Belenenses – Santa Clara 1:1 (kon.) | Nacional – Aves 0:0 (kon.) | Guimarães – Chaves 4:0 (kon.)
Moreirense – Braga 1:0 (kon.)
Vitória SC Guimarães
4:0 (3:0)
GD Chaves
Sobota 06.04.2019, 19:00 • Estádio Dom Afonso Henriques, Guimarães (kapacita: 30.165 diváků) • Portugalská Primeira Liga • 28. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

Dobrý den, ještě jednou vítejte u dalšího zápasu Primeira Ligy, která se postupně blíží ke svému konci. V dalším kole, tentokrát již osmadvacátém, proti sobě nastoupí Vitória SC Guimaräes, která se utká s týmem GD Chaves. Zatímco domácí jsou na šestém místě tabulky a vyhlížejí posledních sedm kol sezony, hosté jsou předposlední s velkou hrozbou sestupu. Utkání začíná přesně v 19 hodin.

Vitória Guimaräes:
    Domácí tým se nachází v tabulce na šestém místě a sedm kol před koncem si může zdánlivě říct, že má klid. Jeho ztráta na čtvrtou Bragu je totiž již šestnáctibodová a právě čtvrté místo jako poslední zajišťuje účast v Evropské lize. Na druhou stranu, ve finále poháru je Porto i Sporting a zdá se, že oba týmy si účast v evropských pohárech zajistí, takže z ligové soutěže by mohlo znamenat pohárovou příčku i páté místo. A na páté Moreirense ztrácí Vitória pouze tři body. Guimaräes se ale v poslední době nemá úplně oslnivé výsledky, když z předešlých pěti zápasů vyhrál jen dvakrát.

GD Chaves:
    Hosté jsou na "nejlepší" cestě, aby se po třech letech vrátili zpět do Segunda Ligy, kterou naposled hráli v sezoně 2015/2016. Před dvěma roky obsadil Chaves slušné jedenácté místo, loni byl kometou sezony a skončil šestý. Jenže letošní výsledky? Bída, šeď a trápení. GD totiž uhrál ze sedmadvaceti zápasů jen 24 bodů a krčí se na sedmnáctém a předposledním místě tabulky. Útěchou mu může být, že na patnáctý Nacional ztrácí jen dva body a vůbec situace kolem sestupu je hodně vyrovnaná, když dvanáctý Aves má na předposlední Chaves náskok jen pět bodů, ale i tak budou muset hosté hodně zabrat, aby se zachránili.

Guimaräes – Chaves 1:1 (4.12.2016).

Který z týmů obdrží první žlutou kartu v prvním poločase?

Tipovat můžete do začátku 1. poločasu.

Vitória SC Guimarães: M. Silva – Sacko, Osorio, Pedro Henrique, Rafa Soares – Tozé, Mattheus, Wakaso, Rochinha – A. Guedes, Davidson.
    Náhradníci: Douglas – J. C. Teixeira, Hanin, John, Venâncio, A. Almeida, Dodô.

GD Chaves: Filipe – Paulinho, Maraš, Campi, L. Martins – L. Singh, Gallo, Bressan, Costinha – A. Luis, William.
    Náhradníci: Ricardo – Basto, Ghazarjan, J. Teixeira, Niltinho, Lionn, Platiny.

Rozhodčí: João Capela – Nelson Moniz, Pedro Felisberto.

Oba týmy již nastupují na hrací plochu.

1

1
    Hned v první minutě je zde rohový kop hostí, který ale nedopadl pro Chaves zcela dobře a Vitória odvrací míč za vápno.

2
    Tozé táhl míč po pravé straně, kde se jej snažil neúspěšně zastavit Gastón Campi.

2
    Slušná šance hostí. Centrovaný míč do vápna si našel hlavičkou Guedes, ale balon jen tak lehce lízl a obránce Maraš ho vzápětí odvrátil pryč.

3
    Po další šanci domácího celku vidíme druhý rohový kop.

3
    A další roh, nyní z pravé strany.

4
    Guimarães právě vstřelilo branku!
    Domácí celek jde rychle do vedení. Tozé poslal centrovaný míč do vápna, kde Yordan Osorio posunul míč hlavičkou o rameno na ALHASSANA WAKASA. Ačkoliv hosté signalizovali ofsajd, určitě se o postavení mimo hru nejednalo a útočník domácích v pádu uklidil míč do sítě. Asistence: Yordan Osorio.
    4. Alhassan WAKASO - 1:0

5
    Celá situace je ještě konzultována na videu a je potvrzena správnost výroku sudích.

7
    Útok hostí měl konečnou před vápnem, dopředu jdou znovu domácí.

8
    Centr Rochinhy z levé strany nebyl přesný a i když domácí vybojovali míč u pravé lajny, raději se s ním stáhli dozadu.

9
    Velká šance také na druhé straně. Luís Martinez ukázal hodně rychlé nohy a protlačil se až k zakončení z levé strany, ale gólman Miguel Silva výborně zasáhl míč a vyrazil jej na roh.

10
    Roh odhlavičkovali domácí a po úděsné rozehrávce šla Vitória do rychlého protiútoku, který končí penaltou. Davidson si na levé straně a už metr ve vápně obhodil Paulinha, který jej objal jak svou první lásku a za toto stažení musel následovat pokutový kop.
    10. Byl nařízen pokutový kop

11
    TOZÉ si postavil míč na značku pokutového kopu, poslal brankáře na druhou stranu a bezpečně se trefil k levé tyčce.
    11. TOZÉ - 2:0

13
    Také hosté zkouší útočit, dlouhý aut si ve vápně zpracoval Costinha a Rafa Soares raději odkopl balon jednoduše na roh.

14
    Přímý volný kop pro hosty. Davidson, který stínoval rohový kop, zasáhl míč rukou a je zde slibná šance pro Chaves, jak se dostat na kontaktní branku.

15
    Rozehrávky se ujal Luís Martins, který směřoval míč na bližší tyč. Tam ale byli domácí hráči a je z toho další rohový kop.

16
    Rochinha nyní dostal pořádně naloženo od Luíse Martinse, který může být rád, že jeho zákrok u pravé lajny neocenil sudí žlutou kartou.

17
    Faul také na druhé straně, po zákroku na Renana Bressana zůstanou hosté na okamžik u míče.

18
    A skutečně jen na okamžik, protože Chaves rychle ztratil míč. Hosté tak mohou být rádi, že od Wakasa nepřišla přesná přihrávka.

19
    Hezky to nyní udělal André Luis, který cítil, jak za ním jede kosa se jménem Davidson. Udělal kličku a uskočil tak faulu, jenže vzápětí přišel jeho nepřesný centr.

20
    Osorio si nedělal žádné problémy a centrovaný míč odkopl na polovinu hřiště.

21
    Tozé byl nejprve faulovaný, čemuž sudí ponechal výhodu. Po zákroku na Wakasa se ale už pískat muselo. Domácí hrají ve velké pohodě.

22
    Renan Bressan nyní něco hodně gestikuluje k soupeři. Asi se mu nelíbilo zahrávání autového vhazování, ale hraje se dále.

23
    Tozé, který se dnešní brankou postaral o svůj šestý gól v sezoně, se před vápnem dopustil útočného faulu.

23
    Není to aut hostí. Falaye Sacko ukázal pružné a rychlé nohy a míč doběhl. Chvilku ho pozdržel a pak nakopl dopředu, jenže to nebyl vůbec dobrý úmysl.

24
    Tempo hry od druhé branky lehce opadlo, Vitória je si vědoma vedení, dobré hry a trošku se uspokojila.

25
    Přímo pod kotlem White Angels, jedné z fanouškovských frakcí domácích, stáhl Miguel Silva do rukavic dlouhý centrovaný míč.

25
    Luther Singh svým napadáním způsobil, že Sacko musel míč odkopnout nazdařbůh dopředu a hosté tak jsou u balonu.

26
    Ale jen na chvilku, po druhém vhazování ukázal dobré kvality Mattheus a tentokrát míč vybojoval pro své spoluhráče.

26
    Dost vypovídající je zejména statistika střeleckých pokusů. 3-0 pro domácí je jasným odrazem, jak se dnešní zápas vyvíjí.

27
    Hra je kvůli ošetřování hráče domácích na chvíli přerušena, takže je asi jasné, že se v prvním poločasu bude nastavovat. Menší nepříjemné chvíle, pravděpodobně po špatném došlápnutí, si prožil Davidson.

28
    Domácí zkusili útok po pravé straně a chvilku byli úspěšní, když vybojovali autové vhazování, ale to následně dopadlo hodně hodně špatně.

29
    Sudí nyní usoudil, že Costinha padal hodně ochotně a faul na něj nezapískal. Útočit tak mohou domácí.

29
    Velký podíl na tomto gólu má Alexandre Guedes, který dokázal doběhnout míč od Rafa Soarese. Následně mu jej předal zpět a ten přihrál TOZÉMU, jenž krásně k levé tyči obstřelil gólmana. Asistence: Rafa Soares. Jenže po konzultaci u videa branka neplatí!
    29. Neuznaný gól Tozého

31
    Branka neplatí z důvodu, že Alexandere Guedes dostal míč do půlmetrového ofsajdu a sudí Pedro Felisberto měl oči jako ostříž. Správně posouzeno.
    31. Branka neplatí kvůli malému ofsajdu

33
    Domácí neuznaný gól nijak nezaskočil, nadále předvádí hodně dobrý výkon a nepouští hosty k ohrožení své svatyně. Nyní zastavil útok Chavesu Alhassan Wakaso a míč má gólman Miguel Silva.

35
    Willam posílal prudký centr do vápna z pohledu brankáře k levé tyči, ale tam nebyl nikdo z jeho spoluhráčů.

35
    André Luis mohl svůj tým dostat do zápasu, když si výborně počkal na pohyb domácích beků a dostal se za obranu k hezké uličce. Z pravé strany byl ve vápně takřka sám před Miguelem Silvou, který jeho pokus vyrazil, a s dorážkou si poradil útočník hostí extrémně ledabyle.

36
    Nyní už branka platí a ROCHINHA dává hezký gól. Nejrychleji ze všech vycítil, kam asi půjde odražený balon. Zpracoval si ho, navedl si míč blíže ke středu a poté ze skoro třiceti metrů vypálil ránu po zemi k pravé tyči, na kterou se António Filipe natahoval marně!
    36. ROCHINHA - 3:0

38
    Hosté také zůstanou u míče. Poblíž pravé strany totiž Tozé nyní ukázal, že umí i přitvrdit, a poslal na zem kapitána Chavesu Renana Bressana.

39
    Centrovaný míč z pravé strany zblokoval vracející se útočník William na aut. Ten se ale hostům nevydařil a dopředu tak mohou jít opět hráči v bílých dresech.

40
    Pro Antónia Filipeho je důležité, že také nějaký ten míč chytil. Nyní zpoza vápna kroutil střelu k levé tyči Tozé, ale další gól mu dnes zatím nepřán. Z páté střely si gólman hostí připisuje druhý zákrok.

41
    Domácí si jdou jasně za třemi body, nedovedu si představit, co by se muselo stát, aby Chaves ještě zdramatizoval zápas a bral nějaký ten důležitý bod k záchraně.

41
    Na trávníku leží Alexandre Guedes, zřejmě šlo o nějaký nedovolený zákrok. Věřme, že bude v pořádku.

42
    Guedes je po zhruba dvou minutách na nohou, nakonec se jednalo o běžné sražení se s hráčem a tedy nic, za co by se mělo pískat proti brance hostí.

42
    Luther Singh je na levé straně hodně nebezpečný. Nyní obešel protihráče a dobrou přihrávkou vybízel ve vápně k náběhu Williama, ale ten jeho úmysl nepochopil. Lehce přibrzdil a pak už byli u míče rychleji domácí.

44
    Bruno Gallo také trošku přitvrdil a tělem poslal Tozého k zemi. Ten je dnes častým terčem nedovolených zákroků. Na druhou stranu třeba říct, že hraje velice dobře.

45
    Střelu přes dva obránce zkusil Bruno Gallo, ale míč šel po zemi a ještě de facto doprostřed branky. Takže Miguel Silva neměl žádný problém.

45+1
    Domácí hrají ve velkém klidu a okupují branku soupeře. Rochinha po přihrávce Rafy Soarese viděl, že gólman je trošku ven z branky, proto střílel na horní tyčku a trefil přesně břevno!
    45+1. Břevno Rochinhy

45+2
    Běží nám druhá polovina – a tedy druhá minuta – nastaveného času. Guimaräes má míč na soupeřově polovině. Nyní se sice domácí zahánějí dozadu, ale balon jim zůstává.

45+2

Který z týmů vstřelí první branku ve druhém poločase?

Tipovat můžete do začátku 2. poločasu.

První poločas skončil jednoznačným výsledkem, když Vitória Guimaräes vede nad Chavesem 3:0 a není se vůbec čemu divit. Již ve čtvrté minutě se prosadil Alhassan Wakaso, který v pádu poslal do sítě Osoriovo přistrčení vzduchem. O šest minut později udělal Paulinho ve vápně zbytečný faul a nařízenou penaltu s přehledem proměnil Tozé. Ten byl u dalšího zajímavého momentu ve třicáté minutě, když se zpoza vápna trefil krásně k levé tyči. Ale jeho branka nebyla uznána kvůli tomu, že při přechodu do útočné fáze se Alexandre Guedes dostal do ofsajdu. Domácí si napravili chuť v minutě šestatřicáté, když Rochinha střelou ze skoro třiceti metrů zvýšil vedení domácích. Filipe se po ráně k pravé tyči natahoval marně. A pro hosty, kteří mají sestup "na dosah", mohlo být ještě hůře, leč šikovnou střelu Rochinhy z první minuty nastavení zastavilo břevno.

46
    Zdá se, že do druhého poločasu jdou oba týmy ve stejné složení, což tedy v případě Chavesu udivuje.

46
    Po půlminutě druhého poločasu mohl padnout čtvrtý gól domácích, jenže Mattheus se drží za hlavu. Právě touto částí těla poslal míč z malého vápna vysoko nad!

47
    Domácí celek rozjíždí postupnou kombinací z vlastní poloviny hřiště další útok.

47
    Luther Singh ukázal dobrý skluz, kterým zastavil soupeře. Jenže vzápětí Luís Martins zcela zbytečně u lajny podkopl Rochinhu a je pískán faul.

48
    Domácí tým se ale s míčem nikam nedostal a naopak faul na druhé straně budou mít hosté po tom, co byl na polovině hřiště při výskoku doslova sestřelen André Luis.

49
    Ani Chaves po rozehrávce dlouho neudržel míč.

49
    Já jsem určitě nefauloval, diví se typickým gestem Yordan Osorio rozhodnutí hlavního sudího. Opak je pravdou a balon na půli hřiště mají hosté.

50
    Domácí bez problémů kombinují na polovině soupeře, pro kterého je běhání bez míče poměrně vysilující záležitostí.

51
    On neúspěšné napadání se pokusil André Luis, ale k míči mu chyběl zhruba metr.

51
    Faul Pedra Henriqueho pískl sudí s mírným opožděním, ale je pravda, že domácí bek asi trošku přistrčil Paulinha, který si dal sprint z půlky hřiště dobrých dvacet metrů dopředu. A sudí vzápětí ukazuje, že se skutečně jednalo o přistrčení.

52
    Míč si ze vzdálenosti skoro čtyřiceti metrů staví hosté k přímému volnému kopu, jmenovitě Renan Bressan. Tak co brazilský záložník vymyslí?

53
    Bressan přistrčil míč na Gastóna Campiho, jehož střela byla zblokovaná. Miguel Silva se snažil míč zastavit na poslední chvíli před čárou, ale nepovedlo se mu to, a hosté mají roh.

54
    Stejně jako roh, i následný centr odvrátili hosté do bezpečí.

54
    Následoval faul na Andrého Luise, kterého zbytečně přistrčil Tozé. Hosté tak zůstanou u balonu.

54
    Centr Renana Bressana si stáhl ze vzduchu Miguel Silva, který se bezpečně proplachtil k balonu.

55
    Ve druhém poločasu zatím moc zajímavých momentů nevidíme, pominu-li šanci domácích po půlminutě hry.

57
    Dvojí střídání ve zřejmě rozhodnutém utkání přichází v 57. minutě. Za hosty odchází z placu Costinha, který přepouští místo Gevorgu Ghazarjanovi. Na plac se ve stejný moment dostává také João Teixeira místo Andrého Luise.

60
    Dvě třetiny základní hrací doby jsou za námi, Guimaräes si jde za třemi body a přiblížení se pátému místu v tabulce.

61
    Zápas si už užívají i domácí fanoušci, kteří kvitují i to, že jejich miláčci se stále snaží aktivně hrát a vstřelit další góly. Jen kombinace zatím trošku vázne, jako to nyní ukázal i Davidson.

62
    Vypadá to, že jeden z hráčů hostí si chtěl v pokutovém území vybojovat penaltu, ale narazil na pozorného rozhodčího.

63
    Domácí mají aut u pravého rohu, ale nebylo kudy míč odcentrovat do vápna a balon tak míří až na polovinu hřiště.

63
    William opět ve vápně rozhazuje rukama v nespokojenosti nad výrokem rozhodčího. Ten ještě předchozí situaci konzultuje u videa a telekomunikací je mu sděleno, že skutečně o žádný faul nešlo.

65
    Renan Bressan z boku ostře zajel do Rochinhy a vidí jasnou žlutou kartu.

65
    Následný centr do velkého čtverce končí v rukavicích Antónia Filipeho.

66
    Přes tři hráče si to nyní namířil Falaye Sacko, ale přišla nepřesná přihrávka. Následně tak zabojoval Alhasson Wakaso, který odpálil míč na rohový kop.

67
    Další roh, tentokrát po zákroku Sacka, jehož zdobí blonďatý kohout.

67
    A ani tento roh nepřinesl výraznější ohrožení branky domácích. Míč se odrazil k Bressanovi, který jej ze vzduchu z první napálil vysoko nad.

67
    Střídání v týmu Vitória SC Guimarães: střelec zatím poslední branky Rochinha střídá a nahrazuje jej João Carlos Teixeira.

68
    Luther Singh poslal doběhl na levé straně míč a nahrál jej Williamovi, který střílel z první, ale jeho pokus zblokoval na roh všudybyl posledních minut Falaye Sacko.

69
    Rychlý protiútok hostí přinesl rohový kop, protože novic na hřišti João Carlos Teixeira se neprosadil přes Paulinhův skluz.

71
    Naprostá pohoda. Asi tak by se dal charakterizovat stav domácích, kteří se opravdu baví fotbalem.

71
    Dlouhý centr Rafy Soarese do vápna byl nejprve zblokován, napodruhé skončil u gólmana Antónia Filipeho.

73
    U domácích se připravuje další střídání.

74
    A v přerušené hře k němu také dochází. Rafa Soares dnes předvedl v ofenzívě velký kus práce a místo něj jde na hřiště Florent Hanin.

75
    Falaye Sacko je v posledních minutách opravdu nejvýraznější postavou na place, a to nejen svým zajímavým vzhledem. Nyní rychle zastavil počínající protiútok hostí na středu hřiště, navíc čistým způsobem.

77
    Utkání už se dohrává, přesto ale evidujeme střelecké pokusy. O jeden z nich se nyní pokusil Luís Martins, když vyslal střelu přes obránce, která ale Miguela Silvu nezaskočila.

79
    Domácí táhli míč po levé straně, kde rychlý útok započal Davidson. Napoprvé míč neodcentroval, napodruhé přenechal spoluhráči.

80
    Na pár doteků a je tu další branka hostí. Mattheus si naběhl na centrovaný míč, zpracoval ho a poslal pod sebe na ALEXANDRE GUEDESE, jenž už pouze usměrnil balon do volné části branky, kam António Filipe nemohl dosáhnout.
    80. Alexandre GUEDES - 4:0

81
    Davidson na posledních deset minut přepouští místo Ola Johnovi, což je poslední střídání domácích.

83
    Centrovaný míč Florenta Hanina tentokrát neznamenal pro hostujícího gólmana žádné nebezpečí, centr totiž proletěl až za čáru.

85
    Zdá se, že hosté už úplně rezignovali a nemají chuť ani na čestnou branku. Hodně odevzdaný výkon předvedli hráči Chavesu de facto po celý zápas.

87
    Poslední střídání také u hostů. Renan Bressan jde z placu a nahrazuje ho Platiny.

88
    Hraje se nyní převážně kolem poloviny hřiště, hráči v modrém by se už asi nejraději viděli v kabině.

90
    A za dvě minuty se jim toto přání určitě splní.

90+1
    V první minutě nastavení pálil Bruno Galla, ale jeho střela se mezi tři tyče nevešla.

90+2

Zápas je u konce a nutno říct, že domácí tým zvítězil naprosto zaslouženě. Již po poločasu vedl 3:0 trefami Alhassana Wakasa, poté se z penalty prosadil Tozé a v šestatřicáté minutě završil stav první půle Rochinha. Domácím navíc nebyl ještě jeden gól uznán a trefili břevno. Hosté měli za celý zápas snad jen jednu šanci, když za stavu 2:0 nepropálil André Luis tváří v tvář domácího gólmana a s dorážkou si poradil ledabyle.

Ve druhé půli domácí naprosto kontrolovali hru a byla otázka, kolik branek přidají. Nakonec to byl pouze jeden gól, když deset minut před koncem měl Alexandre Guedes jednoduchou úlohu a z hranice penaltového puntíku po výborné přihrávce trefil prostor mimo dosah Filipeho – 4:0.

Červené karty: 0-0.

S konstatováním, že Vitória SC Guimaräes porazila doma naprosto jasně předposlední GD Chaves 4:0 a přiblížila se tak pátému místu tabulky, se s Vámi loučí a hezký sobotní večer přeje Tomáš Lysý. (21:28:54)