Mali – Pobř. slonoviny 1:2 (po pr.) | Kapverdy – Jihoafr. republika 0:0 (1:2 po pen.)
po penal. (1:2)
Kapverdy
0:0 (0:0)
Jihoafrická republika
Sobota 03.02.2024, 21:00 • Charles Konan Banny Stadium (Yamoussoukro) • Africký pohár národů • Čtvrtfinále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.

Hezký sobotní večer všem fotbalovým fanouškům při sledování online reportáže ze zápasu čtvrtfinále Afrického poháru národů mezi Kapverdy a Jihoafrickou republikou. Těžko v dnešním zápase hledat nějakého výrazného favorita, šance obou týmů na postup jsou velmi vyrovnané.

Kapverdy: Vozinha – Moreira, Costa, Lopes, Fernandes – Monteiro, Kevin, Rocha Santos – Rodrigues, Mendes (C), Cabral.
    Náhradníci: Silva – Patrick, Bebé, Tavares, Borges, Cuca, Duarte, Semedo, Stopira, Tavares, Teixeira, Duarte.
    Trenér: Leitao Brito

Jihoafrická republika: Williams (C) – Mudau, Kekana, Mvala, Modiba – Mokoena – Sithole, Morena, Zwane – Tau, Makgopa.
    Náhradníci: Goss, Mothwa – Adams, Appollis, Lepasa, Maseko, Mashego, Mayambela, Mobbie, Monare, Sibisi, Xulu.
    Trenér: Hugo Broos

Rozhodčí: J. Ndala.

1

2
    O první střelecký pokus se pokoušel Kevin, bránu soupeře ale ani zdaleka neohrozil.

3
    Přestože sledujeme čtvrtfinále šampionátu, dvacetitisícový stadion je prakticky prázdný a hraje se před komorní atmosférou.

5
    Garry Rodrigues nyní vybojoval rohový kop pro Kapverdy.

6
    Centr v podání Kennyho Santose prolétl až na zadní tyč k nehlídanému Kevinovi, ten ale svou hlavičku mezi tři tyče neposlal.

7
    Na levé straně měl dost prostoru Aubrey Modiba, jeho centr do vápna byla ale nepovedený.

9
    Po faulu na Sphephela Sitholeho budou rozehrávat fotbalisté Jihoafrické republiky.

10
    Ke střele zpoza vápna se rozhodl Teboho Mokoena. Vypálil sice pěkně, ale přesně do míst, kde byl připravený brankář Vozinha.

12
    Jihoafričané jsou opět u balonu. Snaží se přiblížit k vápnu soupeře.

14
    Themba Zwane se dral do vápna, svou ránu pravačkou ale poslal jen vedle levé tyče kapverdské brány.

15
    Garry Rodrigues fauloval ve středu pole. Míč budou mít nadále fotbalisté Jihoafrické republiky.

16
    Aktivní Kevin teď zkusil vystřelit zpoza vápna. Opět tomu ale něco chybělo a míč prolétl vedle levé tyče brány Ronwena Williamse.

18
    Jamiro Monteiro nestihl balon na hrací ploše a rozehrávat bude brankář Kapverd Vozinha.

20
    Máme za sebou úvodních dvacet minut hry a zatím je skóre zápasu bez branek. Není divu, zatím jsme viděli jen jednu střelu na bránu.

21
    Uvnitř kruhu na polovině hřiště byl faulovaný Jovane Cabral, míč budou mít hráči Kapverd.

23
    Percy Tau byl ve snaze uniknout po levém křídle faulovaný. Standardka pro Jihoafrickou republiku.

25
    Fotbalisté Jihoafrické republiky dlouze kombinovali na polovině soupeře, avšak zakončit se neodhodlali.

26
    Hráči Kapverd dobře zahušťují střed hřiště a soupeř se nemůže dostat do zakončení.

27
    Ryan Mendes ale teď skluzem poslal k zemi Teboha Mokoenu a je z toho žlutá karta a navíc nebezpečný přímý kop.

29
    Teboho Mokoena ale první střelu poslal jen do zdi a následný opakovaný pokus vysoko nad bránu.

31
    Máme tady klasickou pauzu na občerstvení obou týmů.

33
    Po pauze tu bude rohový kop pro Kapverdy.

34
    Na přední tyč centrovaný balon nebyl nebezpečný, obrana Jihoafrické republiky balon odvrátila.

36
    Hráči Kapverd nyní dobře zakombinovali. Jenže centr do vápna byl odvrácený a Kenny Rocha Santos sice tvrdě pálil, ale mimo. Tak trochu komicky trefil na zemi ležícího protihráče vedle jihoafrické brány.
    36. Nepřesná střela Kennyho Santose

38
    Hráči Kapverd kopali rohový kop, po kterém došlo ve vápně Jihoafričanů k velkým zmatkům. Grant Kekana nakonec balon nadvakrát odehrál mimo vápno.

40
    Kapverdy jsou nyní lepší. Hráči dobře a rychle kombinují a dostávají soupeře pod tlak. Stále tomu ale chybí zakončení.

42
    Konec poločasu se kvapem blíží a na první opravdu velkou šanci zatím čekáme.

43
    Po delší době se na polovinu soupeře dostali také hráči Jihoafrické republiky. Ani oni ale zatím nestřílejí.

45
    Již se nám rozeběhla poslední minuta normální hrací doby. Míč doputoval k brankáři Ronwenu Williamsovi.

45+1
    První poločas bude nastaven o tři minuty.

45+2
    Khuliso Mudau byl nyní v dobrém prostoru uvnitř vápna soupeře, vystřelil ale jen vysokým obloukem nad bránu.

45+3
    Centr do vápna v pohodě lapil Ronwen Williams. Pak se ale snažil rychle rozehrát a na polovině hřiště oběma rukama srazil Percy Tau Kennyho Santose.

45+4
    Byla z toho pořádná strkanice. Kupodivu nikdo ale nedostal kartu a rozhodčí Ndala vše vyřešil jen domluvou. Nutno ale dodat, že Percy Tau svého soupeře srazil opravdu tvrdě.

45+4

Máme za sebou první poločas zápasu mezi Kapverdy a Jihoafrickou republikou. Oba soupeři si uvědomují důležitost zápasu a sledujeme hodně opatrný fotbal. Ne náhodou jsme tak branku neviděli a do kabin se odchází za stavu 0:0.

46

46
    Hned v úvodu druhé půle byl faulovaný Jamiro Monteiro, který jen s problémy opouští za doprovodu lékařů hrací plochu.

47
    Po centru směrem k vápnu a po zásahu defenzivy soupeře bude následovat rohový kop pro Kapverdy.

47
    Do odraženého míče se opřel João Paulo, zamířil ale hodně mimo.

48
    Brankář Ronwen Williams si v pohodě došel na hranici malého vápna pro balon, který mířil na protihráče.

49
    Po velkém zaváhání defenzivy Kapverd se skvěle vrátil Kevin, který odvrátil balon na rohový kop.

50
    Po centru do vápna byl faulovaný gólman Vozinha a balon budou mít hráči Kapverd.

52
    V posledních minutách se hraje hlavně v blízkosti vápna Kapverd, avšak Jihoafričané se zatím do nebezpečných pozic pro zakončení nedostávají.

53
    Jamiro Monteiro střílel levačkou, jeho pokus byl zblokovaný na roh.

53
    Hráči Kapverd ale rohový kop zahráli špatně a po nedorozumění o balon přišli.

53
    Z pravé strany pálil bez přípravy Evidence Makgopa, gólman Vozinho si s jeho pokusem nadvakrát poradil.

55
    Zpoza vápna vypálil Kenny Rocha Santos, rána to byla ale hodně nepovedená.

56
    Do zajímavější pozice se dostal Garry Rodrigues, který si naběhl do vápna soupeře. Z plného běhu ale zamířil jen doprostřed brány, kde byl gólman Ronwen Williams.

58
    Teď jsou to opět Jihoafričané, kteří se tlačí k vápnu soupeře. Zatím se jim ale nedaří.

60
    Hodně povedený střílený centr posílal do vápna Sphephelo Sithole. Dobře zasáhl gólman Vozinha, který se ale srazil se spoluhráčem a zůstává sedět na trávníku.

61
    Vozinha musel být ošetřovaný, bude ale pokračovat ve hře.

62
    Dobrý defenzivní zákrok nyní předvedl Aubrey Modiba. Míč odehrál do zámezí na rohový kop.

62
    Po rohu se ve vápně hlavami srazili Kevin a Grant Kekana. Oba musí být teď ošetřovaní.

63
    Střídání v týmu Jihoafrická republika:
    ze hřiště odchází Thapelo Morena, přichází Thapelo Maseko.

65
    Střídání v týmu Kapverdy:
    ze hřiště odchází Ryan Mendes, přichází Willy Semedo,
    ze hřiště odchází Kevin, přichází Patrick.

66
    Kapverďané byli u balonu, jenže na polovině soupeře o něj přišli.

68
    Fotbalovějším dojmem působí hráči Kapvrd, ještě by to ale chtělo nějakou šanci.

70
    Po rohovém kopu dostal balon ideálně proti noze Garry Rodrigues, zamířil ale jen do obránce, od kterého se balon odrazil pryč.
    70. Garry Rodrigues trefil obránce

71
    Hráči Kapverd si jdou rozhodně více za první brankou v zápase. Otázkou je, jestli to bude dnes stačit.

72
    ze hřiště odchází Garry Rodrigues, přichází Bebé.

73
    Po faulu Teboho Mokoena budou u balonu hráči Kapverd.

74
    Centr do vápna nedokázal Logan Costa vrátit zpět do ohně.

75
    Patnácti minut před koncem normální hrací doby je tu pauza na občerstvení.

77
    Již se opět pokračuje ve hře.

78
    Když už to vypadalo na nebezpečné zakončení, byla střela Kennyho Santose opět zblokovaná.

79
    Následně se pokoušel z otočky pálit Jovane Cabral, míč ale poslal jen nad bránu soupeře.

80
    Sphephelo Sithole poslal nedovoleně k zemi soupeře a je pískáno. Míč budou mít nadále hráči Kapverd.

81
    Bebé se pokusil překvapit brankáře Williamse, avšak tvrdou ranou z velké dálky zamířil jen mimo.

82
    Na centr do vápna si nabíhal Evidence Makgopa, jenže ho zradil první dotyk a balon skončil v zámezí.

84
    Roberto Lopes postrčil soupeře a je pískaný faul.

85
    ze hřiště odchází Percy Tau, přichází Mihlali Mayambela.

86
    Po faulu na Willyho Semeda budou hráči Kapverd kopat přímý kop. Je to takový hodně zkrácený roh.

87
    ze hřiště odchází Jovane Cabral, přichází Gilson Tavares,
    ze hřiště odchází Jamiro Monteiro, přichází Laros Duarte.

88
    Po přímém kopu se hráči Kapverd k zakončení nedostali.

89
    Podobný přímý kop bude na druhé straně zahrávat Teboho Mokoena.

90
    Střílený centr do vápna fotbalisté Kapverd odehráli.

90
    Střela Sphephela Sitholeho byla sice tečovaná, gólmanovi Vozinhovi ale problémy nenadělala.

90+1
    Druhý poločas bude nastaven o pět minut.

90+1
    Útočná akce Jihoafričanů skončila ofsajdem, ve kterém byl Thapelo Maseko.

90+2
    Největší šance zápasu. Na pas za obranu si naběhl Gilson Tavares a jeho téměř gólovou střelu vyrazil gólman Williams na břevno. Od břevna se míč odrazil na zem a zpět do hry!
    90+2. Gilson Tavares poslal míč do břevna

90+4
    Teď hrají s míčem na kopačkách hráči Jihoafrické republiky. Nikam moc se ale neženou.

90+5
    Druhý poločas skončil.

Ani druhý poločas nám branku nepřinesl a na řadu tak přijde prodloužení. To se bude hrát klasicky 2x15 minut. Pokud ani to nerozhodne o vítězi, následovat budou penalty.

91
    Začal první poločas prodloužení.

91
    ze hřiště odchází Themba Zwane, přichází Jayden Adams.

92
    Obrovská šance Jihoafričanů. Ve vápně se k balonu probil Mihlali Mayambela, avšak gólman Vozinha jeho ránu famózně vyrazil!

93
    Hned vzápětí se k hlavičce dostal Evidence Makgopa. Míč posílal o zem do brány, ale gólman Vozinha i podruhé skvěle zasáhl!

94
    Po následném rohu již k ohrožení brány soupeře nedošlo.

95
    Gilson Tavares se dostal do dalšího velmi dobrého zakončení, jenže na pravé straně hřiště uvnitř vápna zvolil razanci a míč poslal mimo.

97
    Po sérii narážeček se do zakončení dostal Bebé, na pravé straně zkusil také vypálit tvrdě, avšak i on zamířil mimo, resp. do boční sítě.

98
    Po faulu na Thapela Maseku budou u míče tentokrát fotbalisté Jihoafrické republiky.

99
    A potřetí se do dobré šance dostal Gilson Tavares, znovu ale jeho pokusu po skvělém zpracování chyběla přesnost.

101
    Po faulu Stevena Moreiry budou teď rozehrávat fotbalisté Jihoafrické republiky.

103
    ze hřiště odchází Evidence Makgopa, přichází Zakhele Lepasa,
    ze hřiště odchází Khuliso Mudau, přichází Nyiko Mobbie.

105
    Hráči Jihoafrické republiky kopali ještě rohový kop. Po odehrání míče mimo vápno a následném návratu balonu do ohně byl signalizovaný ofsajd.

105+1
    Nastavuje se jedna minuta.

105+1
    Bebé pálil znovu velmi tvrdě, opět ale bránu soupeře netrefil.

105+1
    První poločas prodloužení skončil.

Skončil nám první poločas prodloužení, který v úvodu přinesl dvě velké šance Jihoafrické republiky. Gólman Vozinha ale míč za svá záda nepustil před přestávkou na výměnu stran je to stále 0:0.

106
    Začalo druhé prodloužení.

108
    I když oba týmy hodně prostřídaly, je vidět, že jim už dochází šťáva.

108
    Kapverdy kopaly rohový kop, soupeř se ale dokázal snadno ubránit.

109
    Gilson Tavares dostal ve sprinterském souboji loktem do obličeje a hráči Kapverd se podruhé zlobí na hlavního rozhodčího. K podobné situaci došlo již v prvním poločase zápasu.

111
    Oba týmy hrají již velmi obezřetně. Je jasně vidět, že nikdo nechce udělat chybu.

113
    Thapelo Maseko je na hřišti sice od 63. minuty, teď má ale problémy s křečí a vypadá to, že nebude moci pokračovat ve hře.

114
    ze hřiště odchází Thapelo Maseko, přichází Terrence Mashego.

115
    Po rychlém protiútoku a následně rychle rozehraném autu pálil z dálky tradiční zakončovatel Bebé, míč ale znovu poslal jen hodně mimo.

116
    Už se nám začal blížit i konec prodloužení a vypadá to, že bude muset rozhodnout rozstřel ze značky pokutových kopů.

117
    Nic na tom zatím nezměnil ani Teboho Mokoena. Ten vypálil z velké dálky, ale míč poslal přesně do míst, kde stál gólman Vozinho.

118
    ze hřiště odchází Kenny Rocha Santos, přichází Bryan Teixeira.

119
    Fotbalisté Kapverd se dostávali ještě k rychlému protiútoku. Ten ale překombinovali a nakonec se sami připravili o míč.

120
    Druhý poločas prodloužení bude delší o jednu minutu.

120+1
    Bebé prostě nepřihrává a teď vypálil z dobrých třiceti metrů. A znovu míč poslal jen mimo bránu.

120+1
    Druhé prodloužení skončilo.

Během hry dnes gól nepadl a o postupujícím do semifinále Afrického poháru národů bude muset rozhodnout rozstřel ze značky pokutového kopu.

Vše je téměř připraveno. Brankáři ještě dostávají poslední pokyny od rozhodčího a jde se na to.

Jako první budou kopat Kapverdy a jmenovitě Bebé. Ten pálil po svém příchodu na hřiště snad šestkrát, vždy mimo.

Střílení penalt začíná.

1. série
    0:0
    Bebé neproměňuje. Williams skvěle chytil!
    BEBÉ

1. série
    0:1
    Teboho MOKOENA proměňuje. Tvrdě pod břevno.
    Teboho MOKOENA

2. série
    0:1
    Willy SEMEDO neproměňuje. Williams vyráží i druhou penaltu!
    Willy SEMEDO

2. série
    0:1
    Zakhele LEPASA neproměňuje. Lepasa otřel míč o břevno!
    Zakhele LEPASA

3. série
    0:1
    Laros DUARTE neproměňuje. Williams skočil potřetí ke své pravé tyči a potřetí míč vyrazil!
    Laros DUARTE

3. série
    0:1
    Aubrey MODIBA neproměňuje. Činí se také Vozinha, který teď míč vyrazil nohou!
    Aubrey MODIBA

4. série
    1:1
    Bryan TEIXEIRA proměňuje. Konečně se Kapverďané trefili. Až ve čtvrté sérii poprvé.
    Bryan TEIXEIRA

4. série
    1:2
    Mothobi MVALA proměňuje. Počkal si na pohyb brankáře a trefil.
    Mothobi MVALA

5. série
    1:2
    Patrick neproměňuje. Neuvěřitelný Williams chytil čtvrtou penaltu! Především díky němu tedy Jihoafrická republika postupuje do semifinále Afrického poháru!
    PATRICK

Sledovali jsme málo vídané utkání, kterému asi nebylo přáno přinést góly. Branka totiž nepadla ve 120 minutách hry a také během rozstřelu byly k vidění v devíti pokusech pouhé tři branky. Velký kredit si ale zaslouží především brankář Ronwen Williams, který neuvěřitelným způsobem zneškodnil hned čtyři penalty! (23:55:06)