Michalovce – Trenčín 5:2 (kon.) | Poprad – Humenné 6:0 (kon.) | Nové Zámky – Banská Bystrica 2:5 (kon.)
Lipt. Mikuláš – Košice 4:1 (kon.) | HC Slovan – Nitra 3:5 (kon.) | Zvolen – Spišská N. Ves 3:2 (kon.)
HC MIKRON Nové Zámky
2:5 (0:1, 0:3, 2:1)
HC´ 05 Banská Bystrica
sk Středa 20.12.2023, 18:00 • Zimný štadión Nové Zámky, Nové Zámky • Tipos Extraliga (SR) • 27. kolo

Vážení diváci, vitajte pri textovom online prenose zo zápasu dvadsiateho siedmeho kola slovenskej hokejovej Tipos Extraligy medzi tímami HC MIKRON Nové Zámky a HC '05 Banská Bystrica.

Stretnutie sa začne o 18:00.

Novozámčania sa pred reprezentačnou prestávkou odlepili z predposledného miesta tabuľky, podarilo sa im to vo veľkom štýle. Na svoje staré miesto naviac poslali Slovan Bratislava. Tím Erika Čaládiho zvíťazil na ľade majstra z Košíc, výsledok 4:1 vytvorili traja rôzni strelci. Gólovú hitparádu odštartoval začiatkom druhej tretiny Albert Michnáč, pridali sa Marc-Olivier Roy a dvojgólový Tomáš Mikúš. Po šiestich prehrách v rade trojbodový zápis dozaista mužstvu bodol, cieľ na ďalšie stretnutia je tak pochopiteľne jasný.

Banská Bystrica sa pod novým trénerom ocitla v skvelej forme, bez prehry je už päť stretnutí. Štyri z nich naviac vyhrala v riadnej hracej dobe, jedno po nájazdoch. Naposledy doma zdolala Popradčanov, konkrétne výsledkom 3:2. O otočku z 0:1 sa postupne postarali Petr Šenkeřík, Ján Petriska a Mathew Wilkins. Stredoslováci sú štvrtí v tabuľke a dýchajú na krk tretím Michalovciam. V závese za nimi je však duo Poprad a Zvolen.

Tréner: Raimo Helminen

Hlavní rozhodcovia: Vladimír Baluška, Vladimír Snášel ml.
    Čiaroví rozhodcovia: Peter Jedlička, Lukáš Kacej
    Videorozhodca: Daniel Konc st.

Duel sa začne v najbližších dvadsiatich minútach, začiatku bude už tradične prechádzať nástup aktérov na ľadovú plochu štadióna v Nových Zámkoch a slovenská štátna hymna.

Úvodu predchádzala aj minúta ticha za zosnulého majiteľa Slovana Bratislava, teda Rudolfa Hrubého.

00:01
    Stretnutie sa práve začalo.

00:53
    Michnáč sa dostal do kontaktu so Šenkeříkom mimo puku, druhý menovaný potreboval zopár sekúnd na zdvihnutie sa z ľadovej plochy. Vyzerá však byť v poriadku.

01:36
    Novozámčania už niekoľkokrát vnikli s pukom do ofenzívneho pásma, nedokázali sa v ňom ale usadiť na dlhší čas.

01:42
    Strelecky to vyskúšal domáci obranca Roman, s úspechom sa ale nestretol.

02:13
    Hosťujúci icing na moment presunul hru pred brankára Filipa Belányiho.

03:23
    Nenápadné hákovanie v rohu klziska zo strany Miloša Fafráka si rozhodcovia všimli, hostia majú k dispozícii presilovú hru.

03:40
    Stupka nečakane ohrozil Belányiho v oslabení, hosťujúci brankár si ale situáciu ustrážil.

04:09
    Domácim sa zatiaľ veľmi dobre darí vyhadzovať puk von z obranného pásma.

04:41
    Šenkeříkov pokus od modrej čiary bol tečovaný, zasahovať musel brankár Kantor.

04:48
    Presilovka hostí sa skončila, Luke Adam sa totiž previnil podrazením súpera.

04:54
    Hru na moment prerušil brankársky zákrok pozorného Filipa Belányiho lapačkou.

05:23
    V početnej prevahe sú už domáci Novozámčania, výhodu presilovej hry majú k dispozícii na viac ako jednu minútu.

05:52
    Prokeš sa po pase od Johnsona ocitol v nádejnej pozícii na zakončenie, gól z toho ale nebol.

06:38
    Ligasova individuálna snaha dostala Nové Zámky do útočného pásma, zakončenie Roya bolo ale zablokované a Belányimu nenarobilo ťažkosti.

07:19
    Puk nahodil vpred Bačik, Kantor sa musel mať na pozore pred dobiedzajúcim Turnbullom.

07:57
    Situáciu v obrannom pásme domácich aspoň mierne upokojil Richard Ondrušek.

09:06
    Nebezpečný puk do skrumáže z hokejky Novajovského neprešiel na Belányiho len veľmi tesne.

09:24
    Novajovský pálil aj druhýkrát, tentokrát priamo na bránku. Opäť bez úspechu.

10:20
    Adam Stránský tečoval puk z hokejky Patrika Bačika, činiť sa musel Pavel Kantor.

10:58
    Laurenčík dobre ubránil pokus o útok prvej banskobystrickej formácie.

11:50
    Do hry sa zapojil aj brankár Kantor, nahodenie Lužu poslal spoza vlastnej bránky voľným spoluhráčom.

12:46
    Banská Bystrica dala gól! Sériu nepresností vystriedal presný zásah, nevinne vyzerajúci útok hostí po chybe v novozámockej rozohrávke skončil pukom v sieti. RASTISLAV GAŠPAR dorazil do bránky strelu Andreja Bíreša, ktorá zasiahla žŕďku. Asistencia: Andrej Bíreš, Matej Macek – 0:1.

12:46
    Za neúspešnú trénerskú výzvu boli domáci potrestaní vylúčením, odpyká si ho Miloš Fafrák.

13:55
    Belányi nezvolil najideálnejšiu rozohrávku, hosťom ale napokon neuškodil.

14:24
    Gašparova rana z prvej úspech nepriniesla, Bírešov pokus bol nepresný.

14:41
    Rastislav Gašpar sa predral aj do ďalšieho zakončenia, no Pavel Kantor ho zneškodnil.

15:28
    Hostia sa vôbec neponáhľajú a postupne sa snažia vytvoriť nebezpečnú útočnú akciu.

15:56
    Matej Macek ohrozil Kantora dvakrát za sebou, v oboch prípadoch ale uspel domáci brankár.

16:56
    Domáci hokejisti sa už poriadne dlho nepozreli s pukom do útočného pásma.

17:43
    Hosťujúci útok gól nepriniesol, bol totiž prerušený pre ofsajdové postavenie.

17:50
    Rozhodcovia na moment vylúčili Romana Faitha, situácia sa dokonca preverovala na videu. Trest pre hosťujúceho krídelníka bol napokon odvolaný.

18:42
    Prokeš šikovne vyhľadal Juraja Mikúša, ten bol však zablokovaný brániacim Horom.

19:17
    Juraj Mikúš posunul puk svojmu bratovi Tomášovi, ten poslal neškodný pozdrav pukom brankárovi Filipovi Belányimu.

19:44
    Bírešov pokus bol nepresný.

20:00
    Prvá tretina sa skončila.

Banskobystričania vedú po prvej časti hry na štadióne Nových Zámkov 1:0, o jediný presný zásah duelu sa postaral Rastislav Gašpar. Vedenie hostí je zaslúžené, domáci si veľa príležitostí nevypracovali. Stretnutie sprevádza veľké množstvo nepresností.

Druhá tretina sa začne najskôr o 18:50.

20:01
    Začala sa druhá tretina.

20:19
    Bačik to skúsil ihneď po začiatku tretiny, zablokoval ho brániaci Laurenčík.

20:46
    Šikovná kombinácia hostí neskončila strelou, puk netrafil Marcus Vela.

21:29
    Veľká chyba hostí vytvorila šancu pre Laurenčíka, ten spomedzi kruhov nechal vyniknúť Belányiho.

21:38
    Banská Bystrica dala gól! Nedáš, dostaneš! Ukážkový príklad často používaného výrazu skončil presným zásahom hostí, do úniku sa dostal LUKE ADAM. Zoči voči Kantorovi nezaváhal. Asistencia: Roman Faith – 0:2.

22:50
    Novozámčanom to naďalej ofenzívne vôbec nejde, nedokážu sa usadiť v útočnom pásme.

23:49
    Richard Ondrušek vystrelil po prihrávke od Juraja Mikúša, bohužiaľ pre domácich, bez úspechu.

24:17
    Druhé prerušenie hry za sebou, tentokrát je to zakázané uvoľnenie hosťujúceho mužstva.

24:36
    Banskobystričania predviedli aktivitu ihneď po vhadzovaní, Petriska ale nedokázal vypáliť cez presilu brániacich protihráčov.

25:07
    Šišovský sa ocitol vo vynikajúcej streleckej pozícii, Belányi ale nemusel zasahovať pre skvelý obranný blok Franka Horu.

25:29
    Domáci donútili hostí k zakázanému uvoľneniu.

25:47
    Juraj Mikúš výborne tečoval strelu od modrej čiary, hostia mali na mále.

26:51
    Domáci útočník Richard Ondrušek zbytočne podrazil súpera za vlastnou bránkou a rozhodcovia ho za to vylúčili na dve minúty.

27:17
    Petr Šenkeřík ukončil presilovku svojho mužstva nedovoleným bránením v hre.

27:27
    Dobrú prácu s pukom pri mantineli odvádzal Radek Prokeš, proti presile protihráčov bol ale napokon bez šance uspieť.

27:37
    Banská Bystrica dala gól! Nádherný presný zásah vykúzlili hostia. PATRIK BAČIK preletel útočným pásmom a bekhendom poslal puk odrazom od žŕďky priamo do Kantorovej siete. Asistencia: Mathew Wilkins, Frank Hora – 0:3.

28:36
    Na štadióne v Nových Zámkoch je priam hrobové ticho, domáce tribúny pochopiteľne nie sú nadšené.

29:17
    Obe mužstvá hrajú v plnom počte.

30:13
    Domáci si prihrávajú vo vlastnom obrannom pásme a snažia sa postupne prepracovať vpred.

30:51
    Ďatelinkova strela bola nepresná, puk opečiatkoval zadný mantinel.

32:16
    Hra je mimoriadne upokojená. Hostia už „nemusia", domácim naopak nevychádza prakticky každá druhá prihrávka.

33:18
    Tomáš Mikúš sa dostal do úniku, strelu z ľavej strany zlikvidoval Filip Belányi.

33:39
    Šikovný pokus po chybe hostí Belányiho prekvapil, banskobystrický brankár ale bez problémov zakročil.

34:03
    Strela jedného z hostí bola nepresná.

34:35
    Michal Roman mal hokejku príliš vysoko, Andreasa Štraucha zasiahol do tváre.

35:29
    Prokeš zlomil hokejku, domáci tak na moment boli v dvojnásobnej nevýhode.

37:12
    Laurenčík šikovne zablokoval útočiaceho protihráča, hostia si ale vybojovali buly pred Kantorom.

37:53
    Banská Bystrica dala gól! Novozámčania pokračujú v trápení, štvrtý zásah si pripísal ROMAN FAITH. Obrana domáceho mužstva akoby nebola, Banskobystričania si jemne zopakovali akciu tretieho gólu. Asistencia: Adam Stránský, Frank Hora – 0:4.

39:06
    Števuliak dostal dobrý pas od Prokeša a vystrelil, činil sa Belányi.

40:00
    Druhá tretina sa skončila.

Po druhej časti hry je stav stretnutia oveľa priaznivejší pre hosťujúcu Banskú Bystricu, ktorá v Nových Zámkoch vyhráva 4:0. Góly v druhej tretine zaznamenali Luke Adam, Patrik Bačik a Roman Faith.

Tretia tretina sa začne najskôr o 19:40.

40:01
    Začala sa tretia tretina.

40:52
    Nahodený puk od modrej čiary vyskúšal Václav Stupka, Belányiho ale neprekvapil.

41:09
    Nové Zámky dali gól! ALBERT MICHNÁČ si potiahol puk spomedzi kruhov na ľavé krídlo, následne prudkou strelou švihom prestrelil Filipa Belányiho. Asistencia: Marc-Olivier Roy, Roberts Mamčics – 1:4.

42:01
    Mamčics to skúsil individuálne, Belányi ho ale dokázal zlikvidovať.

42:40
    Vela pálil po pase Turnbulla, Kantor bol ale pripravený a strelu zneškodnil.

43:52
    Prokeš dobre vysunul do šance obrancu Laurenčíka, ani na tretíkrát ale domáci bek neskóroval.

44:17
    Domáci sa na moment usadili v útočnom pásme, v tretej tretine hrajú oveľa lepšie.

44:44
    Bíreš famózne posunul puk Šenkeříkovi, ten len tesne neprihral pred odkrytú bránku Gašparovi.

46:04
    Roy už bol takmer na striedačke, napokon sa nečakane zapojil do ofenzívnej akcie. Činil sa Belányi, pokus číslo dva bol zastavený pre ofsajd.

46:30
    Na ľadovej ploche je už aj domáci trinásty útočník Jakub Ružek.

47:28
    Prokešov šikovný pohyb cez Šenkeříka vytvoril domácemu útočníkovi dostatok miesta na strelu, tú ale zneškodnil pozorný Belányi.

49:20
    Dlhšie sa hrá bez prerušenia, ani jedno z mužstiev sa ale neusadilo v útoku.

49:37
    Beláyni predviedol vynikajúci brankársky zákrok, čelil nebezpečnej strele Michnáča. Zvonila aj žŕďka.

50:09
    Števuliak mal dobrú myšlienku, cez dôrazného Turnbulla ale neprešiel.

50:44
    Nové Zámky dali gól! Vynikajúcu prihrávku do úniku HUGOVI KOVÁČOVI poslal Jakub Ružek, ktorý si pripísal svoj prvý extraligový bod kariéry za asistenciu. Ľavý krídelník štvrtého útoku zoči voči Belányimu nezaváhal. Asistencia: Jakub Ružek, Richard Ondrušek – 2:4.

51:46
    Nahodený puk zo stredného pásma prebral pozorný Belányi.

52:02
    Ďalší strelecký pokus zapísal Laurenčík, ranu od morej čiary zlikvidoval Belányi.

52:20
    Domáci pokračujú v útočení, na puk po spolupráci Romana s Novajovským nedosiahol Stupka.

53:10
    Prokešov pokus v sieti neskončil.

53:53
    Carter Turnbull si dve minúty posedí na trestnej lavici za hákovanie, domáci majú jedinečnú príležitosť poriadne zdramatizovať zápas.

54:54
    Mamčicsova rana nevyzerala zle, hosťujúci brankár ale puk videl a zakročil.

55:10
    Domáci nastrelili žŕďku!

55:51
    Do nájazdu sa v oslabení dostal Marcus Vela, uspel však Pavel Kantor.

56:58
    Hostia si vybojovali buly v útočnom pásme, po jeho zvládnutí neúspešne zakončili a zopakujú si ho.

57:50
    Domáci vyhrali súboj o puk pri mantineli a usadili sa v útoku, naviac už hrajú bez brankára.

58:13
    Tomáš Mikúš síce skóroval famóznou ranou z pravého krídla, rozhodcovia ale presný zásah neuznali pre nedovolené bránenie v hre brankárovi.

59:04
    Vynikajúce manévre s pukom predviedol Tomáš Mikúš, Benjamin Johnson ale Belányiho neprepálil.

59:05
    Domáci tréner si vzal oddychový čas.

59:20
    Tomáš Mikúš chcel opäť páliť, narazil však na obetavo brániaceho Wilkinsa.

59:40
    Banská Bystrica dala gól! Opustenú novozámockú bránku s prehľadom trafil CARTER TURNBULL, domáca obrana ho už nedokázala dohnať. Asistencia: Marcus Vela – 2:5.

60:00

Banská Bystrica mala na rozdiel od prvej a druhej tretiny v tej záverečnej čo robiť, Novozámčania akoby ožili. Ich „znovuzrodenie" však stačilo len na dva góly, duel sa tak skončil výsledkom 2:5. Prvý extraligový bod si pripísal Jakub Ružek, do prázdnej bránky skóroval Carter Turnbull.

Z tohto stretnutia je to všetko. Ďakujem za pozornosť a prajem pekný večer. (20:28:32)

Matej Valkár

Branky a nahrávky: 42. Michnáč (Roy, Mamčics), 51. Kováč (Ružek, Ondrušek) – 13. Gašpar (Bíreš, Macek), 22. Adam (Faith), 28. Bačik (Wilkins, Hora), 38. Faith (A. Stránský, Hora), 60. Turnbull (Vela)

HC MIKRON Nové Zámky: Kantor (Ovečka) – Kozák, Novajovský, Mamčics, Laurenčík, Roman, Ligas, Mészáros – Stupka, Roy, Michnáč – T. Mikúš, Johnson, J. Mikúš – Šišovský, Prokeš, Števuliak – Kováč, Ondrušek, Fafrák – Ružek
    Trenér: Erik Čaládi

HC´ 05 Banská Bystrica: Belányi (Kliment) – Bačik, Šenkeřík, Hora, D. Stránský, Ďatelinka, Luža – Wilkins, Vela, Turnbull – Petriska, Adam, Faith – Gašpar, Bíreš, Macek – Výhonský, A. Stránský, Štrauch
    Trenér: Raimo Helminen

Rozhodčí: Baluška, Snášel – Jedlička, Kacej – Konc

Diváci: 1 347