Slovensko – Česko 0:2 (kon.) | Švédsko – USA 1:0 (kon.) | Rusko – Finsko 6:4 (kon.)
Kanada – Dánsko 6:1 (kon.)
Kanada
6:1 (1:1, 4:0, 1:0)
Dánsko
Pondělí 28.12.2015, 19:00 • Helsinki Ice Hall • Mistrovství světa do 20 let • Skupina A

Ode mě je to vše, děkuji za pozornost a těším se u dalších přenosů na shledanou. (21:24:44)

Nejlepším hráčem Dánska byl vyhlášen brankář Mathias Seldrup. Na kanadské straně jím je Mathew Barzal. Nyní se hraje kanadská hymna na počest vítězů.

Kanada v dnešním zápase potvrdila roli favorita. I když tým javorového listu inkasoval jako první, dokázal se okamžitě oklepat a ve druhé třetině rozstřílel Dány čtyřmi góly, kteří se už nevpamatovali. V posledních minutách hra již ztrácela na tempu a bylo vidět, že se Kanaďané šetří na další, těžší zápasy.

59:14
    Ještě jedno dánské zakázané uvolnění.

58:42
    Krásný zákrok teď předvedl Seldrup. Barzal se před ním octil nehlídaný, ale i proto, že byl blízko, si ho dánský brankář vyčekal a jeho střelu do horního rohu líbivým zákrokem lapačkou zneškodnil.

57:24
    Dánové teď měli nějaký problém u střídačky, ale nakonec se vše obešlo bez vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě.

56:14
    Sanheim vypálil od modré a Seldrup si připsal další zákrok. Tentokrát ukryl puk v lapačce.

55:24
    I když je prakticky rozhodnuto, nepolevují kanadští hráči v úsilí vstřelit další branky.

54:43
    Žádná střela na McDonalda z dánských holí nepřilétla a i proto končí tato přesilová hra neúspěšně.

53:41
    From se snažil vzít věci do svých rukou a projet kanadskou obranou, což se ukázalo jako velmi smělý nápad, který neměl dlouhého trvání.

52:50
    Marner uprostřed kluziště hrubě srazil jednoho z dánských hráčů a půjde na dvě minuty vychladnout.

52:37
    Marner si rychlým pohybem najel mezi kruhy, kde však byl odzbrojen hned třemi bránícími hráči.

51:48
    Barzal si udělal na levé straně dobrý den z jednoho z Dánů, ale Stralbota nyní nepřekonal.

50:57
    A další vyloučení podobného typu. Už unavený True moc podebral kotouč a poslal ho přes mantinel mezi diváky.

50:12
    Chartier se v přečíslení tři na dva snažil zakončovat sám, což se ukázalo jako špatné řešení, když vůbec netrefil bránu.
    49:32 STROME - 6:1

49:32
    DYLAN STROME pěkně prokličkoval absolutně nečinnou dánskou obranou a střelou zápěstím a od tyče překonal pošesté Stralbota, který se za pukem pouze odhlédl! Asistence: Brayden Point

48:28
    Olsen se pošťuchoval s jedním kanadským hráčem a je vyloučen.

47:41
    Stroneova střela z levé strany skončila hodně mimo.

46:59
    Dánové mají problém puk vůbec vyhodit ze své třetiny a když už se jim to povede, rovná se to prakticky odevzdání puku soupeři.

46:35
    Chabot vystřelil zápěstím od modré, ale před bránou znovu nikdo neclonil a tak si Seldrup jednodušše stáhnul puk lapačkou.

46:02
    Tato přesilovka nakonec zůstává nevyužita i když v jejích posledních vteřinách Kanaďané stupňovali tempo.

45:58
    Barzalovu střelu z levého kruhu Seldrup dobře viděl a neměl s ní problém.

45:12
    V této přesilovce se Kanadě zatím nedaří nic vymyslet. Jedna z prudkých přihrávek teď byla sražena do ochranné sítě.

44:02
    Hickeyho nepřesná přihrávka poslala Dány do protiútoku, ti si ho ale znovu sami pokazili, když From podržel puk v ruce a je vyloučen.

43:12
    Barzal znovu čaruje a málem se mu podařilo najít spoluhráče před prázdnou bránou. Následně střílel Chabot od modré a Dánové se osvobozují jen za cenu zakázaného uvolnění.

42:21
    Dánové mířili do protiútoku, ale jeden z jejich hráčů si toho nevšiml a odjel střídat, čímž celou situaci zazdil.

41:42
    Tlak Kanady pokračuje. Třetí kanadská lajna teď přišpendlila hráče Dánska a nedává jim, jak se říká, čuchnout.

40:57
    Hickey ostře vypálil od modré a střela těsně minula levou tyč Seldrupovy svatyně.

40:09
    Závěrečná třetina utkání začíná zakázaným uvolněním Dánska.

40:01

Další třetina začne přibližně ve 20:47.

Kanadská mašina se v této třetině rozjela naplno. Hlavně dva slepené góly Dány určitě položily. Ze začátku třetiny byli Dánové opět pod obrovským tlakem a byla jen otázka času, kdy nějakou branku obdrží. Na rozdíl od první třetiny, kdy se jim bránění dařilo celkem obstojně, inkasovali nyní 4 góly a ve zbytku zápasů již nebude otázkou, kdo vyhraje, nýbrž o kolik gólů to bude.

40:00

39:19
    McDonald se naopak nudí. Až nyní se k němu puk po několika odrazech dostal a kanadský golman ho raději ukryl v lapačce.

38:57
    Seldrup sice pustil 5 gólů, ale dalších 33 střel chytil. Dánský golman určitě není tím, kdo góly zavinil a hráči mu mohou spíše děkovat, že rozdíl není větší.

38:00
    Marner najížděl na Seldrupa, naznačil střelu, objel bránu a i když byl dánský gólman již mimo hru, nedokázal kanadský útočník prostřelit změť hráčů, která byla u branky!

37:15
    Piont dostal pěknou přihrávku mezi kruhy, vypálil z první, ale střela byla zblokovaná a skončila v ochranné síti.

36:40
    Strome se pěkně uvolnil na levé straně, vypálil zápěstím, ale střele scházela přesnost.

35:10
    Poměrně kuriozní situace teď byla k vidění u dánské branky. Seldrup chtěl rozehrát, ale puk mu ujel. Kanadský hráč to ale nečekal, podklouzl a v pádu nedokázal puk zasunout do brány!

34:45
    Teď už musel McDonald zasahovat, ale střela letěla přímo na něj a tak mu stačilo puk jen jednoduše podržet.

34:14
    From se jako první z Dánů dostal téměř po minutě přesilovky ke střele, kterou však nic nezmohl a nakonec kvůli ní vyhnal své spoluhráče z pásma.

33:20
    Chabot osekával ujíždějího útočníka a půjde si odpočinout na trestnou lavici.

32:40
    Hra se po tomto gólu trochu uklidnila a k puku se dostávají Dánové, kteří si také zahrají první přesilovku.
    31:30 MARNER - 5:1

31:30
    Dánové sice přežili přesilovku bez újmy, ale svou 34. střelou v zápase nakonec Seldrupa překonávají i popáté! MITCH MARNER v pokleku vystřelil a dánský golman se již nestihl přesunout ke své pravé tyči. Asistence: Dylan Strome, Brayden Point

30:05
    Barzal je opravdu k nezastavení. Obránci Dánska ho nedokáží zastavit ten si s nimi pomocí svých šikovných rukou dělá opravdu co chce.

29:17
    Rondbjerg bez teče vyhodil puk přes mantinel a je vyloučen za zdržování hry.

29:12
    Strome byl prudce vystřelil z mezikruží, ale Seldrup byl nyní připraven.

28:04
    Dánsko se poprvé v této třetině dostalo s pukem do útočného pásma. Tato anabáze však neměla dlouhého trvání a div že z protiútoku znovu neinkasovalo.

26:57
    Dánsko neví kam dřív skočit a jeho hra se absolutně rozsypala. Jestli byli v první třetině jakž takž schopni bránit se ychlým kanadským útokům, nyní je to přesně naopak.
    25:54 CROUSE - 4:1

25:54
    Špatně hlídaný LAWSON CROUSE snadno namířil prudkou přihrávku zpoza brány mezi betony Seldrupa, který si současné chvilky zápasu asi příliš neužívá! Asistence: Travis Konecny
    25:03 BARZAL - 3:1

25:03
    A nakonec je přesilová hra úspěšná! MATHEW BARZAL převzal u modré čáry puk, neunáhlil se, najel si blíže ke golmanovi a přesnou střelou zápěstím překonal Seldrupa! Asistence: Thomas Chabot, Joe Hicketts

24:21
    Dánsko absolutně nestíhá a na Seldrupa letí jedna střela za druhou. Virtanen byl teď u brankoviště úplně nehlídaný, ale zakončit nedokázal.

23:36
    První vyloučení zápasu, za sekání si jde na dvě minuty posedět From.

22:04
    Hned po buly měla Kanada další šanci, kdy jeden z hráču netrefil z podobného místa jako Quenneville prázdnou bránu!
    21:14 QUENNEVILLE - 2:1

21:14
    Kanada do třetiny vstupuje ve velkém stylu! JOHN QUENNEVILLE vypálil z prostoru pravého kruhu a Seldrupovi puk propadl za záda! Asistence: Mitch Marner, Brayden Point.

20:57
    I lajna kapitána Pointa je hodně vidět. Seldrupa teď ostřelovali od modré čáry a Dánové se osvobodili jen za cenu zakázaného uvolnění.

20:34
    Kanada se okamžitě tlačí do zakončení, nyní však jejich postup zastavilo zakázané uvolnění.

20:01

Další třetina začne přibližně ve 19:57.

Kanada se na Dány vrhla hned od začátku velmi tvrdě a prakticky je nepouštěla z obranného pásma. Dlouho to však k ničemu nevedlo a paradoxně udeřili jako první právě Dánové díky Alexandrovi Trueovi. Radost však neměla dlouhé trvání, když o minutu později po rychlém protiútoku zakončoval do prázdné brány Beauvillier. Hra má zatím velké tempo a Dánové budou mít co dělat, aby ho dokázali udržet i další třetinu.

20:00

19:12
    Marner byl absolutně nehlídaný před brankou, udělal kličku Seldrupovi, ale puk měl na dlouhou hokejku a nedokázal kotouč zasunout za již překonaného gólmana Dánska.

18:41
    Marner teď tak dlouho kličkoval za brankou, až se mu nakonec povedlo dostat se před bránu, kde přihrával Pointovi, který střelou netrefil bránu.

17:20
    Třetí řada Kanady řádí. Chartier a Barzal jsou neskutečně šikovní a dánští obránci si s nimi nevědí rady. Seldrup má co dělat, aby neinkasoval znovu.

16:31
    Dánové dobře napadali, získali kotouč v útočném pásmu, o který však vzápětí přišli.

15:21
    A nápor pokračuje. Opakuje se obrázek z úvodu třetiny, kdy byli Dánové absolutně zamčení ve své třetině. Teď se ale Kanaďané sami vyhnali s pásma špatnou přihrávkou.
    13:52 BEAUVILLIER - 1:1

13:52
    Tak tohle bylo rychlé. Kanada okamžitě na Dány zatlačila, dostala se do přečíslení tři na jednoho a po dvou rychlých přihrávkách už mohl ANTHONY BEAUVILLIER zakončovat do prázdné brány! Asistence: Mathew Barzal, Rourke Chartier.

13:20
    Kanada rozhodně nevypadá zaskočeně i když tohle bylo opravdu jako blesk z čistého nebe.
    12:49 TRUE - 0:1

12:49
    Z ničeho nic je tu puk v brance Kanady! ALEXANDER TRUE dostal přihrávku do pohybu zpoza brány a bruslí usměrnil kotouč za McDonalda! Rozhodčí si ještě vše kontrolovali na videu, ale gól je uznán! Asistence: Mathias From

12:01
    Barzal zavážel puk do útočného pásma, ale čárový rozhodčí hru zastavují pro ofsajd.

11:21
    Holmberg si teď dovolil pěkný průnik středem, ale k nějaké nebezpečnější střele se ani tak nedostal.

10:14
    Marner se po přihrávce od Pointa dostal v mezikruží ke střele, ale namířil ji přímo do Seldrupa.

9:31
    Markus Jensen tělem zblokoval střelu zápěstím kanadského obránce. Následně Dánové vyhazují na další zakázané uvolnění.

8:52
    Kromě občasných výletů se Dánové nedostávají z obranného pásma. Když už mají puk na svých holích, brzdí je nepřesné přihrávky. Ta poslední končí zakázaným uvolněním.

8:24
    Menší problémy Kanaďanů při rozehrávce, ale oheň byl rychle uhašen.

7:13
    Další nápor u branky Seldrupa! Teď mu musel vypomoci na brankové čáře i jeden z obránců, aby se puk po střele Chabota od modré a následných dorážkách nedostal do sítě!

6:17
    Dánové se dostali i k první střele. McDonald na ni ale dobře viděl a neměl tedy problém ji zneškodnit. Následnou dorážku zblokoval jeden z obránců.

5:57
    Seldrup se zatím určitě v brance nenudí. Nyní Strome obkroužil bránu a poslal na něj střelu z otočky.

5:21
    Hraje se téměř bez přerušení. Zakázané uvolnění Dánů je jedno z prvních. Hra má zatím obrovské tempo.

4:24
    Dánové se podívali na pár vteřin do útočné třetiny, ale to nemělo dlouhého trvání a Kanaďané už se valí zase na druhou stranu kluziště.

3:54
    Chartier vybojoval v útočném pásmu puk, nahrál Barzalovi, který mu kotouč vrátil na střelu. Tu ale bez problémů pokryl brankář Seldrup.

2:41
    Nápor pokračuje. Střela následuje střelu a Dánové si prakticky neoddychnout. Až nyní se jim podařilo vyhodit do středního pásma a mohou vystřídat.

2:14
    Hlavní rozhodčí si šel dodatečně zavolat o radu videorozhodčímu. Porada trvala pár vteřin a sudí znovu rozpažil! Stále 0:0.

1:42
    Kanaďané uzavřeli Dány v obranném pásmu a kombinují rychlými přihrávkami.

0:44
    Velká šance hned v prvních vteřinách. Po závaru u dánské bránky nebylo jisté, zda se puk dostal za brankovou čáru. Rozhodčí ale rozpažují a hra pokračuje.

0:20
    Dánové vyhráli buly a nahazují puk za branku McDonalda.

00:01

Hráči už nastupují na ledovou plochu, utkání začne během několika minut.

Kanada: McDonald (Montembeault) – Hicketts (A), Chabot, Fleury, Hickey, Sanheim, Dermott, McKeown – Marner, Point (C), Quenneville – Strome, Perlini, Virtanen – Barzal, Chartier, Beauvillier – Gauthier, Konecny, Crouse (A)

Dánsko: Seldrup (Lillie) – Krogsgaard (C), Mieritz, Adamsen, Knudsen, Weichel, Jensen Mo. – From, Krag-Christensen, True (A) – Jensen K., Rondbjerg, Nielsen – Olsen, Korsgaard, Holmberg – Jensen Ma., Boysen, Kristensen (A)

Rozhodčí: Konc, Wiegand – Kaderli, Nieminen.

Dánsko

Jak už bylo naznačeno, dánský tým je obrovským outsiderem dnešního utkání, tím spíš, že se na turnaji musí obejít bez své největší zbraně a jedné z hvězd loňského mistrovství. Nicolaj Ehlers je totiž pravidelným hráčem Winnipegu a proto ho klub odmítnul uvolnit.

Dánsko odehrálo první zápas skupiny včera večer proti Švýcarsku, když v poslední třetině otočilo skóre a vyhrálo 2:1. Pro Dány to byl klíčový zápas vzhledem k bojům o čtvrtfinále a Švýcaři naopak s velkou pravděpodobností budou muset hrát baráž.

Při absenci Ehlerse se bude dánská ofenziva spolehát nejspíše na jeho bratrance Alexandra Truea, klubovým spoluhráčem Matthew Barzala ze Seattlu. V obranné fázi se bude Dánsko chtít spoléhat na dvojici Christian MieritzMatias Lassen. Ani jednomu se ale letos ve svých mateřských klubech nedaří a proto je pravý čas na to, aby se něco změnilo.

Kanada

Největšímu favoritovi a obhájci titulu z Kanady byl sražen hřebínek hned v prvním a nejtěžším duelu jeho skupiny. V zápase proti USA se většina podstatného stalo až ve 3. třetině, kdy celek javorového listu inkasoval hned třikrát.

Už teď je tedy jisté, že tým Kanady nezopakuje čin z minulého šampionátu, kdy v turnaji zvítězil bez jediné prohry. Tato skutečnost však může být pro jejich dnešního soupeře spíše špatnou zprávou. Tým se bude jistě chtít ukázat v jiném světle a je tedy velmi pravděpodobné, že to odnese právě dnes Dánsko.

Co se týče soupisky, Kanada má v kádru pouhé 4 hráče z loňského zlatého turnaje, což znamená spoustu nových jmen. Z hráčů, kteří by měli být na turnaji hodně vidět můžeme jmenovat skvěle technicky vybaveného útočníka Mathewa Barzala nebo produktivního obránce Thomase Chabota

Vítám všechny fanynky a fanoušky ledního hokeje u dalšího dne a dalšího utkání s Mistrovstvím světa do 20 let. Poslední dnešní zápas svede do souboje dva celky s velmi odlišnými ambicemi. Zatímco Kanada nebere nic jiného zlaté medaile, Dánsko bude nejspíše svádět souboj se Švýcary o postup ze skupiny. Je tedy jasné, že Kanada je obrovským favoritem a mohli bychom vidět pořádný příděl gólů, už jen proto, že loňské čtvrtfinále mezi těmito týmy skončilo v poměru 8:0 pro Kanadu!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

Vojtěch Vávra

Branky a nahrávky: 14. Beauvillier (Barzal, Chartier), 22. Quenneville (Marner, Point), 26. Barzal (Chabot, Hicketts), 26. Crouse (Konecny), 32. Marner (Strome, Point), 50. Strome (Point) – 13. True (From)

Rozhodčí: Konc, Wiegand – Kaderli, Nieminen