Vzduchová pistole - kvalifikace (smíšené týmy) (kon.) | Vzduchová pistole - finále (smíšené týmy) (kon.)
Vzduchová puška - kvalifikace (smíšené týmy) (kon.) | Vzduchová puška - finále (smíšené týmy) (kon.)
Vzduchová puška - finále (smíšené týmy)

Úterý 27.07.2021, 08:15Olympijské hry - Střelba
Sledujte:

Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 08:15.

Dnes se podíváme na finále smíšených týmů i ve střelbě ze vzduchové pušky. Česká republika má zde tým složený z Nikoly Sarounové a Davida Hrčuláka. Slovensko zde nikoho nemá.

Pravidla

Pravidla pro střelbu jsou jednoduchá. Střelci a střelkyně budou střílet na kruhy a čím blíže se přiblíží středu, tím více bodů získají. Střílet budou ze vzduchové pušky, a to každý z týmu ve třech sériích po deseti ranách.

Historie

Střelba patří mezi tradiční olympijské sporty. Vyjma let 1904 v St. Louis a 1928 v Amsterdamu nechyběla na žádné olympiádě. Tato statistika se týká mužského soutěžené, střelkyně byly zařazeny do programu olympiády až v roce 1984 v Los Angeles.

Na střelce a střelkyně čekají tři série po deseti výstřelech. Střílí na terč, který ukazuje bodovou škálu 1-10, přičemž jeden bod je nejmenší hodnota, deset nejvyšší.

O bronz

Rusko odstartovalo boj o bronz dvěma úspěšnými sety, kdy v obou dvou nastřílela dvojice dohromady 21,1 bodů. Parádní práce.

Další dvě kola ale patřily korejsému mixu. Ten zaznamenal výsledky 20,3 a 20,7. Rusové měli o 0,3 a 0,1 desetiny méně a další 4 body tak hodně těsně prohráli.

I páté kolo vyhráli Korejci. Skvělým 21,3 bodům se ruský mix se svými 19,8 nemohl vůbec rovnat.

Následující dvě kola se naopak dvojici Karimová, Kamenskij hodně vydařily. Po 20,8 přišel ještě lepší výsledek. 21,2. Soupeři měli pouze 20,3 a 19,2 a tak nyní opět prohrávají.

Další veleúspěšný set ruské dvojice. Krásných 21,5 nodů a už je to 10:6.

Karimová s Kameninským mají už o polovinu bodů více. Nyní totiž zaznamenali téměř 21 a Korejci pouze 19,4.

V následujícím kole oba tmy dokázaly nastřílet shodně 21,1 bodů. A proto se body za set dělí v poměru 1:1. 13:7 celkově.

Další set vyzněl pro Koreu. Ta nastřílela 20,4 bodů a ještě oddálila prohru.

Jenže ruský mix zastřílel následující dvě kola velmi dobře s výsledky 21,1 a 20,8 bodů, zatímco Korejci zvládli 21,0 a pak už jen 19,5 Tím pádem je skóre po setech nyní 17:9 a tento souboj končí.

Bronzovou medaili získal ROC (Julia Karimová, Sergej Kameninskij)

O zlato

Souboj o zlato již začal. Číňané si po 20,8 bodech připsali první set, americký tým vystřelil ve druhém setu 20,6 a srovnal na 2:2.

Na třetí střelbě opět uspěli Jang a Jang. A to s 20,9 body. Soupeři měli o tři desetiny méně.

Čtvrtý set vítěze nenašel. Oba týmy nastřílely 20,7 bodů a setové body se tak rozdělí v poměru 1:1.

Pátý set bylo pěkné drama. Číňané nastříleli 20,8, ale Američané nakonec přidali o jednu desetinu lepší výsledek! Je srovnáno, 5:5.

Krásných 21 bodů posílá dvojici Tuckerová, Kozeniesky do vedení, poprvé ve finálovém souboji.

Další úspěšné kolo pro Američany. Ti nyní vedou o čtyři body.

Tuckerová a Kozeniesky předvedli solidních 20,7. Jenže Jang a Jang se vydařila tato střelba nesmírně, 21,4 bodů a ztráta je o dva body menší.

Následně Číňané opět zaznamenali 21 a je srovnáno. Američané zastříleli pouhých 20,2.

Oba týmy si vyměnily jeden set a je to 11:11.

Krásných 21,5 bodů zaznamenal čínský mix a jde do vedení. Američané odpověděli totiž jen 20,4 body.

Následující kolo bylo zase extrémně těsné. Tuckerová a Kozeniesky ho prohráli o jednu desetinu bodu po výsledku 20,7. No a soupeři už mají patnáct bodů, takže jsou medaili extrémně blízko.

Americká dvojice zdramatizovala konec finále, když dosáhla na 21,1 bodů. Je to 15:13.

Ne, tak tohle se americkému mixu vůbec nepovedlo. 19,8 bodů není dobré skóre za jakéhokoliv stavu, a už vůbec ne, když Číňani mají k dispozici "mečbol" a nastřílí za 21,1.

Zlatou medaili získala Čína (Čchien Jang/Chao-žan Jang)