Dynamo Moskva – Jaroslavl 3:2 (po pr.) | Petrohrad – CSKA Moskva 1:0 (kon.) | Doněck – Riga 5:2 (kon.)
Lev – Záhřeb 4:3 (kon.)
HC Donbass Doněck
5:2 (0:1, 2:0, 3:1)
Dinamo Riga
Pátek 07.03.2014, 18:00 • Tatneft-Arena • Play-off KHL

To je z dnešního utkání již vše. Druhý zápas série je na pragramu hned zítra od 16:00. Přeji hezký zbytek pátečního večera! (20:30:55)

Donbass Doněck nakonec poráží Rigu 5:2 a v sérii se ujímá vedení 1:0 na zápasy. Domácí vítězství je zasloužené, od druhé třetiny byl Donbass lepším mužstvem a od chvíle, kdy se mu podařilo otočit skóre, se už hráči Dinama moc do hry nedostali. Do třetí třetiny se nastupovalo za stavu 2:1 pro domácí. Hned v jejím úvodu zvýšil v přesilovce na rozdíl dvou branek Laine a taktický výkon Donbassu, který hosty nepouštěl do žádného tlaku, podtrhl čtyři minuty před koncem čtvrtým gólem Dadonov. Dinamo ještě zásluhou Darzinše rychle snížilo, ovšem poslední slovo si vzali Ukrajinci a 5 sekund před koncem dovezl kotouč do prázdné branky Rigy Teemu Laine.

Střely na branku ve 3. třetině – 14:10, celkem – 38:24

60:00

59:55
    Doněck právě vstřelil branku!
    Vítězství Donbassu potvrzuje asi nejlepší hráč dnešního duelu TEEMU LAINE, který pohodlně dovezl kotouč do prázdné branky hostí – 5:2. Bez asistence.

59:22
    Hra je přerušena, vhazovat se bude před Leightonem.

59:01
    Hosté to zkouší bez brankáře!

58:57
    Oddechový čas pro hosty.

Wilson donutil Tellqvista k zákrokua vybojoval pro domácí buly v útočném pásmu.

56:41
    Riga právě vstřelila branku!
    Hosté rychle snižují. Po přihrávce Szczechury zblízka dotlačil puk do branky LAURIS DARZINŠ a ještě pro Dinamo vykřesal jiskřičku naděje – 4:2. Asistence: Paul Szczechura.

56:01
    S největší pravděpodobností je hotovo! Do samostatného úniku se dostal JEVGENIJ DADONOV a bekhendovým blafákem překonal Tellqvista. Bez asistence.

55:10
    Do konce už zbývá pouze pět minut. Hosté se stále nemohou nadechnout k žádnému náporu.

54:28
    Varlamov hledal před brankou Kašpara, ten těžkou přihrávku ze vzduchu netrefil.

53:30
    Hosté marně hledají cestičky, kudy se dostat do útočného pásma. Ukrajinci výborně brání.

52:57
    Průnik Laineho skončil nepřesnou střelou.

51:42
    Jakucenja prověřil Tellqvista, který svým zákrokem přerušil hru.

51:27
    Dinamu se pomalu krátí čas na případný zvrat. Domácí teď drží hru daleko od své branky.

51:05
    Zakázané uvolnění hostí.

50:21
    Domácí jsou v plném počtu.

49:38
    Od modré pálil K. Redlihs, ale netrefil branku.

48:34
    V souboji 1 na 1 se Laine dostal až před Tellqvista, který jeho sólo dokázal zastavit.

48:20
    Varlamov fauloval Darzinše, který se snažil protáhnout před brankoviště a Riga bude mít výhodu další přesilovky.

48:02
    Varlamov se ocitl v postavení mimo hru.

47:32
    Redlihsovi puk na modré přeskočil hůl a hosté tak přišli o útočné pásmo.

47:02
    Razinův průnik skončil v lapačce pozorného Tellqvista. Následuje komerční přestávka.

46:21
    Domácí kompletní.

46:01
    Leighton nyní zalehl volný kotouč a dopřál svým spoluhráčům chvíli oddechu.

45:23
    Robinson si sjel až před branku, kde ho domácí na poslední chvíli odstavili od puku.

44:20
    Genadij Razin je vyloučen za držení a Dinamo si zahraje přesilovku.

43:39
    Domácí jsou při chuti a soupeři moc nepůjčují kotouč.

42:42
    Hráči lotyšského celku budou muset přidat, pokud chtějí s utkáním ještě něco udělat.

41:17
    A je to 3:1 pro domácí! TEEMU LAINE napřáhl z pravého kruhu a Tellqvistovi, který měl zakrytý výhled, kotouč prošel mezi tělem a rukou, v níž drží lapačku. Asistence: Oleg Piganovič a Dmitrij Kagarlitskij.

40:29
    Tellqvist zlikvidoval střelu od modré a alespoň na chvíli tak přerušil tlak Donbassu.

40:07
    Domácí pokračují v přesilové hře ze závěru druhé třetiny.

40:01

Další třetina začne přibližně v 19:44.

Ve druhé třetině hráči Donbassu přidali a zaslouženě otočili skóre z 0:1 na 2:1. Ve 33. minutě využil přesilovou hru Wirtanen a o chvíli později se dokonce ve vlastním oslabení trefil Wilson, kterému v situaci 2 na 1 parádně nahrával Lukáš Kašpar.

Střely na branku ve 2. třetině – 14:6, celkem – 24:14

40:00

39:36
    Sandis Ozolinš obdržel trest na 2 + 10 minut a bude tak svému týmu chybět i v podstatné části třetí třetiny.

39:01
    Poslední minuta druhé třetiny.

38:27
    Stále se hraje ve velkém tempu, hra se přelévá ze strany na stranu.

36:48
    Hosté mohli rychle srovnat, ale jejich protiútok zastavil výborným zákrokem Leighton. Z mezikruží na něj pálil Meija, ale gólman Donbassu drží.

36:13
    Hráči Doněcka jsou v plném počtu.

35:59
    Pasáž, kdy se hrálo nahoru – dolů, přetavili domácí v gól ve vlastním oslabení! Situaci 2 na 1 vyřešil Kašpar nahrávkou na CLAYE WILSONA a ten se trefil nad lapačku přesouvajícího se Tellqvista – 2:1 Asistence: Sergej Varlamov a Lukáš Kašpar.

34:47

34:12
    Tentokrát trest pro domácí. Teemu Laine – dvě minuty držení.

32:46
    Hostující Redlihs dostává dvě minuty za hákování.

32:25
    Je vyrovnáno! PETTERI WIRTANEN využívá přesilovou hru po přihrávce krajana Laineho. Asistence: Teemu Laine a Clay Wilson.

31:50
    Vyloučení na hostující straně za příliš mnoho hráčů na ledě.

28:17
    Hostující obraně ujel po levém křídle Varlamov, nedokázal ale trefit branku.

27:41
    Domácí se snaží o vyrovnání, Tellqvistovi tak naskakují zákroky.

25:32
    Další útok domácího celku brzdí ofsajd. Hokejisté Donbassu jsou aktivnější a více ohrožují soupeřova brankáře.

23:08
    Střela Skvorcovse z pravého křídla, domácí brankář na místě.

21:49
    Domácí pokračují v útočných rejdech i po konci přesilové hry, hosté se však pozorně brání.

21:00

20:44
    Na modré čáře napřáhl obránce Wilson, jeho pumelenice končí v náruči připraveného Tellqvista.

20:01

Střely na bránu v první třetině: 10 – 8.

První třetina je za námi, viděli jsme v ní jednu branku. O tu se postarali hosté, kteří v přesilové hře využili svoji momentální herní převahu. Hosté byli v první části obecně o trošku lepším týmem a jejich jednobrankové vedení je tak zcela zasloužené.

Druhou třetinu však načnou domácí končící přesilovou hrou.

Další třetina začne přibližně v 18:50.

20:00

19:58
    Jakucenju brzdí ještě postavení mimo hru. Čeká nás poslední vhazování ve středním pásmu v první třetině.

19:35
    Další vyhození hostí. Domácím se nedaří usadit se v útočném pásmu.

19:12
    Hosté se dostali na puk a osvobozují se.

18:49
    Za nedovolené bránění je vyloučen Johnson (RIG).

18:49
    Jakucenja z pravého křídla poslal puk do brankoviště hostí, kde vznikla pořádná mlýnice. Domácím se sice puk za brankovou čáru nepodařilo dotlačit, vysloužili si ale faul hostí.

17:58
    Rána Laineho od modré byla zblokována mimo.

17:19
    Ofsajd hostujícího týmu, buly ve středním pásmu.

16:31
    Darzinšovi chybělo málo, aby na levém křídle přebruslil svého obránce a natlačil se sám před brankáře Leightona.

15:38
    Střela Jakucenji z pravého kruhu prošla přes bránící hráče, hostující brankář byl ale na místě.

14:51
    Dadonov vyzkoušel zaskočit hostujícího brankáře z pravého křídla, ten si však prostor u své bližší tyče pohlídal.

13:56
    Hosté posílení prvním úspěchem pokračují ve své aktivnější hře. Leighton si připisuje další zákrok a znovu přeruší hru.

13:18
    Hostující tým využívá přesilovou hru a otevírá brankové skóre dnešního duelu! Po střele Robinsona od modré se k vyraženému puku dostal Szczechura, místo střely ho však posunul na volného GINTSE MEIJU, který si puk stáhl na bekhend a pohotově ho dopravil do volné části domácí brány. Leighton byl bez šance. Asistence: Paul Szczechura, Mat Robinson.

13:09
    Slabé nahození Johnsona z levého kruhu končí na připraveném brankáři Leightonovi. Hra je přerušena.

12:53
    Domácí se dostali na puk a osvobozují se.

12:40
    První přesilovka v zápase, zahrají si ji hosté. Piganovič (DON) je vyloučen za úder do oblasti hlavy a krku.

12:33
    Kašparovo nahození z pravého křídla adresáta nenašlo, u puku jsou hosté.

11:03
    Štiplavá rána Dadonova z levého křídla, i Tellqvist teď musel vytáhnout jeden z dobrých zákroků.

10:43
    Další nahození puku na domácí branku a další přerušení hry Leightonem.

10:17
    Střela Robinsona z levého křídla, domácí brankář připraven. Hokejisté Rigy jsou poslední minuty aktivnější, hra se odehrává především před Leightonem.

09:03
    Po nahození Pujacse od levého mantinelu vznikl před domácím brankářem pořádný závar, dorážet mohl Skvorcovs, trefil však jen beton bezmocného brankáře Donbassu!

08:51
    Puk má ve své moci Leighton a raději přeruší hru. Jeho spoluhráči byli lehce rozlítaní a rozhození.

08:23
    Na druhé straně mohl ze stejného prostoru zahrozit Darzinš, ani on ale mezi kruhy nedokázal puk lépe zpracovat.

07:35
    Dadonov se mezi kruhy tlačil do zakončení, puk mu však na poslední chvíli dokázal ustřelit hostující obránce.

07:05
    Po nahození ze středního pásma tlumí puk ve své náruči hostující brankář. Komerční přestávka.

06:48
    Hosté se nedokázali udržet v útočném pásmu, na puku tak jsou znovu domácí.

05:25
    Kagarlitskij v první velké šanci zápasu. Po chytrém pasu se zjevil sám před hostujícím brankářem, jeho bekhendový pokus ale hostující brankář zlikvidoval.

04:36
    Zatím se hraje opatrně z obou stran, oba týmy zatím spoléhají na své obranné řady.

03:59
    Pujacs nahodil tvrdě od modré čáry puk na domácí bránu, Leighton pozorný a vyráží mimo.

03:22
    Varlamov se dostal k puku na pravém křídle, jeho pokus se mu ale nevyvedl. Nedokázal zamířit tak, jak by si představoval.

02:34
    Bicevskis se snažil zpoza brány najít mezi kruhy jednoho ze svých spoluhráčů, ten byl ale dobře pokryt a na puku jsou znovu domácí.

02:05
    Hostujícímu celku se nevydařila rozehrávka – icing.

01:26
    Darzinš dobře clonil domácímu brankáři, který nakonec jeho teč dokázal vytěsnit betonem mimo.

00:48
    Hosté začínají s pukem na holích, domácí mají ale střední pásmo pod kontrolou.

00:01

V brance domácích Leighton, v té hostující pak Tellqvist. Slovenský a český brankáři zůstávají náhradníky.

Úvodní ceremoniál je za námi, osmifinálová série mezi ukrajinským týmem a lotyšským bude moci začít!

Oba týmy jsou seřazeny na svých modrých čarách, zní hymny. Nejprve lotyšská a pak domácí – ukrajinská.

Hosté nastoupí v bílých dresech, na domácí celek čekají barvy červené.

HC Donbass Doněck: Laco (Leighton) – Kolář, Piganovič, Wilson, Podhradský, Bartulis, Razin, Silnitskij – Wirtanen, Blagoi, Laine – Fedotěnko, Jakucenja, Dadonov – Kagarlitskij, Kašpar, Varlamov – Běluchin, Zacharov, Ščegolkov, Torjanik.

Dinamo Riga: Tellqvist (Sedláček) – Ozolinš, J. Redlihs, Robinson, Pujacs, K. Redlihs, Sotnieks – Johnson, Hossa, Meija – Szczechura, Cipulis, Darzinš – Skvorcovs, Haščák, Bicevskis – Begovs, Niživijis, Upitis.

Rozhodčí: Gašilov, Kadjrov – Medvěděv, Birin.

Česká stopa v sérii:

V dresu domácího celku nalezneme pak hned trojici českých hokejistů. jedná se o obránce Jana Koláře a útočníky Lukáše Kašpara s Václavem Nedorostem.

V brance hostí pak může nastoupit český brankář Jakub Sedláček, který v letošním ročníku odchytal 17 zápasů s úspěšností 91 %.

Vzájemné zápasy obou týmů z letošní sezóny:

Donbass – Riga 2:4
    Riga – Donbass 0:1

Mírným favoritem celé série by měli být ukrajinští hokejisté, tohle tvrzení je ale velmi odvážné. Donbass totiž v tabulce Západní konference KHL skončil na čtvrtém místě, na svém kontě měl 97 bodů. Jejich protivník – hokejisté z Rigy – měli jen o čtyři body v méně a ve stejné tabulce jim tak náleželo páté místo. Od této série se dá očekávat, že bude tou nejvyrovnanější, klidně se může stát, že se bude rozhodovat až v sedmém zápase. Výhodu domácího prostředí však má ukrajinský celek, který proto začne sérii před vlastními diváky.

Pěkný den u sledování online přenosu z osmifinálového utkání play-off Kontinentální hokejové ligy. V rámci série mezi ukajinským Donbassem Doněck a lotyšským Dinamem Riga nás čeká první vzájemné měření sil obou soupeřů. Úvodní buly, které celou sérii odstartuje, je na plánu v 18:00 SEČ.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Martin Augustin

Pavel Kuba

Branky a nahrávky: 33. Wirtanen (Laine, Wilson), 36. Wilson (Kašpar, Varlamov), 42. Laine (Piganovič, Kagarlitskij), 57. Dadonov, 60. Laine – 14. Meija (Szczechura, Robinson), 57. Darzinš (Szczechura)

HC Donbass Doněck: Leighton (Laco) – Kolář, Piganovič, Wilson, Podhradský, Bartulis, Razin, Silnitskij – Wirtanen, Blagoi, Laine – Fedotěnko, Jakucenja, Dadonov – Kagarlitskij, Kašpar, Varlamov – Běluchin, Zacharov, Ščegolkov, Torjanik.

Rozhodčí: Gašilov, Kadjrov – Medvěděv, Birin