Chabarovsk – Magnitogorsk 1:6 (kon.) | Vladivostok – Čeljabinsk 3:4 (0:1 po s.n.) | Novokuzněck – Ufa 3:1 (kon.)
Novosibirsk – Nižněkamsk 4:0 (kon.) | Spartak Moskva – Čerepovec 0:7 (kon.) | Minsk – Jaroslavl 3:1 (kon.)
Doněck – Atlant 3:2 (1:0 po s.n.)
HC Sibir Novosibirsk
4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Neftěchimik Nižněkamsk
Středa 29.01.2014, 13:00 • Ice Sports Palace Sibir • KHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:00.

HK SIBIR NOVOSIBIRSK

Novosibirsk je v tabulce Východní konference KHL sedmý se ziskem devětasedmdesáti bodů a už dnes si může zajistit postu do play off. Sibir musí vyhrát, pokud však Vladivostok neporazí Čeljabinsk, budou Sibiřané slavit druhý postup do boje o Gagarinův pohár v řadě i přes porážku.

NEFTĚCHIMIK NIŽNĚKAMSK

Neftěchimik letos zatím nasbíral pouze čtyřiapadesát bodů a šance ruského celku na postup do play off už jsou jen v teoretické rovině.

Češi a Slováci v akci

V dresu domácího Sibiru nastoupí Josef Hrabal, který má své místo v první obranné dvojici sibiřského celku. Za Neftěchimik Nižněkamsk naskočí na led český útočník Petr Koukal.

HK Sibir Novosibirsk: Koskinen (Bespalov)- Hrabal, Lekomcev, Kutuzov, Alexejev, Plechanov, Ožiganov, Martynov- Lehterä, Monja, Enlund- Kopejkin, Kugryšev, Koskiranta- Romanov, Kvartalnov, Ignatuškin- Glubin, Sannikov, Okulov, Šumakov

Neftěchimik Nižněkamsk: Sudnicin (Dalton)- Berezin, Mamašev, Šulakov, Kurbatov, Lisov, Romanov, Mnacjan- Zdunov, Koukal, Sexton- Taratuchin, Trunjov, Bělousov- Kulikov, S. Alševskij, J. Alševskij- Polygalov, Rybin, Chochrjakov, Mnichovič

Rozhodčí: Eduard Odins, Evgeny Romasko – Alexei Koposov, Alexander Otmakhov.

Před svým vstupem na led byly představeny první pětky obou mužstev, nejprve hostující, následně domácí. Nyní je na řadě ruská hymna.

00:01

00:21
    Domácí si hned na úvod zahrají přesilovou hru, dvě minuty za vyhození puku z obranného dostává Igor Polygalov

01:04
    Martynov vypálil od modré nebezpečný projektil, Sudnicin si připisuje první důležitý zákrok.

01:16
    Sibir právě vstřelil branku!
    Další střela od modré už končí úvodním gólem utkání. Josef Hrabal našel Kutuzova, ten vypálil z první a jeho střelu tečoval do brány JARNO KOSKIRANTA. Asistence: Alexander Kutuzov, Josef Hrabal.

03:14
    Sibiřský celek vede už o dvě branky. DMITRIJ MONJA vtrhl do útoku a střelou z backhandu překonal Sudnicina, kterému kotouč propadl mezi betony a který teď nemá čisté svědomí. Asistence: Konstantin Alexejev.

03:14
    Sudnicin po dvou rychlých inkasovaných brankách odchází ze hry, nahradí jej kanadský gólman Matt Dalton.

04:50
    Čtvrtá formace Sibiru se dostala do útoku, Sannikov, Okulov ani Martynov však kotouč netrefili ideálně.

05:48
    Přečíslení hostujícího celku tři na jednoho skvěle zlikvidoval Koskinen.

07:15
    Tronjov prověřil Koskinena.

08:03
    Lehterä vystřelil zpoza obránce, jeho střelu vyrazil Dalton jen před sebe, Enlund už se k dorážce nedostal.

08:57
    Sexton objel bránu, dostal se na modrou, odkud vystřelil, jeho střelu tečoval jeden z jeho spoluhráčů, Koskinen však výborně zasáhl.

10:56
    Lehterä v nouzi vystřelil od mantinelu, Dalton si s jeho pokusem s menšími problémy poradil.

11:25
    Alševskij nahrál Mamaševovi, který střílel nad Kosinenovu bránu.

Následuje reklamní přestávka, Sibir vede na góly 2:0, na střely je to nerozhodně 8:8.

13:05
    Polygalov vypálil k pravé tyči, Koskinen vyrazil střelu pravým betonem, jeden z obranců si puk málem srazil do brány.

15:42
    V ofsajdu se ocitl Dan Sexton, který tak ukončuje pasáž hry bez střely.

15:59
    Monja se řítil se svými parťáky z první formace do útoku, jeho střelu zvedl jeden z obránců, lapačkou zasáhl Dalton.

17:36
    Lisov nahodil do pásma, ke kotouči se však dostali domácí.

18:23
    Druhá formace Sibiru nic závratného při svém pobytu v útočném pásmu nevymyslela.

19:18
    Lehterä hledal před bránou své spoluhráče, jeho záměr však žádný z nich nepřečetl.

20:00

V první třetině utkání bleskově udeřili domácí, kteří v rozmezí dvou minut vstřelili dvě branky a vyhnali Sudnicina z brány. Nižněkamsk nesložil zbraně a dokázal si vypracovat i pár šancí, žádnou však nevyužil i díky spolehlivému výkonu finského brankáře Mikky Koskinena a tak stále platí stav utkání ze čtvrté minuty. Druhá třetina začne zhruba ve 13:50.

20:01

20:15
    Enlund se pokoušel dostat před bránu, o kotouč ho obral Berezin.

21:56
    Sannikov se zpoza brány dostal až do zakončení, Dalton dobře utěsnil svou levou tyč.

22:14
    Stanislav Alševskij s číslem Waynea Gretzkého vypálil zleva, stejnou úspěšnost jako neslavnější nositel "99" neměl.

22:48
    Na druhé straně kombinovala první formace, Monjovi však přihrávka nesedla.

23:30
    Zdunov zkoušel štěstí z podobné pozice jako Alševskij před chvíli, jeho projektil zamířil nad bránu.

24:30
    Šumakov, který je nebezpečný při každém svém střídání, si teď vypracoval dvě velké šance, ani jednou tváří v tvář Daltona nepřekonal.

25:10
    Co Šumakov svým tlakem započal, IGOR OŽIGANOV dokonal. Bek Novosibirsku vyslal od modré velmi chytrou pozemní střelou, která zapadla mezi betony Daltona a Sibir jde do trháku. Asistence: Sergej Šumakov.

26:29

26:48
    Koskinen udělal chybu, Tronjov ji nedokázal, i díky pohotovému obrannému zákroku Martynova, využít.

27:30
    Čtvrtá formace Neftěchimiku se usadila v útočném pásmu, domácí hráči dobře utěsnili vlastní obranné pásmo.

28:07
    Lehterä vystřelil z otočky, Daltona nenachytal.

28:20
    Nebezpečná střela Alexejeva, kterou někdo před Daltonem tečoval, tomu kotouč propadl mezi betonem a vyrážečkou, ale tentokrát zamířil mimo tři tyče.

29:25
    Ve velmi dobré pozici se ocitl Kulikov, ten ještě posunul na Jaroslava Alševského, který kotouč netrefil.

30:57
    Monja nezachytil Lekomcevovu přihrávku, píská se zakázané uvolnění a Monja se omlouvá.

31:15
    Plechanov vjel do útoku a jen tak vystřelil, jeho střela byla zblokována do ochranné sítě.

33:50
    Sexton před reklamní přestávkou vystřelil zápěstím, Koskinen kryje.

34:10
    Kugryšev pálil zprava, Dalton jeho střelu vyrazil.

34:55
    Chochrjakov pálil z prakticky nulového úhlu nad Koskinenovu bránu.

35:53
    Hosté si zahrají přesilovou hru, na trestnou lavici odjíždí na dvě minuty za hákování Josef Hrabal.

36:49
    Nižněkamsku přesilovka vůbec nevychází, Sibir nemá problémy s vyhozením kotouče.

37:24
    Snad k první střele v přesilovce se dostal Polygalov, Koskinen zasáhl a stále drží nulu.

37:46
    Mamašev zamířil mimo tři tyče.

37:53

39:00
    Začala poslední minuta druhé periody.

39:18
    Domácí se usadili na konci třetiny v útočném pásmu, fanoušci Sibiru chtějí ještě jednu branku.

39:50
    Jejich volání málem vyslyšel Koskiranta, který se vecpal z pravé strany až před branku, Dalton zasáhl.

40:00

Ve druhé třetině domácí potvrdili vyšší tabulkové postavení a svého soupeře přehrávali. Tlak vyústil v branku Ožiganova, který zvýšil na rozdíl tří branek. Domácí se navíc mohou spolehnout na jistého Koskinena, zápas mají pod kontrolou a už jen jedna třetina je dělí od druhého postupu do play off v řadě. Třetí dvacetiminutovka začne zhruba ve 14:40.

Tak se omlouvám, ušlo mi, že Sibir Novosibirsk má díky dnešnímu klopýtnutí Vladivostoku postup do play off zajištěný bez ohledu na výsledek dnešního či nějakého dalšího utkání ve zbytku základní části.

40:01

40:20
    Lehterä hledal před bránou Monju, k tomu se kotouč nedostal.

41:30
    Gubin vystřelil a jeho střelu nechytá Dalton, ale Sudnicin, který se na třetí třetinu vrátil zpět do brány!

41:40
    Koskinen se při rozehrávání kotouče srazil se svým spoluhráčem Martynovem a na chvíli ležel na ledě. Za mohutného skandování tribun se z nárazu oklepal a může pokračovat a dál se pokoušet o nulu.

42:32
    Lehterä se dostal se svými kolegy z útoku do přečíslení, nahrál Enlundovi, který ve vyložené pozici kotouč v pádu netrefil.

43:02
    Hosté si zahrají přesilovou hru, Andrej Plechanov už sedí na trestné lavici, dostal dvě minuty za nedovolené bránění.

43:13
    A pozor! Domácí jdou do tří, vyloučen je také Jarno Koskiranta a hosté budou mít hodně dlouho dvojnásobnou početní převahu.

44:06
    Hosté dlouho kombinovali v útoku bez střely, nakonec se k ní odhodlal Mamašev, ovšem netrefil.

45:02
    Domácí hrají ve čtyřech.

45:13
    Domácí v plném počtu. Hosté nebyly zdaleka tak nebezpeční, jak by se na přesilovou hru o dvou mužích čekalo.

46:00
    A ozývají se fanoušci, kterým se musí vývoj utkání nadmíru líbit.

46:40
    Tempo hry poněkud opadlo, hosté jsou s výsledkem zřejmě smířeni a domácím vyhovuje.

47:54
    Do brejku se utrhla první formace Sibiru, Enlund z mezikruží minul bránu.

48:20
    Martynov vypálil od modré vedle.

49:00
    Domácí fanoušci si žádají gól a tak Sibir přece jen zvýšil na obrátkách. Uvidíme, jak s danou situací zamíchá reklamní přestávka.

49:13
    Po ni budou mít domácí početní výhodu. Za příliš mnoho hráčů na ledě zamířil na trestnou lavici Petr Koukal.

49:45
    Zatím se hraje na straně Sibiru, kam zavezl kotouč jeden z bránících hráčů.

50:15
    Zdunov vypálil, sice mimo, ale ukrojil několik vteřin z oslabení.

51:07
    Lekomcev těsně před vypršením trestu vypálil, projektil zamířil mimo tři tyče.

51:13

51:56
    Rybin se při průniku do útoku srazil s Ožiganovem. Autor třetí branky utkání se z ledu zvedal těžko.

52:28
    Martynov se dostal ke kotouči u modré čáry a Sudnicin musel zasahovat.

53:14
    Nádherná akce čtvrté formace. SERGEJ ŠUMAKOV si vyměnil kotouč s Alexandrem Kutuzovem a do odkryté klece už neměl těžkou práci. Asistence: Alexandr Kutuzov, Oleg Gubin.

55:00
    V posledních pěti minutách už zbývá vyřešit jediná otázka, dočká se Mikko Koskinen vychytané nuly?

55:48
    Sannikov pozdravil Sudnicina spíše propagační střelou od modré.

56:14
    V posledních minutách zápasu se hraje spíše ve středním pásmu.

57:11
    Petr Koukal podle sudích fauloval Romanova a Sibir může dokončit bůra.

57:24
    Enlund se probojoval až před bránu, kde jej vychytal Sudnicin.

58:14
    Sannikov pálil zleva v jízdě, kotouč minul branku.

59:00
    Hosté se osvobozují, z této přesilové hry gól nepadne.

59:10
    Nezměnil to ani svým pokusem Ignatuškin.

59:10
    Před vhazováním se strhla potyčka, kdy se Stanislav Alševskij pustil do Kugryševa, za což si vysloužil trest dvou minut plus osobního trestu deseti minut. Na trestné lavici sedí také Kugryšev, který dostal dvě plus dvě minuty.

59:11

60:00

Ve třetí třetině vsítil favorizovaný Sibir Novosibirsk ještě jednu branku a potvrdil převahu v celém utkání. Sibiřané po výhře 4:0 také naznačili, že do play off patří a po olympijské přestávce můžou dokonce ještě zaútočit na páté místo Salavatu Julajev Ufa a na šestý Jekatěrinburg. Výborný výkon dnes předvedl Mikka Koskinen, který vychytal 23 střel soupeře a připisuje si čisté konto. Nižněkamsk přišel i o teoretickou šanci postupu do play off.
    To je ode mě pro tuto chvíli vše, s pozvánkou na zápas mezi Dinamem Minsk a Lokomotivem Jaroslavl, jež začíná v 17:00 a který bude jedním z posledních utkání KHL před dlouhou přestávkou, se s vámi loučím. (15:17:32)

Václav Petrů

Branky a nahrávky: 2. Koskiranta (Kutuzov, Hrabal), 4. Monja (Alexejev), 26. Ožiganov (Šumakov), 54. Šumakov (Kutuzov, Gubin)

HC Sibir Novosibirsk: Koskinen (Bespalov)- Hrabal, Lekomcev, Kutuzov, Alexejev, Plechanov, Ožiganov, Martynov- Lehterä, Monja, Enlund- Kopejkin (C), Kugryšev, Koskiranta- Romanov, Kvartalnov, Ignatuškin- Gubin, Sannikov, Okulov, Šumakov
    Neftěchimik Nižněkamsk: Sudnicin (4.-40.Dalton)- Berezin, Mamašev, Šulakov, Kurbatov, Lisov, Romanov, Mnacjan- Zdunov, Koukal, Sexton- Taratuchin (C), Trunjov, Bělousov- Kulikov, S. Alševskij, J. Alševskij- Polygalov, Rybin, Chochrjakov, Mnichovič

Rozhodčí: Eduard Odins, Evgeny Romasko – Alexei Koposov, Alexander Otmakhov