Česko – Lotyšsko 4:2 (kon.) | Švédsko – Švýcarsko 1:0 (kon.) | Kanada – Rakousko 6:0 (kon.)
Norsko – Finsko 1:6 (kon.)
Kanada
6:0 (2:0, 4:0, 0:0)
Rakousko
Pátek 14.02.2014, 18:00 • Velký ledový palác (12 000) • Olympijské hry - muži
Sledujte:

Skupinu B vedou po dvou kolech Finové s šesti body pouze o skóre právě před Kanadou. Norsko a Rakousko jsou zatím bez bodu na třetím a čtvrtém místě. (20:14:02)

Kanada splnila jednoznačně roli favorita a vyhrává i svoje druhé utkání na turnaji. Tentokrát už ale daleko suverénněji. Rakousko totiž poráží 6:0. Brankář Luongo si připsal čisté konto, Jeff Carter pak hattrick. V dalším utkání už ale čeká na Kanadu první těžká prověrka, střetne se s Finskem o první místo ve skupině B.

59:15
    Tavares se propracoval až těsně před Langeho, ale překonat ho nedokázal.

58:27
    Utkání se blíží ke svému konci, vypadá to, že Luongo už svoje čisté konto uhájí. Na druhé straně si to může říct i Lange, který však odchytal pouze tuto třetinu.

57:49
    Bouwmeester měl problémy s rakouským napadáním a málem z toho byla dobrá možnost pro Rakušany.

57:12
    Když Weber střílí od modré čáry, to aby se člověk pomalu bál. Byla z toho další bomba, kterou ale Lange dokázal vyrazit.

56:28
    Vanek upláchl kanadské obraně, ale přesto byl poměrně tísněn Weberem, a tak nemohl pořádně zakončit. Luongo si proti jeho zakončení z pravého kruhu vyjel a zlikvidoval ho.

55:08
    To chtěl změnit Doughty, jeho ostrá střela šla ovšem mimo tři tyče a zaduněla pouze o mantinel.

54:21
    Tlak Kanady nakonec brankou neskončil a Rakušané jsou z nejhoršího venku. Je poměrně velká šance, že už by v závěrečné třetině nemuseli inkasovat.

53:40
    Rakouská pětice je hodně unavená a nutně potřebuje vystřídat, což se může nyní povést po nepovedené střele Duchena.

53:20
    Rakušanům docházel dech, a proto museli vyhodit na zakázané uvolnění, ovšem nemohou vystřídat.

52:49
    Teď to vypadalo spíše na kanadskou přesilovku, než hru pět na pět. Kanaďané opravdu skvělé kombinovali na čele s Crosbym.

52:26
    Jak se na ledě objeví kanadská dvanáctka, začíná být vždy v brankovišti soupeře pořádně horko. I Marleau dnes hraje dobrý zápas, na svém kontě má dnes tři asistence a odvádí spoustu černé práce.

51:19
    Sidney Crosby si zahrál na střídačce v přerušené hře na údržbáře a snažil se hokejkou odstranit drobnou nečistotu z ledu. I takhle se dá zabavit.

51:08
    Vlasicova střela byla hodně nepříjemná, Lange to měl těžké, protože toho příliš neviděl.

51:02
    Po nepřesné rozehrávce Rakouska zakázané uvolnění a vhazování před Langem.

50:29
    Duchene se tlačil před bránu, ale ani tentokrát Lange nekapituloval.

49:48
    Rakousko vyráží na útočné výpady častěji, než v předchozích dvou třetinách, kýžený čestný gól ale nepřichází a nepřichází.

49:05
    Rakušané chybovali v rozehrávce, tu vystihl Toews, ale jeho zakončení se k bráně nedostalo. K odraženému puku se ale už poněkolikáté v utkání dostal Carter. Tentokrát však nebyl úspěšný a Lange jeho pokus zkrotil.

48:22
    Kanada si svižně vyměňovala puk v útočném pásmu a z levého kruhu pálil Doughty. Lange ale stále drží čisté konto.

47:40
    Velkým překvapením je ale rozhodně jen jedno rakouské vyloučení, i přesto ale Rakousko inkasovalo šest gólů.

46:47
    Kanaďané si už v některých situacích hrají, což by třeba v utkáních se silnými soupeři rozhodně nebylo k vidění a Kanaďané by při každé příležitosti hned zakončovali. Teď tomu tak není.

45:49
    Kanadská obrana nyní zapomněla na Setzingera, který se řítil sám na Luonga, ten ale své čisté konto uhájil. Setzinger nasměroval svoji střelu přímo do něj.

45:21
    Subban se kličkou uvolnil do mezikruží a mohl střílet, chtěl ale ještě vyšperkovat celou akci přihrávkou na spoluhráče. což se nepovedlo.

44:05
    Luongo si připsal další úspěšný zákrok. Nemusel čelit v utkání nějakým obrovským tutovkám, ale svým jistým výkonem kanadský tým rozhodně podpořil.

43:37
    Ani Kanaďané se ale nyní nedostávají do nějakých velkých šancí. Už ale zdaleka nehrají na plný plyn.

43:00
    Už to vypadalo, že by se Rakušané mohli dostat v útočném pásmu do zakončení, ale nebylo jim přáno a Luongo mohl zůstat klidný.

42:34
    Benn vyzkoušel Langeho pozornost, ten zatím zůstává nepřekonán, když si poradil i s touto střelou.

42:05
    Novic v kanadské sestavě Duchene viděl v rohu brány místo a střelou švihem chtěl toto místečko vyprášit, nakonec šla ale jeho střela nad.

41:26
    Perry chtěl od pravého mantinelu nahodit puk na bránu, ale tento pokus byl zablokován. Kanaďané ale zůstávají nadále u puku.

19:49
    Lakos si důrazně pohlídal u mantinelu Crosby, který se následně ocitl na ledě na všech čtyřech.

40:32
    Luongo musel řešit závar před svojí bránou po střele Michaela Grabnera, který dnes není tolik vidět jako v utkání proti Finsku.

40:10
    Starkbaum dostal pro závěrečnou třetinu v rakouskou bráně volno a v brankovišti ho nahradí Mathias Lange.

40:01

STATISTIKY PO 2. TŘETINĚ:

Střely: 31:17.

Naprosto v pohodě prochází Kanada tímto utkáním. Je to díky tomu, že se probudil i útok. Především tedy Jeff Carter, který stihl ve druhé třetině zaznamenat čistý hattrick. Jednu branku pak přidal v oslabení Ryan Getzlaf. Rakouským úkolem ve třetí třetině bude nedostat desítku.

40:00

39:44
    Crosby to zkoušel z úhlu, ale Starkbauma nepřekvapil, ten místo u své tyče pořádně utěsnil.

39:23
    Marleau se řítil na Starkbauma, jeho střela ale skončila v brankářově výstroji.

39:12
    Jamie Benn na ledě. Kanada dlouhé oslabení zvládla a navíc ještě přidala gól.

38:17
    Jeff Carter má po hattricku velké sebevědomí, teď sebral v oslabení puk a namířil si to přímo k rakouské bráně, ke čtvrté brance mu chybělo opravdu málo.

37:42
    Rakušanům se nedaří pořádně rozestavit pomyslný zámek v kanadském obranném pásmu. Kanaďané včas přistupují k protihráčům a soupeř tak nemá moc času na rozehrávku.

36:48
    Kanada právě vstřelila branku!
    Stahovačka a přesně zakončení bekhendem z mezikruží. To byla ukázková akce RYANA GETZLAFA (1+1) v oslabení. Bez asistence.

36:37
    Teď musel nadvakrát likvidovat Luongo střelu Trattniga, nakonec to zvládl i s pomocí obrany.

36:06
    Pro Rakousko dobrá možnost připsat si čestný zásah, ale ani tato přesilovka zatím Rakousko nevychází.

35:11
    Jamie Benn (CAN) zasáhl vysokou holí protihráče a odnesl to Matthias Iberer. Rakousko si tak zahraje dlouhou čtyřminutovou přesilovku.

35:00
    Kanada měla k dispozici trestné střílení, poté co uháněl Perry sám na bránu, ale nemohl pořádně zakončit po faulu Altmanna. Corey Perry ovšem následně ztroskotal na brankáři Starkbaumovi, který jeho samostatný nájezd zlikvidoval.

34:33
    Hattrick pro JEFFA CARTERA (3+0). Pořádnou práci ale udělal před bránou Patrick Marleau, který šel nekompromisně za pukem a snažil se ho za každou cenu dostat za záda brankáře. Odražený puk se nakonec dostal ke Carterovi, pro kterého to byla lehká práce. Asistence: Patrick Marleau, Shea Weber.

33:48
    Velká šance pro Crosbyho, který byl sám před Starkbaumem. Rakouský brankář vyšel ze souboje jako vítěz a připisuje si cenný zákrok.

33:10
    Velmi litý boj se strhl v obranném pásmu Rakouska, byl to opravdu bitva o každý metr. Rakušané se vyrovnali Kanaďanům v důrazu.

32:40
    Jamie Benn podnikl menší sólo, které ale mělo šťastnější konec pro brankáře Starkbauma.

32:24
    Rakušané by potřebovali vystřídat, dlouho se ale nemohli dostat k puku. Nakonec pro ně vše dobře dopadlo.

31:48
    Kanada dostává Rakušany pod tlak, zatím se ale ke střele nepropracovala a kombinuje.

31:06
    Kanada v plném počtu. Luongo v oslabení prakticky nemusel řešit žádnou ošemetnou situaci. Když už nic jiného, tak si Rakušané alespoň odpočinuli od kanadského tlaku.

30:10
    Jamie Benn se zmocnil puku a vyhodil ho až za Starkbaumovu bránu. Kanada se brání naprosto v pohodě.

29:39
    Polovina přesilové hry už je za rakouským týmem a tomu se tedy zatím vůbec nedaří.

29:00
    Toews se dostal v oslabení s Nashem do přečíslení dva na jednoho. Nash se ale po přihrávce ke střele nedostal.

28:42
    Rakušané si trochu odpočinou. Na trestnou lavici totiž míří Patrice Bergeron (KAN), který vyfasoval dvě minuty za hákování. Druhá přesilovka pro Rakousko v utkání.

28:20
    Vanek projel střední pásmo a dostal se ke střele, kterou musel Luongo vyrážet. Kanadský gólman měl ale na střelu velmi dobrý výhled.

27:52
    Rakušané se nepropracovali přes střední pásmo a u puku je tak opět Kanada.

27:17
    Crosby dvakrát hledal ve střelecké pozici obránce Bouwmeestera, jednou to vyšlo, podruhé už ne.

26:43
    Teď se vydali Rakušané atakovat kanadskou branku, ale bez nějakého výraznějšího úspěchu.

26:14
    Javorové listy mají utkání naprosto pod kontrolou a soupeře teď prakticky vůbec nepouštějí do nějakých útočných akcí.

25:24
    Kanaďané mohou ale v dalším průběhu utkání šetřit síly. Čeká je totiž ještě duel s Finskem, který by měl rozhodnout o prvním místě ve skupině B.

25:11
    Každopádně troufám si říct, že o vítězi utkání je rozhodnuto, teď už půjde jen o to, o kolik.

24:38
    Možná si vzal Jeff Carter vyřazení z prvního útoku po duelu s Norskem trochu osobně a teď chce přesvědčit trenéra Babcocka, že tam rozhodně patří. Druhý gól v tomto utkání a nemusí být rozhodně konec.

24:09
    No ale teď brankář Starkbaum chyboval při rozehrávce za bránou, kde se zmocnil puku JEFF CARTER (2+0) a zasunul puk za záda vracejícího se brankáře. Asistence: Patrick Marleau, Alex Pietrangelo.

23:59
    Brankář Starkbaum to samozřejmě proti hvězdám NHL nemá vůbec jednoduché, zatím se ale drží poměrně statečně. Ani jeden z gólů bych mu nedával za vinu.

23:28
    Crosby si díky asistenci u třetí branky připisuje první bod na turnaji. Kanaďané si určitě přejí, aby ho tento bod nastartoval.

22:39
    Jeff Carter se vrátil z trestné lavice a hned vzniklo přečíslení. Crosby našel v mezikruží Marleaua, který trefil tyč a následně JEFF CARTER (1+0) dorazil puk do brány. Asistence: Patrick Marleau, Sidney Crosby.

21:49
    Vanek pálil od modré čáry hodně štiplavě a Luongo jeho střelu pouze vyrazil. Rakousko se stále drží v útočném pásmu.

20:49
    Rakušané nezačali přesilovku ideálně, ale po chvíli se dokázali dostat do útočné třetiny a propracovali se i ke střele z mezikruží, kterou musel Luongo likvidovat.

20:29
    Bude se vylučovat. Na trestné lavici sedí Jeff Carter (CAN), který dostává dvě minuty za sekání. Přesilovka pro Rakousko, první v utkání.

20:05
    Druhá třetině odstartovala, uvidíme, zda Rakušané dokáží zdramatizovat utkání. Nyní jejích ofsajd.

20:01

STATISTIKY PO 1. TŘETINĚ:

Střely: 16:7
    Vyloučení: 0:1

Kanada podle předpokladů vládla první třetině a vede díky skvělé produktivitě svých beků nad Rakouskem 2:0. Trefili se Doughty a Weber. Rakušané se k ohrožení Luonga příliš nedostali, jednou ale musela zachraňovat kanadského brankáře až branková konstrukce.

20:00

19:49
    Naši jižní sousedé se ještě na závěr třetiny dostali do útočného pásma, ale Kanaďané je do šance nepustili.

19:15
    Bergeron operoval s pukem za bránou a následně hledal přihrávkou někoho ze svých spoluhráčů, ale marně.

18:19
    Rakušané se v závěru třetiny nadechli k náporu a vypracovali si velmi dobrou příležitost. Luonga zachránila branková konstrukce! Skóre tak zůstává stále stejné.

17:51
    Vanek teď udělal v útočném pásmu velmi dobrou práci, z které mohl těžit Trattnig. Ten střílel od modré a orazítkoval svojí tvrdou ranou masku brankáře Luonga.

17:13
    Ke střele se na druhé straně dostal i Pock, ale jeho pokus od modré skončila na mantinelu za bránou.

16:35
    Střela Keitha od modré skončila na betonech brankáře Starkbauma.

16:05
    Duchene nahazoval před bránu. Starkbaum ale nakonec zasahovat nemusel. Rakušanům už v na konci první třetině začínají výrazně docházet síly.

15:41
    Patrice Bergeron měl na pravé straně trochu více volného prostoru, a tak to zkusil střelou švihem. Starkbaum jeho pokus musel krotit až nadvakrát.

14:34
    Rakousko už je v pěti, ale stále musí odolávat náporu. Rick Nash se obtočil kolem brány, puk se mu ale do sítě vecpat nepovedlo.

13:43
    Tavares se pokoušel tečovat nahození od modré čáry, úspěšný ale nebyl a Rakušané v této přesilovce stále odolávají.

12:56
    Kanada se usadila v útočném pásmu, ovšem bez nějaké větší úspěchu. Rakušanům se nakonec povedlo puk vyhodit a osvobodit se.

12:10
    Máme tu první vyloučení. Dvě minuty za hákování si odsedí Thomas Hundertpfund (AUT). Přesilovka pro Kanadu.

11:53
    Crosby našel z rohu kluziště před bránou najetého St. Louise, který ale Starkbauma potřetí nepřekonal. To byla velmi dobrá šance.

11:45
    Duncan Keith byl ve velmi dobré pozici mezi kruhy, nakonec ale ve své možnosti neuspěl.

10:57
    Utkání tak probíhá podle předpokládané scénáře. Kanaďané rozhodně s Rakušany nebudou mít takové problémy jako v prvním utkání s Nory.

10:12
    Obránci zatím zastiňují kanadský útok. Corey Perry nechal v útočné třetině puk do tandemu SHEU WEBEROVI (2+0), a ten je známý svoji tvrdou střelou, kterou nyní vymetl šibenici rakouské brány. Rozhodovalo ještě video, ale vše bylo v pořádku. Asistence: Corey Perry, Ryan Getzlaf.

09:52
    Pět střel zatím musel likvidovat Roberto Luongo v kanadské bráně.

09:29
    Carter ztratil puk v útočné třetině a Rakušané šli do brejku. Carter se ale zodpovědně a ukázkově vrátil a chybu napravil.

08:48
    Rakušané teď ve dvou velmi agresivně napadali v obranném pásmu Kanady. Javorové listy se ale přesto prosmýkly středním pásmem naprosto v pohodě.

08:19
    Opět se přerušuje. Tentokrát za to může nepřesná rozehrávka Kanady a zakázané uvolnění. Vhazuje se před Luongem.

08:11
    Rakušané mohli jít do rychlého protiútoku, ale zastavil je ofsajd. Zatím může Luongo zůstat v bráně naprosto klidný.

07:24
    Kanada zamkla soupeře v obranném pásmu a ke střele se nakonec odhodlal Pietrangelo, ale nebyl úspěšný a Rakušané se prozatím ubránili.

06:30
    Pro Kanadu samozřejmě velmi vítané otevření skóre, které zamezí nějakému trápení.

05:24
    Toews vyhrál vhazování. Puk se dostal na modrou k DREW DOUGHTYMU (2+1), který poslal na bránu nahození, které možná k překvapení všech skončilo až za brankářem, který nic neviděl. Asistence: Jonathan Toews.

05:20
    Tavares číhal na pravém kruhu na přihrávku, která také přišla. Tavares střílel z první, ale jeho pokus mu příliš nevyšel a skončil na Starkbaumovi.

04:40
    Kanada zatím soupeř nikterak nedrtí, rozjíždí se pozvolna.

04:12
    Po delší době se hra přerušuje. Může za to střela St. Louise, která skončila na hrudi brankáře Starkbauma, který raději hru posléze přerušil.

03:36
    Rakušané budou hrozit hlavně z protiútoku a svojí první lajnou. Teď se do velmi dobré pozice dostával Michael Raffl.

02:59
    Rakouský tým si jistě dá pozor více na obranu. Proti Finům totiž inkasoval osm branek a všichni se v týmu shodli, že to musí být lepší.

02:26
    Rakušané předvedli ostrý start do utkání, ale teď už je jasné, kdo je na ledě pánem.

01:44
    Perry nahodil puk od pravého mantinelu na bránu, brankáře ale nepřekvapil.

01:17
    Další situaci teď musel řešit rakouský brankář. Elitní kanadský útok dal Rakušanům zabrat. Kunitzův bekhend ale zůstal ve výstroji Starkbauma.

00:26
    Toews to zkoušel z levého kruhu, ale brankář Starkbaum byl připravený a puk vyrazil do bezpečí.

00:10
    Rozehráno a Rakušané se vydali do útočného pásma. Luongo si připisuje první zákrok po střele ze středního pásma.

00:01

Kanaďané nastupují do utkání s netradičními dresy, tak uvidíme, zda jim přinesou štěstí. Javorový list, který bývá tradičně umístěn na hrudi chybí a můžeme ho nalézt pouze na rukávech.

Začátek utkání nám nabírá menší zpoždění, ale za chvíli se začne.

Kanadská první formace doznala dle sestav jedné změny. Místo Cartera v prvním útoku se objeví vedle Crosbyho a Kunitze ostřílený Martin St. Louis.

Kanada: Luongo (Smith) – Keith, Weber, Doughty, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo, Subban – Kunitz, St. Louis, Crosby (C) – Duchene, Getzlaf, Perry – Marleau, Toews, Nash – Benn, Bergeron, Carter – Tavares. Trenér: Mike Babcock.

Rakousko: Starkbaum (Lange) – Ulmer, Pock, Trattnig, Lakos, Altmann, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer – M. Raffl, Grabner, Lebrer – Koch, Vanek (C), Setzinger – T. Raffl, Nodl, Hundertpfund – Latusa, M. Ibererer, Herburger. Trenér: Emanuel Viveiros.

Rozhodčí: Dave Jackson (USA), Konstantin Olenin (RUS) – Lonnie Cameron (CAN), Miroslav Valach (SVK).

STŘÍPKY Z HISTORIE – Poslední měření Kanady a Rakouska na olympiádě? 1984 Sarajevo. Oba týmy se tenkrát střetly v základní skupině B a Kanaďané zvítězili 8:1. Javorové listy nakonec skončily na čtvrtém místě, Rakušané obsadili desátou pozici.

Proti Norsku zůstal elitní kanadský útok Kunitz, Crosby, Carter bez bodu. Toto trio si to samozřejmě bude chtít proti Rakušanům vynahradit. Kanada se může tradičně spolehnout na bodový přísun od svých beků. Shea Weber otevřel proti Norům skóre, Drew Doughty naopak skóre uzavřel a ještě přidal asistenci, tu si připsal i Duncan Keith. A titulek na stránkách tsn.ca mohl hlásit – A SOLID START.

Kanaďané postavili do branky v prvním utkání proti Norsku Careyho Price, proti Rakousku dostane naopak příležitost držitel zlaté medaile z Vancouveru 2010 Roberto Luongo. Mimo něj je také jasné, že poprvé do turnaje zasáhne obránce Subban a útočník Duchene.

RAKOUSKO vstoupilo do turnaje bez bázně a hany. V první třetině favorita z Finska hodně potrápilo, i když Suomi si nakonec vítězství pohlídali a celkově zvítězili 8:4. Nejvíce se dařilo z rakouského týmu druhé největší hvězdě Michaelu Grabnerovi, který se blýskl hattrickem. Druhý rakouský útok právě s Grabnerem byl u tří ze čtyři rakouských branek. Jeho spoluhráč z New Yorku Islander Thomas Vanek byl v tomto ohledu s jednou asistencí "chudým příbuzným". Po Finsku nyní čeká našeho jižní souseda další křest ohněm – Kanada.

Mnozí čekali, že KANADA ve svém prvním utkání na turnaji Norsko přejede. Zdaleka to tak ale nebylo a Norové statečně bojovali, což dokazuje vítězství Kanaďanů pouze v poměru 3:2. Javorové listy se ale vždy na turnaji pomaleji zahřívají a jejich souhra i forma bude jistě postupně nabírat obrátky.

SITUACE VE SKUPINĚ B – Po prvních zápasech jsou ve vedení dle předpokladů oba favorité Finsko a Kanada, kteří své zápasy vyhráli. Finové jsou zatím o skóre první právě před Kanadou. Třetí je Norsko a skupinu uzavírá Rakousko. Oba tyto týmy jsou zatím bez bodu.

Pěkný páteční den. Vítáme vás u on-line přenosu ze zápasu základní skupiny B mezi Kanadou a Rakouskem. Utkání začíná v 18:00.

Zdeněk Plánka

Branky a nahrávky: 6. Doughty (Toews), 11. Weber (Perry, Getzlaf), 23. Carter (Marleau, Crosby), 25. Carter (Marleau, Pietrangelo), 35. Carter (Marleau, Weber), 37. Getzlaf

Rakousko: Starkbaum (od 40. Lange) – Ulmer, Pock, Trattnig, Lakos, Altmann, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer – M. Raffl, Grabner, Lebrer – Koch, Vanek (C), Setzinger – T. Raffl, Nodl, Hundertpfund – Latusa, M. Ibererer, Herburger. Trenér: Emanuel Viveiros.