Německo – Lotyšsko 5:2 (kon.) | Česko – Švýcarsko 4:3 (kon.) | Finsko – Slovensko 11:4 (kon.)
Německo
5:2 (0:1, 3:0, 2:1)
Lotyšsko
Pátek 04.01.2013, 10:10Mistrovství světa do 20 let

V klíčovém zápase Německo dokázalo svého soupeře přehrát 5:2 a díky tomu se zachránilo v nejvyšší divizi Mistrovství světa do dvaceti let! Lotyši naopak sestupují a na příštím šampionátu je vystřídá Norsko. Program dnešního dne ve skupině o udržení ještě nekončí, od 14 hodin středoevropského času si to rozdá Slovensko s Finskem o výhru ve skupině. (12:18:39)

60:00

59:44
    Lotyši motají svého soupeře v obranném pásmu, k nějakému kloudnému zakončení se ale nedostávají.

58:32
    Lotyšsko právě vstřelilo branku!
    Tak přece jen ještě přichází lotyšské snížení! Střelou od modré čáry vše propálil ARTURS KUZMENKOVS a snižuje tak na rozdíl tří branek - 5:2! Asistence: Pauls Zvirbulis a Roberts Lipsbergs.

58:05
    Němci se zatáhli do obrany a nikam se neženou. Ševčenko hledal nahozením z pravého rohu před brankou někoho v lotyšských barvách, našel však pouze Cupperovu lapačku.

56:55
    Vyloučený Faber je zpět na ledě, Němci se ubránili.

56:34
    Lotyši pokračují v přesilové hře, střela Zvirbulise se mezi tři tyče nevešla.

55:28
    Německo právě vstřelilo branku!
    Definitivní rozhodnutí dnešního zápasu dává SEBASTIAN UVIRA, který využil nepřesné střely Rosinskise a dovezl puk až do odkryté klece - 5:1! Bez asistence.

55:00
    A Lotyši hrají opět bez brankáře!

54:55
    Maximilian Faber (GER) dostává dvě minuty za hákování.

54:40
    Hrubá chyba v lotyšské rozehrávce mohla znamenat pátý gól v jejich síti! Brankář Punnenovs však na poslední chvíli dokázal Reimerovi vypíchnout kotouč a znemožnil mu zakončení!

53:27
    Hra je nyní velmi rozkouskovaná, Němci pro změnu vyhazují přes všechny čáry na zakázané uvolnění.

53:19
    V krátké době přichází již druhé postavení mimo hru v podání Lotyšů.

52:51
    Další lotyšská snaha je zastavena pro ofsajd.

52:01
    Lotyši vrací Punnenovse do branky, zajímavý tah v početní výhodě jim snížení nepřinesl.

51:47
    Střela Siksny trefila pouze nohy jednoho z německých hráčů. Následné vyhození šlo asi metr od lotyšské branky. Němci hrají v pěti.

50:45
    Brankář Punnenovs je na střídačce, Lotyši hrají power-play!

50:37
    Lotyšská lavička si vybrala oddechový čas.

49:45
    Nickolas Latta (GER) dostává dvě minuty za seknutí do brankáře. Podle mého je toto vyloučení přísné, protože i z našeho pohledu bylo vidět, že kotouč nebyl v moci Punnenovse. Jedna z posledních šancí pro Lotyše něco udělat s vývojem zápasu.

49:07
    Podle mého názoru Lotyši již nemají na obrat fyzické, ani psychické síly. A příliš času jim také nezbývá.

47:31
    Celou minutu nyní Lotyšsko strávilo před Cupperem, v zakončení jsou ale hráči z Pobaltí naprosto bezradní.

46:24
    Lotyši již nyní musí hrát vabank, nic jiného jim prostě nezbývá. Už to vypadalo na další německý protiútok, ten je však zastaven pro postavení mimo hru.

45:36
    Řekl bych, že německý realizační tým pomalu může rezervovat letenky do švédského Malmö na prosinec 2013! Němci zvyšují svůj náskok na tříbrankový a jsou opravdu jen krok od záchrany! Přesnou střelou rozveselil německou lavičku LEON DRAISAITL - 4:1! Asistence: Tobias Rieder.

45:01
    Němci se ubránili a to nejhorší tak mají za sebou.

44:46
    Prakticky až nyní se napevno usazují před Cupperem.

44:00
    Minuta početní výhody je pryč, Lotyšům se ještě nepodařilo postavit přesilovkový pětiúhelník.

43:01
    Lotyši mají možnost snížit alespoň na rozdíl jediné branky. Za hru vysokou holí usedá za katr Adreas Pauli (GER).

41:32
    Lotyšsko hraje v plném počtu.

41:29
    Až nyní vyzkoušel štěstí Leon Draisaitl, Punnenovs si přidržel kotouč na hrudi.

40:52
    Německo ještě dohrává přesilovou hru a kombinuje. Žádné střelecké příležitosti z toho zatím nevzešly.

40:01

Naprosto katastrofální třetina pro lotyšský výběr do dvaceti let. Ten inkasoval tři branky a je jeden krok od sestupu, naopak na Němcích je vidět naprostá pohoda. Včera však Lotyšsko dokázalo ve třetí třetině stáhnout dvoubrankové manko a jejich fanoušci by se rozhodně nezlobili, kdyby se to povedlo i nyní. Poslední třetina startuje asi v 11:42.

40:00

39:32
    Další nepříjemnost pro lotyšskou lavičku, která dostává dvě minuty za hru v šesti.

39:23
    Snížit mohl Skuratovs, jenže z prostoru mezikruží prostřelil.

38:34
    Němci vypadají mnohem sebevědoměji a snaží se ještě navýšit své vedení.

37:34
    Siksna od modré čáry vyprášil Cupperovu lapačku. Byl to teprve šestý lotyšský pokus ve druhé třetině. Němci jich nasbírali již devatenáct.

36:06
    Němci jim to však nedovolili a chvíli po návratu vyloučeného hráče navyšují svůj náskok! Punnenovs předvedl hned několik kvalitních zákroků, nicméně na dorážku CHRISTIANA KRETSCHMANNA z bezprostřední blízkosti již prostě nestačil - 3:1! Bez asistence.

35:45
    Lotyši se ubránili a mohou pomýšlet na útok.

34:51
    Lotyšsku se podařilo vyhodit kotouč, zahraje si Cupper.

34:12
    Německý protiútok je zastaven pro špatný přechod přes modrou čáru - ofsajd.

33:45
    Ale příliš dlouho jim to nevydrželo. Další možnost navýšit svůj náskok dostanou Němci, protože na trestnou lavici putuje Edgars Siksna (LAT).

33:21
    Po delší době jsou oba celky v plném počtu.

33:05
    Hrubou chybu předvedl Roberts Rosinskis, který nabídl samostatný únik Tobiasi Reiderovi, ale ten ho proměnit nedokázal!

32:24
    Ve čtyřech jsou aktivnější Němci, Draisatl jemnou žabičkou před Punnenovsem nikoho nenašel.

31:21
    Jenže přesilové hry si Lotyško příliš dlouho neužilo. Rihards Bukarts (LAT) podrazil jednoho z německých hráčů a již také sedí u časoměřičů. Pokračuje se tedy ve čtyřech hráčích na obou stranách.

31:16
    Němci se nyní ale budou bránit, za sekání odchází na lavici hanby Steven Bar (GER).

30:30
    A je to opět tu - nedáš, dostaneš! Lotyšský hráč neproměnil únik a z protiútoku na druhé straně soupeř udeřil! Skvělou práci předvedl Dominik Kahun, který zastavil rychlý útok Němců a milimetrovým pasem našel LEONA DRAISAITLA, kterému stačilo pouze nastavit hůl, aby usměrnil kotouč za Punnenovse - 2:1! Asistence: Dominik Kahun a Tobias Rieder.

30:21
    Arturs Ševčenko šel sám na branku, ale minul!

30:03
    Lotyši se osvobozují a mohou v klidu vystřídat.

29:14
    Hlavní sudí na to hledí opravdu s nadhledem. Vyloučen je pouze Teodors Blugers (LAT) za sekání. Podaří se Němcům strhnout vedení na jejich stranu?

29:14
    Hodně velké emoce nyní cloumají Palácem sportu! Velká rozmíška na německém brankovišti, do které přidal několik ran také brankář Cupper. Jsem sám zvědav, jak si s tím rozhodčí poradí.

27:15
    Obě mužstva hrají v pěti.

27:01
    Ve druhé třetině je zatím jednoznačně lepší Německo, Lotyši se musí ustavičně bránit.

26:24
    Dominik Kahun od modré čáry zkoušel dostat puk mezi betony lotyšského gólmana, leč marně.

25:27
    Puk vyletěl mimo hrací plochu, hra je opět přerušena.

25:15
    Po nahození Pfoderla němečtí hráči nepěkně zajeli do brankáře Punnenovse a to se Lotyšům pochopitelně nelíbilo. Nyní již se bude trestat. Za hrubost na trestnou lavici usedají Frederik Tiffels (GER) a Edmunds Augstkalns (LAT). Hrát se tedy bude dvě minuty ve čtyřech.

24:25
    Jenže mohl to být gól na druhé straně! Po střele od modré čáry se puk od mantinelu odrazil na čepel Roberts Linsbergsovi, který rozvlnil německou síť! Bohužel pro Lotyše pouze z vnější strany.

23:40
    Hraje se velmi dlouho bez přerušení, Němci kombinují v útočné třetině a snaží se strhnout vedení na svoji stranu.

22:28
    Rancevs se šťastným odrazem dostal k puku, jeho střela ale nepatřila mezi nejpřesnější.

21:35
    Lotyši jsou evidentně zaskočeni nástupem soupeře do druhé třetiny a musí se složitě bránit.

20:06
    Tak to je neuvěřitelné! Německý tým šest vteřin po příchodu z kabin srovnává manko, když přesnou střelu ze svého repertoáru vytáhl TOBIAS RIEDER - 1:1! Asistence: Leon Draisaitl.

20:01

Úvodních dvacet minut dnešního mače nebylo příliš zajímavých, nicméně po vstřelené brance se hra trochu rozvířila. Lotyši, můžeme říct, že zaslouženě vedou díky brance Rancevse 1:0, ale jejich soupeř několikrát ukázal, že se s ním musí počítat. Druhé dějství vypukne zhruba v 10:51.

20:00

19:29
    Tlak Německa byl silný, na soupeřovu svatyni mířila jedna střela za druhou. Poté však Uvira podklouzl a ukončil tak pobyt spoluhráčů v útočné třetině.

18:57
    Sebastian Uvira vyslal skrytou střelu, Punnenovs nic neviděl a měl obrovské štěstí, že ho kotouč trefil!

18:01
    Nakonec je z toho pouze trest za podražení pro Nikitu Jevpalovse (LAT). Němci mají možnost srovnat v přesilové hře.

18:01
    Poprvé jsme si vyslechli tradiční ruské pištění při rozmíšce za lotyšskou brankou, trestné lavice se nám zaplní.

17:23
    Tobias Rieder měl téměř stoprocentní příležitost na srovnání! Zůstal osamocen před lotyšskou brankou a dostal přihrávku. Snažil se zakončit z první, ale měl to přes ruku, a tak to nebylo úplně nejlepší řešení. Nakonec Punnenovs ani zasahovat nemusel!

16:23
    Snad nám vstřelená branka trochu zvedne úroveň hokeje. Němci nyní musí zabrat, protože tento výsledek by je posunul zpět do nižší divize.

15:25
    A jsou to Lotyši, kterým se to povedlo! Skvělý tlak na brankovišti předvedl LAURIS RANCEVS, který snad natřikrát dotlačil kotouč za záda ležícího Cuppera - 0:1! Asistence: Arturs Ševčenko a Rinalds Rosinskis.

14:52
    Nesledujeme žádnou strhující podívanou. Doufejme, že se dočkáme nějaké branky, jenž by znamenala zvednutí úrovně hokeje.

13:49
    Před Punnenovsem nyní trochu vybouchly saze, rozhodčí však žádné rozmíšky na ledě nepovolují.

13:11
    Leonhard Pfoderl si také připsal střelu do svých statistik, lotyšského gólmana ale lehkým pokusem nezaskočil.

12:40
    Zatím nejpilnější německý střelec Tobias Rieder nasměroval kotouč od pravého mantinelu přímo do lapačky Punnenovse. Následuje komerční brejk.

12:12
    Z dobré pozice chtěl vyzkoušet štěstí Kriss Lipsbergs, trefil však pouze svého spoluhráče stojícího před brankou.

11:09
    Tento zápas je pro oba celky klíčový, na něj se celý turnaj připravovaly. Lotyši zatím vypadají živěji.

10:00
    Hokej zatím nemá příliš velké tempo, na obou mužstvech je vidět, že čekají na chybu soupeře. Nutno říci, že jich zatím více udělali Lotyši a mohou děkovat brankáři Punnenovsovi.

08:21
    Při hře v pěti se více zatím daří Lotyšům, kteří jsou nyní nastěhováni před Cupperem.

06:25
    Němci jsou v pěti.

06:11
    Neuvěřitelné možnosti Německa při vlastním oslabení! Opět to byl Dennis Reimer, kdo šel sám na lotyšského brankáře, ani nyní na něj nevyznál! Jeho přízemní pokus vytáhl Punnenovs betonem.

05:48
    Německý tým dokonce zahrozil v oslabení, Dennis Reimer postupoval sám na Punnenovse, ale ten mu dokázal holí puk vypíchnout a znemožnit tak zakončení!

05:10
    Lotyši již včera ukázali, že jim početní výhody jdou. Nyní po dlouhé kombinaci od modré natáhl Edgars Siksna a vyprášil hruď Cuppera.

04:25
    Německý výběr dokázal svého soupeře dostat pod souvislý tlak, ale ten je s největší pravděpodobností u konce. Huba Sekesi (GER) zbytečným faulem v útočné třetině posílá svůj celek do čtyř. Provinil se hrou vysokou holí.

04:01
    Lotyšsko oslabení zvládlo a hraje v plném počtu.

03:27
    Stephan Kronthaler dělal neplechu před lotyšskou brankou, ani on, ani jeho spoluhráči však kotouč za záda Punnenovse nedostali.

02:54
    Výhoda jednoho muže v poli však německému celku zatím příliš nevychází.

02:01
    Uvidíme první přesilovou hru a zahraje si jí celek Německo. Edgars Kurmis (LAT) je potrestán za podražení.

01:07
    Na druhé straně se ke kotouči v prostoru mezikruží dostal Roberts Lipsbergs, jeho pokus ale skončil mimo tři tyče Cupperovy svatyně.

00:29
    Jako první zahrozil německý výběr, po křižné přihrávce vypálil Tobias Rieder, trefil však jen obětavého beka.

00:01

Německo: Cupper (Trautmann) - Meirandres, Kronthaler, Ketterer, Keller, Haase, Faber, Mebus, Bar - Draisaitl, Kahun, Rieder - Kretschmann, Latta, Uvira - Sekesi, Pfoderl, Tiffels - Pauli, Reimer, Ackermann

Lotyšsko: Punnenovs (Miscuks) - Rosinskis, Lipsbergs K., Siksna, Augstkalns, Nimanis, Skuratovs, Zvirbulis - Kulda, Blugers, Jevpalovs - Lipsbergs R., Kuzmenkovs, Ozolinš - Ševčenko, Kurmis, Rancevs - Bukarts, Siksnis

Rozhodčí: Gofman (Rusko), Sjoqvist (Švédsko) - Dussureault (Kanada), Kaderli (Švýcarsko).

Němci mají nyní ve skupině jeden bod a to jim dává do zápasu drobnou výhodu. V celkovém součtu to však vůbec nic nemění. Němci získali již zmíněný bod proti Slovensku, když prohráli 2:1 po prodloužení. Ve skupině o udržení prohráli první utkání s Finskem vysoko 0:8, ale to na jejich šancích vůbec nic nemění.

Lotyši včera sehráli napínavé utkání s výběrem Slovenska, když po vedení 1:0 dokázal jejich soupeř třemi brankami skóre otočit. Celek z Pobaltí však ve třetí třetině manko dotáhl a nebýt dvou nastřelených tyček, mohl dokonce zvítězit. Nakonec ale neměl vůbec nic. Po prohře 5:3 jim tak dnes nezbývá nic jiného než zvítězit.

Nejdůležitější utkání dnešního dne je přichystáno v Paláci sportu hned jako první. V přímém souboji o to, kdo bude příští rok ve Švédsku bojovat v nejvyšší divizi mistrovství světa hokejistů do dvaceti let a o to, kdo sestoupí, si to rozdá tým Německa a Lotyšska.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 10:00.

Petr Dejnožka

Branky a nahrávky: 21. Rieder (Draisaitl), 31. Draisaitl (Kahun, Rieder), 37. Kretschmann, 46. Draisaitl (Rieder), 56. Uvira - 16. Rancevs (Ševčenko, Rosinskis), 59. Kuzmenkovs (Zvirbulis, Lipsbergs R.)