Srbsko – Čína 3:0 (kon.) | Nizozemsko – Belgie 6:2 (kon.) | Španělsko – Island 5:2 (kon.)
Španělsko
5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Island
Pátek 15.04.2016, 20:00 • Pabellon de Hiello, Jaca, Španělsko • Mistrovství světa - II. A Divize • 5. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:00.

Přichází závěrečný hraci den skupiny A 2. divize mistrovství světa a s ním i celkově poslední zápas celého turnaje. Tečku za španělským šampionátem obstarají domácí Španělé v souboji s Islandem.

V tomto duelu teoreticky by nemělo jít o nic, pokud budou platit papírové předpoklady – tedy Nizozemci budou bodovat v zápase s Belgičany. V takovém případě Španělsko bude hrát závěrečný zápas spíš pro radost, jelikož stříbrné medaile bude mít jisté a na postup nedosáhne. Pokud by ale Nizozemci odpoledne nebodovali v zápase s Belgií, pak by Španělsko ještě mohlo bojovat o postup do vyšší divize.

Johann Leifsson 3+0

Nyní je již jisté, že do 1. divize skupiny B postupuje Nizozemsko! Naopak sestup do 2. divize skupiny B čeká Čínu!

Španělsko skončí na domácím šampionátu na stříbrné pozici. Soupeř z Islandu se už na medailové pozice posunout nemůže.

Španělsko: I. Garcia (Alcaine) – Brabo, Ubieto, Vicente, G. Betran (A), Vea, A. Garcia – Hernandez, Carbonell, P. Munoz (A) – J. Munoz, Solorzano, Fuentes – Puyuelo (C), G. Gonzalez, Quevedo – A. Betran, Gordo, Pantoja, P. Gonzalez

Island: Sigurbergsson (Hedstrom) – Helgason, Palsson, Arnason, Jonsson (C), Eliasson, Blondal, Einarsson – R. Hedstrom, Alengard (A), Leifsson – Sigurdsson (A), Mikaelsson, Sigurdarson – Gudnason, Sigrunarson, Andresson – Magnusson, Johannsson, Johannesson

Rozhodčí: Eduard Ibatulin (KAZ) – Daniel Hynek (CZE), Lukáš Kacej (SVK).

Do zahájení posledního střetnutí na mistrovství světa 2. divize skupiny A zbývají poslední desítky sekund.

00:01

00:32
    Hra se téměř okamžitě přesunula do pásma Islandu. Španělé sice ještě na brankáře soupeře nevystřelili, ale svou aktivitou ukazují, že chtějí turnaj zakončit vítězně.

00:56
    A dostanou šanci v přesilovce! Island chyboval a na ledě měl v jeden okamžik šest hráčů.

01:29
    Ubieto se na modré čáře napřáhl proti přihrávce z první vypálil na Sigurbergssona. Ten si ale jen pohlídal trasu puku, který šel vedle.

01:57
    Vhazuje se ve středním pásmu. Island se úspěšně osvobodil a při napadání rozehrávky se hokejisté v bílém dopustili postavení mimo hru.

01:57
    Na ledě zůstávají stopy krve, vhazování se tak protahuje a čeká se na úpravu kluziště.

01:57
    Konečně můžeme pokračovat. Španělé se okamžitě po vhazování vrhli do útočného pásma.

02:07
    Sigurbergsson má kotouč ve výstroji a přerušuje hru.

02:24
    Island vyhazuje přes všechny čáry.

02:56
    Islanďané znovu vyhodili do středního pásma a mezitím se vrací Blondal na led.

03:23
    Nahozený vysoký puk odpálil Sigurbergsson vyrážečkou až do ochranné sítě.

03:47
    Gudnason chtěl při rychlém přechodu útočné modré přenést hru na levou stranu na Andressona. Tomu však puk utekl až do rohu a je po šanci.

04:22
    Solorzano se po nahozeném puku nedokázal na zadním mantinelu popasovat s dvojicí soupeře a přišel o kotouč.

05:11
    Leifsson z pravého kruhu po vhazování poslal vysokou střelu na Garciu, který puk zkrotil na hrudi.

05:18
    Záhy po vhazování se do střely opřel na modré čáře Helgason, ale kotouč neprošel skrz skupinu těl před Garciovou klecí.

05:28
    Do středního pásma vyhnaný Island zkoušel rychle dostat puk zpět, ale nakonec je z toho jen zakázané uvolnění.

06:24
    Po navyužité přesilovce se síly na ledě trochu obrátily a nyní jsou to naopak Islanďané, kdo mají více ze hry.

07:18
    Garcia drží kotouč ve své moci a přerušuje hru. Vhazovat se bude po jeho pravici. Island skutečně převzal iniciativu a v posledních minutách se do zakončení dostává pouze on. Na střely je to 3:3.

07:40
    Když už se Španělé prosadí do útočného pásma, puk jim většinou uteče.

07:53
    Do dobré příležitosti se v levém kruhu pro vhazování dostal Juan Munoz, který obdržel přihrávku zpoza branky, ale se střelou si neporadil nejlépe. Nebyla ani prudká, ani příliš umístěná a trefila jen brankáře Islandu.

08:17
    Vyloučení v týmu Island (Arnason – 2 min., hrubost).

08:42
    Španělsko právě vstřelilo branku!
    V přesilovce už to Španělům vychází dle představ! Island se sice osvobodil, ale toho domácí tým naopak využívá k rychlému návratu do pásma, přečíslení a Munoz přihrál na střed najíždějícímu PABLU PANTOJOVI, který prostřelil Sigurbergssona. Asistence: Pablo Munoz.
    08:42 Pablo PANTOJA - 1:0

09:13
    Garcia kryje střelecký pokus Islandu a pozastavuje hru.

10:11
    Oba týmy se nyní střídají pravidělně v nájezdech do útočných zón, ale usadit se v nich už je problém.

11:01
    Španělé krouží v pásmu Islandu, ale puk je převážně za brankou. K ohrožení Sigurbergssona nedochází.

11:31
    Island po zisku puku jen nahazuje a hráči odchází střídat.

12:02
    Quevedo ve středním pásmu atakoval Gudnasona a ten tak přichází o puk.

12:36
    Island právě vstřelil branku!
    Islanďané si však dokázali vybojovat puk zpět a hlavní roli v následné akci měl Robert Sigurdsson, který s pukem zajel za branku Garcii, obkroužil ji a poslal pas směrem před branku, kam si najel ANDRI MIKAELSSON, jemuž se podařilo trefit kotouč pod horní tyčku! asistence: Robert Sigurdsson, Bjorn Sigurdarson.
    12:36 Andri MIKAELSSON - 1:1

13:07
    Vyloučení v týmu Španělsko (Vicente – 2 min., podražení).

13:50
    Španělé se prozatím výborně brání v oslabení. Na Garciu nepropustili ani jednu střelu.

14:33
    Opět se vylučuje, ale tentokrát na straně Islandu. Je tedy po přesilovce. Dvě minuty za hrubost vyfasoval Magnusson.

14:58
    Při hře ve čtyřech dostali Islanďané kotouč do zóny Španělska, kde se však kotouč dostal jen za Garciovu branku.

15:07
    Španělsko je v plném počtu a začíná zkrácená přesilovka.

15:42
    Španělé se ale nemohou dostat do útočného pásma. Helgason s Palssonem vystavěli na modré nepropustný blok.

16:04
    Island opět vyhazuje přes všechny čáry.

16:33
    Island, před návratem Magnussona, opět vyhodil přes všechny čáry a ubránil se na výbornou.

16:38
    Španělé jdou opět do čtyř! Adrian Ubieto je potrestaný za podražení.

17:23
    Quevedo se v oslabení vrhnul do útočného pásma, kde ho ale dokázal zakřižovat jeden z vracících se beků Islandu a nepovolil mu zakončit.

18:08
    Garcia vyrazil puk jen před sebe, kde těsně před hokejkou Alengarda odklidil do rohu Vicente.

18:38
    Španělsko je v plném počtu, ale Island nadále kombinuje v útočném pásmu.

18:47
    Alengardova střela se pouze odrazila od blokujícího hráče domácích.

19:30
    Kotouč je ve středním pásmu a v této třetině se nejspíš již nic nestane.

20:00

První třetina přinesla napřed vedení domácích Španělů a následně vyrovnání ze strany Islandu. Pasáž by se dala rozvrhnout do tří bloků – začátek se vydařil na jedničku Španělům, kteří následně byli lehce v útlumu. Zhruba od osmé minuty hrály na ledě dva vyrovnané týmy, které se i jednou střelecky prosadily a za stavu 1:1 odchází do kabin.

Druhá třetina začne přibližně v 20:48.

Poměr střel na branku: 8-7

20:01

20:14
    Brabo se na obranné modré pokusil vyslat z pravé strany do úniku některého ze spoluhráčů u levého mantinelu, ti však jeho úmysl nepochopili.

20:51
    Zakázané uvolnění Španělska.

21:08
    Posléze je odpískáno postavení mimo hru Španělů.

21:50
    Aktivní Quevedo bojoval nadvakrát u zadního mantinelu a vždy vybojoval puk pro své spoluhráče. V obou případech však jeho snaha nic nevynesla.

22:03
    Vyloučení v týmu Španělsko (Puyuelo – 2 min., hákování).

22:47
    Tlak Islandu vyřešil úspěšným zákrokem brankář Garcia, který podržel kotouč ve výstroji.

23:26
    Španělé vyhodili puk až do pásma soupeře.

23:53
    Španělsko hraje v plném počtu.

24:14
    Vymanit se z pásma se však domácím hráčům vůbec nedaří!

24:23
    Až nyní, ale jen na chvilku. Islanďané ve středním pásmu opět vybojovali puk a vrací se před Garciu.

24:57
    Jonsson si od modré s pukem sjel až vedle Garcii, ale nepropasoval puk mezi jeho beton a levou tyčku.

25:18
    Po vytěsnění do neutrální zóny se Island dopustil zakázaného uvolnění. Vhazovat se tak bude před Sigurbergssonem.

25:44
    Hra se stěhuje opět před Garciu. Island je momentálně o poznání aktivnějším týmem.

26:17

27:51
    Španělé si zahrají další dnešní přesilovku. Jednu už dnes dokázali využít. Dvě minuty krosček vyfasoval Ingolfur Eliasson.

29:08
    A je po přesilovce domácích. Síly na ledě se totiž vyrovnají, dvě minuty za držení protihráče obdržel Patricio Fuentes

29:30
    Ve druhé třetině se střelbou oba týmy trochu šetří, je to po dvou střelách na obou stranách.

29:51
    Island je v plném počtu.

31:08
    Také Španělé jsou v plném počtu.

32:02
    Zakázané uvolnění Islandu. Oba týmy ze svých početních převah příliš nevytěžili, brankáři ve druhé periodě také příliš zaměstnaní nejsou. Na střely je to 3-3 a oba týmy předvádějí hru zejména ze zabezpečených obran.

32:28
    Další zakázané uvolnění Islandu.

32:39
    Puyuelo se snažil před klecí Sigurbergssona vytvořit závar, ale proti třem bránícím Islanďanům neměl šanci.

33:35
    Nahozený kotouč za branku Španělska sebrala domácí obrana.

33:53
    Sigurbergsson drží puk ve výstroji a přerušuje hru.

34:18
    Rychlý přechod útočné modré přetavil ve vedoucí gól JUAN BRABO, který dostal na střed výtečnou přihrávku od Carbonella. Asistence: Alejandro Carbonell, Pablo Munoz.
    34:18 Juan BRABO - 2:1

34:43
    Opravdu blesková odpověď, které dosáhli hráči Islandu! JOHANN LEIFSSON po přihrávce Alengarda vsítil vyrovnávací gól! Asistence: Emil Alengard.
    34:43 Johann LEIFSSON - 2:2

35:51
    Kotouč je za brankou Islandu. Hokejisté v bílých dresech si dávají s rozehrávkou na čas.

36:15
    Španělsko již ve druhé třetině přestříleli soupeře 9-5, ale o vedení velmi rychle přišli.

38:02
    Dvě minuty před koncem druhé třetiny znovu strhávají vedení na svou stranu domácí hokejisté! Na konci akce byl GASTON GONZALEZ, který překonal ležícího Sigurbergssona. Asistence: Carlos Quevedo, Ignacio Vicente.
    38:02 Gaston GONZALEZ - 3:2

39:03
    Hraje se převážně ve středním pásmu. Domácí nepouští soupeře přes vlastní modrou a sami se již nikam neženou. Nechtějí otevřít před koncem prostřední části obranu.

40:00

Puk skončil v brance za Garciou! Jenže až těsně po zaznění závěrečné sirény! Oba týmy odchází do kabin a nevypadá to, že by se na stavu 3-2 něco měnilo. Kapitán Islandu sice ještě komunikoval s rozhodčími, ti však vypadají, že si jsou jisti, že branka padla pozdě.

Španělsko tak po dvou třetinách vede 3:2 a do závěrečné dvacetiminutovky vstoupí s jednogólovým náskokem.

Třetí třetina začne přibližně v 21:34.

Poměr střel na branku po dvou třetinách: 18-14

40:01

40:28
    Hráči Islandu se vrhli do rychlého přechodu středního pásma, ale nepodařilo se jim zakončit. Puk následně vyváží Betran.

41:20
    Španělé by pochopitelně rádi navýšili své vedení a pojistili si dnešní zápas, ale z jejich držení útočné zóny tentokrát nevzešla ani jedna střela na Sigurbergssona.

42:04
    Za nahozeným pukem za branku Islandu se vydal Quevedo, ale byl o něco pomalejší než Einarsson.

42:55
    Mikaelsson chtěl přihrávat zpoza klece před Garciovu branku, ale puk neprošel přes brusle jednoho z hráčů.

43:31
    Puyuelo se natahoval po puku na modré čáře, ale dostal se do tísně dvou Islanďanů, přes které projít zkrátka nemohl.

43:42
    Postavení mimo hru Španělů.

43:56
    Zajímavá šance hned tří hokejistů Islandu! Robin Hedstrom na pravé straně zkoušel trefit letící puk, ale skákající přihrávka mu přeskočila hůl. Garcia se poměrně pomalu přemísťoval a mít Hedstrom více štěstí, mohli jsme mít vyrovnáno.

44:57
    Španělé zakládají nový útok zpoza vlastní klece. Kratší pasáž, ve které se puk pohyboval zejména ve střední třetině.

45:31
    Sigurbergsson si pohlídal pravou tyčku proti střele Pantojy. Následná střela Pola Gonzaleze letěla hodně mimo.

46:20
    Sigrunarson si na modré píchl do puku a poslal ho na zadní mantinel. Ačkoliv u něho byl jako první, tak ho Španělé velmi rychle zdvojili a odzbrojili.

47:13
    Obrovská šance Sigurdssona, který se zjevil zcela osamocen mezi kruhy, dostal přihrávku od zadního mantinelu a zvedal puk na vzdálenější tyč – minul těsně!

48:15
    Hraje se hodně dlouho bez přerušení, přesto oba týmy předvádí pohledný útočný hokej bez častých ztrát.

48:26
    Brankář Sigurbergsson si tento zákrok rozhodně za rámeček nedá! Domácí navyšují své vedení poté, co se do blízkosti gólmana dostal IGNACIO SOLORZANO, který vystřelil na lapačku islandského brankáře, kterému puk přeskočil jeho rukavici a zapadl do branky. Asistence: Pablo Munoz.
    48:26 Ignacio SOLORZANO - 4:2

49:29
    Po střele od modré vypadl Garciovi kotouč z výstroje a k dorážce se hnal Mikaelsson, jenže minul klec.

49:56
    Puyuelo bleskově přešel útočnou modrou, ale jeho zakončení srazil jeden z obránců mimo klec.

50:35
    Postavení mimo hru Islandu.

51:41
    Hodně nečekaný gól Španělů! JUAN MUNOZ se dostal za branku Islandu, kde vybojoval puk a vybruslil si poblíž kruhu pro vhazování. Trochu zamíchal pukem a nakonec místo přihrávky zvolil střelu z úhlu, která prošla za brankáře Sigurbergssona! Nečekané zakončení přináší své ovoce! Bez asistence.
    51:41 Juan MUNOZ - 5:2

51:41
    Island si bere oddechový čas.

51:41
    Navíc se vylučuje a turnaj končí pro Orriho Blondala, který za úder do oblasti hlavy a krku odpyká dvě minuty a osobní trest do konce zápasu.

52:30
    Island se prozatím brání svědomitě. Španělům však tato hra vyhovuje. S třígólovým vedením se už nemusí nijak hnát za gólem.

53:20
    Vhazuje se ve středním pásmu.

53:41
    Island hraje v plném počtu.

53:59
    Sigurbergsson drží puk ve výstroji a přerušuje raději hru.

54:32
    Trochu nadneseně řečeno se zápas už jen dohrává. Island se nemůže dostat do útočného pásma a Španělé se naopak snaží kouskovat hru zásahy brankáře soupeře. Nedostanou se tak do situace, kdy může některý ze soupeřů vyrazit do úniku.

54:50
    Klec za brankářem Islandu je po boji posunuta. Španělé dvakrát vystřelili a při závaru společně se soupeřem posunuli svatyni soupeře.

55:06

55:19
    Sigurdsson šel natolik agresivně za pukem, že do Garciovy klece zajel sám.

55:55
    Střelu Pabla Munoze dokázal Siguerbergsson vyrazit jen před sebe, ale Carbonell se k dorážce nedostal – kotouč se mu zamotal mezi brusle.

56:40
    Po dlouhé době vidíme puk delší dobu v pásmu Španělska, problémem však je, že v držení jsou domácí a nikoliv Islanďané, kterým už nezbývá moc času.

57:36
    Gaston Gonzalez mohl přidat krásnou tečku za turnajem, jenže s jeho střelou z levého kruhu pro vhazování si Sigurbergsson dokázal poradit! Osamocený Španěl, nikým netísněn, nenašel skulinku.

58:01
    Do konce zápasu zbývají dvě minuty a publikum v Jace už slaví dnešní vítězství.

58:23
    Ještě jedna šance Islandu, se kterou si Garcia poradil a vyražením puku v podstatě rozehrál na spoluhráče, kteří vyváží mimo pásmo.

58:54
    Carbonell, po zisku puku v neutrální zóně, zajel až za islandskou klec a zpětnou přihrávkou hledal Hernandeze, ke kterému ale puk nedoklouzal.

59:27
    Zakázané uvolnění Španělska a ještě jedno vhazování před Garciou.

59:47
    Puk je v pásmu Islandu.

A je po zápase! Poslední utkání na mistrovství světa 2. divize skupiny A vyhrálo Španělsko v poměru 5:2 nad Islandem, když ve třetí třetině dokázali domácí hokejisté dvakrát skórovat a pojistit si výhru, kterou jen podškrtli svou cestu za stříbrnými medailemi z domácího šampionátu.

Poměr střel na branku: 27-25.

Nejlepším hráčem zápasu za Island se stal s číslem 19 Andri Mikaelsson! Střelec jedné branky byl dnes hodně aktivní. Na druhé straně se nejlepším hráčem ze Španělska z ocenění raduje kapitán Pablo Puyuelo.

Islanďan Emil Alengard s bilancí 1+3 se stal hráčem turnaje na straně Islandu. Na straně Španělska toto ocenění obdržel Patricio Fuentes s bilancí 2+2.

V Jace nyní zazněla španělská hymna, která uzavřela dnešní zápas. Já vám děkuji za pozornost nejen při dnešním utkání a přeji hezký zbytek večera!

Dnešní vítěznou tečku Španělska sledovalo 1480 diváků. (22:15:44)

Jan Vojkůvka

Branky a nahrávky: 9. Pantoja (P.Munoz), 35. Brabo (Carbonell, P.Munoz), 39. G.Gonzalez (Quevedo, Vicente), 49. Solorzano (P.Munoz), 52. J.Munoz – 13. Mikaelsson (Sigurdsson, Sigurdarson), 35. Leifsson (Alengard)

Rozhodčí: Eduard Ibatulin (KAZ) – Daniel Hynek (CZE), Lukáš Kacej (SVK)