West Brom – West Ham 4:0 (kon.) | Derby – Reading 1:2 (kon.) | Blackburn – Stoke 4:1 (kon.)
Crystal Palace – Liverpool 1:2 (kon.)
Derby County
1:2 (0:0)
Reading FC
Sobota 14.02.2015, 16:00 • iPro Stadium - Derby • FA Cup

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.

Pěkné sobotní odpoledne. Vítejte u pokračování nejstarší fotbalové soutěže na světě. Anglický FA Cup má na programu již 5. kolo, ve kterém se mimo jiné utká i Derby County s Readingem FC. Textovým přenosem Vás bude provázet Lukáš Konvičný.

Rozhodčí

Hlavním sudím tohoto klání bude Craig Pawson, kterému budou na čarách vypomáhat Mark Scholes a Daniel Cook. Pozici čtvrtého rozhodčího zaujme David Coote.

Derby se v této sezoně daří. V tabulce Championship se nachází na průběžné 3. příčce s 58 body a od prvního Bournemouthu je dělí pouze jediný bodík.
    The Rams zatím v průběhu FA Cupu ještě neinkasovali. Ve 3. kole si nejprve na domácí půdě poradili 1:0 se Southportem a ve 4. kole, taktéž doma, porazili Chesterfield 2:0.
    Tým Steva McClarena především táhne útočník Chris Martin, jenž si ve všech soutěžích připsal 17 branek.

Reading FC

Reading je na tom o dost hůře, než jeho soupeř. V druhé nejvyšší anglické soutěži se zatím nachází na 14. pozici s 37 body a na 6. místo zaručující baráž už ztrácí 15 bodů.
    The Royals narozdíl od Derby odehráli obě dosavadní kola FA Cupu venku. Nejprve si ve 3. kole poradili na půdě Huddersfieldu 1:0 a ve 4. kole zdolali Cardiff 2:1.
    Uvidíme, jestli svěřenci manažera Steva Clarkea dokáží vyhrát na horké půdě soupeře i potřetí v řadě.
    Předzápasová rozcvička domácích hráčů

Derby County: Roos – Christie, Keogh (C), Shotton, Warnock – Mascarell, Hendrick, Bryson – Lingard, Bent, Dawkins
    Náhradníci: Mitchell – Forsyth, Buxton, Ward, Hughes, Thomas, Thorne

Reading FC: Federici – Kelly, Obita, Pearce (C), Hector – Chalobah, Williams – Robson-Kanu, Mackie – Pogrebnyak, Cox
    Náhradníci: Andersen – Cooper, Akpan, Norwood, Taylor, Blackman, Yakubu.

Rozhodčí: C. Pawson – M. Scholes, D. Cook (D. Coote).

Obě mužstva již vcházejí na připravený trávník stadionu iPro. Domácí nastoupí v bílo-černé kombinaci, zatímco hosté pro dnešní zápas oblékli modro-červenou soupravu.

1
    Nástup obou týmů na hrací plochu

1
    Domácí hned v úvodu předvedli krásnou kombinaci, která málem vedla k první brance! Federici však vytasil po střele Brysona skvělý zákrok a míč vyrazil na roh.
    Federiciho zákrok po skvělé akci domácích

2
    Odražený balon si po rohu našel Dawkins, jehož tvrdou ránu znovu zlikvidoval Federici.

4
    Hráči Derby jsou v úvodu mnohem aktivnější a drží kulatý nesmysl na vlastních kopačkách.

6
    Berani se stále udržují na půlce svého soupeře, kterého dostávají pod velký tlak.

7
    Reading se pokusil o rychlý protiútok, ale Coxovu myšlenku nikdo ze spoluhráčů nepochopil, hosté tak o míč přišli.

8
    Máme tady první žlutou kartu. Na svědomí ji má domácí záložník Omar Mascarell, jenž si nedovoleně počínal v souboji s Chalobahem.

10
    Obitův centr vletěl do vápna, kde si jej povedeně zpracoval Cox, jehož střela byla nakonec zablokována na roh.

11
    Warnock poslal na Benta opravdu nepřesný centr. Federici tak může odkopávat od branky.

13
    Domácí budou mít po faulu Chalobaha možnost k zahrávání standardní situace z velice nadějné vzdálenosti.

14
    Mascarellův povedený centr proletěl velkým vápnem a levou tyč minul o pouhý kousek!
    Mascarellův přímý kop

15
    Další faul si na svědomí připsal Mascarell, který by si měl dávat velký pozor, jelikož už v 8. minutě uviděl žlutou kartu.

16
    Robson-Kanu byl faulován přesně na hranici velkého vápna. Hosté tak zahrají přímý kop z nadějné pozice.

16
    Za tento faul uviděl žlutou kartu Stephen Warnock.

18
    Robson-Kanu vypadá, že nebude moci po tomto zákroku pokračovat ve hře.

19
    Reading předvedl nacvičený signál, Cox však z bezprostřední blízkosti minul svatyni domácích!
    Nacvičený signál Readingu gólem neskončil

20
    Lingard se pokusil ohrozit branku hostí z poloviny hřiště, ale překvapivý pokus se mu nevyvedl.

22
    Hlavní rozhodčí Pawson si v první dvacetiminutovce rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek práce, oba týmy totiž velice často faulují.

23
    Domácí předvedli další pěknou akci, ale finální fáze v podání Christieho byla nepřesná.

25
    Hendrick se odhodlal ke střele za velkým vápnem, ale ani tentokrát neuspěl.

27
    Oba mančafty předvádějí poněkud pohledný fotbal, ale na první branku však stále čekáme.

28
    Brankář Roos se nemusel zapotit, jelikož Pogrebnyakovi ani Mackiemu střela nesedla.

29
    Za tvrdý faul si žlutou kartu vysloužil hostující Daniel Williams.

30
    Mackie se v útočné šestnáctce provinil faulem, k míči se tak opět dostanou Berani.

31
    Po faulu Pogrebnayka rozehrají domácí další přímák z poměrně dobré vzdálenosti.

32
    Na Mascarellův centr si nejvýše naskočil Keogh, ale jeho hlavičce scházela razance, díky čemuž neměl Federici žádný problém.

33
    Federici předvedl další zákrok, tentokrát po povedené dělovce Lingarda!

33
    A další gólová šance Derby! Po centru z pravého křídla pohotově zakončil Darren Bent, jenž však mířil pouze doprostřed branky, kde se nacházel opět připravený brankář Federici.
    Bentova pohotová rána mířila pouze doprostřed branky, kde stál připravený Federici

34
    Hostující brankář nemá v první půli ani chvíli klidu. Tentokrát musel znovu zasahovat po střele Mascarella.

35
    Málem to bylo 0:1! Cox se ocitl úplně sám před brankou, ale svou střelu z voleje poslal pouze těsně nad horní tyčku!

37
    Warnockův centr byl hodně nepřesný, ale domácí i přesto rozehrají roh. Balon totiž poslal do zámezí nešikovně Obita.

38
    Dawkinsova hlavička po rohu byla sražena na další roh.

38
    Rohový kop Warnocka propadl překvapivě celým malým vápnem až do zámezí.

39
    Velice nepovedený debut za Derby County má na svém kontě Stephen Warnock! Po zbytečném faulu na Mackieho totiž vidí druhou žlutou kartu a předčasně míří do sprch!

41
    A další žlutý kartonek. Za faul na Dawkinse jej uviděl Jordan Obita.

42
    Hosté se dožadují penalty po ruce Keogha, rozhodčí však ukazuje pouze na rohový kop. Opakovaný záběr jasně ukazuje, že mělo být pískáno.

43
    Robson-Kanu se odhodlal ke střele z dálky, která byla velice nepovedená.

44
    Derby reaguje na vyloučení prvním střídáním. Mascarella na trávníku nahradil Craigh Forsyth.

45
    V prvním poločase budou nastaveny 4 minuty.

45+2
    I přes vyloučení jsou více u míče domácí. Uvidíme, co hosté do druhé půle vymyslí.

45+4
    Rychlonohý Dawkins se protlačil až k zakončení, které však mířilo vysoko nad. Toto byla zřejmě poslední šance prvního dějství.

45+4
    Statistiky prvního dějství

Je za námi první poločas opravdu skvělého zápasu mezi Derby a Readingem. Branku jsme v úvodních 45 minutách neviděli, i přesto se fotbal musel fanouškům líbit. Vysoké tempo hry režírovali především domácí, kteří si připsali několik vyložených šancí, ale Federiciho překonat nedokázali. Reading si také vypracoval dost příležitostí, ovšem také zatím nemířil do černého. Druhá půle bude určitě zajímavá, hosté totiž budou hrát v početní výhodě, jelikož se ve 39. minutě nechal po druhé žluté kartě vyloučit obránce Warnock.
    Fotky z bezbrankové první půle

Všichni hráči se již seřadili na hrací ploše. Druhý poločas může začít.

46

48
    Mackie se na pravém křídle nedokázal dostat přes Forsytha a kulatý nesmysl následně poslal do zámezí.

49
    Nepřesný centr Christieho s přehledem ukryl do rukavic brankář Federici.

50
    Foxova dělovka z dálky byla zablokována, hosté však zůstávají u míče.
    Zaplněný iPro Stadium dnes hostí opravdu skvělou fotbalovou podívanou

52
    Domácí jsou lepším týmem, i přesto, že hrají pouze o deseti.

53
    Pravý bek domácího celku Cyrus Christie vybojoval roh.

54
    Reading právě vstřelil branku!
    Hosté založili protiútok, po kterém se dostávají do vedení! HAL ROBSON-KANU dostal do šestnáctky přihrávku, kterou si zpracoval a následně pohotově zakončil technickou ranou na vzdálenější tyč. Reading se tak z ojedinělé šance dostává do vedení 1:0!
    Hal ROBSON-KANU - 0:1

56
    Do další šance se tlačil Pavel Pogrebnyak, ale jeho pokus byl zblokován.

58
    Dalekonosná střela Christieho nenadělala Federicimu žádné velké potíže.

60
    Reading začíná pomalu ale jistě využívat početní výhody a dostává svého soupeře pod tlak.

61
    Derby County právě vstřelilo branku!
    Je vyrovnáno! Forsyth poslal do vápna nahrávku po které střílel Lingard, jeho zakončení by však mířilo mimo branku nebýt DARRENA BENTA, který i s velkou porcí štěstí tečoval balon za Federiciho – 1:1!
    Darren BENT - 1:1

63
    Domácí po vstřelené brance ožili a snaží se vstřelit další branku.

65
    Reading překvapivě přestal po obdržené brance hrát, a to hraje v početní výhodě.

66
    Coxova střela z voleje ani tentokráte nenašla cíl!

67
    Manažer Steve McClaren přichystal další změnu. Ze hřiště poslal Dawkinse, kterého nahradil Jamie Ward.

68
    Střídající Ward vybojoval roh, který sám rozehraje.

69
    Střelec vyrovnávací branky Darren Bent se ocitl v ofsajdovém postavení.

71
    Tak tohle mělo být 2:1 pro Reading! Po centru z levé strany se k hlavičce dostal Pogrebnyak, jehož zakončení fantasticky vychytal brankář Roos a následná dorážka Mackieho skončila vedle.
    Dvě velké šance Readingu

71
    Dvojité střídání provedl i Steve Clarke. Pogrebnyaka nahradil Yakubu a Mackieho vystřídal Blackman.

73
    Federici předvedl další fantastický zákrok, tentokrát po zakončení Warda!

75
    Reading obléhá velké vápno Derby, ale příležitost k vstřelení branky si nezvládá vypracovat.

76
    Zápas je velice vyrovnaný a vůbec není vidět, že Derby hraje o deseti.

77
    Kelly nedovoleně zastavil Lingarda a zaslouženě vidí žlutou kartu.

78
    Derby rozehraje standardní situaci z přibližně 20 metrů.

79
    Reading vystřídal i podruhé. Dohrál Chalobah, jehož na trávníku nahradil Hope Akpan.
    Dnešní návštěva činí 21 337 fanoušků, z toho 1613 přijelo podpořit Reading

81
    Žlutou kartu za faul uprostřed hřiště si připsal Craig Bryson.

82
    The Royals se opět dostávají do vedení a prosadil se kdo jiný, než YAKUBU AIYEGBENI! Nigerijský útočník dostal výborný pas za obranu do míst, odkud se nemýlí a střelou k tyči vrací vedení na stranu Readingu – 1:2!
    Yakubu AIYEGBENI - 1:2

83
    Derby udělalo poslední změnu. Brysona nahradil Thomas.

85
    Berani se snaží s tímto nepříznivým výsledkem ještě něco udělat a začínají si tvořit velký tlak. Právě rozehrávají druhý rohový kop během krátkého časového sledu.

88
    Domácím zbývá do závěrečného hvizdu už pouze pár minut a momentálně to nevypadá na vyrovnání.

90
    Nad rámec základní hrací doby bylo nastaveno 5 minut! Podaří se domácím vyrovnat?

90+2
    Yakubu ukázal v souboji u lajny skvělou techniku a nabrané zkušenosti, díky kterým si na malém prostoru doslova pohrál se dvěma protihráči a následně se nechal faulovat u rohového praporku.

90+3
    Domácí se zlobí kvůli odmávanému ofsajdu Hendricka. Opakovaný záběr však prokazuje, že se pomezní rozhodčí nemýlil.

90+4
    Vypadá to, že se Reading ubrání velkému tlaku Derby.

90+5

Je dobojováno! Máme za sebou fantastické utkání 5. kola anglického FA Cupu, ze kterého nakonec odchází vítězně hostující Reading! Domácí byli v první půli lepším celkem pouze do doby, než se nechal vyloučit obránce Warnock. První poločas zůstal bezbrankový zejména díky brankáři Federicimu, který svůj celek několikrát podržel. V druhém dějství jsme se konečně dočkali i gólů. Nejprve se v 54. minutě prosadil po pěkné akci Robson-Kanu. Vedení hostům však vydrželo pouze 7 minut, v 61. minutě totiž i se štěstím vyrovnal Bent. Rozhodující moment přišel v 82. minutě, kdy obraně utekl Yakubu, který se nemýlil a vstřelenou brankou poslal Reading do čtvrtfinále.

STATISTIKY

Držení míče 60%:40%
    Střely na branku 8:5
    Rohové kopy 6:2
    Ofsajdy 2:0
    Fauly 11:21
    Reading se dostal do čtvrtfinále FA Cupu teprve počtvrté v historii! Povedlo se mu to v letech 1927, 2010, 2011 a právě i v roce 2015

To je z tohoto atraktivního utkání vše. Děkuji Vám za pozornost a zase někdy u online přenosu na počtenou. (18:07:42)