Japonsko 2 – Kazachstán 2:5 (kon.) | J. Korea – Itálie 0:4 (kon.) | Velká Británie – Maďarsko 2:4 (kon.)
Japonsko 2
2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Kazachstán
Neděle 14.04.2013, 12:30 • Budapest Sportarena • Mistrovství světa - I. A Divize

Pro tuto chvíli je to ode mě vše. Znovu se přihlásím zhruba za hodinu, abych vás provedl zápasem Jižní Korei s Itálií. (14:40:15)

Nejlepším hráčem japonského týmu je zaslouženě zvolen brankář Yukata Fukufuji, který zdatně brzdil nápor a měl velký podíl na tom, že Japonci mohli dnes pomýšlet na úspěšný vstup do turnaje.

Za Kazachstán cenu přebírá dvougólový střelec Konstantin Romanov, ačkoliv já osobně bych nejvíce vyzdvihl výkon Vadima Krasnoslobodceva.

Kazachstán si prvních dvou třetinách utkání s Japonci zbytečně zkomplikoval a ani v té třetí neměl úplnou jistotu. Ačkoliv měl na ledě převahu, houževnatý soupeř kousal a kdyby proměnil zajímavé šance, mohlo být vše jinak.

60:00

59:50
    Japonci sice drží útočné pásmo, ale ani zázrak by už za tohoto stavu zřejmě nepomohl.

59:08
    Téměř vyhaslý plamen Japonských nadějí se od levého mantinelu pokusil rozdmýchat Ueno, ale Kolesnik lapačkou stáhl kotouč ze vzduchu.

58:20
    Kazachstán právě vstřelil branku!
    Tak nakonec ne. Puškarjov vybojoval ve středním pásmu kotouč a vyslal do úniku KONSTATINA ROMANOVA, který blafákem do bekhendu vykoupal Fukufujiho. Asistence: Konstantin Puškarjov.

58:00
    Kazachstán se po své čtvrté brance stáhl a zřejmě hodlá výsledek ubránit v současné podobě.

57:26
    Sato nyní dostal více prostoru na levém křídle, ale Kolesnik si jeho střelu zápěstím ohlídal.

56:42
    Slabá střela Uena nemohla brankáře Kolesnika ohrozit.

55:19
    A na světě je další pohledná trefa! Upper parádně obkroužil branku a oba obránce si vezl na zádech jako batoh. Tím se otevřel prostor u druhé tyče pro TALGATA ŽAJLAUOVA, který od Uppera kotouč převzal a nasměroval jej za Fukufujiho záda. Asistence: Dmitri Upper.

54:58
    Osawa se tlačil mezi kruhy, ale kotouč mu unikl.

54:40
    Potřetí v krátké době jsou Japonci v postavení mimo hru.

54:14
    Dělovka Romanova duní o zadní mantinel!

53:50
    Dlouhou pasáž kdy se převážně ve středním pásmu bojovalo o kotouč přerušuje japonský offide.

52:28
    Yanadori našel před brankou Osawu, ale ten bekhendem z první nedokázal sklepnout kotouč mezi Kolesnikovy betony.

52:01
    Japonský útok zastavil offside.

51:49
    Oba celky v plném počtu.

51:18
    Kolesnik vyrazil tvrdé nahození ze středního pásma před sebe a Haga se najednou s kotoučem ocitl sám před brankou! Minul.

50:46
    Semjonov od modré adresoval tvrdou dánu Fukufujimu, který zásiluku převzal a přerušil hru.

49:49
    Romanovovi se navíc nelíbilo Kawashimovo dotírání na jeho osobu a oba po menší potyčce dostávají po dvě minuty za hrubost.

49:49
    Kolesnikova střela Fukufujimu vypadla, ale Romanov se k dorážce nedostal.

49:39
    Japonsko v plném počtu.

49:18
    Osawa vyhazuje puk přes všechny čáry a dává Japoncům chvíli klidu.

48:54
    Ten však ani nenastal. Čárový se omlouvá a hlavní nařizuje vhazování ve středovém kruhu.

48:54
    Japonci vyvezli puk ve své třetiny, ale zastavil je offside.

48:19
    Fukufuji drží Savčenkovu bombu.

47:39
    Takahashi, který před chvílí pobavil diváky parádní kličkou dostává dvě minuty za podražení.

47:26
    Krasnoslobodcev střílel z osy útočného pásma, ale puk do branky nedostal.

46:37
    Starčenko s Alexandrovem předvedli parádní kombinaci na jeden dotek, která pramenila v únik, ale Alexandrov tváří v tvář Fukufujimu neuspěl.

45:30
    Oba celky si vyměnily kotouč, ale střelu jsme neviděli ani na jedné straně.

44:55
    Romanov prověřil Fukufujiho hned po přejezdu modré čáry, ale Japonský brankář stál na svém místě.

43:43
    Takahashi se parádní stahovačkou dostal před brankou, kde Kolesnik dokázal puk vyrazit, ale Takahashi se natáhl po dorážce a mířil do prázdné klece. Kolesnik, který byl v tu chvíli zády skočil "rybičku" a kotouč u tyče zastavil! Jednoznačně zákrok zápasu a určitě se objeví i ve všech sestřizích po mistrovství! Viděli jsme perfektní individuální dovednosti útočníka a fenomenální zákrok!

43:04
    Upper to zkoušel rovnou z buly, ale Fukufujiho na hruškách nenachytal.

43:01
    Solarev to zkusil zápěstím, ale kotouč zapadl mezi tělo a paži brankáře Fukufujiho.

42:51
    Kolesnik přidržel nahození Sata a hra je přerušena.

42:36
    Kazachstán v plném počtu.

42:22
    Kuji dvakrát tvrdě pálil. Poprvé sestřelil Starčenka a podruhé zasáhl Kolesnik.

42:02
    Romanov vyvezl puk a dostal se ke střele z úhlu. Fukufuji si tyčku pohlídal.

41:30
    Japoncům se stále nedaří k brance Vitalije Kolesnika přiblížit.

41:00
    Kazaši nechtějí dát soupeři puk a zpětnými přihrávkami šetří čas.

40:36
    Blochin si odpyká dvě minuty za faul kolenem.

40:07
    Začínáme offsidem Kazachů.

40:01

Hráči už se vynořují z útrob stadionu a za necelou minutu se můžeme těšit na začátek třetí části.

Třetí třetina začne přibližně ve 14:05.

Kazachstán ve druhé třetině dominoval, ale dovolil Japoncům kousat. Při nátlaku na branku Yutaky Fukufujiho Kazaši často zapomínali na zadní vrátka a dovolili Japoncům nebezpečné výpady, ze kterých mohli Japonci vytěžit mnohem více, než jednu branku. V závěru třetiny se však svěřencům trenéra Krikunova povedlo využít přesilovku a před poslední dvacetiminutovkou zaslouženě vedou.

40:00

39:59
    Se sirénou to ještě od modré zkusil Polišuk, ale více se ve druhé třetině už nestane.

39:20
    Starčenko vypálil z hrotu pravého kruhu a jeho stela se po zákroku Fukufujiho odrazila před VIKTORA ALEXANDROVA, který využívá přesilovku a v závěru druhé části posílá Kazachstán do vedení! Asistence: Roman Starčenko.

38:55
    Novopašin pálil z první do prázdné klece, ale trefil jen tyč!

38:30
    A nyní si zahrají přesilovku. Takagi dostává dvě minuty za vražení na hrazení.

37:57
    Kazaši oslabení ustáli.

37:54
    Do střely Aarona Kellera padl Romanov a vykopl puk až do sítě za Kolesnikem.

37:30
    Kazaši stále nepouští soupeře do svého pásma.

37:02
    Krasnoslobodcev dobrým napadáním drží Japonce na jejich třetině ledové plochy.

36:32
    Savčenko vyvezl puk a dostal se ke střele po níž Fukufuji přerušuje.

36:16
    Kazachům se nepovedlo vyhodit a Kolesnik následnou Kellerovu střelu neudržel! Puk z čáry odklízel duchapřítomný Blochin!

35:57
    Starčenko dostává dvě minuty za podražení.

35:40
    Fukufuji přerušuje hru po střele zkušeného Alexeje Trošinského.

35:10
    Nyní mohli hráči Japonska jet dva na jednoho, ale akci zhatila nepřesná přihrávka.

34:52
    Japonci byli nyní úplně rozhození, ale paradoxně jim špatné střídání přineslo samostatný únik Go Tanaky, který mířil mezi Kolesnikovy betony, ale skulinku mezi nimi nenašel.

34:15
    Střela obránce Kolesnikova před Fukufujim změnila směr, ale japonský brankář nad ní získal kontrolu.

33:27
    Zápas divákům zpestřil Kawashima, který tvrdě ale čistě k zadnímu mantinelu Žajlauova.

32:50
    Japonci nyní operují v útočné třetině, ale střely nevidíme.

32:05
    Tanaka vypálil z otočky, ale puk si našel cestu do lapašky Vitalije Kolesnika.

31:24
    Savčenko to zkusil od modré, Fukufuji chytá.

30:59
    Kazaši nyní dělali Fukufujimu opět peklo, ale Japonský brankář pět střel v krátkém sledu ustál. Nejnebezpečnější byl pokus Uppera z mezikruží, ale i v tomto případě byl Japonský hrdina pozorný.

29:43
    Japonci jeli dva na jednoho a i když Hashomoto na přihrávku nedosáhl, tak se od brusle obránce puk odrazil Kolesnikovi do protipohybu a brankář Kazachstánu měl namále.

28:57
    Japonsko právě vstřelilo branku!
    Keller parádním pasem přes dvě třetiny ledové plochy našel TAKUMU KAWAIHO, který mohl jet sám na branku a Kolesnika vykoupal stahovačkou do forhendu. Asistence: Aaron Keller, Shuei Kuji.

28:35
    Upper vyvezl puk a předvedl parádní kličkovanou. Posledního Japonce však nepřetlačil a ke střele se nedostal.

28:07
    Kazachstán vyhazuje.

27:57
    Ueno vybídl ke střele Kellera, ale Kolesnik měl proti střele dobrý výhled.

27:41
    Japonci jej zastavili, ale následný protiútok skončil offsidem.

27:30
    Polišuk se ve vlastním oslabení vydává do útoku.

27:01
    Novopašin se nyní dopustil zbytečného útočného faulu a odpyká si dvě minuty za hákování.

26:10
    Blochin dostal puk před branku a Fukufuji se proti němu parádně přesunul.

25:44
    Poslední minuty hry vypadaly, jako by Kazachstán hrál přesilovku a tak to také dopadlo. Obránce srazil Korabeinokovu střelu jen na hůl KONSTANTINA ROMANOVA, který byl před brankou sám a bekhendem poslal puk pod horní tyč. Asistence: Andrei Korabeinikov.

25:25
    Polišuk nebezpečně dotíral v brankovišti, ale Fukufujimu se povedlo schovat puk do lapačky.

25:12
    Semjonov propálil hradbu těl před sebou, ale Fukufuji si cestu ke kotouči našel.

24:53
    Po dělovce Savčenka japonský brankář znovu drží puk až do zapískání.

24:47
    Krasnoslobodcev vystřelil od levého mantinelu a Fukufujimu se konečně povedlo udržet puk v rukavici, přerušit hru a dát spoluhráčům vydechnout.

24:07
    Upper dostal přihrávku mezi kruhy, ale Fukufuji podává velmi dobrý výkon.

23:39
    V protiútoku opět střílel ALexandrov, ale Fukufuji proti jeho ráně nastavil pravý beton.

23:29
    Takahashi střílel zápěstím, Kolesnik připraven.

23:07
    Alexandrov se dostal do bekhendového zakončení, ale Fukufuji se dokázal natáhnout v brankovišti a kotouč zastavit.

22:39
    Kazachstán vyhazuje na zakázané uvolnění.

22:35
    Mitamura se natlačil na branku, ale puk přes Kolesnika nedostal.

22:01
    Polišuk hledal před brankou Žajlauova, ale ten jeho pas nezachytil.

20:57

20:52
    Novopašin od modré čáry minul branku.

20:40
    Kazaši pokračují ve zbytku přesilovky, ale opět se topí ve zbytečných přihrávkách.

20:01

Hráči už jsou na ledě a vše je připraveno pro začátek druhé části.

Druhá třetina začne přibližně ve 13:20.

Úvod první části nám nabídl poměrně vyrovnaný hokej a Japonci zřejmě i díky úvodní přesilovce nabyli dojmu, že s účastníkem loňského elitního mistrovství budou moci držet krok. Dalším impulsem jim k tomu byl i gól po ubráněném oslabení, ale Kazaši pak přeřadili na úplně jiný rychlostní stupeň a vynutili si vyrovnání. Bezostyšně se do Japonců pouští už při rozehrávce a jelikož jejich soupeř nemá v této herní dovednosti úplnou jistotu, vznikají z toho nebezpečné průniky, které Japonsko často řeší za cenu faulů. Pravda, že přesilovky v podání zakavkazských hráčů jsou velmi statické a chybí jim více střelby, ale pokud budou Kazaši pokračovat v obdobném tempu, zajisté dnes roli favorita splní.

20:00

19:52
    Kazachstán v plném počtu, Japonci ještě budou muset vydržet minutu a pět sekund ve čtyřech.

19:39
    Savčenko to po vhazování zkusil z první, ale Fukufujiho lapačka cestu ke kotouči našla.

19:37
    Další tvrdou střelu Blochina Fukufuji drží v náruči a hra je přerušena.

19:22
    Novopašin pálil od modré a Upper dorážel! Fukufuji drží svůj tým.

18:57
    Kazaši začínají na ledě dominovat a Krasnoslobodcevův průnik řešil Sasaki podražením. Pětapadesát sekund dlouhá přesilovka 4 na 3 pro Kazachstán.

18:36
    Alexandrov se dostal ke střele z první, ale Fukufuji tvrdý projektil zkrotil.

17:52
    Vyloučení na obou stranách. Suzuki dvě minuty za podražení a Žajlauov, který oplácel dvě minuty za hrubost.

17:45
    Žajlauov zachytil další japonskou rozehrávku a jel sám na Fukufujiho, kterého střelou zápěstím nepřekonal.

17:31
    Hra přerušena po offsidu Japonců.

17:07
    KONSTANTIN SAVENKOV před brankou zastavil rozehrávajícího Japonce. Nešťastník Osawa navíc upadl na vlastního brankáře a Savenkov měl zakončení velmi jednoduché. Bez asistence.

16:45

16:32
    Nyní Kazaši dokonce operují v útočné třetině a k zakončení se dostal Spiridonov. Fukufuji připraven.

16:01
    Fukufuji zastavuje kotouč za svou brankou a hráči Japonska se musejí znovu vracet.

15:52
    Další dva pokusy Japonsů získat útočné pásmo byly neúspěšné.

15:23
    Keller zlomil při střele hůl a Kazaši mohou znovu vyhodit.

15:05
    Kazachstán se osvobozuje vyhozením přes všechny čáry.

14:45
    Japonsko má šanci navýšit vedení. Soupeř hrál v šesti a je za to podle regulí potrestán. Trest si odpyká Maxim Beljajev.

14:24
    Starčenko to zkoušel od levého mantinelu, ale jeho střela zápěstím byla zablokována.

13:41
    Kolesnik musel řešit nebezpečnou střelu Suzukiho, ale ramenem ji dokázal dostat nad horní tyč.

12:56
    A hned vyrazili na steč! Kuji si najel po pravém křídle a Kolesnik jeho ránu vyrazil jen před GO TANAKA, který zametl puk do prázdné klece! Asistence: Shuei Kuji

12:39
    Japonci kompletní.

12:27
    Kazaši si znovu dlouho přihrávali, ale nakonec se ke střele odhodlal Upper a Blochin mohl dorážet do odkryté branky! Fukufuji předvedl zatím nelepší zákrok zápasu!

11:34
    Nyní prošel tvrdý příklep Savčenka, ale Fukufuji puk schoval v náruči.

11:10
    Přesilovka Kazachů je příliš statická. Hráči stojí na místech a přihrávají si do kruhu, což příliš ovoce nenese a občasné střely jsou zablokovány.

10:39
    Opět se vylučuje. Yamashita přidržel Korabeinkova a dostává dvě minuty.

10:03
    Puškarjov chytře zachytil rozehrávku soupeře, ale byl odzbrojen ke střele se nedostal.

09:43
    Kolesnikov to znovu zkoušel, ale jeho další rána byla přizvednuta do ochranné sítě za Fukufujim.

09:22
    Japonci v plném počtu.

09:19
    Obránce Kolesnikov pálil od modré, ale jeho střela byla zablokována.

08:59
    Japonci vyhazují puk až ke Kolesnikovi.

08:42
    Po dlouhé sérii přihrávek to zkoušel Krasnoslobodcev, ale branka mu byla malá.

08:02
    Dvakrát se Kazaši pokoušeli o založení útoku, ale Japonci je za modrou nepouští.

07:22
    Akce Kazachstánu se však neobešla bez Satova hákování a Japonci se budou bráni ve čtyřech.

07:22
    Kazaši jeli dva na jednoho, ale Žajlauov Krasnoslobodcevovu nahrávku nedokázal nasměrovat do branky!

06:54
    Kazachům nevyšla rozehrávka a puk jim utekl na zakázané uvolnění.

06:47
    Další nahození ze středního pásma dunělo o Kolesnikovy betony, ale tentokrát brankář Kazachstánu jen nasměroval pomalý kotouč do rohu.

06:26
    Kawai to zkoušel od levého mantinelu zápěstím, ale Kolesnik měl lapačku přichystanou. Hra přerušena.

05:41
    Kawashima prověřil Kolesnika ještě ze středního pásma, ale kazašský gólman se nenechal nachytat.

05:12
    Krasnoslbodcev nejprve branku minul a poté před brankou pěkně našel Žajlauova, ale Fukufuji byl na místě.

04:52
    Kazaši tápu při rozehrávce.

04:09
    Yamashita se nebezpečně obtáčel okolo branky a Kolesnik musel vytáhnout zatím nejtěžší ze svých dnešních zákroků.

03:54
    Nevalná střela Uena byla sražena do rohu, ale od zadního mantinelu se puk dostal ke Kolesnikovi, který jej přikryl lapačkou a sudí přerušuje hru.

03:41
    Romanov se s pukem natlačil do brankoviště, ale Fukufuji zvládl schovat kotouč ve výstroji.

03:19
    Vyhozený kotouč doklouzal až ke Kolesnikovi, který pro jistotu přerušil hru.

03:12
    Další Savčenkova rána příklepem zablokována ještě před japonským brankářem.

02:43
    A hned se vrhá do útoku Jako první se ke střele od modré dostal Roman Savčenko, ale na Fukufujiho nevyzrál.

02:13
    Kazachstán už je v plné sestavě.

01:57
    Japonci v offisidu.

01:45
    Hráčům ze země vycházejícího slunce se stále nedaří získat útočné pásmo.

00:50
    Kazaši posílají Japonce opět ven ze svého pásma.

00:40
    Kotouč je mimo hrazení a vhazovat se bude před Vitalijem Kolesnikem.

00:29
    Kazaši posílají puk ve ze své obranné třetiny.

00:13
    Úvodní utkání Mistrovství světa Divize I Skupiny A je zahájeno a jako první se do historie šampionátu zapisuje Viktor Alexandrov, který nedovoleně bránil.

00:01

K úvodnímu buly zkříží hole a Dmitri Upper a Go Tanaka.

Hráči už jsou na ledové ploše seřazeni na modrých čarách k zahajovacímu ceremoniálu.

Na bezproblémový průběh dnešního zápasu budou jako hlavní rozhodčí dohlížet pánové Alexandr Sergejev z Ruska a Maxim Sidorenko z Běloruska. Čáry se vezmou na dohled Američan David Brown a Maďar Marton Nemeth.

Zdravím vás z útrob budapešťské haly. Právě zde probíhá rozbruslení a týmy se připravují v následujících sestavách.

Japonsko: Fukufuji (Hata) – Keller, Kashimoto – Kawai, Tanaka, Kuji – Yamada, Gaha – Sato, Mitamura, Ueno – Yanadori, Haga – Suzuki, Tanaka, Yamashita – Sasaki, Osawa – Takagi, Mizuuchi, Takahashi

Kazachstán: Kolesnik (Polujektov) – Novopašin, Blochin – Alexandrov, Upper, Starčenko – Savčenko, Semjonov – Žajlauov, Polišuk, Krasnoslobodcev – Korabeinikov, Kolesnikov – Spiridonov, Puškarjov, Romanov – Fadějev, Trošinski – Solarev, Savenikov, Beljajev

Až dnes byly zveřejněny definitivní soupisky všech týmů a bohužel vás musím informovat o tom, že Kevin Dallman, který za Kazachstán řádil v olympijské kvalifikaci, se v sestavě nakonec nevyskytuje. O roli největší hvězdy šampionátu se tak budou muset poprat jiní hráči. Já osobně tipuji, že mezi hlavními postavami budou figurovat Andrei Sipridonov a Roman Starčenko.

Kazaši jsou bezesporu favority tohoto klání, ale houževnatí Japonci rozhodně nejsou bez šance je potrápit. Znovu se přihlásím okolo poledne přímo z nádherné budapešťské haly a přinesu další podrobnosti.

Kazachstán bezesporu patří mezi hlavní aspiranty na celkové prvenství. Ruský kouč Vladimír Krikunov do Maďarska přivezl tým složený výhradně z hráčů KHL, v němž logicky naprostou většinu tvoří hráči Barysu Astana a Torpada Kamenogorsk. Raritou je nejproduktivnější hráč uplynulého play-off Kontinentální hokejové ligy a zároveň nejlepší střelec základní části Kanaďan Kevin Dallman. Ten v současné době působí v Petrohradu, ale v době někdejšího Astanského angažmá přijal kazašské občanství a je také připraven naskočit. Dalším nebezpečným snajperem je Roman Savčenko, který byl pátým nejlépe střílejícím obráncem KHL.

Japonci, kteří od roku 1998 odehráli sedm šampionátů v elitní skupině a v roce 2004 sestoupili do divize, podávají poměrně konzistentní výkony. Po pátém místě ve svém úvodním ročníku získali pětkrát v řadě třetí místo. V roce 2011 ze šampionátu odstoupili kvůli tragédii ve Fukušimě a loni ve slovinské Lublani skončili čtvrtí. Letos zde přivezli nejužší kádr ze všech účastníků, takže uvidíme, jak si povedou.

Vítám Vás z Budapešti. Zdejší Budapest Sportarena hostí A skupinu letošního Mistrovství světa v hokeji Divize I. Šest týmů se přijelo poprat o účast v elitní skupině Mistrovství světa 2014, které se bude konat v Bělorusku. Dvojici nejlepších se brána k hlavnímu šampionátu otevře a tým na posledním místě sestoupí do B skupiny Divize I. Turnaj se hraje tabulkovým systémem s klasickým tříbodovým ohodnocením za výhru. Úvodní zápas nabídne souboj Japonska s Kazachstánem.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:30.

Tomáš Salamon

Branky a nahrávky: 13. Tanaka (Kuji), 29. Kawai (Keller, Kuji) – 18. Savenkov, 26. Romanov (Korabeinikov), 40. Alexandrov (Starčenko), 56. Žajlauov (Upper), 59. Romanov (Puškarjov)

Japonsko 2: Fukufuji (Hata) – Keller, Kashimoto – Kawai, Tanaka, Kuji – Yamada, Kawashima – Sato, Mitamura, Ueno – Yanadori, Haga – Suzuki, Tanaka, Yamashita – Sasaki, Osawa – Takagi, Mizuuchi, Takahashi

Rozhodčí: Sergejev, Sidorenko – Brown, Nemeth