Scally zastavil pronikajícího Bynoe-Gittense jen za cenu rohového kopu.

9
    Koného přihrávka pod tlakem Pleu nenašla, k míči se dostávají svěřenci kouče Terziće.

8
    Jamie Bynoe-Gittens se zbavil bránícího Honorata a vypálil jeho přízemní pokus však kryje gólman Nicolas.

7
    Hosté se přes pravou stranu neprobili, kombinují žlutočerní.

7
    Avšak hosté se svou rozehrávkou dostávají až k brankáři Nicolasovi, který tak vypomůže se založením akce.

6
    Vracející se Binsibajní fauloval unikajícího Honorata, Gladbach bude rozehrávat.

5
    Další centr za začátku aktivního Netze jen těsně minul Siebatcheu, brankář Kobel ale míč sbírá do svých rukavic.

4
    Pleův centr do šestnáctky odvrací obrana domácích, stejně dopadl i pokus o druhou pobídku do pokutového území.

3
    První zákrok zápasu si připsal švýcarský gólman domácích Gregor Kobel, který vyrazil pokus Netze.

2
    Dortmund kombinoval na pravé straně, avšak následné přenesení na druhou stranu přečetl Luca Netz.

1
    O první střelecké zakončení se pokusil Ryerson, jeho pokus však byl zblokován Netzem.

1
    Úvodní nákop hostů odpředu nebyl přesný, na začátku duelu pak hrají s balonem domácí.

1

Hlavní rozhodčí Sven Jablonski přivádí hráče obou celků na hrací plochu Signal Iduna Parku.

Borussia Dortmund: Kobel – Ryerson, Hummels, N. Schlotterbeck, Binsibajní – Reus, Can (C), Sabitzer – Bynoe-Gittens, Füllkrug, Brandt.
    Náhradníci: Meyer – Morey, Meunier, Süle, Özcan, Reyna, M. Wolf, Moukoko, Malen.
    Trenér: Edin Terzić

Borussia Mönchengladbach: Nicolas – Scally, Elvedi, Wöber – Weigl (C) – Honorat, Reitz, Koné, Netz – Siebatcheu, Pléa.
    Náhradníci: Olschowsky – Chiarodia, Friedrich, Neuhaus, Ngoumou, Kramer, Hack, Herrmann, Čvančara.
    Trenér: Gerardo Seoane

Rozhodčí: Jablonski – Thielert, Koslowski.

Pohled trenéra Terziće na Gladbach:
    „Před sezonou museli (Mönchengladbach) začlenit některé nové hráče, přišel nový trenér a potýkali se i některými odchody. Tohle všechno zabere čas. Ale když se podíváte na jejich poslední zápasy, hrají dobře a našli svůj styl hry. Poslední zápas proti Wolfsburgu to jasně ukázal. My však víme, kde leží jejich silné stránky.“

Pohled kouče Seoaneho na dnešního soupeře:
    „Dortmund je velmi dobrý v napadání hned po ztrátě míče. Tomu chceme předejít naší kvalitou na balonu. Také je důležité, že budeme hrát přiměřeně agresivně. Musíme výt rychlí v protiútocích, avšak také dobře bránit. Potřebujeme hrát jako tým, pokud chceme uspět.“

Hříbata z ze stejnojmenného města zahájili novou sezonu pod vedením nově příchozího trenéra Gerarda Seoaneho, který nahradil Daniela Farka. Po jedenácti kolech se svěřenci švýcarského kouče drží na deváté příčce s vyrovnaným skóre 23:23 a třinácti body na kontě.
    Poslední kolo před reprezentační přestávkou odehrál Gladbach na domácí půdě v Borussia-Parku, kam přijel Wolfsburg. Domácí vedli už po šestnácti minutách, když se prosadil po souhře s Honoratem český útočník Tomáš Čvančara, který také byl po tomto duelu donominován k české reprezentaci. Ještě před pauzou navýšil vedení Hříbat záložník Rocco Rietz. Ve druhém poločase nejprve v 64. minutě zvýšil už na 3:0 Franck Honorat, na jehož branku navázal o sedm minut později Alassane Plea. Domácí Gladbach tak porazil Vlky z Wolfsburgu vysoko 4:0.

Svěřenci chorvatského kouče Edina Terziće se po jedenácti odehraných kolech nacházejí na pátém místě, avšak pouze s tříbodovým deficitem na třetí Stuttgart. Na vedoucí Bayer Leverkusen pak žlutočerní ztrácejí už deset bodů.
    V posledním kole se Dortmund vypravil na půdu letošního překvapení ze Stuttgartu, za který zářil hlavně guinejský snajpr Serhou Guirassy. A hostující Borussia nezačala vůbec dobře, neboť už v 10. minutě daroval brankář Kobel penaltu domácímu Führichovi, který však s nabídnutou možností pohrdnul. A tak se do vedení dostali domácí, když se trefila předsezónní posila z Werderu Brémy Niclas Füllkrug. Domácí však ještě v první půli vyrovnali, když se prosadil útočník Undav. V druhé půli Stuttgart dokončil otočku v 83. minutě, když si další penaltu vzal střídající Guirassy a proměnil. Dortmund se na vyrovnání už nezmohl a odjel s prázdnou.

Příjemné sobotní odpoledne všem fotbalovým fanouškům německé Bundesligy, po reprezentační pauze se utkají v rámci 12. kola mimo jiné i týmy Borussie Dortmund a Borussie Mönchengladbach. Zápas začíná v 15:30, a tak si jej určitě nenechte ujít.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:30.

Matěj Skula

Branky: 30. Sabitzer (Brandt), 32. Füllkrug (Bynoe-Gittens), 45. Bynoe-Gittens (Füllkrug), 90+7. Malen – 13. Reitz (Pléa), 28. Koné (Honorat)

Karty:   81. Brandt (DOR) – 55. Weigl (MNC), 87. Koné (MNC)

Borussia Dortmund: Kobel – Ryerson, Hummels, N. Schlotterbeck, Binsibajní – Reus (90+4. M. Wolf), Can (C) (67. Özcan), Sabitzer (46. Reyna) – Bynoe-Gittens (67. Malen), Füllkrug (75. Moukoko), Brandt.
    Náhradníci: Meyer – Morey, Meunier, Süle.

Borussia Mönchengladbach: Nicolas – Scally, Elvedi, Wöber – Weigl (C) (82. Kramer) – Honorat (73. Hack), Reitz (61. Ngoumou), Koné, Netz – Siebatcheu (46. Čvančara), Pléa (73. Neuhaus).
    Náhradníci: Olschowsky – Chiarodia, Friedrich, Herrmann.

Rozhodčí: Jablonski – Thielert, Koslowski