Pittsburgh – Vancouver 0:3 (kon.) | Carolina – Washington 1:2 (kon.) | Toronto – New Jersey 3:5 (kon.)
Detroit – Dallas 5:2 (kon.) | Florida – Columbus 3:4 (0:1 po s.n.) | Tampa – Buffalo 5:0 (kon.)
Ottawa – NY Islanders 1:2 (kon.) | Nashville – St. Louis 4:3 (kon.) | Calgary – Colorado 4:3 (po pr.)
Arizona – Los Angeles 0:4 (kon.) | San Jose – Boston 7:4 (kon.)
Tampa Bay Lightning
5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
Buffalo Sabres
Pátek 05.12.2014, 01:40 • Tampa Bay Times Forum, Tampa • NHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 01:30.

Příjemný vstup do posledního pracovního dne v tomto týdnu. U nás sice večer bude chodit Mikuláš, ale za mořem se toto neslaví a proto je tam stále v plném proudu NHL a s tím 11 zápasový program, do kterého samozřejmě patří i utkání Tampa Bay Lightning – Buffalo Sabres tedy souboj vedoucího celku Východní konference s jedním nejhorších týmů Východu.

Šavle z Buffala se dlouho nemohli odlepit ode dna celé NHL, ale v posledních zápasech se jejich hra začala pomalu, ale jistě zlepšovat a nyní patří hostujícímu celku již 14. místo ze 16 s dosavadním počtem 20 bodů. Jeho hra je však nevyzpytatelná. Dokáže potrápit a porazit papírově silnější týmy jako Washington, Montreal nebo právě Tampu, ale poté přijde porážka s relativně slabším Winnipegem.

Sabres se letos vehementně trápí s koncovkou a s počtem 45vstřelených branek jsou jednoznačně nejhorší a jsou jediným týmem, který se nedostal přes hranici 50 branek. S obranou je to o něco málo lepší, ale i tak se se 77 inkasovanými brankami dá zařadit až do třetí desítky.

Blesky z Tampy vévodí celé Východní konferenci se 37 body. Oproti druhému Pittsburghu mají sice jednobodový náskok, ale také o dva zápasy odehráno více, takž pokud si chtějí udržet 1. pozici tak musejí bodovat a zejména s takovým týmem jako je Buffalo to je doma povinnost.

Tampu táhne především střelecky Steven Stamkos, který vede s 15 góly pořadí střelců v týmu, ale celkově je v NHL třetí. Hned za ním se střelecky daří Ryanu Callahanovi, který zatím nasbíral branek 11.

Vzájemné zápasy

Oba týmy se už jednou etos střetly a to nedávno před dvěma dny. Ve velice vyrovnaném souboji, který musely rozhodnout až nájezdy, se nakonec radovaly z vítězství Šavle 2:1 na nájezdy. Na branku Paláta z 50. minuty odpověděl v 57. Girgensons a v nájezdech rozhodl o bodu navíc. Cody Hodgson.

V letošní sezoně, ale po tomto duelu čeká oba celky ještě další tři střetnutí. Na Nový rok se utkají znovu v Buffalu a poté dvakrát v Tampě. Nejprve 10. ledna a poté až 4. března.

Česká stopa

Dnes by měli do utkání zasáhnout minimálně dva, ale možná i tři Češi. Slovák Andrej Meszároš je zraněný a do hry nezasáhne.

Za domácí tým začne utkání pravděpodobně na střídačce Michal Neuvirth. Obranu hostů vyztuží tvrdý obránce Radko Gudas, s ním i Andrej Šustr a v útoku se pokusí bodově prosadit Ondřej Palát.

Vzhledem k postavení v tabulce, domácímu prostředí a obrovskému rozdílu v útoku, kdy se utkává nejlepší útok (Tampa) s nejhorším (Buffalo), se dnes neočekává nic jiného, než vítězství domácích Blesků po 60 minutách.

Tampa Bay Lightning: Bishop (Nabokov) – Hedman, Stralman, Garrison, Šustr, Carle, Gudas – Killorn, Stamkos (C), Callahan – Palát, Johnson, Kučerov – Paguette, Filppula, Connolly – Morrow, Boyle, Drouin. Trenér: Jon Cooper.

Buffalo Sabres: Enroth (Neuvirth) – Gorges, Myers, Zadorov, Ristolainen, Strachan, Weber – Moulson, Girgensons, Ennis – Flynn, Mitchell, Gionta (C) – Foligno, Hodgson, Stewart – Deslauriers, McCormick, Kaleta. Trenér: Ted Nolan.

Rozhodčí: L'Ecuyer, Sutherland – Morrin, Sharrers.
    Dojmy Bishopa, Stamkose a trenéra Coopera z dvojutkání s Buffalem

Který z týmů vyhraje první třetinu?

Před námi jsou státní hymny Kanady a USA.

00:01

00:28
    jako první zahrozili hosté, ale pokus Foligna byl sražen do rohu.

01:10
    Buffalo zatím drží puk a kombinuje na hranici obraného a středního pásma.

01:52
    Ke slovu se dostala také Tampa a Enroth musel ihned zasahovat.

02:22
    Hostující gólman si poradil i s nahozením Gudase.

02:33
    Tampa právě vstřelila branku!
    Napodruhé už to ale českému obránci vyšlo a jeho nahození se pokoušel tečovat přesně k tyči Kučerov na brankovišti, ale branka je nakonec připsána právě RADKU GUDASOVI a otevírá tak skóre zápasu. Asistence: Tyler Johnson.
    Nikita KUČEROV - 1:0

03:31
    Další pokus od modré, tentokrát Stralmanův, Enroth raději drží v rukavici.

03:55
    Blesky ale půjdou do oslabení. ZA držení je vykázán Vctor Hedman (TB).

04:20
    Buffalo však bude muset začít od vlastní branky.

04:32
    Opět se daří domácímu celku vyhodit kotouč.

05:00
    Více jak minuta s přesilové hry uplynula a Bishop zatím nemusel zasahovat.

05:34
    Povedená akce Šavlí. Závěrečná střela ale skončila v rohu.

05:55
    Hedman se vrací na led.

06:11
    Menší závar teď předvedli Gionta s Mitchellem, ale Bishop dokázal nakonec poslat kotouč do rohu kluziště.

07:10
    Buffalo zatlačilo domácí tým před vlastní branku, ale střela zatím nepřichází.

07:33
    Až nyní musel zasahovat domácí gólman.

08:02
    Vyhozením kotouče o plexisklo se hra přesune před Enrotha.

09:10
    Tampa má sice puk pod kontrolou, ale hraje s ním převážně v obranném pásmu.

09:33
    Bishop si poradil s Mitchellovým pokusem z mezikruží.

10:12
    Hraje se před Enrothem, ale gólman Buffala zatím zasahovat nemusel.

10:58
    Z kruhu vypálil tvrdě Stralman, ale jeho střelu zablokoval bruslí Deslauriers.

11:53
    Domácí jdou střídat a tak posílají puk pouze za Enrotha.

13:32
    Hraje se dlouho bez přerušení. Oba týmy chtějí hrát, ale jejich přihrávky nabírají na nepřesnosti.

14:54
    Ač se hraje velice zajímavé utkání, tak tomu zatím chybí střely. V závěru 15. minuty je tato statistika nerozhodná 5:5.

15:55
    Blesky mají v posledních minutách hodně velké potíže s napadáním Buffala a a to je nutí k chybám v rozehrávce. Šavle se tak zadarmo dostávají k pukům ve středním pásmu.

17:00
    Po dlouhé době musel zasahovat jeden z gólmanů. Enroth si ale poradil se Stamkosovým objetím branky.

18:20
    Drouin to zkoušel sám, ale svou individuální akcí našel pouze lapačku Enrotha.

18:35
    Palátův pokus sražen do ochranné sítě.

19:01
    Poslední minuta 1. třetiny.

20:00

Který z týmů vyhraje druhou třetinu?

Úvodní dějství je za námi. Tampa Bay ho získala pro sebe poměrem 1:0, když se ve 3. minutě dokázal prosadit tečí Kučerov. Od té doby jsme ale žádný gól neviděli, ale co je horší, že téměř ani žádnou střelu. Stačí se podívat na poměr střel – 8:5 pro domácí a to to ještě v 17. minutě bylo 5:5. Atraktivní hokej o tom žádná, jiný snad NHL až na výjimky nenabízí, ale více střeleckých pokusů by zápasu jistě neuškodilo. 2. třetina začne ve 2:31.

20:01

20:45
    Na úvod třetiny si zahraje Tampa Bay přesilovku. Za hákování již putuje na trestnou lavici Zadorov (BUF).

21:11
    Buffalo se dokázalo osvobodit.

21:56
    Hostující celek zvládá oslabení skvěla a vyhazuje puk opět k Bishopovi.

22:45
    Až v závěru přesilové hry Blesků musel Enroth zasahovat. Zadorov už je však zpět na ledě.

23:25
    Domácí zůstávají v tlaku po přesilovce, ale Enroth zatím odolává.

23:56
    Buffalo se zachraňuje pouze za ceny zakázaného uvolnění.

24:28
    nyní už ale Enroth kapituluje. Elitní formace domácích nadále tlačila na obranu hostů, až ji nakonec, byť se štěstím vyšla kombinace do prázdné branky, na jejíž konci stál STEVEN SRTAMKOS, jenž tak dal svůj 16. gól v sezoně. Asistence: Ryan Callahan, Alex Killorn.
    Steven STAMKOS - 2:0

25:39
    Vzápětí přichází další gól Blesků. Střelu Jonathana Drouina dorazil na brankovišti BRENDEN MORROW, který předvedl svůj důraz a velice rychle poslal puk do branky. Asistence: Jonathan Drouin, Andrej Šustr.
    Brenden MORROW - 3:0

27:00
    Domácí jsou opět nastěhování v pásmu Šavlí.

27:47
    Enroth je v jednom zápřahu a již na něj vyšlo tolik střel jako za celou 1. třetinu.

28:54
    Buffalo se snad premiérově v prostřední části dostalo do útočného pásma. K ohrožení Bishopa to však ale nevedlo.

30:33
    Tampa opět tlačí, ale obrana Buffala tentokrát funguje zatím dobře.

32:51
    Dominance Tampy je jasná. Hosté ještě od začátku třetiny nedokázali prověřit domácího brankáře.

33:40
    Enroth si musí vypít zřejmě kalich hořkosti až do dna. Střela JASONA GARRISONA se odrazila od tyče do betonu hostujícího brankáře a od něj se odrazila zpět do branky. Asistence: Steven Stamkos, Andrej Šustr.
    GARRISON - 4:0

35:45
    Tampa opět na puku a se svým soupeřem si hraje jako kočka s myší.

36:37
    Bishop si až nyní připisuje první zákroky ve 2. třetině.

37:37
    Callahan se chce rovněž zapsat mezi střelce, ale jeho pokus končí v ochranné síti.

38:17
    Connolly si vyjel zpoza branky, ale jeho střela zápěstím našla pouze lapačku Enrotha.

39:01
    Poslední minuta 2. třetiny.

40:00

Který z týmů vyhraje třetí třetinu?

Domácí tým ukázal jasně ve 2. třetin, kdo že je tady doma. Skóre 3:0 ve 2. třetině a poměr střel 14:3 hovoří jasně. O vítězství Blesků v dnešním zápase by mohla připravit domácí pouze jejich totální kolaps, ale to se zřejmě nestane. 3. třetina začne ve 3:26.

40:01

40:49
    Hned na úvod vyzkoušel Enrotha Boyle.

41:42
    Na Bishopa zamířila desátá střela v utkání. Domácí gólman ale nechce jen tak přijt o naději na další shot out v kariéře.

42:46
    Po delší době je tu vyloučení. Johnson (TB) dostává 2 minuty nepodmíně za držení.

43:00
    Hosté musí začít od vlastní branky.

43:25
    Blesky se opět osvobozují.

44:46
    Domácí se vůbec nemuseli namáhat s ubráněním tohoto oslabení a jsou v plném počtu.

45:50
    Tampa opět kombinuje v útočném pásmu. Zatím ale posílá kotouč po mantinelech.

46:42
    Přesilovku si vyzkouší i Lighning. Foligno (Buf) usedá na lavici hanby za hrubost.

47:42
    Ovšem polovina přesilové hry je prč a Blesky nedokázaly zatím ještě vystřelit.

47:53
    Střela přichází až nyní od Hedmana, který příklepem prověřil Enrotha.

47:54
    Nyní se bude vylučovat a to ve velkém. Po vzájemné bitce dostávají 5 minut za hrubost Connolly (TB) a Strachan (BUF), Callahan (TB) dostává pouze 2. 2 minuty poté obdrželi ještě Stamkos (TB) a Weber (BUF). Pokračovat se bude netradičně 4 na 4.

48:43
    Začíná přesilová hra Buffala.

48:58
    Další potyčka nenechala na sebe dlouho čekat. Paquette (TB) si to rozdal s Girgensonsem (BUF). Další dvbojci vytvořili Hedman (TB) se Zadorovem (BUF) a oba hráči jsou poslání předčasně do prch.

49:00
    V této chvíli sedí na trestné lavici momentálně celkem 10 hráčů.

49:54
    Právě skončila početní výhoda hostů.

50:43
    Bishop ukázal velkou parádu, když si kličkou proti své brance obhodil hostujícího útočníka. To také svědčí o velké pohodě, ve které se Blesky nacházejí.

51:04
    Šustr střelou zápěstím prověřil Enrotha.

51:25
    Třetí bitka v rychlém sledu. Tentokrát se do sebe pustili Morrow (TB) s MAc Cormickem (BUF) i pro tyto hráče končí předčasně utkání. Momentálně je celkem 16 vyloučených hráčů. To aby si týmy povolaly farmy a měl s kým vůbec dohrát zápas.

53:25
    Hraje se v plném počtu na obou stranách, otázka zní ale na jak dlouho.

54:18
    Moc dlouho to nevydrželo. Ristolainen (BUF) dostává 2 minuty za zdržování hry – vyhození kotouče.

55:16
    Callahan mohl přidat pátou branku domácích, ale z bezprostřední blízkosti nepropasíroval puk mezi betony Enrotha.

56:18
    Hosté jsou kompletní.

57:20
    Hodgson našel pouze dobře připraveného Bishopa.

57:52
    Za podražení putuje na trestnou lavici Weber (BUF).

58:01
    Poslední dvě minuty 3. třetiny.

58:17
    Domácí budou hrát do konce zápasu přesilovku 5 na 3. Za sekání usedá k Weberovi i Myers.

58:55
    Blesky využívají dvojnásobnou přesilovou hru. Filppula našel přes cellou šíři kluziště na druhé straně BRETTA CONNOLLYHO, který z pokleku poslal puk do odkryté klece. Asistence: Valtteri Filppula, Steven Stamkos.
    Brett CONNOLLY - 5:0

60:00

Tampa Bay vyhrála i 3. třetinu a celkově poté zápas 5:0 a to i přes to, že se zápas místy změnil v boxerský ring a rozhodčí vykázali v jednu chvíli současně 16 hráčů. Nicméně to nic nemění na tom, že domácí Blesky vyhrály zaslouženě. Hovoří o tom i statistika střel pro ně 35:13.

1. Steven Stamkos 1+2
    2. Radko Gudas 0+1
    3. Ben Bishop všichni (TB) 13 zák., 0 gólů, 100%

Česká stopa v utkání:
    Radko Gudas (TB) 0+1, 5 střel, čas na ledě 18:24
    Andrej Šustr (TB) 0+2, 2 střely, čas na ledě 15:58
    Ondřej Palát (TB) 0+0, 3 střely, čas na ledě 18:10 (04:21:05)

Ondřej Jícha

Branky a nahrávky: 3. Gudas (Johnson), 25. Stamkos (Callahan, Killorn), 26. Morrow (Drouin, šustr), 34. Garrison (Stamkos, Šustr), 59. Connolly (Filppula, Stamkos)

Rozhodčí: L'Ecuyer, Sutherland – Morrin, Sharrers

Diváci: 17 767